ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" червня 2012 р.Справа № 26/17-5062-2011 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді : Величко Т.А.,
суддів Бойко Л.І., Таран С.В.;
при секретарі: Альошиній Г.М.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1;
від відповідача - не з'явився;
від 3-ої особи - ОСОБА_2;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3
на рішення господарського суду Одеської області від 19.03.2012р.
у справі № 26/17-5062-2011
за позовом ОСОБА_3
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Одеське об'єднання автобусних станцій"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: 1)Відділ державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради; 2) ОСОБА_5
про визнання незаконним та недійсним рішення загальних зборів, скасування державної реєстрації змін до установчих документів
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій", третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - відділ державних реєстраторів Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання незаконним та недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій", оформленого протоколом №1 від 04.02.2009 року; визнання недійсним державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій", проведеної 04.02.2009 року державним реєстратором виконавчого комітету Одеської міської ради на підставі протоколу загальних зборів ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" №1 від 04.02.2009 року.
Позовні вимоги обґрунтовані допущеними порушеннями вимог чинного законодавства при проведенні загальних зборів 04.02.2009 року і прийняті на них відповідних змін: на зборах 04.02.2009 року був присутній лише один учасник ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" -гр. ОСОБА_5, який володіє 50% голосів, а отже, був відсутній кворум і порушено порядок прийняття рішень загальними зборами.
ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" позовні вимоги не визнало, посилаючись на їх необґрунтованість, а саме:
- 22.09.2008 року ОСОБА_3 звернулася до товариства з нотаріально посвідченою заявою про припинення участі у складі учасників товариства, виділення їй частку майна, пропорційну її частці у статутному фонді товариства в натуральній формі;
- на підставі поданої заяви про припинення участі у складі учасників товариства товариством було вирішено питання про внесення до установчих документів та їх державну реєстрацію;
- судовим рішенням по справі №30/205-08.4110 було встановлено, що ОСОБА_3 припинила свою участь у складі учасників товариства на підставі поданої нею заяви від 22.09.2008 року;
- рішення загальних зборів учасників ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" оформлене протоколом № 1 від 04.02.2009 року не порушує законних інтересів ОСОБА_3, оскільки на момент прийняття рішень позивач не була учасником товариства;
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.02.2012 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - залучено ОСОБА_5.
В письмових поясненнях на позовну заяву ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними. На час прийняття оскаржуваного рішення від 04.02.2009 року позивачка втратила статус учасника товариства, її волевиявлення на вихід з числа учасників товариства підтверджується нотаріально затвердженою заявою про вихід з числа учасників, що відповідає вимогам ст. 52 ЗУ „Про господарські товариства", в зв'язку з чим оскаржуване рішення загальних зборів жодним чином не порушує її права та охоронювані законом інтереси.
Заява ОСОБА_3 від 10.02.2012 року про відкликання попередньої заяви щодо припинення участі у складі учасників ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" не має братися до уваги, оскільки чинним законодавством (ЦК України, ГК України, ЗУ „Про господарські товариства") не передбачено право вибулих учасників товариства на відкликання своїх заяв про вихід зі складу учасників.
Рішенням господарського суду Одеської області від 19.03.2012 року (суддя Никифорчук М.І.) в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено в повному обсязі.
Судове рішення мотивоване тим, що оскільки ОСОБА_3 на момент прийняття рішення загальними зборами від 04.02.2009 року не була учасником товариства (нотаріально посвідчена заява про припинення участі в товаристві від 22.09.2008 року), то це рішення про виключення її зі складу товариства не впливає жодним чином на її права та обов'язки як колишнього учасника товариства. Відкликання в 2012 року заява про вихід із товариства від 2009 року чинним законодавством не передбачено.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, ОСОБА_3 просить скасувати рішення господарського суду від 19.03.2012 року, прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Доводи скаржника ґрунтуються на допущених судом порушеннях норм процесуального та матеріального права, а саме:
- судом не було встановлено фактичні обставини справи, оскільки ОСОБА_3 не було надано можливості надати обґрунтовані вимоги за позовом, так як судом не були витребувані необхідні докази по справі;
- судом безпідставно відхилялось клопотання про забезпечення позову шляхом накладення арешту на все майно ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій";
- суд неповно з'ясував всі обставини справи і зробив неправильні висновки щодо статусу позивача на момент прийняття оскаржуваного рішення, її участі в загальних зборах товариства.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" в задоволені апеляційної скарги просило відмовити, рішення суду першої інстанції залишити без змін. Рішення загальних зборів учасників ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій", оформлене протоколом №1 від 04.02.2009 року прав та інтересів ОСОБА_3 не порушує, оскільки на момент прийняття цього рішення позивач учасником товариства не була у зв'язку із припиненням її участі в ньому на підставі відповідної заяви. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.
ОСОБА_5 в письмових поясненнях на апеляційну скаргу вважає доводи, викладені в неї, необґрунтованими. На час приймання оскаржуваного рішення 04.02.2009 року позивачка втратила статус учасника товариства, її волевиявлення на вихід з числа учасників товариства підтверджується нотаріально завіреною заявою про вихід із числа учасників. Вирішення на зборах питання про задоволення заяви позивача про вихід із числа учасників товариства не свідчить про обов'язок товариства повідомити учасника, заява якого розглядалась, оскільки його вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Факт виплати (невиплати) частки учасника за наслідками його виходу або виключення зі складу учасників, не є підставою, з якою пов'язується дійсність рішення загальних зборів про припинення участі у складі товариства.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи), на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи с такого.
Відповідно до ст.50 ЗУ „Про господарські товариства" товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Відповідно до змін від 31.10.2005 року до статуту ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" в редакції від 21.05.2004 року, в п.1.2- учасниками товариства є ОСОБА_5 та ОСОБА_3; в п.4.3 - розміри вкладів кожного з учасників до статутного капіталу товариства оцінюються в національній валюті України, та в грошовому і відсотковому відображені складають: ОСОБА_5 -50% статутного капіталу, що становить 210 гр.; ОСОБА_3 -50 % статутного капіталу, що становить 210 грн.
Корпоративні правовідносини існують безстроково і припиняються внаслідок настання обставин, передбачених законом.
Згідно із п. "в" ст.10 ЗУ „Про господарські товариства" учасники товариства мають право, зокрема, вийти в установленому порядку з товариства.
Відповідно до п.5.1, 5.7, 5.8 Статуту товариства в редакції 2004 року, кожний з учасників має право вийти в установленому порядку з товариства, при виході учасника з товариства йому виплачується вартість частини майна товариства пропорційна його частці у статутному фонді. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців із дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частина прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу.
Вихід з товариства є безумовним суб'єктивним правом учасника. Товариство є суб'єктом лише пасивного обов'язку не перешкоджати реалізації його права. Воно не може бути обмежене установчими документами, такі норми недійсні як такі, що обмежують правоздатність учасника.
Єдине обмеження, яке допускається, це письмово попередити товариство про свій вихід у строк, передбачений установчими документами.
22.09.2008 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6 посвідчено заяву, зареєстровану в реєстрі за №8845, ОСОБА_3 про припинення участі у складі учасників ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій", виділення частини майна, пропорційну її частці у статутному капіталі товариства в натуральній формі.
04.02.2009 року були проведені загальні збори учасників ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій", на яких були присутні учасники: ОСОБА_5 та ОСОБА_3, з порядком денним:
1. Обрання голови загальних зборів учасників.
2. Розгляд заяви ОСОБА_3 - учасниці ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" про припинення своєї участі у складі учасників товариства.
3. Внесення змін до розміру частини учасника у статутному капіталі товариства.
4. Підписання Статуту, викладеного у новій редакції.
Рішенням загальних зборів учасників товариства від 04.02.2009 року задоволено заяву ОСОБА_3 та виключено її зі складу учасників товариства. Змінено розмір частини ОСОБА_5 у статутному капіталі товариства, в зв'язку з чим ОСОБА_5 вніс кошти в розмірі 210 грн. до статутного капіталу товариства. Таким чином частина ОСОБА_5 у статутному капіталі складає 420 грн., а відсоток -100%.
Визначено місцезнаходження товариства: Україна, 65023, м. Одеса, пров. Новобазарний, буд. 5.
Підписано зміни до Статуту товариства, які оформлені у вигляді нової редакції Статуту товариства.
Державна реєстрація змін до установчих документів проведена 09.02.2009 року номер запису 1556105000600641.
Вказане рішення є предметом оскарження в даній справі з підстав проведення їх з порушенням чинного законодавства: зокрема, з порушенням порядку повідомлення учасника (позивача) про проведення загальних зборів, відсутності кворуму, оскільки на зборах був присутній лише один учасник ОСОБА_5, який володіє 50% голосів, зміни до статуту здійснено незаконно.
Відповідно до ст.116 ЦК України учасники господарського товариства мають право в порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь в управлінні товариством в порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом. Права учасника господарського товариства також передбачено ст.88 ГП України та ст. 10 ЗУ „Про господарські товариства", за змістом яких встановлено також право вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства (на вимогу учасника товариства зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; здійснити відчуження часток у статутному складі денному) капіталі товариства, інших намірів, що посвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом; інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.
Відповідно до ст.10 ЗУ „Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства. Вихід учасника з товариства зумовлює припинення передбачених відносин між учасником і товариством. Право учасника товариства на вихід не залежить від згоди товариства чи інших його учасників.
Відповідно до ст.148 ЦК України учасники товариства з обмеженою відповідальністю мають право вийти з цих товариств, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше, ніж за три місяці або у інший передбачений статутом строк. Статутом ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" не встановлено строку та порядку виходу учасника зі складу товариства.
Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованого на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства та інших його учасників.
Таким чином учасники товариства вправі у будь який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим, моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органом зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють на вихід учасника з товариства, є незаконним.
Таким чином, враховуючи подачу ОСОБА_3 заяви, зареєстрованої в реєстрі за №8845, про припинення участі в товаристві, ОСОБА_3 слід вважати такою, що втратила статус учасника товариства з моменту подання нею заяви про вихід, тобто, з 22.09.2008 року.
Колегія суддів вважає, що волевиявлення позивача про вихід з товариства було реалізоване в порядку, визначеному діючим законодавством, фактів, які б це волевиявлення станом на 04.02.2009 року заперечували не встановлено, а тому оскаржуваними рішеннями загальних зборів прав позивача, які б підлягали захисту, не порушено.
Відповідно до ст.58 ЗУ „Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників, які складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.
Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності тільки як 60% голосів, а з питань, які потребують одностайності - всі учасники.
Згідно статуту товариства, після виходу ОСОБА_3 із товариства, частина ОСОБА_5 -50%.
Відповідно до протоколу оскаржуваного рішення від 04.02.2009 року на спірних загальних зборах були присутні учасники - ОСОБА_5 та ОСОБА_3; які в сукупності володіють 100% голосів.
Посилання скаржника на порушення порядку повідомлення позивача про час і місце проведення оскаржуваних зборів є безпідставним, оскільки зі змісту протоколу №1 від 04.02.2009 року вбачається присутність позивача на цих зборах, а іншого позивачем не доведено. Крім того, вирішення на зборах питання про задоволення заяви позивача про вихід із числа учасників товариства також не свідчить про обов'язок товариства повідомити учасника, заява якого розглядається, оскільки, як зазначено вище, вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.
Щодо зборів 04.02.2009 року, то з огляду на втрату позивачем статусу учасника товариства, відсутній і обов'язок повідомлення такого учасника (який вибув із товариства) про час та місце проведення оскаржуваних зборів.
Крім того, згідно зі ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, може захищати свої права та охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх порушення, оспорювання чи не визначення самим товариством.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Підставами для визначення недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства мають бути, зокрема: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.
Як встановлено господарським судом, позивачем не доведено, яким чином оскаржуване рішення від 04.02.2009 року порушує його права та охоронювані законом інтереси, оскільки волевиявлення позивача на вихід з числа учасників товариства підтверджується нотаріально завіреною заявою про вихід з числа учасників, що відповідає вимогам ст. 53 ЗУ „Про господарські товариства" та статуту товариства. Позивачем також не доведено, яким чином оскаржуване рішення від 04.02.2009 року порушує його права та охоронювані законом інтереси, оскільки на час його прийняття позивач втратив статус учасника товариства та оскаржуване рішення стосується задоволення його заяви про вихід з числа учасників товариства.
Питання виплати позивачу вартості частини майна товариства пропорційно частці у статутному (складеному) капіталі товариства було предметом судового розгляду (справа №30/205-08-4110). Але постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.02.2010 року скасовано рішення господарського суду і припинено провадження у справі, оскільки позивач - ОСОБА_3 не визначила предмет спору - не вказала суму коштів, які підлягають виплаті на її користь. Суперечка між ОСОБА_3 та ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій" існує не стосовно визнання або оспорювання товариством права позивача на реалізацію наданих їй законом корпоративних прав, а стосовно грошового виразу частки майна, належної ОСОБА_3 в статутному капіталі ТОВ "Одеське об'єднання автобусних станцій".
Дана постанова апеляційної інстанції не оспорена позивачем в касаційному порядку, є чинною.
На підставі встановлених господарським судом обставин, колегія суддів погодилась з висновком господарського суду, що на момент прийняття рішення загальними зборами від 04.02.2009 року позивач вже не була учасником товариства. А відтак рішення від 04.02.2009 року не порушує корпоративних прав позивача, оскільки на момент прийняття його рішення корпоративні відносини позивача з товариством припинилися.
Чинним законодавством, статутом товариства не передбачено відкликання заяви про вихід з товариства.
Момент виходу учасника з товариства законодавства не пов'язує з реалізацією змін до установчих документів. Вихід учасника з товариства є лише підставою для внесення змін до установчих документів та їх державної реєстрації.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження за результатами апеляційного перегляду, а прийняте у справі рішення господарського суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 19.03.2012 року у справі №26/17-5062-2012 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Т.А. Величко
судді : Л.І. Бойко
С.В. Таран
Повний текст складено та підписано 12.06.2012р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2012 |
Оприлюднено | 18.06.2012 |
Номер документу | 24681932 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні