18.05.2012
Справа №2-6835/11
Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
18 травня 2012 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Алтуніна О.В.,
при секретарі Прохорові С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ювілейне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської районної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулась до суду із вищевказаним позовом, посилаючись на, що вона є спадкоємцем за законом свого батька -ОСОБА_2, який помер 12 травня 2008 року. У встановлений законом шестимісячний строк вона до нотаріальної контори не зверталась, оскільки належна батьку земельна ділянка площею 3,13 га, що розташована на території Ювілейної селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, вибула з його володіння згідно рішення третейського суду від 30.03.2006 року. ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_4, які є дружиною та дітьми спадкодавця відповідно, на спадщину не претендують. Пропуск строку прийняття спадщини унеможливлює оформлення спадкових прав через державну нотаріальну контору, а тому вона вимушена звернутись до суду.
В судове засідання позивачка повторно не з'явилась, про причини неявки не повідомила, що відповідно до ст.169 ЦПК України не тягне відкладення розгляду справи. Відповідач до суду також не з??явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 (ОСОБА_4 до зміни прізвища) є спадкоємцем за законом після смерті свого батька -ОСОБА_2, який помер 12 травня 2008 року (свідоцтво про смерть серії I-КИ №209415, видане 15.05.2008 року виконавчим комітетом Ювілейної селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області).
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Поважними вважаються ті причини, які роблять вчасне звернення до нотаріальної контори неможливим або важким.
Проте, позивачкою в порушення частин 1, 4 ст.60 ЦПК України не надано суду жодних доказів пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, які б перешкоджали їй вчасно звернутись до нотаріальної контори. Надане рішення постійно діючого третейського суду «Південно-східний Міжрегіональний»від 30.03.2006 року до таких причин не відноситься, оскільки винесене більш ніж за 2 роки до відкриття спадщини .
Крім того, аналізуючи положення чч. 2, 3 ст. 1272 ЦК України, слід дійти висновку, що цією нормою встановлено два способи продовження строку для прийняття спадщини: позасудовий і судовий.
Згідно із ч. 2 цієї норми позасудовий порядок прийняття спадщини спадкоємцем, який пропустив строк, встановлений ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, застосовується за наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Така згода викладається в письмовій заяві та подається нотаріусу до видачі свідоцтва про право на спадщину (абз. 2 п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року N 20/5).
Судовий порядок продовження строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України застосовується у випадках, коли інші спадкоємці, які прийняли спадщину, або хоча б один із них заперечують проти вступу у спадщину особи, що пропустила цей строк.
Позивачкою вказано на відсутність претензій на спадщину у дружини та дітей спадкодавця, що свідчить про можливість позасудового вирішення питання про вступ спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, до спадкування, та є самостійною підставою відхилення вимог про встановлення додаткового строку на підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Керуючись ст.ст.7, 10, 11, 27, 31, 57, 60, 215 ЦПК України, ст.ст.1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Дніпропетровської районної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дніпропетровський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.В.Алтунін
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2012 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 26866253 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Алтунін О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні