33/187
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08.12.08 р. Справа № 33/187
Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г., при секретарі судового засідання Вороному Д.О. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області м. Волноваха
до відповідача Закритого акціонерного товариства “Маріупольська екскавація” м. Маріуполь
про відшкодування майнової шкоди у розмірі 3097грн.79коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Біцулова А.А. за дов. №04-13/1154 від 20.09.2007р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області м. Волноваха звернулось до Закритого акціонерного товариства “Маріупольська екскавація” м. Маріуполь про відшкодування майнової шкоди у розмірі 3097грн.79коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на акт №1 про нещасний випадок на виробництві від 04.04.2003р., вирок Волноваського районного суду Донецької області від 21.07.2003р., довідку МСЕК №027234 від 12.12.2007р., Постанову про призначення перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2008р., докази виплати постраждалому Котляр В.О. страхових виплат, невиконання відповідачем положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату професійної працездатності” та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; положення ст.ст. 1161, 1172, 1191 Цивільного кодексу України.
У поясненнях №452 від 01.12.2008р., наданих до суду 03.12.2008р., відповідач повідомив суд про відмову відшкодувати витрати позивача без рішення суду. Одночасно, просив суд розглянути справу без участі його представника.
Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією сторін, що викладена письмово, наявна у матеріалах справи, господарський суд встановив:
31.03.2003 внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що сталася під час перевезення працівником ЗАТ „Маріупольська екскавація” м. Маріуполь Мальцевим В.В. каоліну з кар'єрного складу, отримав травму середнього ступеню тяжкості працівник Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Донбаснерудпром” Котляр В.О.
Працівник ЗАТ „Маріупольська екскавація” м. Маріуполь Мальцев В.В. та працівник ТОВ НВП “Донбаснерудпром” Котляр В.О. на момент дорожньо-транспортної пригоди виконували трудові обов'язки.
Як зазначено в акті №1 про нещасний випадок на виробництві від 04.04.2003р. громадянин Котляр В.О. зазнав перелом кісток тазу.
Акт №1 про нещасний випадок від 11.03.2004р. підписаний без заперечень членами та головою комісії.
Вироком Волноваського районного суду Донецької області винним у зазначеній пригоді визнано Мальцева В.В., який керував автомобілем КрАЗ-6510, державний номер 203-61 ЕВ, що належав відповідачеві.
Згідно виписки із акту огляду МСЕК від 12.12.2007р. сер. ДОН-04 №027234 Котляр В.О. встановлена третя група інвалідності. Одночасно зазначено, що ступінь втрати працездатності складає 30% строком до 12.12.2008р.
Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області №0506/600/600/2 від 04.04.2008р. була призначена щомісячна грошова сума в розмірі 192грн.70коп.
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області м. Волноваха здійснені виплати потерпілому Котляр В.О. на загальну суму 3097грн.79коп., а саме, щомісячні страхові виплати у розмірі 1739грн.09коп., пенсія по інвалідності у розмірі 1350грн.00коп., комісійний збір за касове обслуговування в розмірі 8грн.70коп.
Факт здійснення позивачем щомісячних страхових виплат та пенсії по інвалідності підтверджується реєстрами на перерахування виплат та платіжними дорученнями, копії яких надані до матеріалів справи.
Підставою виникнення даного спору є питання про те, чи має відповідач відшкодовувати витрати Відділення виконавчої дирекції Фонду, які виникли внаслідок здійснення останнім страхових виплат відповідно до Закону.
Принципи, загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в України визначені Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 21 вищевказаних Основ внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань сплачує виключно роботодавець. Розмір внесків встановлюється у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці та інших виплат найманим працівникам, які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.
Статтею 11 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та статтею 13 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. визначено, що страховий ризик – це обставини, внаслідок яких може статися страховий випадок.
Страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р., з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.
Згідно з статтею 2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору.
Статтею 6 цього Закону встановлено, що суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик. Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (працівник); страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи; страховик –Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до наведених приписів статей 2, 6 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. потерпілий Котляр В.О. є застрахованою особою, на користь якої здійснювалося страхування страхувальником ТОВ НВП “Донбаснерудпром”.
Взаємовідносини позивача і відповідача регулюються цивільним законодавством та знаходяться поза сферою дії Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р.
Відповідно до частини першої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
При цьому під шкодою слід розуміти зменшення або втрату (загибель) певного особистого чи майнового блага.
Отже, оскільки відділенням виконавчої дирекції Фонду за рахунок коштів Фонду проведено страхові виплати, що знаходиться в безпосередньому причинному зв'язку з діями особи (працівника відповідача), правовідносини з якою не охоплюються сферою загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, то витрачені позивачем кошти є для нього шкодою в розумінні статті 1166 ЦК України.
Частиною першою статті 1191 ЦК України передбачено, що особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Згідно із частиною першою статті 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Факт несення позивачем витрат у вигляді сплати щомісячних страхових виплат у розмірі 1739грн.09коп., пенсії по інвалідності у розмірі 1350грн.00коп. підтверджений матеріалами справи.
Таким чином, вимоги позивача стосовно відшкодування відповідачем коштів у розмірі 3089грн.09коп. в якості щомісячних страхових виплат та пенсії по інвалідності , є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вимоги позивача про стягнення з відповідача комісійного збору за касове обслуговування в розмірі 8грн.70коп., не підлягають задоволенню з огляду на те, що: сума 8грн.70коп. не виплачувалася потерпілому Котляр В.О., а сплачувалася Волноваському відділенню №3137 ВАТ “Державний Ощадний Банк” в якості суми комісійного збору за касове обслуговування за договором №16/ВБ/139-07/410 від 01.04.2007р.; сума 8грн.70коп. не є страховими виплатами, в розумінні ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, які згідно із статтею 21 цього Закону позивач виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку; вказана сума є зобов'язанням позивача, прийнятим на себе за договором №16/ВБ/139-07/410 від 01.04.2007р., укладеним з Волноваським відділенням №3137 ВАТ “Державний Ощадний Банк”.
З урахуванням викладеного, суд частково задовольняє позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області м. Волноваха до Закритого акціонерного товариства “Маріупольська екскавація” м. Маріуполь про відшкодування майнової шкоди у розмірі 3097грн.79коп.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, передбаченому ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 21, 22, 33, 36, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області м. Волноваха до відповідача Закритого акціонерного товариства “Маріупольська екскавація” м. Маріуполь про відшкодування майнової шкоди у розмірі 3097грн.79коп. – задовольнити частково.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Маріупольська екскавація” м. Маріуполь (87535, м. Маріуполь, пр. Карпова, 42, ЄДРПОУ 01241355) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волноваському районі Донецької області м. Волноваха (85700, м. Волноваха, вул. Обручева, 17) суму шкоди у розмірі 3089грн.09коп., а саме - щомісячні страхові виплати за період з 01.01.2008р. по 30.09.2008р. у розмірі 1739грн.09коп., пенсію по інвалідності за період з 01.01.2008р. по 30.09.2008р. у розмірі 1350грн.00коп.
У задоволенні вимог про стягнення комісійного збору за касове обслуговування в розмірі 8грн.70коп. відмовити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Маріупольська екскавація” м. Маріуполь (87535, м. Маріуполь, пр. Карпова, 42, ЄДРПОУ 01241355) на користь Державного бюджету державне мито у розмірі 101грн.71коп. та витрати по сплаті послуг інформаційно-технічного забезпечення у розмірі 117грн.67коп.
Видати накази після набрання чинності рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його прийняття до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя
Вик.: Ващенко О.С., надруковано 3 примірника:
1 – позивачу;
1 –відповідачу;
1 – до справи.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2008 |
Оприлюднено | 23.12.2008 |
Номер документу | 2555769 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні