Рішення
від 07.06.2012 по справі 8/10/9/16/6/163-н (2-177/05)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" червня 2012 р.Справа № 8/10/9/16/6/163-Н (2-177/05)

за первісним позовом ОСОБА_1, м. Хмельницький

до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", м. Хмельницький;

2. Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

про - визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів",

- визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів",

- скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів",

- скасування державної реєстрації припинення відкритого акціонерного товариства „Хмельницький комбінат хлібопродуктів"

та за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", м. Хмельницький

до ОСОБА_1, м. Хмельницький

про визнання відсутності корпоративного права в ОСОБА_1 у товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів"

Головуючий суддя Смаровоз М.В.

Суддя Виноградова В.В.

Суддя Гладюк Ю.В.

Представники:

позивача за первісним позовом: ОСОБА_1;

1-го відповідача за первісним позовом: ОСОБА_2 -за довіреністю від 06.02.2009р.; ОСОБА_3 -за довіреністю від 15.02.2011р.;

2-го відповідача за первісним позовом: не з'явився.

В судовому засіданні 07.06.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення складено 12.06.2012р.

Позивач за первісним позовом (ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог від 19.05.2008р., про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів"; визнання недійсним запису реєстратора про проведення державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів"; скасування державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів"; скасування державної реєстрації припинення ВАТ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

В обґрунтування вимог зазначає, що позивач, який володів 2,4% акцій ВАТ "Хмельницький КХП", не був присутній на зборах акціонерів від 22.05.2004р., з письмовою заявою про викуп належних йому акцій до ВАТ "Хмельницький КХП" не звертався. Процедуру викупу акцій у позивача ініціювало саме акціонерне товариство, яке 16 і 25 червня, 20 липня 2004р. направляло позивачу пропозиції про викуп акцій. Позивач підтвердив своє бажання продати належні йому акції. Проте, акції позивача не було викуплено і до складу засновників (учасників) товариства його також не було включено. При цьому зазначається, що позивач не був запрошений на установчі збори ТОВ "Хмельницький КХП". Проведення таких зборів згідно п. 6.2. Положення №221 є однією із стадій припинення ВАТ шляхом перетворення в ТОВ. На момент проведення установчих зборів ТОВ "Хмельницький КХП" (17.09.2004р.) ВАТ "Хмельницький КХП" перебувало в процесі припинення своєї діяльності шляхом перетворення, а позивач залишався акціонером ВАТ "Хмельницький КХП" і мав право на участь в ТОВ "Хмельницький КХП". Установчими зборами засновників ТОВ "Хмельницький КХП" від 17.09.2004р., на які були запрошені лише акціонери, що проголосували за реорганізацію ВАТ в ТОВ, а Позивач на ці збори не запрошувався і не був присутній, було прийнято рішення про затвердження Статуту ТОВ "Хмельницький КХП" та проведення його державної реєстрації.

Позивачем звертається увага, що у подальшому державним реєстратором виконкому Хмельницької міської ради було проведено державну реєстрацію ТОВ "Хмельницький КХП" та державну реєстрацію припинення ВАТ "Хмельницький КХП". Внаслідок таких дій було порушено право позивача на обмін акцій ВАТ на частку у статутному фонді ТОВ та право стати учасником ТОВ з відповідною часткою у статутному капіталі.

Позивач також посилається на те, що установчі збори ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р., державна реєстрація ТОВ „Хмельницький КХП" та державна реєстрація припинення ВАТ „Хмельницький КХП" здійснені передчасно, з порушенням пунктів 1.7, 1.8, 6.2 Положення „Про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств", п. 145 Закону України від 18.05.2000р. "Про Державну програму приватизації". Звертається увага, що рішенням установчих зборів про затвердження статуту ТОВ "Хмельницький КХП" - правонаступника ВАТ "Хмельницький КХП", фактично було припинено корпоративні права позивача, що випливали з належних йому акцій ВАТ, а внаслідок державної реєстрації припинення ВАТ "Хмельницький КХП" позивач втратив право власності на акції, що є грубим порушенням ст. 41 Конституції України. Під час реорганізації ВАТ в ТОВ було порушено вимоги п.1.10 Положення №221, відповідно до якого сума розмірів статутних фондів усіх товариств до реорганізації (на момент прийняття рішення про їх реорганізацію) повинна дорівнювати сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації (на момент реєстрації випуску акцій). Установчими зборами було затверджено Статут ТОВ "Хмельницький КХП", згідно п.4.7 якого статутний фонд товариства становить 1533627,50 грн., в той час як статутний фонд ВАТ "Хмельницький КХП" у відповідності до п.5.2 Статуту становив 3051600 грн. При цьому все майно ВАТ "Хмельницький КХП" (всі активи), у т.ч. і частка майна ВАТ, що пропорційна кількості акцій Позивача, перейшли в ТОВ. Крім того, в порушення пунктів 2, 3 ст.107 ЦК України не затверджувався на загальних зборах акціонерів передавальний акт, який мав бути складений комісією з припинення юридичної особи після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог.

У поясненнях по справі від 28.03.2011р. позивач вказує, що загальними зборами акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП" від 22.05.2004р. було прийнято рішення про його реорганізацію шляхом перетворення у ТОВ "Хмельницький КХП". Посилаючись на п.п. 1.7, 1.8 Положення "Про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №221 від 30.12.1998р., акцентує увагу, що акціонери товариства, як носії корпоративних прав, у разі реорганізації акціонерного товариства мають право на викуп належних їм акцій, яке кореспондується з обов'язком акціонерного товариства здійснити такий викуп, або право на обмін акцій товариства, що реорганізується, на частки у статутному фонді товариства, яке створюється під час реорганізації.

Відзначає, що в газетах "Голос України" №108 від 15.06.2004р. та "Хмельниччина" від 11.06.2004р. було опубліковано повідомлення ВАТ "Хмельницький КХП" про припинення діяльності ВАТ шляхом його перетворення в ТОВ та про подачу заяв кредиторів та акціонерів щодо викупу акцій, однак про права акціонерів обрати спосіб використання корпоративного права: обміняти акції ВАТ на частки в статутному капіталі ТОВ або вимагати викупу акції акціонерним товариством ВАТ "Хмельницький КХП" акціонерів не сповістило. Позивач не був присутній на зборах акціонерів від 22.05.2004р., і з письмовою заявою про викуп належних йому акцій до ВАТ "Хмельницький КХП" не звертався.

Стверджує, що в порушення п. 1.7 Положення №221 процедуру викупу акцій у позивача ініціювало саме - акціонерне товариство, яке тричі направляло позивачу пропозиції про викуп акцій: №49 від 16.06.2004р., №49 від 25.06.2004р. та №47 від 20.08.2004р., не залишаючи йому іншого вибору, ніж продаж акцій за номінальною вартістю. Робить висновок, що такі дії ВАТ "Хмельницький КХП" здійснені в супереч ст. 13 (частини 1, 2 і 3) ЦК України, відповідно до якої: цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства (ч.1); при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб (ч.2); не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч.3). Зазначає, що позивач, не будучи обізнаний щодо свого права обміняти акції на частку в статутному фонді ТОВ, у відповідь на пропозиції ВАТ "Хмельницький КХП" листом від 19.07.2004р. погодився продати належні йому акції за ціною 5,32 грн. за акцію, однак даний лист не є вимогою позивача щодо обов'язків викупу акцій у відповідності до п. 1.7 Положення №221.

Позивач, посилаючись на п.п. 6.2,6.3 Положення №221, вказує, що викуп акцій акціонерним товариством, або їх обмін на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариства, що створюється шляхом перетворення, має бути здійснений до проведення установчих зборів ТОВ. Зазначає, що ВАТ "Хмельницький КХП" до моменту проведення установчих зборів ТОВ від 17.08.2004р., не здійснило ні обмін акцій позивача на письмові зобов'язання про видачу відповідної частки у статутному фонді ТОВ, що створюється в наслідок перетворення, ні викуп належних позивачу акцій, не запросило позивача для участі в установчих зборах, як наслідок позивач не увійшов до складу учасників ТОВ "Хмельницький КХП", що є порушенням п.1.7,1.8, 6.2 та 6.3 Положення №221.

Стверджує, що проведення установчих зборів по створенню ТОВ, згідно п. 6.2 Положення №221 є однією із стадій припинення ВАТ шляхом перетворення в ТОВ. На момент проведення установчих зборів від 17.08.2004р. ВАТ "Хмельницький КХП" перебувало в процесі припинення своєї діяльності шляхом перетворення, юридичної особи - ТОВ "Хмельницький КХП" ще не існувало, позивач залишався акціонером ВАТ, і відповідно, мав право на участь в цих зборах. Таким чином, проведення установчих зборів ТОВ "Хмельницький КХП", затвердження статуту ТОВ "Хмельницький КХП", проведення державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП" та державної реєстрації припинення ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" вчинені з порушенням ст.41 Конституції України, пунктів 1.7, 1.8, 6.2, 6.3 Положення №221 та призвели до порушення корпоративних прав позивача, який в односторонньому порядку без його згоди був позбавлений права власності на акції і не отримав відповідну частку у статутному капіталі товариства - правонаступника.

Разом з тим, державна реєстрація ТОВ "Хмельницький КХП" та внесення до державного реєстру запису про припинення ВАТ "Хмельницький КХП" проведені з порушенням частин 2 та 3 ст.107 ЦК України, так як після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами комісією з припинення ВАТ "Хмельницький КХП" не складався передавальний акт і не затверджувався на загальних зборах акціонерів, а державному реєстратору виконавчого комітету Хмельницької міської ради було подано для державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП" та державної реєстрації припинення ВАТ "Хмельницький КХП" передавальний акт від 22.05.2004р. (станом на 01.05.2004р.), який було затверджено ще на загальних зборах акціонерів від 22.05.2004р., що прийняли рішення про реорганізацію ВАТ.

У письмових поясненнях позивача від 20.06.2011р. щодо визначення позовних вимог до кожного з відповідачів та уточнення позовних вимог, зазначив, що до відповідача ТОВ "Хмельницький КХП" заявлено позовні вимоги про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту ТОВ "Хмельницький КХП" та Статуту ТОВ "Хмельницький КХП", по позовних вимогах про визнання недійсним запису реєстратора про проведення державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП", скасування державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП" та скасування державної реєстрації припинення ВАТ "Хмельницький КХП", які є похідними від корпоративного спору, відповідачем є виконком Хмельницької міської ради.

При цьому зазначає, що проведення установчих зборів, на яких було затверджено статут ТОВ "Хмельницький КХП" без включення позивача як акціонера до складу учасників товариства-правонаступника та сам статут ТОВ "Хмельницький КХП" порушують право позивача як акціонера, на участь в ТОВ "Хмельницький КХП", що є правонаступником ВАТ "Хмельницький КХП", шляхом обміну належних йому акцій на відповідну частку у статутному капіталі ТОВ, що створюється внаслідок перетворення, посилаючись на п.п.1.7,1.8 Положення "Про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств". Також зазначає, що в результаті проведення державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП" (правонаступника ВАТ) , до складу учасників якого не був включений позивач з відповідною часткою у статутному капіталі та державної реєстрації припинення ВАТ "Хмельницький КХП" припиняються корпоративні права позивача не передбаченим законом способом. Крім того, відзначено, що відповідно до ч.15 ст.58 ГК України скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється на підставі рішення суду у випадку визнання недійсними установчих документів. Отже, вважає позивач, у разі визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" є законні підстави для скасування державної реєстрації означеного товариства.

Враховуючи, що вимоги позивача про визнання недійсним запису реєстратора про проведення державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП" та скасування державної реєстрації ТОВ "Хмельницький КХП" є тотожними - такими, що тягнуть за собою однакові наслідки, позивачем уточнено позовні вимоги до другого відповідача - виконавчого комітету Хмельницький міської ради, а саме -позивач просить суд скасувати державну реєстрацію ТОВ "Хмельницький КХП" та скасувати державну реєстрацію припинення ВАТ "Хмельницький КХП" (дана заява прийнята судом).

ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів (відповідач 1) проти позовних вимог заперечує, звертає увагу, що предметом даного спору є визнання недійсними рішення зборів і Статуту ТОВ "Хмельницький КХП", а позивач, який не наділений корпоративними правами по відношенню до цього товариства, не є його учасником. Зазначається, що у ТОВ "Хмельницький КХП", як правонаступника ВАТ "Хмельницький КХП", відповідно до положень п.5 рішення загальних зборів акціонерів від 22.05.2004р. був обов'язок перед позивачем "після проведення державної реєстрації на підставі письмової заяви бувшого акціонера компенсувати вартість акцій власником яких він був". Такі дії сторін у спорі могли б мати місце з дотриманням вимог ст.ст.256-257 ЦК України. Позивач оспорює законність рішення установчих зборів ТОВ "Хмельницький КХП" від 17.08.2004р., а не зборів від 22.04.2004р., що розуміється як рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП" від 22.05.2004р. Товариство повідомило позивача, що викуп акцій або компенсацію їх вартості, за рішенням зборів акціонерів від 22.05.2004р. здійснюється: за ціною по домовленості сторін; згідно витрат акціонера на їх придбання; по номінальній вартості акції - 0,25 грн. за штуку. Сторони не домовилися стосовно ціни продажу акцій. Тому дії позивача в 2004 році засвідчували його бажання продати акції, а не стати учасником ТОВ "Хмельницький КХП". Чинне на той період законодавство не зобов'язувало 1-го відповідача включати в склад засновників нового товариства осіб, які не виявили такого бажання при прийнятті рішення про реорганізацію попереднього товариства. На підставі вимог ст.11 Закону України "Про господарські товариства", ст.117 ЦК України, п. 4.4. Статуту колишнього ВАТ "Хмельницький КХП", позивач як колишній акціонер, зобов'язаний був виконувати рішення зборів акціонерів від 22.05.2004р. Процедура припинення ВАТ "Хмельницький КХП" у ТОВ "Хмельницький КХП" шляхом реорганізації (перетворення) проведено згідно з вимогами ст.ст.19, 41, 42 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст.104-108 ЦК України, ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України № 222 від 30.12.1998р., зокрема, п.17 цього Порядку. Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затверджене Рішенням ДКЦПФР України 30.12.1998р. № 221, не регулює процедуру припинення ВАТ шляхом перетворення у інший організаційно-правовий вид товариства, який не є акціонерним. Аналогічні правові позиції були в рішенні Хмельницького міськрайонного суду від 27.01.2005р., ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03.12.2008р. у справі № К-4211/07.

Зазначає, що позовна вимога про визнання недійсними установчих зборів про затвердження статуту є складовою частиною позовної вимоги по справі № 16/13/151-Н, вимога про визнання статуту недійсним є аналогічною по обох справах, а позовні вимоги про скасування державної реєстрації та скасування державної реєстрації припинення ВАТ „Хмельницький КХП" є похідними від перших двох вимог і самостійному розгляду не підлягають. Крім того, порядок формування статутного фонду (складеного капіталу) відповідач провів у відповідності з вимогами п.6 десятого питання порядку денного рішень загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП" від 22.05.2004р., згідно якого "обмін акцій на частки в Статутному фонді ТОВ "Хмельницький КХП" учасники товариства, проведуть пропорційно (у відсотках) вартості належних їм акцій". Рішенням установчих зборів учасників ТОВ "Хмельницький КХП" від 17.08.2004р. з третього питання порядку денного визначено, що "Формування Статутного фонду учасниками проведене шляхом обміну належних їм акцій на частки в порядку передбаченому п. 4.7. Статуту товариства". Згідно п. 4.7. Статуту відповідача "Статутний фонд Товариства становить 1 533 627,75 грн., який створено шляхом передачі Учасниками своїх прав на майно та майнові права через пропорційно належні їм акції реорганізованого ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" та обміну їх на частки в Статутному фонді товариства, що створене". За положеннями п.1.1. Статуту ТОВ "Хмельницький КХП" створене в процесі реорганізації (шляхом перетворення) ВАТ "Хмельницький КХП" та виступає його юридичним правонаступником. Склад та вартість майна, яке перейшло у власність 1-го відповідача від правопопередника, визначено у передавальному акті, який затверджено загальними зборами акціонерів від 22.05.2004р.

У поясненнях від 20.07.2010р. звертає увагу на наявний факт повторного звернення позивача до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, оскільки позивач у складі 12 інших фізичних осіб 21.02.2008р. звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом до відповідача 1 та 15 фізичних осіб - засновників з вимогами про визнання часткового недійсними п.п. 1.2., 4.7.- 4.8. Статуту ТОВ "Хмельницький КХП", у наступному предмет спору змінено на визнання недійсними установчих зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р. та Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" внаслідок недотримання відповідачем процедури реорганізації ВАТ "Хмельницький КХП" шляхом перетворення його у ТОВ "Хмельницький КХП", зокрема, вимог Положення № 221 ДКЦПФР України від 30.12.1998р. При цьому позовна вимога №1 у справі №9/16/6/163-Н (2-177/05) є також визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. є складовою частиною вимоги № 1, друга вимога у обох позовах є аналогічною, позовні вимоги №№ 3-4, що спрямовані до відповідача 2 є похідними від перших двох вимог і самостійному розгляду не підлягають, що викладено в ч.2 п.8 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008р. "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", рекомендаціях президії Вищого господарського суду України „Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" від 28.12.2007р. № 04-5/14 (п. 1.9 Рекомендацій). Справа № 16/13/151-Н завершена шляхом прийняття Житомирським апеляційним господарським судом 25.06.2009р. постанови про припинення провадження у справі з підстав, встановлених п.1 ч.1 ст.80 ГПК України. Вищий господарський суд України 24.09.2009р. своєю постановою залишив постанову апеляційного суду без змін. Тому відповідачем звертається увага на те, що повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається (ч.2 ст.80 ГПК України). Крім того, відповідач посилається на те, що порядок формування статутного фонду (складеного капіталу) відповідач провів у відповідності з вимогами п.6 десятого питання порядку денного рішень загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП" від 22.05.2004р., згідно якого "обмін акцій на частки в Статутному фонді ТОВ "Хмельницький КХП" учасники товариства, проведуть пропорційно (у відсотках) вартості належних їм акцій". Рішенням установчих зборів учасників ТОВ "Хмельницький КХП" від 17.08.2004р. з третього питання порядку денного визначено, що "Формування Статутного фонду учасниками проведене шляхом обміну належних їм акцій на частки в порядку передбаченому п. 4.7. Статуту товариства". Посилається на те, що у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи ( ч.2 ст.108 ЦК України), а за положеннями п.1.1. Статуту відповідача ТОВ "Хмельницький КХП" створене в процесі реорганізації (шляхом перетворення) ВАТ "Хмельницький КХП" та виступає його юридичним правонаступником. Склад та вартість майна, яке перейшло у власність 1-го відповідача від правопопередника визначено у передавальному акті, який затверджено загальними зборами акціонерів від 22.05.2004р.

У письмових поясненнях від 29.04.2011р. звертає увагу суду на те, що на спільному засіданні Спостережної ради та правління ВАТ "Хмельницький КХП" 05.02.2004р. було прийнято рішення про проведення зборів акціонерів 22.05.2004р. о 10:00 за місцем розташування товариства. У порядок денний включено 8 питань, 02.04.2004р. усім акціонерам товариства, у тому числі ОСОБА_1 рекомендованим листом направлено повідомлення про день, час та місце проведення зборів з порядком денним. У цьому ж повідомленні поінформовано кожного акціонери про порядок отримання сертифіката акцій, у місцевій газеті "Хмельниччина" №14 (605) та офіційному друкованому виданні ДКЦПФР України газеті "Українська Інвестиційна Газета" №14 опубліковано загальне повідомлення про збори акціонерів.

06.05.2004р. (за 16 днів до дня зборів), рішенням спільного засідання Спостережної ради та правління ВАТ "Хмельницький КХП" включено додатково в порядок денний зборів акціонерів 2 питання: під №9 "Затвердження та погодження договорів за 2002-2004 роки"; під №10 "Про реорганізацію товариства". Аналогічним способом направлено персональні повідомлення акціонерам, розміщено загальні повідомлення в газеті "Хмельниччина" №19 від 07.05.2004р. та "Українській Інвестиційній Газеті" №19 від 07.05.2004р. (за 14 днів до дня проведення зборів).

Стверджує, що ОСОБА_1 знав про збори акціонерів, які відбулися 22.05.2004р., але не скористався своїм правом взяти участь у цих зборах, оскільки 17.05.2004р. звернувся (за п'ять днів до зборів акціонерів) до Личаківського районного суду м.Львова з позовом до ОСОБА_5 та ВАТ "Хмельницький КХП" про усунення перешкод та зобов'язання надати інформацію про збори, а 30.09.2004р до Хмельницького міськрайонного суду з позовом з предметом, що розглядається у даній справі.

Звертає увагу, що згідно відомостей реєстрації учасників загальних зборів акціонерів, складеної працівниками відокремленого підрозділу реєстратора ЗАТ "ПриватБанк", реєстрацію 22.05.2004р. пройшли 37 осіб (акціонерів та представників акціонерів), що володіли 7439878 акціями, що становило 61% зареєстрованого статутного фонду, проведено контроль за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ "Хмельницький КХП" групою Хмельницького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про що складено Протокол проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ "Хмельницький КХП" від 22.05.2004р., згідно якого реєстрація акціонерів для участі у загальних зборах проводилась у відповідності вимогам чинного законодавства; порушень не встановлено.

Тому, посилаючись на ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" та Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств (затвердженого рішенням ДКЦПФР України від 23.12.1998р. №199), робить висновок, що правопопередник відповідача 1 призначення та проведення загальних зборів акціонерів здійснив у відповідності з наведеними нормами матеріального права та правовими позиціями ВГСУ.

Акцентує увагу на тому, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів про те, що в період з 22.05.2004р. по 27.09.2004р. (день припинення ВАТ "Хмельницький КХП") він бажав реалізувати свої корпоративні права, що витікають із права власності на акції, в інший спосіб, ніж його бажання продати ці акції. Дані фактичні обставини спростовують припущення про застосування відповідачем 1 до позивача відповідальності за його неучасть у загальних зборах. Крім того, зазначає, що рішення зборів акціонерів в силу вимог ст.11 Закону України "Про господарські товариства", ст.117 ЦК України, п.4.4. Статуту ВАТ "Хмельницький КХП" є обов'язковими для всіх акціонерів, а не лише для тих, що приймали участь у зборах. Окрім того, ОСОБА_1 рішення зборів акціонерів від 22.05.2004р. в судовому порядку не оскаржував, таким чином вважав що його права цим рішенням не порушені. Президія Вищого господарського суду України у своїх Рекомендаціях від 28.12.2007р. № 04-5/14 зазначила, що господарські суди мають враховувати, що закон виходить з презумпції легітимності рішень органів управління господарського товариства, тобто відповідні рішення вважаються такими, що відповідають законові, якщо судом не буде встановлено інше. (п.2.3). У матеріалах справи наявні судові рішення, за яким дана правова оцінка легітимності зборів акціонерів від 22.05.2004р.

Вважає, що посилання представника позивача на можливість застосування до спірних правовідносин Положення № 221 в силу вимог ст.8 ЦК України (аналогія закону), є безпідставним в силу наявності акта цивільного законодавства, яким врегульовано порядок скасування випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій (Порядок № 222), окрім того, врегульована загальна процедура припинення товариства шляхом його реорганізації (перетворення), зокрема, ст.ст. 104-108 ЦК України, ст. 59 ГК України, ст.ст.33-34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Крім того, відповідач 1 зазначає, що згідно заявленого позивачем предмету первісного позову - перші три вимоги про визнання недійсними зборів учасників від 17.08.2004р., недійсним статуту ТОВ „Хмельницький КХП", скасування державної реєстрації ТОВ „Хмельницький КХП" у випадку їх задоволення судом не поновлює корпоративні права позивача у ВАТ „Хмельницький КХП", а в силу вимог п.2 ч.1 ст.110 ЦК України, ч.2 ст.38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" призводить до припинення юридичної особи шляхом її ліквідації. ЦК України встановив, що вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (ст. 110 ЦК України). Позивач - ОСОБА_1 не належить до перерахованих осіб. Крім того, визнання недійсним п.5 рішення з 10 питання загальних зборів акціонерів ВАТ „Хмельницький КХП" у справі № 10/5025/552/11 в силу вимог ч.2 ст.35 ГПК України не є обставиною, що не потребує доказуванню так, як у тій справі не брав участь відповідач 2 - виконком Хмельницької міської ради, а за вимогами названої норми повинна бути ідеальна сукупність. Вимога про скасування державної реєстрації припинення ВАТ „Хмельницький КХП" не узгоджується з підставами, з якими позивач звернувся до суду, зокрема рішення зборів учасників ТОВ „Хмельницький КХП" від 17.08.2004р., на яких не вирішувалося питання припинення діяльності ВАТ „Хмельницький КХП".

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (відповідач 2) у письмових поясненнях просить суд врахувати, що дії щодо проведення державної реєстрації припинення ВАТ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" та державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" було вчинено у відповідності до ст.24, ст. 34 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" подано зустрічний позов до ОСОБА_1, у якому просить суд визнати відсутність корпоративного права в ОСОБА_1 у товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

В обґрунтування зустрічних позовних вимог робиться, зокрема, посилання на те, що підставою для позову ОСОБА_1 зазначив, що він був акціонером ВАТ „Хмельницький КХП", отже в силу положень ст. 167 ГК України у нього були корпоративні права щодо цього акціонерного товариства, яке припинило свою діяльність 27.09.2004 року шляхом реорганізації (перетворення) у ТОВ „Хмельницький КХП". ОСОБА_1 участі у загальних зборах акціонерів ВАТ „Хмельницький КХП", які відбулися 22.05.2004р. та установчих зборах ТОВ „Хмельницький КХП" не приймав. Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органів управління товариства мають лише ті його акціонери (учасники), які були акціонерами (учасниками) на дату прийняття рішення, що оскаржується. У відповідності з вимогами ч.5 ст. 98 ЦК України рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду. Позивач за первісним позовом ОСОБА_1) не надав суду належних та допустимих доказів про наявність у нього корпоративних прав як до ВАТ „Хмельницький КХП" так і до ТОВ „Хмельницький КХП", відзначено представником товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

ОСОБА_1 проти зустрічного позову заперечує, вважаючи його необгрунтованим. Зокрема, вказується, що вимога позивача за зустрічним позовом (визнання відсутнім корпоративного права в ОСОБА_1 у товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів") фактично зводиться до констатації факту, який є загальновідомим і не заперечується відповідачем - ОСОБА_1

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Відповідно до п.1.1. Статуту Відкритого акціонерного товариства "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" (зареєстровано в Хмельницькому міськвиконкомі № 0127 від 02.09.1998р.) Відкрите акціонерне товариство "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" було засноване шляхом перетворення державного підприємства "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" у відкрите акціонерне товариство.

Акціонерами товариства є держава Україна в особі Фонду державного майна України, фізичні та юридичні особи, які набули права власності на акції товариства в процесі приватизації, випуску нових акцій та на вторинному ринку цінних паперів. ( п. 4.1 Статуту).

Як передбачено п.п.5.2.5. Статуту, статутний фонд товариства становить 3051600 грн., поділено на 12206400 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. за кожну.

Згідно з п.8.1. Статуту вищим органом товариства є загальні збори акціонерів, до виключної компетенції яких входить, крім іншого, прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідкомісії, затвердження ліквідбалансу. Рішення з даного питання приймаються загальними зборами акціонерів більшістю в 3/4 голосів акціонерів, які приймають участь у зборах (п.8.2.4). Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери або представники , що мають більше як 60 відсотків голосів.

Згідно п.п. 8.2.6, 8.2.7 Статуту повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів та про порядок денний цих зборів здійснює правління товариства, про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально: працюючі в товаристві акціонери під розпис, інші поштовим листом, кур'єром, телефоном, факсом. Крім того, друкується загальне повідомлення про збори в місцевій пресі та в одному х офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного, не менше як за 45 днів до початку скликання.

Відповідно до п.п. 13.1., 13.4. Статуту припинення діяльності товариства здійснюється шляхом його реорганізації або ліквідації, реорганізація товариства здійснюється за рішенням вищого органу товариства. Ліквідація товариства проводиться призначеною вищим органом товариства ліквідкомісією.

Відповідно до виписки № 1973 з реєстру власників іменних цінних паперів позивачу належало 292954 шт. цінних паперів ВАТ на загальну вартість 73238,50 грн., що становить 2,4 % частки в статутному фонді.

На спільному засіданні Спостережної ради та правління ВАТ "Хмельницький КХП" 05.02.2004р. (протокол №1) було прийнято рішення про проведення зборів акціонерів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" на 10 год. 22.05.2004р. в адміністративному приміщенні товариства по вул. Заводській, 53, затверджено порядок денний загальних зборів: звіт голови правління про результати фінансово0господарської діяльності товариства за 2002-2003рр., основні напрямки роботи товариства; звіт голови спостережної ради про роботу за 2003р.; звіт голови ревізійної комісії про роботу за 2003р; обрання органів управління товариства (спостережної ради та її голови, правління та його голови, ревізійної комісії та її голови); затвердження фінансової звітності товариства за 2002-2003рр; про порядок розподілу прибутку товариства ( виплата дивідендів; внесення змін та доповнень до статуту товариства, затвердження внутрішніх положень товариства; затвердження договору з реєстратором).

02.04.2004р. рекомендованим листом (за реєстром рекомендованих листів з фіскальним чеком) направлено в тому числі, як акціонеру товариства, ОСОБА_1 повідомлення про день, час та місце проведення зборів з порядком денним. У цьому ж повідомленні поінформовано кожного акціонера про порядок отримання сертифіката акцій.

02.04.2004р. у газеті "Хмельниччина" №14 (605) та офіційному друкованому виданні ДКЦПФР України газеті "Українська Інвестиційна Газета" №14 опубліковано загальне повідомлення про збори акціонерів та порядок денний зборів.

06.05.2004р., рішенням спільного засідання Спостережної ради та правління ВАТ "Хмельницький КХП" (протокол №3) включено додатково в порядок денний зборів акціонерів питання: під №9 "Затвердження та погодження договорів за 2002-2004 роки"; під №10 "Про реорганізацію товариства".

Про внесення змін в порядок денний загальних зборів призначених на 22.05.2004р. направлено персональні повідомлення акціонерам, в тому числі ОСОБА_1. та розміщені загальні повідомлення.

Загальне повідомлення про внесення змін до порядку денного зборів акціонерів призначених на 22.05.2004р. опубліковано в газеті "Хмельниччина" №19 від 07.05.2004р. та "Українській Інвестиційній Газеті" №19 від 07.05.2004р. (менше як за 45 днів , визначених ст. 43 Закону України "Про господарські товариства").

ОСОБА_1 звернувся до Личаківського районного суду м. Львова з позовом до ОСОБА_5, ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" про усунення порушення прав акціонера, зобов'язання ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" надати повну та достовірну інформацію щодо скликання та проведення загальних зборів акціонерів 22.05.2004р. в письмовій формі на поданий запит, надіславши відповідний документ, зобов'язати ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" надати баланси та звіти товариства за 2002, 2003рр., протоколи засідань правління та спостережної ради товариства щодо скликання загальних зборів акціонерів товариства 22.05.2004р., діючі положення про Спостережну раду, ревізійну комісію Правління товариства, зобов'язати ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" персонально повідомити акціонерів передбаченим Статутом товариства способом та у встановлений строк про проведення зборів 22.05.2004р. та їх порядок денний. Ухвалою даного суду від 17.05.2004р. було вжито заходів по забезпеченню позову, в тому числі заборонено проводити загальні збори акціонерів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів". Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 21.05.2004р. була скасована ухвала суду від 17.05.2004р. про забезпечення позову.

Між ВАТ "Хмельницький КХП" та ЗАТ "Приватбанк" в особі відокремленого підрозділу реєстратора у Хмельницькій філії ЗАТ комерційного банку Приватбанк 08.04.2004р. укладено Договір-доручення (на виконання робіт по підготовці та проведення загальних зборів власників цінних паперів) за умовами, якого Повірений зобов'язувався провести реєстрацію учасників зборів та здійснити підрахунок голосів учасників зборів при здійсненні голосування з питань порядку денного.

Згідно відомостей реєстрації учасників загальних зборів акціонерів, протоколу №1 засідання мандатної комісії щодо реєстрації учасників загальних зборів акціонерів ВАТ " Хмельницький КХП" реєстрацію 22.05.2004р. пройшли 37 осіб (акціонерів та представників акціонерів), які володіли 7439878 акціями, що становило 61% зареєстрованого статутного фонду, збори визнано правомочними. Серед зареєстрованих осіб ОСОБА_1 або його представника не було.

22.05.2004р. були проведені загальні збори акціонерів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" за результатами яких прийнято рішення з 10-ти питань порядку денного, яке оформлено протоколом № 1 від 22.05.2004р.

По Х питанню загальних зборів акціонерів " Про реорганізацію товариства" було прийнято рішення реорганізувати відкрите акціонерне товариство "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" шляхом перетворення його у товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів". ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" з часу державної реєстрації виступає правонаступником всіх майнових та немайнових прав та обов'язків ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" ( п.п.1.2 питання Х) .

Крім того, згідно п.5 питання Х рішення загальних зборів "Про реорганізацію товариства" було вирішено, що оцінка та викуп акцій проводиться акціонерним товариством, а після проведення державної реєстрації правонаступника ТОВ "Хмельницький КХП" компенсує вартість акцій їх власникам на підставі даних реєстру станом на дату закриття реєстру. З метою захисту прав акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП", які не голосували за прийняття рішення про реорганізацію, у зв'язку з чим не увійдуть в склад учасників ТОВ "Хмельницький КХП", викуп акцій у цих акціонерів здійснюється товариством або його правонаступником за ціною, що визначається домовленістю сторін, з урахуванням витрат по придбанню, але не нижчою за номінальну вартість акцій - 0,25 гривень за одну акцію.

В газетах "Хмельниччина", "Голос України" №108 від 15.06.2004р., "Українська інвестиційна Газета" №22 від 28.05.2004р. опубліковано повідомлення, що загальні збори акціонерів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" 22.05.2004р. прийняли рішення про реорганізацію ВАТ у ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів". При цьому зазначено, що заяви кредиторів та акціонерів щодо викупу акцій подаються за адресою 29000, м. Хмельницький, вул. Заводська 53.

ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" 16, 25 червня та 20 липня 2004р. направлено позивачу пропозиції про викуп акцій.

Позивач листом від 19.07.2004р. зазначив про можливість продажу належних йому акцій лише за ціною 5,32 грн. за акцію.

Листом від 30.07.2004р. позивач просив надіслати на його адресу, крім іншого, угоди по придбанню акцій, договори про викуп акцій, а в листі від 08.08.2004р. зазначив, що бажає вийти з учасників товариства, отримавши при цьому частку майна ВАТ та дивіденти, при цьому можливий викуп акцій товариства в його учасників.

Листом від 03.08.2004р. 1-й відповідач повідомив позивача про те, що акції можуть бути викуплені по ціні за домовленістю, але не нижче номінальної -0,25грн., для чого позивачу необхідно з'явитися для оформлення документів.

Висновком про вартість майна ВАТ станом на 30.06.2004р., проведеним оцінювачем -ТОВ "Стожари-Плюс", вартість однієї акції визначена в розмірі 0,221 грн.

Згідно з протоколом № 1 установчих зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р., зокрема, затверджено статут товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", обрано органи управління товариства, затверджено статутний фонд товариства в розмірі 1533627,75 грн., зазначено, що формування статутного фонду учасниками проведено шляхом обміну належних їм акцій на частки, а також те, що 1-й відповідач зобов'язується провести всі необхідні дії по скасуванню та анулюванню свідоцтва про випуск акцій.

Відповідно до Статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", затвердженого рішенням, оформленим протоколом № 1 установчих зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р. (пункти 1.1., 1.2.), ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" створене в процесі реорганізації (шляхом перетворення) ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" та виступає його юридичним правонаступником. Учасниками товариства є колишні акціонери ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", які 22 травня 2004р. проголосували за реорганізацію цього товариства, що зазначені в п.4.8. цього статуту, а також інші особи, які стали учасниками товариства в установленгому цим статутом порядку.

Як вбачається з свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та довідки органу статистики від 26.02.2008р. № 03-03-125, в зв'язку з припиненням державної реєстрації ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" (в результаті перетворення) 27.09.2004 р. було проведено державну реєстрацію ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

Першим відповідачем направлено заяву Хмельницькому територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 657 від 4.10.2004р. про скасування реєстрації випуску акцій. Розпорядженням від 07.12.04 №236-с Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку скасована реєстрація випуску акцій ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" та анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 20.10.98 №188/22/1/98.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 21.06.05р. по справі №2-177/05, яке залишено без змін ухвалою від 26.10.2005р. апеляційного суду Хмельницької області, у задоволені позову ОСОБА_1 до ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" та Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.04р., запису реєстратора про проведення державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", припинення та скасування державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" відмовлено.

Ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 20.11.07р. касаційну скаргу позивача скеровано до Вищого господарського суду України.

Постановою Вищого господарського суду України від 30.01.08р. рішення Хмельницького міськрайонного суду від 21.06.05р та ухвалу апеляційного суду Хмельницької області від 26.10.05р. скасовано, а справу скеровано на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області.

Ухвалою господарського суду від 29.05.2008р. провадження у справі №6/163-Н (2-177/05) припинено.

Постановою Вищого господарського суду України від 24.09.2008р. касаційну скаргу позивача задоволено, ухвалу господарського суду Хмельницької області від 29.05.2008 р. у справі № 6/163-Н (2-177/05) скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області. При цьому, Вищий господарський суд зазначив, що суд першої інстанції, припиняючи провадження у справі, не дослідив обставин ліквідації ВАТ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" шляхом реорганізації його в ТОВ „Хмельницьке КХП", зокрема, припинення прав акціонерів стати учасниками новоствореного господарського товариства, а також відповідність оспореного позивачем рішення вимогам законодавства, зважаючи на підстави утворення ТОВ „Хмельницьке КХП" та причинний зв'язок між цим рішенням загальних зборів та правом позивача на участь у прийнятті рішення про реорганізацію акціонерного товариства.

Ухвалою господарського суду області від 21.01.2010 р. провадження у справі №16/6/163-Н (2-177/05) припинено згідно п.1 ст.80 ГПК України.

Постановою Вищого господарського суду України від 07.04.2010р. касаційну скаргу позивача задоволено, ухвалу господарського суду Хмельницької області від 21.01.2010р. у справі скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції. При цьому зазначено, що при винесенні ухвали суд не врахував вимоги ст.ст. 104,107 ЦК України, ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.98 № 221, та належним чином не встановив обставини відсутності в позивача права на участь у господарському товаристві, новоствореному в процесі реорганізації шляхом перетворення ВАТ "Хмельницький ХКП" та є його правонаступником, у той час як його учасниками в статуті зазначені фізичні і юридичні особи-колишні акціонери ВАТ "Хмельницький ХКП", які проголосували 22.05.04 на загальних зборах акціонерів за реорганізацію цього товариства. Зазначено, що у п.п.1.1, 4.1, 4.2, 13.2 статуту ВАТ "Хмельницький КХП" визначено, що акціонерне товариство створено шляхом приватизації державного підприємства; акціонери у разі ліквідації Товариства мають право отримати частину майна товариства пропорційно належних їм акцій товариства; при реорганізації Товариства вся сукупність його прав і обов'язків переходить до правонаступників. Тобто обставини припинення участі позивача у ВАТ "Хмельницький ХКП" станом на момент прийняття оспореного рішення від 22.04.04 шляхом продажу належних йому акцій чи обміну акцій на частки у статутному фонді товариства, що створюється під час реорганізації, а також непогодження позивача з таким рішення загальних зборів (обов'язковим для акціонера) судом не встановлено. Крім того, судом залишено поза увагою, що даний спір переданий до юрисдикції господарських судів ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 20.11.07, яка є чинною. Відповідно передано на новий розгляд для встановлення обставин припинення прав позивача на управління у господарському товаристві при прийнятті рішення про його реорганізацію та прав звернення з позовом до новоутвореного товариства, виходячи з обставин створення статутного фонду останнього, наявності або відсутність у цьому статутному фонді майна позивача.

Рішенням господарського суду області від 06.10.2010р., яке залишене без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 09.12.2010р., відмовлено у позові ОСОБА_1 м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" м. Хмельницький та виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.04р. про затвердження статуту ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", визнання недійсним Статуту ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", визнання недійсним запису державного реєстратора про проведення державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації припинення ВАТ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

Постановою Вищого господарського суду України від 16.02.2011р. постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 09.12.10 та рішення господарського суду Хмельницької області від 06.10.10 у справі №9/16/6/163-Н(2-177/05) скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 29.03.2011р. порушено провадження у справі №10/5025/552/11 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", м. Хмельницький про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 22.05.2004р. в частині , що викладена в п. 5 питання X протоколу №1 від 22 травня 2004р.: "Оцінка та викуп акцій проводиться акціонерним товариством, а після проведення державної реєстрації правонаступника ТОВ "Хмельницький КХП" компенсує вартість акцій їх власниками на підставі даних реєстру станом на дату закриття реєстру. З метою захисту прав акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП", які не голосували за прийняття рішення про реорганізацію, у зв'язку з чим не увійдуть в склад учасників ТОВ "Хмельницький КХП", викуп акцій у цих акціонерів здійснюється товариством або його правонаступником за ціною, що визначається домовленістю сторін, з урахуванням витрат по придбанню, але не нижчою за номінальну вартість акцій - 0,25 гривень за одну акцію" .

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 20.06.2011р. у справі №10/5025/552/11 від 20.06.2011р. у справі №10/5025/552/11 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 22.05.2004р. в частині , що викладена в п. 5 питання X протоколу №1 від 22 травня 2004р.: "Оцінка та викуп акцій проводиться акціонерним товариством, а після проведення державної реєстрації правонаступника ТОВ "Хмельницький КХП" компенсує вартість акцій їх власниками на підставі даних реєстру станом на дату закриття реєстру. З метою захисту прав акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП", які не голосували за прийняття рішення про реорганізацію, у зв'язку з чим не увійдуть в склад учасників ТОВ "Хмельницький КХП", викуп акцій у цих акціонерів здійснюється товариством або його правонаступником за ціною, що визначається домовленістю сторін, з урахуванням витрат по придбанню, але не нижчою за номінальну вартість акцій - 0,25 гривень за одну акцію".

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 03.08.2011р. рішення господарського суду Хмельницької області від 20.06.2011 року у справі № 10/5025/552/11 залишено без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" - без задоволення.

Постановою Вищого господарського суду України від 02.11.2011р. касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" залишено без задоволення, а постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 03.08.2011р. та рішення господарського суду Хмельницької області від 20.06.2011р. по справі №10/5025/552/11 залишено без змін.

В матеріалах справи також наявні копії судових рішень в інших справах, копії передавального акту, затвердженого протоколом №1 від 22.05.2004р., витягу з Бюлетня державної реєстрації від 21.02.2012р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі спори, що виникають з корпоративних відносин. Судом враховується, що відповідно до виписки № 1973 з реєстру власників іменних цінних паперів позивачу належало 292954 шт. цінних паперів ВАТ на загальну вартість 73238,50 грн., що становить 2,4 % частки в статутному фонді. При цьому, даний спір переданий до юрисдикції господарських судів ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 20.11.2007р., яка є чинною на момент вирішення спору. Таким чином, спір у даній справі підвідомчий господарському суду.

Крім того, наявність підстав для вирішення даного спору по суті підтверджується тим, що постановами Вищого господарського суду України у даній справі від 07.04.2010р., 16.02.2011р. справа передавалась на новий розгляд до суду першої інстанції, при цьому провадження у справі не припинялось.

Відповідно до ч. 1 ст. 111-12 ГПК України вказівки, які містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Зі змісту постанови Вищого господарського суду України у даній справі від 16.02.2011р. вбачається, що остання містить вказівки на необхідність встановлення судом законності дій загальних зборів від 22.05.2004р. як засновницьких відповідно до ТОВ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", припинення права власності на акції позивача та дотримання його права на обмін акцій на частки відповідача; на необхідність надання правової оцінки обставинам відсутності в рішенні загальних зборів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", що відбулися 22.05.04, пропозиції до усіх акціонерів здійснити припинення прав акціонерів в обмін акцій на частки у статутному фонді товариства, що створюється в результаті перетворення та встановлення обставини щодо виконання обов'язку загальних зборів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 22.05.04р. згідно з вимогами закону в першу чергу запропонувати здійснити обмін акцій на частки в статутному фонді товариства, що створюється у результаті перетворення, що впливає на встановлення прав позивача при проведенні оспрюваних загальних зборів.

Ухвалою суду від 08.07.2011р. відповідно до ст.79 ГПК провадження у справі № 10/9/16/6/163-Н було зупинено до вирішення пов'язаної з нею справи № 10/5025/552/11 за позовом ОСОБА_1 м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" м. Хмельницький про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 22 травня 2004 року в частині, що викладена в п. 5 питання Х протоколу №1 від 22.05.2004р.

Як встановлено судом, рішенням господарського суду Хмельницької області від 20.06.2011р. у справі № 10/5025/552/11, яке набрало чинності, позов ОСОБА_1 задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 22.05.2004р. в частині , що викладена в п. 5 питання X протоколу №1 від 22 травня 2004р.: "Оцінка та викуп акцій проводиться акціонерним товариством, а після проведення державної реєстрації правонаступника ТОВ "Хмельницький КХП" компенсує вартість акцій їх власниками на підставі даних реєстру станом на дату закриття реєстру. З метою захисту прав акціонерів ВАТ "Хмельницький КХП", які не голосували за прийняття рішення про реорганізацію, у зв'язку з чим не увійдуть в склад учасників ТОВ "Хмельницький КХП", викуп акцій у цих акціонерів здійснюється товариством або його правонаступником за ціною, що визначається домовленістю сторін, з урахуванням витрат по придбанню, але не нижчою за номінальну вартість акцій - 0,25 гривень за одну акцію".

При вирішенні спору, беручи до уваги наведені вказівки суду касаційної інстанції, зважаючи також на обставини, встановлені означеним вище рішенням у справі № 10/5025/552/11, до вирішення якої зупинялось провадження у справі, судом звертається увага на таке.

Відповідно до ст.ст. 104, 108 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи. Аналогічні положення містяться в ст.19 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції чинній на момент прийняття оспорюваного рішення), ст.59 ГК України згідно якої припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб-засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. У разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

Статтею 105 ЦК України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) визначено обов'язки особи, що прийняла рішення про припинення юридичної особи. Зокрема , учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення; призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Відповідно до порядку припинення юридичної особи шляхом перетворення, встановленого ст. 107 ЦК України, після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення. Нотаріально посвідчені копії передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію, за місцем державної реєстрації юридичної особи, що припиняється, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію, за місцем державної реєстрації юридичної особи правонаступника.

Припинення акціонерних товариств в результаті перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю здійснюється з врахуванням норм Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.98 № 222 (далі - Порядку) та Положення про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998р. № 221 (далі - Положення). При цьому, судом відзначається, що необхідність застосування даних актів до спірних правовідносин підтверджена постановами Вищого господарського суду України у даній справі від 07.04.2010р., 16.02.2011р.

Відповідно до п. 17 Порядку (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) якщо жоден із правонаступників акціонерного товариства, що підлягає реорганізації, не є акціонерним товариством, то скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій здійснюється з урахуванням вимог пунктів 13-16 цього Положення на підставі таких документів:

а) заяви про скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства, підписаної керівниками та засвідченої печатками підприємств, що виступають правонаступниками акціонерного товариства;

б) протоколу рішення вищого органу акціонерного товариства про реорганізацію товариства, засвідченого підписом керівника та печаткою товариства, що підлягає реорганізації, з обов'язковим зазначенням умов та порядку обміну акцій на частки в статутному фонді підприємств-правонаступників акціонерного товариства;

в) копій свідоцтв про реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності правонаступників акціонерного товариства;

г) оригіналів свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що підлягає реорганізації;

ґ) довідки про особу, яка обслуговує акції цього емітента: реєстроутримувача (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній).

Зазначені документи подаються протягом п'яти робочих днів від дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності правонаступника товариства або останнього з них.

Тобто передбачено, щоб рішення вищого органу акціонерного товариства про реорганізацію товариства обов'язково містило зазначення умов та порядку обміну акцій на частки в статутному фонді підприємств-правонаступників акціонерного товариства.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та з метою удосконалення механізму скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було внесено зміни до Порядку .

Зокрема п.п. 5-7 р. 1 визначено, що акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою, викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість.

Розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації). Акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному фонді товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.

Відповідно до п. 1.7. Положення (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) з метою захисту прав акціонерів акціонерне товариство, що прийняло рішення про реорганізацію, зобов'язане здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у випадку, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію і звернулись до товариства з письмовою заявою. Викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість акцій.

Згідно п.1.8. даного Положення під час реорганізації здійснюється обмін акцій або часток у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на акції або на частки у статутному фонді товариства, що створюється під час реорганізації, шляхом злиття, поділу, виділення, перетворення, або на акції акціонерного товариства, у якого збільшується розмір статутного фонду - внаслідок реорганізації шляхом приєднання.

З вищенаведених положень вбачається, що акціонери товариств, у разі реорганізації акціонерного товариства мають право на викуп належних їм акцій, яке кореспондується з обов'язком акціонерного товариства здійснити такий викуп або право на обмін акцій товариства, що реорганізується, на частки у статутному фонді товариства , яке створюється під час реорганізації.

Згідно п.6.1. Положення при перетворенні одного товариства в інше до товариства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права та обов'язки колишнього товариства.

Пунктом 6.2. Положення визначено послідовність дій, до яких вдається товариство під час емісії акцій при реорганізації шляхом перетворення, зокрема: а) прийняття вищим органом товариства рішення про реорганізацію шляхом перетворення, про умови обміну акцій або часток у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на акції або частки у статутному фонді товариства, що створюється, та рішення про емісію акцій товариства, що створюється шляхом перетворення; б) оцінка та викуп акцій у акціонерів з дотриманням вимог п.1.7 цього Положення; в) обмін акцій або часток у статутному фонді товариства, що реорганізовується, письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості акцій (сертифікатів акцій) чи часток товариства, що створюється шляхом перетворення; г) прийняття установчими зборами товариства, що створюється шляхом перетворення, рішення про створення товариства, про затвердження статуту товариства, про обрання органів управління, а також вирішення інших питань, пов'язаних з реорганізацією; ґ) реєстрація в Комісії випуску акцій товариства, створеного шляхом перетворення; д) обмін письмових зобов'язань на акції або частки у статутному фонді товариства, створеного шляхом перетворення.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом у справі № 10/5025/552/11, в рішенні загальних зборів ВАТ "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", що відбулися 22.05.2004р., в порушення вищенаведених норм відсутні пропозиції до усіх акціонерів здійснити припинення прав акціонерів в обмін акцій на частки у статутному фонді товариства, що створюється в результаті перетворення.

Натомість пунктом 5 питання Х рішення зборів, акціонерам, які не були присутні на загальних зборах 22.05.04. і не голосували за реорганізацію акціонерного товариства, було визначено, що останні не ввійдуть в склад учасників ТОВ і їм запропоновано тільки викуп (компенсацію вартості) акцій, тобто обмежено їх в праві здійснення обміну акцій на частку в статутному фонді ТОВ та вільного вибору при реорганізації акціонерного товариства. Проте, обмеження в праві здійснити обмін акцій як відповідальність акціонера за неучасть його у загальних зборах законодавством не передбачено.

Крім того, згідно ст.37 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" особа, що передплатила або купила цінні папери до опублікування інформації про зміни в господарській діяльності емітента, що впливають на вартість цінних паперів або розмір доходу по них, може протягом 15 днів з моменту публікації цієї інформації розірвати договір в односторонньому порядку. У разі розірвання договору емітент зобов'язаний на вимогу вказаної особи відшкодувати їй витрати і можливі збитки, пов'язані з передплатою або купівлею цінних паперів. Емітент у разі невиконання умов передплати на цінні папери зобов'язаний повернути передплатникам на їх вимогу усі одержані від них кошти із сплатою процентів за весь строк їх тримання. Емітент несе відповідальність по відшкодуванню збитків, завданих недостовірною інформацією про цінні папери.

Таким чином, акціонер не може бути позбавлений права власника акцій в односторонньому порядку, без його відповідної згоди або примушений до цього шляхом викупу акцій.

Судом також враховується, що з аналізу приписів п. п.1.7, 1.8, 6.2 Положення вбачається, що оцінка та викуп акцій або їх обмін на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариства, що створюється шляхом перетворення, мають бути здійснені до проведення установчих зборів по створенню товариства-правонаступника та про затвердження його статуту. Однак, ВАТ "Хмельницький КХП", всупереч вищенаведеним приписам Положення, до моменту проведення установчих зборів ТОВ від 17.08.2004р. не здійснило ні обмін акцій позивача на письмові зобов'язання про видачу відповідної частки у статутному фонді ТОВ, що створюється внаслідок перетворення, ні викуп належних позивачу акцій. Як наслідок, позивач не увійшов до складу учасників ТОВ "Хмельницький КХП". Водночас судом відзначається, що зміст заяв позивача від 19.07.2004р. і 08.08.2004р. відображає лише його реакцію на пропозиції викупу в нього належних йому акцій, а не свідчить про відмову позивача від участі в товаристві з обмеженою відповідальністю.

Вищенаведеним спростовуються доводи представників товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" щодо необгрунтованості заявлених до даного товариства вимог. Оскільки, за наведених обставин, рішення, оформлене протоколом № 1 установчих зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права позивача як акціонера на участь в товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", суд вважає за необхідне позов у частині позовних вимог ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" задовольнити.

З приводу позову в частині вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації припинення відкритого акціонерного товариства „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" судом звертається увага на таке.

Як вважає позивач, у разі визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" є законні підстави для скасування державної реєстрації означеного товариства, оскільки відповідно до ч.15 ст.58 ГК України скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється на підставі рішення суду у випадку визнання недійсними установчих документів. Однак, позивачем не взято до уваги, що норма, на яку він посилається як на правову підставу для скасування державної реєстрації товариства (ч.15 ст.58 ГК України), яка була чинною в початковій редакції ст.58 ГК України, відсутня в чинній на час вирішення спору редакції ст.58 ГК України.

Крім того, частиною 1 ст.1 ГПК України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Однак, всупереч вимогам ст.33 ГПК України, позивачем не доведено порушення виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прав позивача, наявність якого могла би слугувати підставою для звернення до суду.

Зокрема, відповідно до ч.4 ст. 4 Закону України "Про господарські товариства" відсутність зазначених у даній статті відомостей в установчих документах є підставою для відмови у державній реєстрації товариства. Однак, позивачем не доведено відсутність таких відомостей під час проведення державної реєстрації, а також не спростовано пояснення виконавчого комітету Хмельницької міської ради про те, що дії щодо проведення державної реєстрації припинення ВАТ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" та державної реєстрації ТОВ „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" було вчинено у відповідності до ст.ст.24, 34 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". При цьому судом звертається увага на те, що на час здійснення державним реєстратором вищевказаних дій були чинними рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", а також сам статут товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити в первісному позові в частині позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації припинення відкритого акціонерного товариства „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" з огляду на безпідставність позову в наведеній частині.

У зв'язку з частковим задоволенням первісного позову суд вважає за необхідне відповідно до ст.49 ГПК України стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" на користь ОСОБА_1 4,25 грн. сплаченого при поданні позову державного мита.

При вирішенні спору в частині зустрічного позову судом враховується наступне.

Згідно з частиною 2 ст.20 ГК України, кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.

Відповідно до ч.1 ст.167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Як встановлено судом, позивач за зустрічним позовом (товариство з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів") просить суд визнати відсутність корпоративного права в ОСОБА_1 у товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", вказуючи при цьому, що позивач за первісним позовом ОСОБА_1) не надав суду належних та допустимих доказів про наявність у нього корпоративних прав як до ВАТ „Хмельницький КХП", так і до ТОВ „Хмельницький КХП".

Водночас, ОСОБА_1 в обгрунтування своїх вимог за первісним позовом, зокрема, посилається на порушення його права стати учасником товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 ні до подання зустрічного позову, ані на час вирішення спору не оспорюється та обставина, що у нього відсутні корпоративні права у товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", зустрічний позов заявлено безпідставно.

Вищенаведене засвідчує необгрунтованість зустрічного позову, доводи товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" не можуть слугувати підставою для задоволення зустрічного позову, а тому в його задоволенні слід відмовити з покладенням на товариство з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" судових витрат відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Первісний позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації припинення відкритого акціонерного товариства „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" в частині позовних вимог ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" задовольнити.

Визнати недійсним рішення, оформлене протоколом № 1 установчих зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р., в частині затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів".

Визнати недійсним статут товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", затверджений рішенням, оформленим протоколом № 1 установчих зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" від 17.08.2004р.

У первісному позові ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів", виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання недійсним рішення установчих зборів від 17.08.2004р. про затвердження статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", визнання недійсним статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації припинення відкритого акціонерного товариства „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" в частині позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів", скасування державної реєстрації припинення відкритого акціонерного товариства „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" (м.Хмельницький, вул. Заводська, буд. 53, ідентифікаційний код 00952404) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 4,25 грн. відшкодування сплаченого державного мита.

Видати наказ.

У зустрічному позові товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів" до ОСОБА_1 про визнання відсутності корпоративного права в ОСОБА_1 у товаристві з обмеженою відповідальністю „Хмельницький комбінат хлібопродуктів" відмовити.

Головуючий cуддя М.В. Смаровоз

Суддя В.В. Виноградова

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи; 2 - ОСОБА_1; 3 -товариству з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат хлібопродуктів"; 4 -виконавчому комітету Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3 (надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення)).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення07.06.2012
Оприлюднено19.06.2012
Номер документу24693801
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/10/9/16/6/163-н (2-177/05)

Ухвала від 29.12.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 14.05.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 25.04.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 11.10.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 19.09.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Постанова від 12.10.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 27.07.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 06.07.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Рішення від 07.06.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Постанова від 14.02.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні