ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.05.12р. Справа № 18/5005/3425/2012
За позовом Дніпродзержинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах
держави в особі Курилівської селищної ради Петриківського району
Дніпропетровської області, смт. Курилівка, Петриківський район,
Дніпропетровська область
до Колективного сільськогосподарського риболовецького підприємства
"Придніпровець", смт. Курилівка, Петриківський район,
Дніпропетровська область
про припинення права користування землею та повернення оригіналу державного акту на право колективної власності на земельні ділянки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури: Демеш О.О., посв. №62
від позивача: ОСОБА_2, дов. від 17.05.2012р.
від відповідача: ОСОБА_3, дов. від 10.05.2012р.,
Мінакова О.І., голова комісії,
ОСОБА_5, дов. від 31.12.2011р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпродзержинський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області з позовом до Колективного сільськогосподарського риболовецького підприємства "Придніпровець" та, з урахуванням заяви про уточнення позовної заяви, просить: припинити Колективному сільськогосподарському риболовецькому підприємству "Придніпровець" право користування землею загальною площею 15,9 га, що розташована по вул. Жовтневій, 58 (8,3 га), по вул. Гагаріна, 6 (5,2 га) та по вул. Польовій (2,4 га) в смт. Курилівка, Петриківського району Дніпропетровської області; повернути до відділу Держкомзему в Петриківському районі оригінал державного акту на право колективної власності, серія ДП від 20.07.1998 року, на земельні ділянки загальною площею 3794,7 га, що видавався колективному сільськогосподарському риболовецькому підприємству "Придніпровець" згідно рішення Петриківської районної ради народних депутатів від 09.06.1998 року за №11-2/ХХІІІ для сільськогосподарського використання; зобов'язати колективне сільськогосподарське риболовецьке підприємство "Придніпровець" повернути земельні ділянки загальною площею 15,9 га, що розташовані по вул. Жовтневій, 58 (8,3 га), по вул. Гагаріна, 6 (5,2 га) та по вул. Польовій (2,4 га) в смт. Курилівка Петриківського району Дніпропетровської області, склавши з Курилівською селищною радою Петриківського району Дніпропетровської області акт прийому-передачі земельних ділянок.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем земельного законодавства при використанні земельної ділянки, наданої йому у 1998році.
Позивач підтримує вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач позов не визнає, зазначає, що ним правомірно використовується земельна ділянка, яка залишилася у його власності після розпаювання частини земельної ділянки, яка була йому надана на підставі рішення Петриківської районної ради народних депутатів від 09.06.1998р., акт проведення перевірки використання земель сільськогосподарського використання території Курилівської селищної ради складений неуповноваженими особами, а рішення Курилівської селищної ради не відповідають чинному законодавству.
31.05.12 року по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача, відповідача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.07.1998р. Колективному сільськогосподарському риболовецькому підприємству "Придніпровець" на підставі рішення Петриківської районної ради народних депутатів від 09.06.1998р. №11-2/ХХІІІ видано державний акт на право колективної власності на землю (3794.7 гектарів) для сільськогосподарського виробництва. Зазначений акт зареєстровано в книзі записів державних актів за №7.
Згідно ч.2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
За статтею 140 Земельного кодексу України підставами припинення права власності на земельну ділянку є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Отже, в статті 140 Земельного кодексу України наводиться перелік підстав, при наявності яких суб"єктивне право власності припиняється. Таких підстав сім, і зі змісту цієї статті можна зробити висновок, що даний перелік є вичерпним. Інші юридичні факти, які не перераховані у зазначеній статті, не можуть розглядатися як підстави припинення права власності на земельну ділянку.
29.04.2000року Курилівська селищна рада Петриківського району Дніпропетровської області, розглянувши заяву Колективного сільськогосподарського риболовецького підприємства "Придніпровець" і, враховуючи рішення загальних зборів уповноважених членів за №1 від 17.01.2000року, вирішила:
1. Враховуючи, що колективне сільськогосподарське риболовецьке підприємство реструктуризувалося і землі не використовуються і вільні від забудови, припинити право колективної власності та право постійного користування на землі загальною площею земель 664.8255 га, з неї ріллі 49.5 га, багаторічних насаджень 6.0 га, пасовищ 343.7318 га, господарських шляхів 8.7 га, лісових земель 97.0 га, боліт 132.7 га, відкритих земель 0.9937 га, озер 3.6 га, річок 6.6 га і передати її до державного земельного запасу селищної ради.
2. Зобов'язати колективне сільськогосподарське риболовецьке підприємство "Придніпровець" /ОСОБА_6/ державні акти на право колективної власності і право постійного користування на земельну ділянку і землевпоряднусправу повернути в районний відділ ремельних ресурсів (рішення Курилівської селищної ради №55-8/ХХІІІ а.с.11).
12.05.2005р. рішенням господарського суду Дніпропетровської області у справі №2/1800 припинено юридичну особу - Колективного сільськогосподарського риболовецького підприємства "Придніпровець", Петриківський район, с. Курилівка, вул. Гагаріна, 6, ЄДРПОУ 21898169, Р/Р - 26009100046001, 26043100046001, 26008100046002, 26042100046002, 26001700046003 в Дніпродзержинській філії АКБ "Укрсоцбанк", МФО 305051 (а.с. 13).
19.04.2007р. комісією у складі депутатів Курилівської селищної ради та членів виконавчого комітету було проведено перевірку земель, шо використовувалися для сільськогосподарського товарного виробництва на території Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області. При перевірці встановлено, що в селі Курилівка по вул.Жовтневій,85,(8,3 га), по вул. Гагаріна,6 (5,2 га), по вул. Польовій (2,4 га) були розташовані комплекси нежитлових будівель колективного сільськогосподарського риболовецького підприємства "Придніпровець" на земельній ділянці загальною площею 15,9 га господарського двору. Нерухоме майно, що належало сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству "Дніпровець" демонтовано і земельна ділянка вільна від забудови. Згідно рішення загальних зборів уповноважених членів КСРП "Придніпровець" від 17.01.2000року, протокол № 1 та рішення Курилівської селищної ради від 29.04.2000року № 55 припинено право колективної власності і постійного користування на земельну ділянку площею 664.8255 га, проте землі під господарським двором залишились у підприємства. Земельна ділянка не використовується за цільовим призначенням (а.с.14).
15.11.2007р. Курилівська селищна рада вирішила:
1. З метою раціонального використання земель селищної ради здійснити ряд заходів, направлених на припинення КСРП "Придніпровець" права користування землею, зокрема, загальною площею 15,9 га.
2. У зв"язку з використанням КСРП "Придніпровець" земельної ділянки не за цільовим призначенням, систематичною несплатою земельного податку та припиненням підприємства як юридичної особи, ліквідаційній комісії підприємства до 20 грудня 2007року вирішити питання щодо передачі земельної ділянки загальною площею 15,9 га господарських дворів, до земель запасу селищної ради.
У разі безпідставного зволікання або відмови добровільної передачі земель питання має вирішуватись в судовому порядку (рішення Курилівської селищної ради №141-11/У а.с.12).
У зв"язку з тим, що вищезазначені рішення Курилівської селищної ради не виконуються, а землі, надані відповідачу для сільськогосподарського виробництва використовується останнім не за цільовим призначенням, про що є акт комісії у складі депутатів Курилівської селищної ради та членів виконавчого комітету селищної ради, Дніпродзержинський міжрайонний природоохоронний прокурор звенувся до суду в інтересах держави в особі Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області з вимогою припинити Колективному сільськогосподарському риболовецькому підприємству "Придніпровець" право користування землею, загальною площею 15.9 га та повернути до відділу Держкомзему в Петриківському районі оригінал державного акту на право колективної власності на землю.
Згідно ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів; конфіскації земельної ділянки; примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності; примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки; невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Поняття використання земельної ділянки не за цільовим призначенням визначається ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003р. №963-ІV (зі змінами і доповненнями). Згідно цієї норми невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).
Факт виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням встановлюється у порядку, визначеному Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". Згідно зі статтею 2 цього Закону основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення. При цьому, державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів (ст.5 Закону). Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у роботі комісій при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення (ст. 9 Закону).
Процедуру проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами встановлює Порядок планування та проведення перевірок з державного контролю за використанням та охороною земель, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 12.12.2003р. №312, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.12.2003р. за №1223/8544 (надалі - Порядок №312), згідно з яким державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель та її територіальні органи.
До того ж, стаття 144 Земельного кодексу України визначає чіткий порядок припинення права користування земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, проведення перевірки використання земель сільськогосподарського призначення на території Курилівської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області, за результатами якої складено акт від 19.04.2007року здійснювалось з порушеннями Порядку №312, а прийняті рішення Курилівською селищною радою про припинення права користування землею не відповідають чинному законодавству України, що відповідно до ст. 4 ГПК України є підставою не застосовувати рішення ради при вирішенні даного спору.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин наданий прокурором акт проведення перевірки використання земель сільськогосподарського використання на території Курилівської селищної ради Петриківського району від 19.04.2007року та рішення Курилівської селищної ради, з урахуванням ст.ст. 34, 43 ГПК України, не є належними доказами по справі, оскільки складені з порушенням вимог зазначеного вище законодавства, що позбавляє останніх доказової сили.
До того ж, слід зазначити, що колективне сільськогосподарське риболовецьке підприємство "Придніпровець" не є припиненим в силу ст. 104 ЦК України, оскільки не внесено до єдиного державного реєстру запису про його припинення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позивачу в позові відмовити.
Суддя В.І. Петрова
Повне рішення складено 05.06.2012р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2012 |
Оприлюднено | 15.06.2012 |
Номер документу | 24597990 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні