Постанова
від 25.07.2012 по справі 5009/782/12
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" липня 2012 р. Справа № 5009/782/12

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дунаєвської Н.Г. - головуючого,

Мележик Н.І.,

Подоляк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", в особі Запорізького району електричних мереж на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 28 травня 2012 року у справі № 5009/782/12 Господарського суду Запорізької області за позовом Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", в особі Запорізького району електричних мереж, м. Запоріжжя, до Обслуговуючого садово-городнього кооперативу "Сонячне-Нове", м. Запоріжжя, про стягнення 34 417,16 грн.,

представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце проведення засідання повідомлені належним чином,

встановив:

У лютому 2012 року позивач ВАТ "Запоріжжяобленерго", в особі Запорізького району електричних мереж, пред'явив у господарському суді позов до відповідача Обслуговуючого садово-городнього кооперативу "Сонячне-Нове" про стягнення 34 417,16 грн.

Вказував, що 24.12.09 між ним (постачальником) та відповідачем (споживачем) був укладений договір № 300 про постачання електричної енергії, згідно умов якого він зобов'язався здійснювати постачання споживачу електричної енергії, а споживач -сплачувати вартість електричної енергії на умовах, визначених договором.

Зазначав, що 28.09.11 за наслідками перевірки його уповноваженими представниками об'єкту відповідача, що розташований в с. Сонячне, Запорізького району Запорізької області, КТП 174/688, був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 00006344, в якому зазначено про порушення відповідачем, як споживачем електричної енергії, п. 6.40 Правил користування електричною енергією шляхом зриву пломби вказаної в акті про пломбування на розподільчій коробці ввідного кабелю (пломба № 12771931).

30.11.11 рішенням комісії ВАТ "Запоріжжяобленерго" з розгляду акту № 00006344 від 28.09.11, оформленим протоколом б/н, здійснено розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії за період з 28.03.11 по 28.09.11, яка склала 34 417,16 грн.

Посилаючись на виникнення у відповідача обов'язку сплатити вартість недоврахованої електричної енергії, внаслідок порушення ним Правил користування електричною енергією, позивач просив стягнути з відповідача на його користь 34 417,16 грн.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 21 березня 2012 року (суддя Носівець В.В.) позов задоволено.

Постановлено стягнути з Обслуговуючого садово-городнього кооперативу "Сонячне-Нове" на користь ВАТ "Запоріжжяобленерго", в особі Запорізького району електричних мереж, 34 417,16 грн. недоврахованої електричної енергії та судовий збір.

Рішення мотивоване посиланнями на порушення відповідачем вимог Правил користування електричною енергією, що є підставою до покладення на нього обов'язку по сплаті вартості недоврахованої електричної енергії.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 28 травня 2012 року (колегія суддів у складі: Стойка О.В. -головуючий, Діброви Г.І., Принцевської Н.М.) рішення скасовано, постановлено нове рішення про відмову в позові.

Постанова мотивована посиланнями на ту обставину, що позивачем належними та допустимими доказами не доведено безоблікове споживання відповідачем електричної енергії, а пошкодження (зрив) пломби не є наслідком застосування Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

У касаційній скарзі ВАТ "Запоріжжяобленерго", в особі Запорізького району електричних мереж, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: п.п. 6.40 - 6.42 Правил користування електричною енергією, п. 2.1 Методики визначення обсягу електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією та ст. 43 ГПК України, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у вирішенні даного спору, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, відповідач є споживачем електричної енергії на підставі укладеного 24.12.09 між сторонами у справі договору про постачання електричної енергії № 300.

Згідно з п. 6.41 у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Судами встановлено, що 28.09.11 за наслідками перевірки уповноваженими представниками позивача об'єкту відповідача, що розташований в с. Сонячне, Запорізького району Запорізької області, КТП 174/688, був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 00006344, в якому зазначено про порушення відповідачем, як споживачем електричної енергії, п. 6.40 Правил користування електричною енергією шляхом зриву пломби вказаної в акті про пломбування на розподільчій коробці ввідного кабелю (пломба № 12771931).

Відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань комісії з розгляду актів про порушення, визначаються обсяг та сума завданих споживачем збитків (п. 6.42 Правил користування електричною енергією).

30.11.11 рішенням комісії ВАТ "Запоріжжяобленерго" з розгляду акту № 00006344 від 28.09.11, оформленим протоколом б/н, здійснено розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії за період з 28.03.11 по 28.09.11, яка склала 34 417,16 грн.

Відповідно до п. 3.3 Правил користування електричною енергією відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Місцевим судом встановлено, що актом про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 16.11.09 (а.с. 31) відповідальність за збереження пломб покладено на споживача.

Пунктом 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією передбачено, що остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ як, зокрема, порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку); пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Таким чином, за вчинене відповідачем порушення вимог п. 6.40 Правил, що зафіксовано в акті про порушення Правил користування електричною енергією № 00006344 від 28.09.11, передбачено застосування Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

З вказаних обставин правильно виходив суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги про стягнення з відповідача вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 34 417,16 грн.

Скасовуючи рішення місцевого господарського суду та постановляючи нове рішення про відмову в позові, суд апеляційної інстанції дійшов помилкових висновків про те, що до встановлення експертизою факту пошкодження пломби Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією не підлягає застосуванню, що вплинуло на правильність вирішення спору по суті.

Враховуючи викладене, постанова суду апеляційної інстанції, як така, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, підлягає скасуванню, а законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції слід залишити в силі.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", в особі Запорізького району електричних мереж, задовольнити частково.

2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 28 травня 2012 року у справі № 5009/782/12 скасувати.

3. Рішення Господарського суду Запорізької області від 21 березня 2012 року у справі № 5009/782/12 залишити в силі.

Головуючий суддя: Н.Г. Дунаєвська

Судді: Н.І. Мележик

О.А. Подоляк

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення25.07.2012
Оприлюднено30.07.2012
Номер документу25404802
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5009/782/12

Судовий наказ від 09.08.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Носівець В.В.

Судовий наказ від 09.08.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Носівець В.В.

Ухвала від 10.10.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Добролюбова Т.В.

Ухвала від 27.09.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Корсун В.Л.

Постанова від 25.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Ухвала від 16.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Постанова від 01.06.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Стойка О.В.

Ухвала від 16.05.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Стойка О.В.

Ухвала від 17.04.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Стойка О.В.

Рішення від 21.03.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Носівець В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні