cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" жовтня 2012 р.Справа № 7/46/5022-590/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
розглянув справу
до відповідача: Приватного підприємства "САНТЕ ЛЮКС", вул.15 Квітня, 5-А, м.Тернопіль, 46000
За участю представників:
позивача: Алексюк М.І. -довіреність від 28.08.2012р.
відповідача: Радюк Л.О. -довіреність від 20.08.2012р.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МІЛЛЕНІУМ" звернулось з позовом (з врахуванням заяв про зменшення позовних вимог від 30.08.2012р. та від 17.09.2012р.) про стягнення з Приватного підприємства "САНТЕ ЛЮКС"- 284878,41грн. заборгованості, з яких: 281 366,05грн. - борг за поставлений товар та 3512,36грн. - пеня.
Учасникам судового процесу в засіданні оголошено склад суду та роз'яснено їх права і обов'язки передбачені ст. 22 ГПК України.
В судовому засіданні з 31.08.2012р. до 17.09.2012р. на підставі ст.77 ГПК України оголошувалася перерва для на дання сторонам можливості провести звірку розрахунків та інвентаризацію нереалізованого товару.
Позивач позовні вимоги підтримав , щодо замовлення на поставку товару пояснив, що таке здійснювалось засобами електронної пошти, звіти про реалізований товар відповідач надсилав засобами електронної пошти з порушенням строків, встановлених умовами договору поставки №18/10-СЛ від 16.09.2012р. та додаткової угоди №1 від 01.07.2011р., а тому позивач не володіє інформацією про вартість нереалізованого товару. Щодо проведення на вимогу суду звірки розрахунків та інвентаризації нереалізованого товару пояснив, що такий провести не представилося можливим по вині відповідача, так як позивач вжив усіх заходів для виконання вимоги ухвали суду (шляхом повідомлення про направлення представників, та направив представників для звірки), а відповідач ухилився від вчинення дій покладених на нього. При цьому, просить суд взяти до уваги акти звірки розрахунків які складалися між сторонами на протязі здійснення поставок товару, а також те, що у зв'язку з порушенням відповідачем умов договору, позивач поставив питання про повернення всієї суми вартості поставленого товару, про що направив вимоги від 22.06.2012р. №65, та №1 від 04.07.2012р.
Відповідач позовні вимоги визнає частково в сумі 69312,29грн. заборгованості за поставлений та реалізований товар, представник в судовому засіданні пояснив, що оплата вартості поставленого товару здійснюється по мірі його продажу на протязі 7 днів від дати подачі звітів про реалізований товар, які надсилаються на електронну поштову адресу позивача, копії звітів подав суду, а тому вважає, що підприємством умови договору №18/10-СЛ від 16.09.2010р., який є чинним станом на момент розгляду справи, не порушуються. Щодо нарахованих 3512,36грн. пені представник заперечив, оскільки така нарахована не на суму існуючої заборгованості, також звернув увагу суду на те, що згідно умов зазначеного договору, сторони дійшли згоди, що оплата здійснюється за реалізований товар, а в акті звірки розрахунків відповідач підтвердив вартість поставленого товару. Також, пояснив, що відповідач неодноразово звертався до позивача листами про повернення товару, які залишені без розгляду.
Щодо дії договору представник відповідача підтвердив, що договір поставки №18/10-СЛ від 16.09.2012р. та додаткова угода №1 від 01.07.2011р. дійсні в силу того, що між сторонами не проведено повний розрахунок за поставлений товар. Щодо проведення звірки розрахунків, та інвентаризації нереалізованого товару, представник відповідача пояснив, що повідомлення про проведення звірки розрахунків підприємством отримано 01.10.2012р., щодо повідомлень на які посилається позивач, які надсилалися електронною поштою, то такі на адресу підприємства не надходили.
Справа розглядається за наявними у ній матеріалами згідно ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановлено:
- між Товариством з обмеженою відповідальністю "Мілленіум", в особі директора Сербулова Є .А . , який діяв на підставі Статуту (далі Постачальник) та Приватним підприємством "Санте Люкс" в особі директора Киреєва С .А . , який діяв на підставі Статуту (далі Покупець), укладено 16.09.2010р. Договір поставки №18/10-СЛ ( далі Договір поставки), відповідно до умов якого:
- Постачальник зобов'язується передавати у власність Покупця товар , партіями , згідно накладних у відповідності до погоджених сторонами замовлень Покупця (в яких зазначає асортимент, кількість та ціну товару), а останній зобов'язується приймати та проводити оплату за товар на умовах даного Договору (п.п.1.1, 2.1, 2.2 умов договору поставки);
- ціна товару складає суму цін усіх накладних, відповідно до яких здійснюється постачання товару та які мають силу специфікацій (п.1.2 умов договору поставки);
- відповідно до п. 4.1,4.2 умов договору поставка товару здійснюється у відповідності із замовленням Покупця. Товар доставляється транспортом і за рахунок Постачальника. Базовими умовами поставки товару Покупцю є поставка товару на умовах DDР (згідно правил ІНКОТЕРМС 2000р.): склад (торгові об'єкти) Покупця до рампи або іншої розвантажувальної площі. У випадку постачання товару на інших умовах, відповідні умови зазначаються у заявці Покупця. Місця поставки визначаються заявками Покупця. Строк поставки: протягом 7-ми календарних днів з моменту погодження Сторонами замовлення;
- Постачальник при поставці відповідної партії товару передає у місці поставки товару Покупцю товарно - транспортну накладну (за зразком, передбаченим у Додатку №1) або видаткову накладну яка не повинна містити ціну товару. За результатами приймання товару, протягом одного дня з часу його прийняття Постачальник складає видаткову накладну (за зразком, передбаченим у Додатку №2) та податкову накладну і надсилає їх на поштову адресу Покупця, вказану в п. 17 договору та на електронну адресу . У видаткових накладних повинні бути чітко зазначені: адреса поставки товару, назва товару, кількість товару, ціна за одиницю товару без ПДВ, сума ПДВ, загальна вартість з ПДВ ( п. 4.10,4.11 договору поставки);
- ціна товару погоджується сторонами та зазначається в накладних на відпуск товару (п.5.5 умов договору поставки);
- згідно п.6.1. договору поставки, оплата за товар здійснюється в міру його реалізації Покупцем кінцевим споживачам на протязі 7 днів з моменту надання Покупцем Постачальнику звіту про реалізований товар, шляхом безготівкового перерахунку на банківський рахунок Постачальника.
- у випадку неможливості реалізації товару в силу різних причин протягом 3 місяців або більше, закінчення строків придатності товарів до реалізації, Постачальник зобов'язується на протязі 7 календарних днів з моменту отримання відповідної вимоги від Покупця, за власний рахунок забрати такі товари з оформленням відповідних документів. При цьому вищезазначений товар може бути повернутий якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлику неушкоджена упаковка (п. 9.1.5 умов договору поставки);
- відповідно до п. 9.1.6 умов договору поставки Постачальник зобов'язаний проводити звірку взаємних розрахунків та підписувати акт звірки на протязі трьох днів з моменту отримання відповідної вимоги Покупця.
- згідно п.п. 11.1 - 11.3 умов договору поставки, такий набирає чинності з 16.09.2010р. і діє до 31.12.2011р.. У випадку якщо, зобов'язання за Договором не будуть виконані сторонами або однією із сторін, то дія договору продовжується до повного виконання зобов'язань за даним договором. Договір вважається автоматично пролонгованим на наступний календарний рік, якщо до кінця його дії від жодної сторін не надійшла вимога про його розірвання. Договір може бути розірваний з ініціативи будь-якої із сторін лише після проведення повних взаємних розрахунків за даним договором та письмового повідомлення про це іншої сторони.
- договір поставки № 18/10-СЛ від 16.09.2010р. був підписаний з протоколом розбіжностей під час укладення його сторони домовились прийняти редакцію Постачальника, а редакцію Покупця відмінити ( п.1 протоколу розбіжностей).
Між тими ж сторонами 01.07.2011р. підписано Додаткову угоду №1 до Договору поставки № 18/10-СЛ від 16.09.2010р. (далі додаткова угода №1), згідно якого сторонами винесено зміни в пункти: 4.7, 4.8, 5.3, 5.5, 6.1, 9.2.3, 10.4. та п.9.1.2 умов договору, зокрема:
- відповідно до п.1.4 додаткової угоди №1 оплата за товар здійснюється в міру його реалізації Покупцем , кінцевим споживачам на протязі 7 днів з моменту направлення Покупцем Постачальнику звіту про реалізований товар, шляхом безготівкового перерахунку на банківський рахунок Постачальника. Покупець зобов'язаний надавати Постачальнику звіт про реалізований товар кожні 14 календарних днів. У випадку не надання у встановлений вище строк звіту про реалізований товар Постачальник має право призупинити подальше прийняття замовлень та постачання товарів .
- відповідно до п.1.5 додаткової угоди №1, у пункті 9.2.3. договору слова: «7- календарних днів»замінено словами: «14 календарних днів та доповнити наступним: «У випадку надання недостовірних звітів про реалізацію або у випадку відсутності реалізації товару на протязі одного місяця, Постачальник має право на повернення усього залишку нереалізованого товару від Покупця за власний рахунок. Постачальник має право, після письмового попередження Покупця, перевіряти відповідність кількості залишку товару у Покупця, наданим Покупцем звітів шляхом направлення до Покупця свого представника.»
- згідно п.1.6 додаткової угоди №1, договір доповнено п.10.4, відповідно до якого: за порушення Покупцем строків оплати, передбачених цим Договором, Покупець зобов'язується сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від несвоєчасно оплаченої суми за кожний день прострочення платежу.»
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки, що регулюється нормами ст.712 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) та ст.265 Господарського кодексу України (далі ГК України), в силу яких за договором поставки продавець (постачальник), зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно із частиною 2 ст.712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає з характеру відносин сторін. Загальними положеннями про купівлю-продаж (параграф 1 глави 54 ЦК України) передбачено право продавця вимагати оплати товару.
Відповідно до ст.526, 527 ЦК України сторони повинні належним чином та в установлений договором чи законом строк виконувати взяті зобов'язання.
Матеріали справи свідчать, що Постачальник на виконання умов договору поставки №18/10-СЛ, поставив Покупцю за період з 01.01.2011р. по.19.04.2012р. дитячі товари на загальну суму 1293043,64грн., що підтверджено видатковими накладними, які підписані представниками сторін без заперечень та податковими накладними.
Відповідач вартість отриманого товару оплатив частково в сумі 994 425,42грн. та на день подання позивачем позовної заяви за відповідачем рахувалась заборгованість за поставлений товар в сумі 298618,22грн. Станом на 21.08.2012р. сторони підтвердили актом звірки розрахунків заборгованість в сумі 293618,22 грн.
Враховуючи, що в процесі розгляду справи відповідачем на виконання умов договору №18/10-СЛ від 16.07.2012р. перераховано позивачеві 5000,00грн., а також згідно видаткової накладної №ЦМИ 00000987 від 11.09.2012р. повернуло товар на суму 12 252,17грн., а тому провадження в частині стягнення 17252,17грн. заборгованості припиняється на підставі п.1-1 ст.80 ГПК України.
У зв'язку з невиконанням Покупцем п.6.1 договору поставки, а саме не надання звітів про реалізований товар кожні 14 календарних днів, Постачальник, відповідно до п. 11.3. Договору поставки, направив повідомлення №51 від 22.05.2012р. (отримано відповідачем 24.05.2012р.) про розірвання Договору поставки та проведення розрахунків згідно доданого акту звірки розрахунків проведеного між сторонами станом на травень 2012р.
На дану вимогу відповідачем направлено гарантійний лист №38 від 20.06.2012р. про погашення заборгованості тільки за реалізований товар в сумі 83 830,18 грн. до 30.06.2012р.
В зв'язку з невиконанням відповідачем умов гарантійного листа ТОВ «МІЛЛЕНІУМ» 22.06.2012р. листом №65 (який отримано відповідачем 26.06.2012р.) звернулось до підприємства з вимогою до 25.06.2012р. повернути весь залишок нереалізованого та неоплаченого товару на суму 264788.04грн., а також до 30.06.2012р. погасити заборгованість за реалізований Товар в сумі 83380,04грн.
Зазначені вимоги Постачальника так і не були виконані, в зв'язку з чим товариство 04.07.2012р. повторно направило відповідачу письмову вимогу погасити заборгованість за поставлений Товар та сплатити пеню за прострочення платежів.
Невиконання відповідачем вимоги позивача, стало підставою для звернення з позовом про стягнення 298618.22 грн. боргу, яка склалася станом на 12.07.2012р., та в процесі розгляду справи погашена в сумі 17252,17грн.
Приймаючи до уваги, що відповідач на момент прийняття судом рішення не надав доказів проведення оплати, чи повернення товару, а тому позовні вимоги про стягнення 281366,05грн. заборгованості за одержаний товар підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені відповідно до ст.655 ЦК України, яка передбачає обов'язок покупця сплатити вартість отриманого товару.
Відповідно до ст.ст.546, 459 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею), іншими видами забезпечення встановленими договором або законом.
Згідно ст. 258 ЦК України та ст.232 далі ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано та стягуються такі санкції протягом строку позовної давності в один рік.
Оскільки сторонами на вимогу суду не проведено звірку розрахунків, та інвентаризацію нереалізованого товару, у зв'язку з чим неможливо встановити кількість реалізованого товару, а також встановити дату подачі звітів про реалізований товар, так як такі направлялися електронною поштою, що не заперечується позивачем, у зв'язку з чим неможливо встановити правильність та вчасність їх надання відповідачем, а відповідно перевірити правильність нарахування позивачем санкцій за період з 04.05.2012р. по 09.07.2012р., а тому позовні вимоги в частині стягнення 3512,36грн. пені залишаються без розгляду.
Доводи відповідача щодо дійсності договору, судом до уваги не приймаються, оскільки згідно ч.3 статті 651 ЦК України, у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. Відповідно до п.11.3 договору, договір може бути розірваний за письмовим повідомленням сторони. При цьому слід зазначити, що однією з підстав такого розірвання є порушення умов договору. Відповідачем не доведено належне виконання умов договору, а саме надання кожного 14 дня звітів про реалізацію товару, та його своєчасну оплату.
Судовий збір в сумі 5972,36 грн . згідно ст. 49 ГПК України покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог .
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.33, 34, 49, п.1-1ст.80, 82, 84 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "САНТЕ ЛЮКС", вул.15 Квітня, 5-А, м.Тернопіль, ідентифікаційний код 36936216, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МІЛЛЕНІУМ", проспект Науки, буд. 4/2, м.Київ, ідентифікаційний код 21687952 -281366 , 05 грн. боргу та 5972,36 грн. судового збору.
Видати наказ після набранням рішення законної сили.
3. В частині стягнення 17252,17грн. провадження у справі припинити.
4. В частині стягнення 3512,36грн. пені позов залишити без розгляду .
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення "12 "жовтня 2012р. через місцевий господарський суд.
Суддя М.С. Стадник
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2012 |
Оприлюднено | 24.10.2012 |
Номер документу | 26510416 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Стадник М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні