cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2012 р. Справа № 32/5005/3188/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Карабаня В.Я.,
суддів Доповідач -Жаботина Г.В.Жаботиної Г.В., Селіваненко В.П.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: Григоренко Н.Ж.
від відповідача: не з'явився
розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"
на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.07.2012р.
у справі № 32/5005/3188/2012 Господарського суду Дніпропетровської області
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Бізнес Партнер"
до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"
про скасування оперативно-господарської санкції
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської обл. від 31.05.2012р. (суддя Васильєв О.Ю.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.07.2012р. (судді: Бахмат Р.М., Лотоцька Л.О., Головко В.Г.), задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Бізнес Партнер" до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" про скасування оперативно-господарської санкції. Спірна оперативно-господарська санкція в розмірі 323 663, 95 грн. вартості необлікованої електричної енергії, оформлена протоколом №475/1 засідання комісії енергопостачальника по розгляду актів про порушення споживачем Правил користування електричної енергії скасована.
Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" (правонаступник відповідача) звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування вимог касаційної скарги заявник посилається на те, що факт пошкодження встановлених пломб на лічильнику доведений висновком експертного трасологічного дослідження № 253-12 від 28.02.2012 р., вказані пломби були передані споживачеві на відповідальне зберігання відповідно до акта про пломбування, лічильник за балансовою належністю належить позивачу.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Господарськими судами встановлено:
Між позивачем (енергопостачальник) та відповідачем (споживач) укладено договір № 606694 від 04.02.2008р. про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого енергопостачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу; а споживач зобов'язався оплачувати спожиту електроенергію.
Відповідно до п.4.2.3. споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану відповідно до "Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії , не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ". у разі таких дій або бездіяльності споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та ( або ) зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
Згідно із п.4.2.4. споживач несе відповідність за технічний стан розрахункових засобів обліку та пломб на них, які знаходяться на його території, забезпечує їх охорону та збереження . У п.4.2.5. сторони погодили, що споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до пунктів 4.2.1.- 4.2.4. цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили.
Додатком № 2 до цього договору є "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін ", в якому сторони встановили, що ТП-252 належить постачальнику, а КЛ-0,4 кВ від РУ-04 ТП-252 до РЩ-0,4 кВ готельного комплексу та внутрішня розводка належать споживачу .
Межа відповідності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлюється на кабельні кінцевими у РУ-0,4кВ ТП-252; постачальник несе відповідальність за технічний стан та обслуговування ТП-252; споживач несе відповідальність за технічний стан та обслуговування КЛ-0,4 кВ від РУ-0.4кВ ТП-252 до РЩ-0,4 кВ готельного комплексу та внутрішньої розводки. Схема електроустановки та точки розподілу мереж і точки продажу відображені у Додатку № 10. Споживач зобов'язується забезпечити на своїй території охорону електромережі, що належить постачальнику, вільний доступ до електроустановок працівників постачальника в будь-яку годину доби для проведення необхідних робіт. Постачальник зобов'язується забезпечити на території своїх підстанцій схоронність електромереж, що належать споживачу, та допуск споживача в електроустановки для ремонту обладнання, КП, ПМ, що належать споживачу.
У Додатку № 10 наведена однолінійна схема електропостачання готельного комплексу по вул. Кропивницького,21 Б в м. Кривому Розі, із змісту якої вбачається, що засіб обліку - лічильник Дельта 8010-02 заводський № 11891, знаходиться у приміщенні ТП-252 , яка відповідно до "Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін " входить до межі відповідальності електропостачальної організації .
28.11.2011р. представниками позивача на об'єкті за вказаною адресою проведена перевірка дотримання відповідачем "Правил користування електричною енергією", в результаті якої виявлено порушення п.п.3.3.,3.31,6.40. названих Правил у вигляді фальсифікації пломб Держспоживстандарту, про що був складений відповідний акт про порушення Д № 001759 .
В той же день представниками позивача було складено акт про невідповідність розрахункового обліку метрологічним характеристикам, вимогам ПУЕ та ПКЕЕ.
21.12.2011р. на засіданні комісії енергопостачальника був розглянутий акт Д № 001759 та прийнято рішення про нарахування позивачеві вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 323 663,95грн., про що складено протокол №475/1.
За висновком експертного трасологічного дослідження № 253-12 від 28.02.12р. відтиск матриці пломбувальних лещат клейма на пломбі з символами "ПЧ/07/К/II", знятої з приладу обліку Дельта 8010-02 заводський № 11891, яку надано на дослідження , не відповідає відтиску тавра Держспоживстандарту з символами "ПЧ/07/К/II", а згідно із актом проведення експертизи лічильника від 12.12.11 р. він визнаний непридатним для подальшої експлуатації, зниження показів лічильника здійснювалося внаслідок відсутності кнопки "Вибір" на кожусі лічильник , світлодіоди "В", "Мережа" встановлені у невідповідному положенні до вікон в паспорті.
Нарахування енергопостачальником споживачеві вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення останнім Правил користування електричною енергією є оперативно - господарською санкцією в розумінні змісту ст.ст. 235, 236, 237 Господарського кодексу України, яка застосовується до порушника.
За приписами пунктів 3.2, 3.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.96 ( зі змінами та доповненнями), відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору. Відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до п 3.31. Правил користування електричною енергією розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї із сторін. У зазначених місцях можуть бути встановлені пломби інших заінтересованих сторін.
Відповідно до п. 5.1 Правил користування електричною енергією договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
За приписами підпункту 1 п. 5.6 Правил користування електричною енергією акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін є невід'ємною частиною договору про постачання електричної енергії.
Дослідивши умови договору та додатки до нього, зокрема, "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", господарські суди встановили, що лічильник, про який йдеться в акті Д № 001759 та пломби до якого були предметом трасологічного дослідження, входить до межі відповідальності енергопостачальної організації -відповідача у даній справі, тому позивач не несе відповідальності за його схоронність. Отже, порушення Правил користування електричною енергією з боку позивача відсутнє. А відтак, суди попередніх інстанцій правомірно задовольнив позов.
Касаційна інстанція, перевіривши відповідно до ч. 2 ст. 111-5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у оскаржених рішенні та постанові, дійшла висновку про відсутність підстав для їх скасування.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.07.2012р. у справі № 32/5005/3188/2012 - без змін.
Головуючий суддя Карабань В.Я. Суддя Жаботина Г.В. Суддя Селіваненко В.П.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2012 |
Оприлюднено | 18.10.2012 |
Номер документу | 26443137 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Жаботина Г. В.
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні