ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ
УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" серпня 2008 р.
Справа № 33/70-08-3084
За
позовом: - членів товариства покупців державного підприємства „Чайка: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14.
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю „Чайка”,
м. Біляївка, Одеська область Біляївський район
про визнання права власності
Суддя Мазур Д.Т.
За
участю
представників сторін:
від позивача: члени товариства покупців державного підприємства „Чайка” -
ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6;
позивачі: члени товариства покупців державного підприємства „Чайка”: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4., ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9., ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_12, ОСОБА_13 ОСОБА_14. -про дату, місце та час проведення судового засідання у справі повідомлені належним чином.
від відповідача: Кухаренко Л.Л. -директор ТОВ „Чайка”.
СУТЬ СПОРУ: позивачами у справі заявлені вимоги про визнання за кожним із них права власності на 1/62 частку приватизованого майна цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка”.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Рішенням загальних зборів членів трудового колективу державного підприємства „Чайка” від 24 січня 1995 року створено товариство покупців з
метою приватизації основних та оборотних засобів державного підприємства „Чайка”.
Товариство покупців державного підприємства „Чайка” зареєстровано представництвом Фонду державного майна України у Біляївському районі Одеської області 24 березня 1995 року, свідоцтво про реєстрацію товариства № Н-1 видане товариству 25 березня 1995 року.
29 червня 1995 року представництвом Фонду державного майна України у
Біляївському
районі Одеської області та товариством покупців державного підприємства „Чайка” укладено договір купівлі-продажу за яким представництвом ФДМ України у Біляївському районі відчужено товариству покупців за 3392489 тис. крб. цілісний майновий комплекс державного підприємства „Чайка”, розташований на земельній ділянці площею. 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області.
Приватизація майна державного підприємства „Чайка” здійснена шляхом перерахування коштів з приватизаційних депозитних рахунків 62 членів товариства покупців у сумі 3100000 тис. крб. (вартість приватизаційних сертифікатів) та внесення ними 292489тис.крб. власних коштів, згідно особистого внеску по 50 тис. крб. кожним із членів товариства покупців.
Акт приймання-передачі приватизованого цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” підписано сторонами договору купівлі-продажу 28 серпня 1995 року.
Члени трудового колективу державного підприємства „Чайка”, які створили товариство покупців з
метою приватизації майна державного підприємства „Чайка” та шляхом внесення власних коштів приймали участь у його викупі, згідно положень пункту 3.1 „Порядку створення та реєстрації товариства покупців у процесі приватизації”, затвердженого наказом Фонду державного майна України № 235 від 25 травня 1993 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1993 року за № 73, мають право на частину придбаного державного майна.
Громадянами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9., ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14, які власними майновими сертифікатами та грошовими коштами приймали участь у приватизації майна державного підприємства „Чайка” заявлені уточнені у судовому засіданні вимоги про визнання права власності позивачів на 1/62 частину державного майна приватизованого ними за договором купівлі-продажу від 29 червня 1995 року, оскільки ТОВ „Чайка” право власності позивачів на зазначені частки майна не визнається, позивачам чиняться перепони у здійснені ними права власності на належне їм майно.
У відзиві на
позовну заяву відповідачем позовні вимоги у справі не визнані.
Не заперечуючи обставин майнової участі кожного із
позивачів
у приватизації майна державного підприємства „Чайка”, як членів товариства покупців, відповідач вважає, що належна кожному із них 1/62 частка приватизованого цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” передана позивачами товариству з обмеженою відповідальністю „Чайка” у якості внеску до статутного фонду товариства у зв'язку з чим власником пайових внесків позивачів стало ТОВ „Чайка”, а засновники товариства набули корпоративних прав учасників товариства.
Із залучених сторонами до
матеріалів
справи документів вбачається, що рішення про затвердження установчого договору про створення товариства з обмеженою відповідальністю „Чайка” та затвердження статуту ТОВ „Чайка” прийнято на загальних зборах членів товариства покупців державного підприємства „Чайка” 27 червня 1995 року.
Нотаріальне посвідчення установчого договору здійснено 26 грудня 1995 року та зареєстровано у реєстрів за № 1-4136.
Статут товариства з
обмеженою
відповідальністю „Чайка” зареєстровано Біляївською районною державною адміністрацією 27 грудня 1995 року.
Положеннями пунктів 3.2-3.5 зазначеного установчого договору визначено, що статутний фонд ТОВ „Чайка” складається з внесків які засновники товариства здійснюють протягом одного року після державної реєстрації товариства.
Розділом 7 статуту ТОВ
„Чайка” (у редакції від 27 грудня 1995 року) визначено, що майно товариства складають основні фонди і оборотні кошти, інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі товариства, джерелами формування якого є грошові та матеріальні внески членів товариства, доходи від реалізації продукції, робіт, послуг, інших видів господарської діяльності.
Внески у статутний фонд товариства здійснюються його учасниками протягом одного року після державної реєстрації товариства.
Зазначені положення установчого договору про
створення
ТОВ „Чайка” та статуту ТОВ „Чайка” кореспондуються з правилами ст.ст.1; 5 Закону України „Про господарські товариства”, якими встановлено, що господарськими товариствами визнаються підприємства, установи, організації створені на засадах угоди. юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.
Крім того, установчі документи товариства з
обмеженою
відповідальністю, згідно ст.ст.4; 51 Закону України „Про господарські товариства”, повинні містити відомості про предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження товариства, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів та інші позиції.
Витребувані у відповідача ухвалою господарського суду області від 12 серпня 2008 року документи, що підтверджують передачу позивачами своїх часток приватизованого за договором купівлі-продажу від 29 червня 1995 року майна державного підприємства „Чайка” товариству з обмеженою відповідальністю „Чайка”, на протязі року після державної реєстрації товариства, відповідачем господарському суду області не надані.
Із пояснень у
судовому засіданні керівника ТОВ „Чайка” вбачається, що належне 62 членам товариства покупців приватизоване майно державного підприємства „Чайка” залучено до статутного фонду ТОВ „Чайка” не на підставі вільного волевиявлення кожного із власників 1/62 частки приватизованого майна, а за результатами рішення загальних зборів засновників ТОВ „Чайка” від 27 червня 1995 року про створення товариства.
Із резолютивної частини рішення загальних зборів від
27 червня
1995 року
вбачається,
що ТОВ „Чайка” створено на основі наявних матеріальних засобів (основні фонди, споруди, обладнання та інші матеріальні кошти), а також коштів у вигляді внесків у статутний фонд товариства.
Станом на
27 червня
1995 року
товариство
покупців по приватизації майна державного підприємства „Чайка” в особі кожного із 62 членів товариства взагалі не мало будь-якого майна, у тому числі основних фондів, споруд, обладнання та інших матеріальних цінностей, оскільки договір купівлі-продажу майна державного підприємства „Чайка” укладено тільки 29 червня 1995 року, яке згідно положень пункту 3.1 зазначеної угоди передано товариству покупців за актом приймання-передачі 28 серпня 1995 року, після повної сплати ціни продажу об'єкта приватизації.
Відповідно до положень пунктів 3.3-3.5 установчого договору про створення ТОВ „Чайка”, розділу 7 статуту ТОВ „Чайка, засновники товариства здійснюють внески до статутного фонду товариства на протязі року після державної реєстрації товариства, однак будь-яких доказів про реалізацію засновниками зазначених положень установчих документів ТОВ „Чайка” відповідачем у справі господарському суду області не надано.
Рішення загальних зборів товариства покупців по
приватизації
майна державного підприємства „Чайка” від 27 червня 1995 року, щодо створення ТОВ „Чайка”, розміру та порядку формування його статутного фонду, не може бути належним доказом здійснення пайових внесків засновниками товариства, оскільки на день прийняття рішення ні товариство покупців, ні кожен із 62 його членів не були власниками майна приватизованого за договором купівлі-продажу від 29 червня 1995 року, а ТОВ „Чайка” набуло цивільної праводієздатності тільки після державної реєстрації товариства 27 грудня 1995 року.
Положеннями діючих у період створення ТОВ „Чайка” ст.86 ЦК УРСР, ст.4 Закону України „Про власність” визначено, що правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права власності здійснює власник.
Залучення до
статутного
фонду ТОВ „Чайка” належного товариству покупців приватизованого майна державного підприємства „Чайка”, в особі 62 членів товариства покупців, без їх волевиявлення, та всупереч положень установчих документів ТОВ „Чайка” є безпідставним та таким що порушує майнові права і охоронювані законом інтереси позивачів у справі.
Відповідачем у справі необґрунтовано ототожнено право членів товариства покупців майна державного підприємства „Чайка” на участь у створенні товариства з обмеженою відповідальністю, з реалізацією передбаченою установчими документами товариства процедурою участі засновників у формуванні статутного фонду товариства належним засновникам майном, що призвело до протиправного позбавлення власників права розпоряджатися та користуватися належним їм майном.
Згідно до
вимог ст.26 закону України „Про власність” (діючого у період створення ТОВ „Чайка”) об'єктами права власності господарського товариства, що є юридичною особою, є грошові та майнові внески його членів, а також майно, набуте внаслідок господарської діяльності, та інше майно, придбане на підставах не заборонених законом.
За правилами ст.12
Закону України „Про господарські товариства” товариство з обмеженою відповідальністю є власником майна переданого йому засновниками і учасниками у власність.
Згідно положень ст.ст.33;34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачем у справі не спростовані твердження позивачів про відсутність їх згоди та волевиявлення на передачу у статутний фонд ТОВ „Чайка” 1/62 часток кожного із позивачів у приватизованому цілісному майновому комплексі державного підприємства „Чайка” та безпідставному включенню майна позивачів до статутного фонду ТОВ „Чайка”.
Протиправне залучення належних кожному із позивачів 1/62 частки приватизованого майна державного підприємства „Чайка” до статутного фонду ТОВ „Чайка” порушує майнові права та охоронювані законом інтереси власників означеного майна, призводить до виникнення конфліктних ситуацій, порушення принципів господарювання в Україні.
Господарським судом не приймається до уваги посилання відповідача на видане ТОВ „Чайка” на підставі рішення виконавчого комітету Біляївської міської ради 13 жовтня 2000 року свідоцтво про право власності товариства на 65/100 будівлі по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області, як на підставу обгрунтованості заперечень відповідача на позов, оскільки матеріалами справи доведено, що формування статутного фонду ТОВ „Чайка” проведено всупереч вимог установчих документів товариства і вимог ст.ст.4;26 Закону України „Про власність”, ст.12 Закону України „Про господарські товариства”, ст.86 ЦК УРСР діючих у період створення ТОВ „Чайка” та формування його статутного фонду.
Статтею 80 ЦК УРСР передбачено. що
за наявності поважних причин пропуску строку позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Згідно приписів ч.5
ст.267 ЦК України порушене право підлягає захисту, якщо суд визнає поважними причини пропуску строку позовної давності.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України його норми, щодо відносин які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Залученням до статутного фонду ТОВ „Чайка” 1/62 часток приватизованого майна державного підприємства кожного із позивачів відбулось у 1995 році, що обмежує правомочності позивачів по розпорядженню та користуванню належним їм майном.
Оскільки обставини формування статутного фонду ТОВ
„Чайка”, шляхом протиправного залучення до нього 1/62 частки приватизованого державного майна кожного із позивачів, стали відомі позивачам тільки після розгляду справи № 2-227/02 Біляївського районного суду Одеської області Вищим господарським судом України 12 лютого 2008 року, господарський суд області вважає, що строки позовної давності позивачем пропущено з поважних причин, а порушені їх майнові права і охоронювані законом інтереси підлягають захисту.
Відповідно до положень ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Враховуючи викладене, позовні вимоги у справі підлягають задоволенню.
Судові витрати у
справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 82-84 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги у справі -задовольнити.
2. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянином ОСОБА_1, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_1.
3. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_5, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_3.
4. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_11, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_4.
5. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_3, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_5.
6. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_4, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_5.
7. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_2, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_4.
8. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_6, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_6
9. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_7, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_7.
10. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_10, жит. м. Біляївка Одеської області,АДРЕСА_8
11. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_8, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_1.
12. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_9, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_9.
13. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_12, жит. м. Біляївка Одеської області,АДРЕСА_10.
14. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_13, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_11.
15. Визнати право власності на 1/62 частку приватизованого за договором купівлі-продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства „Чайка” від 29 червня 1995 року, розташованого на земельній ділянці площею 0,15 га по АДРЕСА_2 м. Біляївка Одеської області за громадянкою ОСОБА_14, жит. м. Біляївка Одеської області, АДРЕСА_12.
Рішення суду набирає законної сили у
порядку ст.85 ГПК України.
Суддя
Мазур Д.Т.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2008 |
Оприлюднено | 11.12.2008 |
Номер документу | 2474356 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мазур Д.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні