Рішення
від 14.10.2008 по справі 5/655
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5/655

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         14.10.2008 р.                                                                      Справа №5/655

за позовом  Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Полтавській області, м.Полтава

до Колективного підприємства “Полтавський м”ясокомбінат”, м.Полтава

про визнання права державної власності на будівлю гуртожитку з обладнанням за адресою: м.Полтава, вул.Павленківська, 18

Суддя   Гетя Н.Г.

Представники:

від позивача: Миськів В.М.

від відповідача: Кулик  К.Л., Пасько О.М., Івченко С.М.

від прокуратури: Лядецька О.В.

          Відповідно до вимог ст. 85 ГПК України, в судовому засіаднні 14.10.2008 року за згодою представників сторін оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть справи: Розглядається позовна заява про визнання права державної власності на будівлю гуртожитку з обладнанням за адресою м.Полтава, пл..Павленківська,18.

          Відповідач у своїх відзивах на позов, а представники в судовому засіданні, позовні вимоги не визнають, обґрунтовуючи тим, що в процесі приватизації (викупу) цілісного майнового комплексу Полтавського м'ясокомбінату" відбулася передача з державної власності у власність Полтавського м'ясокомбінату об'єктів соціально-побутового призначення, до складу яких входив і гуртожиток з обладнанням по пл.Павленківська,18 в м.Полтаві, посилаючись на рішення і постанови судів всіх рівнів, прийнятих в 1995-1996рр., підкреслюючи, що вони вступили в законну силу, не змінні і не оспорені, а тому є чинними на теперішній час. На підставі ст.80 (п.2) ГПК України відповідач просить припинити провадження у справі.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив.

          З метою приватизації державного майна ОП "Полтавський м'ясокомбінат" 24.11.1992р. уклав з Фондом державного майна України договір оренди з правом його подальшого викупу. Згідно цього договору позивач по акту прийому передачі передав Полтавському м'ясокомбінату в оренду майно цілісного майнового комплексу м'ясокомбіната, до якого входив і спірний об'єкт (як і вся соцсфера) і в послідуючому це майно по акту прийму-передачі позивачем собі не поверталось.

Правові, економічні та організаційні основи приватизації підприємств державної власності визначені Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств" (в редакції 1992р. № 2163-12).

Як вбачається із приписів цього Закону його дія також поширюється на приватизацію об'єктів соціально-побутового призначення підприємства, що приватизуються (ст.3) і тільки у складі цілісного майнового комплексу (ЦМК) (ст.5), так як чинним законодавством, яке діяло на момент приватизації Полтавського м'ясокомбінату і до цього часу не передбачено самостійної (окремої) приватизації об'єктів соціально-побутового призначення, а тому їх приватизація повинна була здійснюватись з приватизацією всього цілісного майнового комплексу. Це обумовлено тим, що без визначення частини (питомої ваги) викупленого державного майна товариством покупців в загальній вартості майна, що підлягало викупу неможливо було б визначити права цього товариства на використання пільги (51% і більше акцій) для придбання безоплатної передачі у власність об'єктів соціально-побутового призначення цьому товариству покупців.

Питання безоплатної передачі об'єктів соціально-побутового призначення врегульовано законодавством в окремому розділі ІV (соціальні питання приватизації) Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств" (2163-12) в редакції 1992р., а саме в п.2 ст.2 в п.2 ст.24 в якому зазначено, що товариству покупців, створеному працівниками підприємств, згідно з ст.8 цього Закону, яке стало власником в результаті викупу підприємства, купівлі його на аукціоні, за конкурсом, придбання 51% і більше відсотків акцій, за його згодою відповідний орган приватизації безоплатно передає об'єкти соціально-побутового призначення, створені за рахунок коштів соціального розвитку (аналогічних фондів) зазначеного підприємства із зменшенням ціни, за яку було придбано майно підприємства, на суму початкової ціни зазначеного майна. Ці пільги поширюються на викуп державного майна орендного підприємства.

Керуючись Законом України "Про приватизацію майна державних підприємств" (в ред.. 1992р.) ОП "Полтавський м'ясокомбінат"  на підставі ст.5 вказаного Закону і розділу 5 договору оренди подав заяву до РВ ФДМУ по Полтавській області про укладання додаткової угоди до договору оренди з метою викупу майна цілісного майнового комплексу.

На підставі наказу РВ ФДМУ по Полтавській області від 12.04.1994р. № 146-1н і наказу ОП "Полтавський м'ясокомбінат" від 29.04.94р. № 86 була проведена повна інвентаризація всього майна цілісного майнового комплексу (ЦМК) до складу якого входив і гуртожиток по пл..Павленківська,18 в м.Полтаві, що підтверджується інвентаризаційним описом цього гуртожитку, входженням його під № 62 "Ведомость наличия основных средств на 01.05.94г.", протоколом інвентаризаційної комісії Полтавського м'ясокомбінату від 03.06.1994р., в якому інвентаризаційна вартість всього цілісного майнового комплексу відповідає його загальній вартості, зазначеній в "Ведомости наявности основних средств", а саме 17574746361крб. і актом оцінки вартості майна орендного підприємства, в п.1 якого зазначена ця ж балансова вартість основних засобів 17574746361крб., яка затверджена наказом РВ ФДМУ по Полтавській області від 21.06.94р. № 261-пр.

Відповідно до 5 розділу договору оренди ОП "Полтавський м'ясокомбінат" надав РВ ФДМУ по Полтавській області проект додаткової угоди до договору оренди з правом викупу з метою викупу майна цілісного майнового комплексу.

Рішенням Арбітражного суду Полтавської області від 13-16.06.95р. (справа № 32/6пд) була укладено (з 10.07.95р.) додаткова угода, пунктом 2.1 якої визначено, що ОП "Полтавський м'ясокомбінат"  купує, а РВ ФДМУ по Полтавській області продає орендоване державне майно, як цілісний майновий комплекс (ЦМК) до складу якого входив вказаний гуртожиток, вартість якого була врахована при визначені вартості ЦМК.

Пунктом 2.1 додаткової угоди передбачено, що об'єкти соцкультпобуту на суму 258057 тис.крб. (в яку входила і вартість зазначеного гуртожитку) передаються безкоштовно. В акті оцінки від 03.06.94р., затвердженому начальником РВ ФДМУ по Полтавській області 03.06.94р. (рядок 17.2) вартість спірного майна була виключена із вартості ЦМК на тій підставі, що на дане майно поширюються пільги, визначені п.2 ст.2 і п.2 ст.24 Закону України "Про приватизацію державного майна" (в ред.. 1992р.). При цьому в матеріалах приватизації (№ 675) зазначений пооб'єктний перелік майна, яке безкоштовно передається орендарю (Полтавському м'ясокомбінату) і в цьому переліку є гуртожиток по пл..Павленківська,18 в м.Полтаві. Вартість майна, яке передавалось на платній основі (тобто підлягає викупу) складала 5839775 тис.крб. (рядок 21 акту оцінки).

Таким чином ніякого іншого майна по цьому цілісному майновому комплексу у держави не залишилось.

Пунктом 24 Положення про застосування способів приватизації майна державних підприємств, затвердженого Наказом ФДМУ від 04.02.1992р. № 56 (чинного на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що до покупки, який придбав шляхом викупу цілісний майновий комплекс, переходить право володіння, користування і розпорядження цим об'єктом з дати видання органом приватизації наказу про приватизацію об'єкта.

Право власності на викуплене державне майно підтверджується договором купівлі-продажу укладеного між покупцем і органом приватизації.

Законом України "Про приватизації державного майна" (2163-12) передбачено, що одним із способів приватизації є викуп майна державного підприємства, зданого в оренду. При цьому згідно зі ст.27 названого Закону при приватизації державного підприємства, як ЦМК шляхом його викупу, між продавцем і покупцем укладається договір купівлі-продажу.

Рішенням Арбітражного суду Полтавської області від 15-17.08.95р. (справа № 43/6пд) був укладений (з 01.09.95р.) договір купівлі-продажу між РВ ФДМУ по Полтавській області і ОП "Полтавський м'ясокомбінат" . Згідно п.1.3 зазначеного договору, вартість майна, що купується визначається актом оцінки від 03.06.1994р. та додатковою угодою від 10.07.05р.

ОП "Полтавський м'ясокомбінат"  в судовому порядку оплатив передбачену договором купівлі-продажу та додатковою угодою до договору оренди суму в розмірі 58390775 тис.крб.

30.04.1996р. між ОП "Полтавський м'ясокомбінат" і РВ ФДМУ по Полтавській області було підписано акт прийому-передачі державної частки ЦМК, якою було передано державну частку ЦМК вартістю 5839775 тис.крб.

РВ ФДМУ по Полтавській області 30.04.96р. було видане ОП "Полтавський м'ясокомбінат"  свідоцтво про право власності на це державне майно.

Ніякого іншого державного майна, що підлягало приватизації у держави не залишилось.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про власність" (697-12) підставами виникнення колективної власності є зокрема викуп колективами трудящих державного майна, безоплатна передача майна державного підприємства у власність трудового колективу.

Позивач (РВ ФДМУ по Полтавській області) припустився помилки в застосуванні частини 2 ст.24 ЗУ "Про приватизацію майна державних підприємств" (2163-12, в ред.. 1992р.) і зробив помилковий висновок, що оскільки вартість ЦМК, що приватизувався, була зменшена на вартість майна соціально-побутового призначення (в т.ч. і гуртожитку по пл..Павлеківська,18 в м.Полтаві) то ОП "Полтавський м'ясокомбінат" не набув права власності на ці об'єкти.

Але відповідне застереження було запропоновано лише Законом України від 19.12.1997р. № 89/97-ВР "Про внесення змін" до ЗУ "Про приватизацію майна державних підприємств" (набрав чинності 15.05.97р.) вказаним Законом була запропонована нова редакція п.2 ст.24 названого Закону, якою змінено правове Положення такого майна, як об'єкти соціально-побутового призначення, що приватизується, яке полягало у встановлені можливості безоплатної передачі об'єктів соціально-побутового призначення господарському товариству за умови його цільового використання та без права продажу, тобто лише в користування. Адже згідно зі ст.225 ЦК України (435-15) (в редакції чинній до 01.01.2004р.) право продажу майна належить лише власнику, а Законодавець не надав такого права отримувачу зазначеного вище майна.

Оскільки в даному випадку приватизація ОП "Полтавський м'ясокомбінат" відбулися до 1997р., то на законодавчому рівні при приватизації майна надавалась пільга для товариства покупців, створеного працівниками м'ясокомбінату згідно зі ст.8 Закону (2163-12), яке стало власником свого підприємства і тому такі об'єкти (соцкультпобуту) переходили у власність товариства покупців.

          Слід зазначити, що норма п.2 ст.24 ЗУ "Про приватизацію державного майна" (2163-12) в ред.04.03.1992р. свідчить про те, що державне майно (об'єкти соціально-побутового призначення, в т.ч. гуртожиток по пл. Павленківська,18) до внесення змін до цієї статті в лютому 1997р. могло передаватися і фактично передавалося в 1994р. безкоштовно у власність орендним підприємствам, оскільки згадана стаття не містила вказівок на незмінність попереднього власника такого нерухомого майна (держави).

Доводи і висновки ОП "Полтавський м'ясокомбінат" про входження спірного об'єкту до складу ЦМК Полтавського м'ясокомбінату, викупленого ним за договором купівлі-продажу від 01.09.95р. по суті ґрунтується на даних:

-          "Ведомости наличия основных средств" станом на 01.05.94р.,

-          Додаткової угоди від 10.07.98р.,

-          Акту оцінки від 03.06.94р.

-          Акту прийому-передачі від 30.04.96р.,

згідно яких м'ясокомбінату було передано ЦМК на загальну суму 5839775 тис.крб., в тому числі вартість майна, для якого встановлені пільги (238057тис.крб), а тому на виконання ч.2 ст.24 ЗУ "Про приватизацію майна державних підприємств" (2163-12) 30.04.96р. відбувся безоплатний перехід спірного об'єкту у власність м'ясокомбінату без сплати його ціни в порядку пільгової приватизації шляхом передачі цього об'єкту в складі цілісного майнового комплексу.

          Наявні заперечення позивача щодо набуття права відповідачем спірного майна у власність, ґрунтуються виключно на звуженому тлумаченню норма п.2 ст.24 ЗУ "Про приватизацію державного майна" (2163-12) в редакції від 04.03.1992р. та намаганням поширити на спірні правовідносини, які виникли 10.07.98р. (момент набрання ОП "Полтавський м'ясокомбінат"   права викупу орендного майна) ч.2 ст.24 цього ж Закону в наступній (послідуючій) редакції від 19.02.97р., яка вже не допускала вибуття таких об'єктів з державної власності. Однак, при цьому РВ ФДМУ по Полтавській області залишено поза увагою конституційний принцип незворотності дії законів в часі, які враховані в 1995-1996рр. судами всіх рівней при прийняття рішень і постанов з цього предмету спору, а саме передачі у власність Полтавського м'ясокомбінату гуртожитку по пл..Павленківська,18 в м.Полтаві (як складової) частини об'єктів соціально-побутового призначення.

          Водночас безпідставним є і ствердження позивача про відсутність складання між позивачем і відповідачем акта прийому-передачі спірного об'єкту та невходження його до статутного фонду товариства. Вони спростовується встановленими судом фактичними обставинами вчинення такої передачі при укладанні договору оренди з правом викупу за наявним у справі актом прийому-передачі від 30.04.96р.

          Надані відповідачем суду документи і матеріали в сукупності свідчать про безоплатну передачу у власність відповідачу спірного об'єкту (гуртожитку по пл..Павленківська,18 в м.Полтаві), не відокремлено, а в складі викупленого ЦМК м'ясокомбінату. Не заслуговують на увагу посилання позивача щодо встановлення законодавством про приватизацію вичерпного переліку способу приватизації (викуп, аукціон, конкурс), так як згідно п.2 ст.24 ЗУ "Про приватизацію майна державних підприємств" в ред..1992р. соцсфера передавалась у власність колективам підприємств, не як спосіб приватизації, а як пільга при цих способах приватизації.

          А тому також безпідставні ствердження позивача про придбання відповідачем відповідно до п.1.1 договору купівлі-продажу від 01.09.95р. виключно державного майна ЦМК, а не цілісного майнового комплексу м'ясокомбінату.

          Адже в п.1.3 вищезгаданого договору чітко встановлена вартість відчужування ЦМК ОП "Полтавський м'ясокомбінат" , а в додатковій угода від 10.07.95р., на підставі якої до покупця перейшло право власності на відчужене майно (п.2.1 вказаної додаткової угоди), також визначено вартість ЦМК ОП "Полтавський м'ясокомбінат" , умови викупу, порядок, терміни та засоби платежів за об'єкт приватизації –цілісного майнового комплексу м'ясокомбінату.

          Відповідач, згідно статей 32-33, 35-36 ГПК України надав документи і матеріали, які не потребують доказування.

          Так, рішенням Арбітражного суду Полтавської області від 13-16.06.95р по справі № 32/6пд за позовом ОП "Полтавський м'ясокомбінат" до РВ ФДМУ по Полтавській області була укладена 10.07.95р. додаткова угода до договору оренди з правом викупу № Д-1588 щодо умов викупу орендованого Полтавським м'ясокомбінатом державного майна. Згідно п.2.1 угоди об'єкти соціально-побутового призначення (в т.ч. і спірний –гуртожиток) на пільгових умовах передавались у власність Полтавського м'ясокомбінату (як і майно зароблене на оренді).

          Постановою Вищого арбітражного суду України № 04-1/пл.-32/6пд –13/110 від 03.10.95р. вказане рішення залишено без змін Головою ВАС України Д.Притикою по результатах перевірки заяви РВ ФДМУ по Полтавській області про перегляд вказаної постанови колегії ВАС України відмовлено в припиненні протесту в Президію ВАС України.

          Рішенням Арбітражного суду Полтавської області від 15-17.08.95р. по справі № 43/6пд за позовом ОП "Полтавський м'ясокомбінат" до РВ ФДМУ по Полтавській області був укладений з 01.09.95р. договір-купівлі-продажу державного майна на суму 5839775 тис.крб., яке Постановою колегії ВАС України № 01-1/ПЛ 43/6пд –6/71 від 01.11.95р. залишено без змін, а ГОЛОВОЮ ВАС України відмовлено в припиненні протесту в Президію  ВАС України.

          Також суду були надані видані РВ ФДМУ по Полтавській області акт прийому-передачі проданого державного майна цілісного майнового комплексу і свідоцтво про право власності від 30.04.1996р.

          При цьому ніде не було обумовлено певної категорії майна, яке залишилось у власності держави.

          Всі вказані рішення арбітражного суду Полтавської області, постанови Вищого Арбітражного суду України, прийняті в 1995-1006рр. по цілісному майновому комплексу Полтавського м'ясокомбінату, не змінювались, вступили в законну силу і є чинними на теперішній час.

          Таким чином, право власності трудового колективу Полтавського м'ясокомбінату на гуртожиток по пл..Павленківська,18 в м.Полтаві (як і інших об'єктів соціально-побутового призначення) було визнано в судовому порядку в процесі проведення приватизації шляхом викупу майна цілісного майнового комплексу (ЦМК) м'ясокомбінату, невід'ємною частиною якого був і зазначений вище гуртожиток, що підтверджується вказаними рішеннями і постановами  судів всіх рівнів, прийнятих в 1995-1996рр. по справах № 32/6-пд і 43/6-пд між тими ж сторонами (РВ ФДМУ по Полтавській області і Полтавський м'ясокомбінат), про той же предмет спору (визнання права власності Полтавського м'ясокомбінату на майно цілісного майнового комплексу, до складу якого входив і гуртожиток по пл..Павленківській,18 в м.Полтаві, як складова соціальної сфери м'ясокомбінату) і з тих же підстав, що зазначені в позовній заяві РВ ФДМУ по Полтавській області –договір оренди, додаткова угода, договір купівлі-продажу і т.п.

          Слід також зазначити, що прокуратурою Полтавської області на звернення директора КП "Полтавський м"ясокомбінат" стосовно перевірки за матеріалами СБУ в Полтавській області законності використання державного майна КП "Полтавський м"ясокомбінат" була надана відповідь №08/1-119006 від 14.08.06р. з наступним висновком,          оскільки законність викупу Полтавським м"ясокомбінатом цілісного майнового комплексу, в який входили об"єкти соціально-побутового призначення, як його невід"ємна частина, були предметом судового спору 1995-1996 років, підстав для вжиття заходів прокурорського  реагування не вбачається.

          Підтвердженням визнання права власності на об'єкти соціально-побутового призначення за товариством покупців приватизованих підприємств є судова практика:

1.          Верховного суду України –інформаційний лист від 22.02.2005 року № 01-8/309 "Про практику Верховного суду України у справах за спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про приватизацію державного та комунального майна".

     2.   Вищого Господарського суду України –постанови:

-          від 19.06.03р. по справі № Н-30/3;

-          від 06.07.04р. по справі № Н-30/2;

-          від 12.08.04р. по справі № 2/484;

-          від 26.01.06р. по справі № 44/185-05.

Крім того, факт передачі гуртожитку по пл. Павленківській, 18 (як і інших об'єктів соцсфери) у власність КП "Полтавський м'ясокомбінат" відображено в листах Фонду державного майна України від 02.02.2006 р. № 10-20-1521 і Прокуратури Полтавської області від 14.08.2006 р. № 07/1190-06.

У відповідності до вимог ч.2 ст.35 ГПК України обставини, визнані господарським судом загальновідомими, не передбачають доказування .  Факти, встановлені рішеннями господарського суду (іншого органу, який вирішує спори) під час розгляду однієї справи не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

На підставі вищевикладеного, та керуючись статтями 22, 33, 35-36, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В позові відмовити.

          Суддя                                                                      Гетя Н.Г.

Повний текст рішення підписано 20.10.2008 р.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.10.2008
Оприлюднено23.12.2008
Номер документу2551692
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5/655

Постанова від 21.05.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 28.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Рішення від 18.12.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лущик М.С.

Рішення від 14.10.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

Рішення від 14.10.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

Ухвала від 24.11.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим В.Д.

Ухвала від 02.09.2008

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Брагіна Я.В.

Ухвала від 03.11.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим В.Д.

Ухвала від 13.03.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

Ухвала від 19.02.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Гетя Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні