cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" вересня 2012 р. Справа № 5016/1180/2012(9/43)
за позовом: Прокурора Березанського району / 57400, Миколаївська обл., смт. Березанка, вул. Леніна, 19/ в інтересах держави в особі:
1-го позивача: Березанської районної державної адміністрації / 57400, Миколаївська обл., смт. Березанка, вул. Леніна, 33 /
2-го позивача: Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області / 57473, Миколаївська обл., Березанський район, с. Коблеве, вул. Одеська, 4 /
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вега-КС" / 54001, м. Миколаїв, вул. Заводська, 13/5, кв. 3/
про розірвання договору оренди від 24.01.2008р., зобов'язання повернути земельну ділянку та стягнення 71030,79 грн. боргу за договором
Суддя Бездоля Д.О.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від прокуратури: Мерімерін О.Г.
від позивача-1: не з'явився
від позивача-2: не з'явився
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Березанського району звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі позивачів 1, 2 з позовом до відповідача про розірвання договору оренди землі від 24.01.08р., укладеного між позивачем 1 та відповідачем, зобов'язання відповідача повернути позивачу 1 земельну ділянку та стягнення з відповідача на користь позивача 2 боргу по орендній платі в сумі 71030,79 грн.
Заявлений позов прокурор Березанського району обґрунтовує невиконанням відповідачем своїх зобов'язань зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 24.01.08р., укладеним між позивачем 1 та відповідачем.
Позивачі підтримали позов прокурора в повному обсязі.
Ухвалою суду від 26.06.12р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи призначений на 16.07.2012р. о 16 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 16.07.12р. розгляд справи був відкладений на 02.08.12р. о 10 год. 00 хв. у зв'язку з неявкою у судове засідання представників сторін та неподанням учасниками судового процесу витребуваних судом доказів.
Ухвалою суду від 02.08.12р. розгляд справи був відкладений на 16.08.12р. о 10 год. 00 хв. у зв'язку з неподанням учасниками судового процесу витребуваних судом доказів.
Ухвалою суду від 16.08.12р. строк розгляду спору був продовжений на 15 днів, а розгляд справи відкладений на 04.09.12р. о 10 год. 00 хв. у зв'язку з неявкою у судове засідання представників сторін та неподанням учасниками судового процесу витребуваних судом доказів.
Відповідач належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи (повідомлення направлялись за даними державної реєстрації), проте свого представника в судові засідання не направив, відзиву та жодних доказів суду не надав, поважних причин невиконання вимог ухвал суду не повідомив.
За цих підстав, згідно з ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення присутніх представників учасників судового процесу, суд -
ВСТАНОВИВ:
24.01.08р. між позивачем 1 та відповідачем був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Березанському районному реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії ДП Центр Державного земельного кадастру за № 040800700011 (далі -договір).
За цим договором позивач 1 зобов'язався надати, а відповідач прийняти в строкове платне володіння та користування із земель запасу земельну ділянку, площею 0,99 га, кадастровий номер 4820982200:09:000:0483, що знаходиться за межами населеного пункту в межах території позивача 2, під розміщення туристичного готелю (п.п. 1, 2 договору).
Відповідно до п. 3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 117464,98 грн. на період будівництва, після введення в експлуатацію - 587324,92 грн.
Згідно з п. 6 договору земельна ділянка надається в оренду на 49 років, починаючи з дати державної реєстрації договору, що становить строк дії договору.
Відповідно до п.п. 7, 8 договору орендна плата за земельну ділянку справляється виключно у грошовій формі (у гривнях). Розмір орендної плати становить 14095,80 грн. за рік на період будівництва, після введення об'єкта в експлуатацію -70479,00 грн. на рік. Орендна плата сплачується відповідачем позивачу 2 щомісяця, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно з п. 9 договору розмір орендної плати переглядається щороку у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.п. 12, 13 договору земельна ділянка передається в оренду під розміщення туристичного готелю. Цільове призначення земельної ділянки -рекреаційне призначення.
Згідно з п. 16 договору передача земельної ділянки відповідачу здійснюється у термін 3 доби після державної реєстрації договору за актом приймання -передачі.
Відповідно до п. 24 договору позивач 1 має право вимагати від відповідача своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з п. 32 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї з сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
В строк, передбачений п. 16 договору, позивач 1 передав відповідачу в оренду вищевказану земельну ділянку, що підтверджується актом приймання -передачі земельної ділянки, поясненнями прокурора, позивачів 1, 2 та не заперечується відповідачем.
Позивачі 1, 2 та прокурор стверджують, що туристичний готель на цій земельній ділянці відповідачем не збудований, дана земельна ділянка взагалі вільна від забудови. Відповідач дану обставину жодним чином не спростовує.
З 13.02.09р. відповідач на підставі рішення господарського суду Миколаївської області від 28.01.09р. у справі № 15/38/08 знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою станом на 10.07.12р. та витягом станом на 12.06.12р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, поясненнями прокурора та позивачів.
Станом на час вирішення даного спору відповідач не є припиненим, що підтверджується повідомленням прокурора про проведення перевірки факту ліквідації відповідача, поданим суду в судовому засіданні 04.09.12р.
З часу укладення договору відповідач не здійснив жодної сплати орендної плати, що підтверджується прокурором, позивачами та жодним чином не спростовується відповідачем.
Таким чином, за період з січня 2008 року по травень 2012 року (включно) відповідач має борг по сплаті орендної плати за договором в розмірі 71030,79 грн., у зв'язку з чим і виник спір у даній справі.
Оцінюючи подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд вважає, що позов прокурора Березанського району підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Як встановлено судом за період з січня 2008 року по травень 2012 року (включно) відповідач має борг по сплаті орендної плати за договором в розмірі 71030,79 грн., а отже позов прокурора в цій частині підлягає повному задоволенню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Згідно з ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно з ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Як встановлено судом з часу укладення договору відповідач не здійснив жодної сплати орендної плати, за період з січня 2008 року по травень 2012 року (включно) відповідач має борг по сплаті орендної плати за договором в розмірі 71030,79 грн.
Господарський суд вважає, що дане порушення відповідачем умов договору є істотним, а отже позов прокурора про розірвання договору підлягає задоволенню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За цих підстав, відповідач зобов'язаний повернути позивачу 1 земельну ділянку, орендовану за договором, а отже позов прокурора про зобов'язання відповідача повернути позивачу 1 земельну ділянку також підлягає задоволенню судом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач жодним чином не спростував обставини, доведені суду позивачем.
Керуючись ст. ст. 1, 4, 4-3, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вега-КС" (54001, м. Миколаїв, вул. Заводська, 13/5, кв. 3, код 35356948) на користь Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області (57453, Миколаївська обл., с. Коблеве, вул. Одеська, 4, код 04375748, р/р 33211812700054 в УДКСУ у Березанському районі Миколаївської області, МФО 826013, код платежу -13050200, одержувач коштів -місцевий бюджет Коблівської сільської ради) борг по орендній платі в сумі 71030 (сімдесят одна тисяча тридцять) 79 коп.
3. Розірвати договір оренди землі від 24.01.2008р. № 040800700011, укладений між Березанською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю «Вега-КС».
4. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Вега-КС" (54001, м. Миколаїв, вул. Заводська, 13/5, кв. 3, код 35356948) повернути Березанській районній державній адміністрації Миколаївської області (57400, Миколаївська обл., Березанський район, смт. Березанка, вул. Леніна, 33, код 04056693) земельну ділянку, площею 0,99 га, кадастровий номер 4820982200:09:000:0483, що знаходиться за межами населеного пункту в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вега-КС" (54001, м. Миколаїв, вул. Заводська, 13/5, кв. 3, код 35356948) до Державного бюджету України судовий збір в сумі 2682 (дві тисячі шістсот вісімдесят дві) грн. 50 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повне рішення складено 05.09.2012р.
Суддя Д.О.Бездоля
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2012 |
Оприлюднено | 29.10.2012 |
Номер документу | 26533725 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні