Постанова
від 25.06.2012 по справі к21/156-11
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2012 р. Справа № К21/156-11 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: суддів:Кота О.В., Кролевець О.А., Саранюка В.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргуОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.04.2012 р. у справі№ К21/156-11 господарського суду Київської області за позовом до проОСОБА_4 Товариства з обмеженою відповідальністю "Екіпаж" визнання рішення недійсним

за участю позивача: ОСОБА_4 ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2011 року ОСОБА_4 (надалі -ОСОБА_4) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екіпаж" (надалі -ТОВ "Екіпаж") про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екіпаж" від 12.08.2011 р., оформлене протоколом № 7, та про поновлення ОСОБА_4 у складі учасників ТОВ "Екіпаж".

Рішенням господарського суду Київської області від 05.12.2011 р. (суддя Ярема В.А.) позов задоволено частково: визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екіпаж" від 12.08.2011 р., оформлене протоколом № 7; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.04.2012 р. (судді: Тищенко О.В., Смірнова Л.Г., Чорна Л.В.) скасовано рішення господарського суду Київської області від 05.12.2011 р. Прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятою у справі постановою апеляційного господарського суду, ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою про її скасування, просить залишити в силі рішення господарського суду Київської області від 05.12.2011 р.

Скаржник посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 11, 64 Закону України "Про господарські товариства", статей 33, 34, 43 Господарського процесуального кодексу України щодо відмови в задоволенні позову в частині визнання рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екіпаж" від 12.08.2011 р., оформлене протоколом № 7, недійсним.

Сторони згідно з приписами статті 111 4 ГПК України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак, відповідач не скористався передбаченим законом правом на участь у перегляді справи в касаційній інстанції.

Заслухавши пояснення позивача, перевіривши повноту встановлення апеляційним господарським судом обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Касаційна інстанція згідно з вимогами статті 111 7 ГПК України перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права. Перевірка здійснюється на підставі фактичних обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій, та в межах касаційної скарги.

Як встановлено господарськими судами та вбачається з матеріалів справи, 15.10.2003 р. відділом державної реєстрації Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області проведено державну реєстрацію ТОВ "Екіпаж".

Відповідно до додатку до Установчого договору ТОВ "Екіпаж" учасниками ТОВ "Екіпаж" є ОСОБА_5, що володіє 50 % Статутного фонду, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, що володіють по 25 % Статутного фонду.

Пунктом 12.7 статуту ТОВ "Екіпаж" (у редакції, чинній на дату прийняття спірного рішення зборів учасників товариство) передбачено, що про проведення зборів учасники повідомляються рекомендованими листами із зазначенням часу та місця проведення зборів та проекту порядку денного. Вказані листи підписуються головою товариства і надсилаються за офіційною адресою кожного учасника не пізніше ніж за 30 днів до дня проведення зборів.

Рішенням зборів учасників ТОВ "Екіпаж" від 12.08.2011 р., оформленим протоколом № 7, було вирішено: виключити ОСОБА_4 зі складу учасників ТОВ "Екіпаж", що своїми діями (бездіяльністю щодо погашення боргу) наніс шкоду товариству, у результаті якої постало питання про банкрутство з подальшою ліквідацією товариства; сплатити ОСОБА_4 його частку в Статутному капіталі товариства (25 %) у строки та порядку, передбаченому законодавством; у зв'язку з виключенням ОСОБА_4 поповнити Статутний капітал товариства до 100 000,00 грн. і розподілити його між учасниками -ОСОБА_5 та ОСОБА_6; внести відповідні зміни до Установчих документів товариства.

ОСОБА_4, звертаючись до господарського суду із позовом, стверджував, що його як учасника ТОВ "Екіпаж" не було належним чином повідомлено про дату і час проведення 12.08.2011 р. загальних зборів учасників товариства та необґрунтовано виключено зі складу учасників товариства.

Місцевий господарський суд, задовольняючи позов, зазначив, що суду не надано доказів, що підтверджують факт надіслання відповідачем позивачу саме повідомлення про проведення зборів, оскільки фіскальний чек УДППЗ "Укрпошта" від 10.06.2011 р. та витяг з журналу реєстрації вихідної кореспонденції ТОВ "Екіпаж" лише підтверджує факт надіслання відповідачем позивачу певної кореспонденції.

Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку, що у спірному рішенні не зазначено фактів невиконання позивачем саме статутних обов'язків, які стали підставою виключення останнього з товариства, як і не визначено дій (бездіяльності) ОСОБА_4, як учасника товариства, які перешкоджають досягненню цілей товариства у розумінні статті 64 Закону України "Про господарські товариства" .

Суд апеляційної інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, в частині визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екіпаж" від 12.08.2011 р., зазначив, що позивач був належним чином повідомлений про дату та час проведення 12.08.2011 р. загальних зборів учасників ТОВ "Екіпаж" (копії фіскального чека УДППЗ "Укрпошта" від 10.06.2011 р., журналу вихідної кореспонденції ТОВ "Екіпаж"). При цьому, апеляційний господарський суд послався на Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 13.04.2009 р. № 01-08/208, який містить рекомендації щодо визнання належними доказами надсилання іншій стороні (сторонам) у справі копії позовної заяви, апеляційної або касаційної скарги та ін., а також підстав повернення позовної заяви, апеляційної або касаційної скарги.

За твердженням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 своїми діями (бездіяльністю щодо погашення боргу) наніс шкоду ТОВ "Екіпаж", у результаті чого постало питання про банкрутство товариства з подальшою ліквідацією. Указаному передувало прийняття рішень про надання в іпотеку іпотекодержателю (АКБ СР "Укрсоцбанк") нерухомого майна, що належать ТОВ "Екіпаж" на праві власності, у забезпечення виконання зобов'язань ОСОБА_4 за кредитним договором від 25.03.2008 р. № 385/48/08-Пі; запропонування ОСОБА_4 віднайти можливість повернути борг за кредитом за власний рахунок, у результаті бездіяльності якого завдана матеріальна шкода товариству.

Проте, погодитися з висновком апеляційного господарського суду не можна з огляду на таке.

Статтею 58 Закону України "Про господарські товариства" (у редакції, чинній на дату прийняття спірного рішення) визначено, що вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

До компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, виключення учасника з товариства (стаття 59 указаного Закону).

Відповідно до частини 5 статті 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Згідно з Інструкцією щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 11-зв'язок "Звіт про продукцію зв'язку" (поштою - квартальна), затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 06.06.2005 р. № 143, рекомендованим поштовим відправленням є поштове відправлення (лист, поштова картка, бандероль, секограма, дрібний пакет, мішок "М"), що приймається для пересилання без зазначення суми оголошеної цінності вкладення з видачею відправникові розрахункового документа про прийняття і доставляється (вручається) адресатові (одержувачу) під розписку.

Розрахунковий документ -документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв'язку (Правила надання послуг поштового зв'язку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270).

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

У постанові Верховного Суду України від 18.04.2011 р. у справі № 11/43 зазначено, що згідно з вимогами чинного законодавства України підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Отже, порушення вимог закону та установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів є підставою для визнання недійсним рішення зборів учасників товариства.

Крім того, статтею 64 Закону України "Про господарські товариства" передбачено можливість виключення учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства.

При цьому, у рішенні про виключення учасника з господарського товариства повинно бути обґрунтовано причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення учасника з товариства може бути підставою визнання такого рішення недійсним за позовом даного учасника.

А відтак, з огляду на викладене, виходячи із меж перегляду справи в касаційній інстанції відповідно до статті 111 7 ГПК України, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про наявність підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Екіпаж" від 12.08.2011 р., оформлене протоколом № 7.

Водночас, апеляційний господарський суд погодився з висновком місцевого господарського суду про відмову в задоволенні позовної вимоги про поновлення ОСОБА_4 у складі учасників ТОВ "Екіпаж" та виходив із того, що вказана позовна вимога не відповідає способам захисту прав, передбачених статтею 16 Цивільного кодексу України, яка кореспондується із статтею 20 Господарського кодексу України.

Відповідно до статті 111 10 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З урахуванням викладеного, постанова апеляційного господарського суду підлягає скасуванню, а скасоване нею законне та обґрунтоване рішення місцевого господарського суду -залишенню в силі.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 у справі № К21/156-11 задовольнити.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.04.2012 р. у справі № К21/156-11 скасувати.

Рішення господарського суду Київської області від 05.12.2011 р. у справі № К21/156-11 залишити в силі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екіпаж" (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Чуйкова, 85, ідентифікаційний код 20577368) на користь ОСОБА_4 (09100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у рахунок відшкодування судових витрат, понесених у зв'язку з оплатою судового збору за подання касаційної скарги, 751,10 грн.

Доручити господарському суду Київської області видати наказ.

Головуючий суддя: О. Кот

судді: О. Кролевець

В. Саранюк

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення25.06.2012
Оприлюднено02.07.2012
Номер документу24926775
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —к21/156-11

Постанова від 25.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Кот O.B.

Ухвала від 29.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Кот O.B.

Постанова від 11.04.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко О.В.

Ухвала від 29.12.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Моторний О.А.

Рішення від 05.12.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 01.11.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні