Постанова
від 14.10.2011 по справі 2-а-2314/11
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2-а-2314/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.10.2011 м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Савицький С.А.

при секретарі судового засідання Штенгель О.О.

з участю представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хуст справу за адміністративним позовом ПАТ «Швейна Фабрика «Прометей» до державного інспектора сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему в м.Хуст та Хустському районі ОСОБА_2 про скасування припису про усунення виявлених при перевірці дотримання вимог земельного законодавства порушень,

В С Т А Н О В И В:

ПАТ «Швейна Фабрика «Прометей» звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що 22 березня 2011 року державним інспектором сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему у місті Хуст і Хустському районі ОСОБА_2 було винесено припис № 000009 про усунення виявлених при перевірці дотримання вимог земельного законодавства порушень, згідно з яким публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства. Даний припис винесений на підставі акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.03.2011 р. № 00020. Згідно з зазначеним актом перевірки «Хустській швейній фабриці необхідно виготовити нові правовстановлюючі документи (договір оренди земельної ділянки) у відповідності до ст. 141 Земельного кодексу України». При цьому державний інспектор зазначив, що ПАТ «Швейна фабрика «Прометей» використовує земельну ділянку в м. Хуст по вул. Духновича, 2 без правовстановлюючих документів, адже відбулася реорганізація установи і у відповідності до ст. 141 Земельного кодексу України ПАТ «Прометей» не має державного акту на право постійного користування, а даний акт був виданий Хустській державній швейній фабриці «Прометей». Позивач вважає, що вказаний припис винесено з порушенням чинного в Україні законодавства виходячи з наступного. 27 грудня 1994 року Хустська міська Рада народних депутатів рішенням другої сесії 22 скликання № б/н надала Хустській державній швейній фабриці «Прометей» в постійне користування для розташування виробничої бази земельну ділянку загальною площею 1.15 га в м. Хусті Закарпатської області, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею ІІ-ЗК № 001463 від 28 грудня 1994 року. Вказаний державний акт отриманий Хустською державною швейною фабрикою «Прометей» на підставі ст. 7 Земельного Кодексу України від 13.03.1992 р., який діяв на час його видачі, відповідно до якого у постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності, зокрема промисловим, транспортним та іншим несільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям. Хустська державна швейна «Прометей» зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності розпорядженням Представника Президента України 23 квітня 1993 року № 127.

Наказом Державного комітету України з легкої і текстильної промисловості № 249 від 22.12.1994 року Хустська державна швейна фабрика «Прометей» була перетворена у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» відповідно до Указу Президента України № 210/93 від 15.06.1993 р. «Про корпоратизацію підприємств» від 15 червня 1993 року та Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 року № 508.

Розпорядженням голови Хустської районної Ради народних депутатів від 29 грудня 1994 року № 157 зареєстроване відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» , м. Хуст. вул. Духновича, 2.

Згідно з Статутом ВАТ «Прометей» (п. 4.1) засновником Товариства є держава в особі Державного комітету України з легкої та текстильної промисловості.

Пунктом 6 Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.96 р. N 1099, встановлено, що з моменту державної реєстрації відкрите акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків підприємства, що приватизується.

Як вбачається з наказу засновника - Державного комітету України з легкої та текстильної промисловості від 22.12.94 № 249 «Про створення відкритого акціонерного товариства «Швейна фабрика «Прометей» м. Хуст» Хустська державна швейна фабрика «Прометей» перетворена у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей», скорочено ВАТ «Прометей».

Пунктом 3 наказу визначено, що з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства «Швейна фабрика «Прометей» до нього переходять активи та пасиви державного підприємства, і воно стає правонаступником його прав та обов'язків.

У квітні 2009 року на виконання вимог п. 5 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» змінило назву типу товариства з відкритого акціонерного на публічне акціонерне і стало називатися публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей».

Відповідно до названого пункту Прикінцевих і перехідних положень Закону «Про акціонерні товариства» приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.

Отже, в даному випадку підприємство, змінюючи найменування з відкритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство, не перетворювалося, а лише приводило свій статут у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства».

Незмінний код ЄДРПОУ (13592338) та незмінна адреса (Закарпатська область, м. Хуст, вул. Духновича, 2) від державного підприємства до публічного акціонерного товариства свідчать про те, що юридична особа фактично не змінилась.

За роз'ясненнями Держкомпідприємництва (лист № 4010 від 10.04.2009 р.): «заміна видів акціонерних товариств «відкрите акціонерне товариство» та «закрите акціонерне товариство» на типи - «публічне акціонерне товариство» та «приватне акціонерне товариство» не є зміною організаційно-правової форми господарювання товариства».

Чинний на момент перетворення державної швейної фабрики «Прометей» у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» п. 7 ст. 34 Закону України «Про підприємства в Україні» встановлював, що при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права й обов'язки колишнього підприємства.

У відповідності до приписів ч.1 ст. 37 Цивільного кодексу УРСР, який також діяв на момент перетворення державної швейної фабрики «Прометей» у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей», юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).

Частиною 5 статті 59 Господарського кодексу України встановлено, що у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми; у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Отже, з огляду на вищезазначені норми, при перетворенні юридичної особи, права у новоствореної особи не виникають заново, а переходять від правопопередника в тому стані, в якому існували, тобто зберігаються.

А відтак, публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» (відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей») є правонаступником державної швейної фабрики «Прометей» з переходом усіх прав та обов'язків правопопередника, у тому числі і щодо права постійного користування землею за Державним актом на право постійного користування землею ІІ-ЗК № 001463 від 28 грудня 1994 року.

Цей висновок підтверджується також тим фактом, що актом оцінки вартості майнового комплексу Хустської державної швейної фабрики «Прометей» при корпоратизації у власність ВАТ «Прометей» комісією з корпоратизації передані й нематеріальні активи, які не відображені в балансі - це активи, які збільшують ціну підприємства на ринку ,- як вигідне місцезнаходження, право користування земельною ділянкою, надійність постачання енергоносіями і таке інше, - внаслідок чого комісія з корпоратизації збільшила вартість цілісного майнового комплексу на 374653 тис . крб. перед розміщенням акцій, а отже розміщені акції ВАТ «Прометей» засвідчують, що до статутного капіталу акціонерного товариства серед інших прав передано державою і право постійного користування землею .

Те, що поряд з іншими майновими правами до новоствореного підприємства перейшло право постійного користування земельною ділянкою, стверджується також чинною на той час ст. 30 Земельного кодексу України, згідно із п.3 якої при передачі підприємствами, установами і організаціями будівель та споруд іншим підприємствам, установам і організаціям разом з цими об'єктами до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій знаходяться зазначені будівлі та споруди. Отже, до відкритих акціонерних товариств, які створювалися на основі корпоратизації державних підприємств, перейшло право користування земельними ділянками, які перебували в постійному користуванні колишніх державних підприємств.

Відповідно до вищенаведених норм законодавства ВАТ «Швейна фабрика Прометей» набуло право постійного користування земельною ділянкою і на законних підставах здійснювало його, адже на той час Земельний кодекс не пов'язував право постійного користування землею юридичних осіб з формою власності.

Пунктом 6 Розділу X «Перехідні положення»Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року зобов'язано юридичних осіб, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть їх мати на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Положення пункту 6 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005.

На думку Конституційного суду України, чинний Земельний кодекс України на момент прийняття не встановив чітких матеріально-правових і процесуальних гарантій зміни суб'єктами права на земельні ділянки юридичного титулу права постійного користування земельною ділянкою на право власності або на право оренди.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2002 року № 449 «Про затвердження форм державного акту на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою»визначено, що раніше видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення юридичних осіб.

Наведене дає підстави для висновку, що переоформлення суб'єктами права державних актів на право постійного користування земельними ділянками не є їх обов'язком, а є дією, що вчиняється добровільно і на власний розсуд.

Аналогічна позиція викладена в рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України № 04-06/15 від 02.02.2010 р. Посилаючись на резолютивну частину рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2005, Президія Вищого господарського суду України у п. 3.2 Рекомендацій зазначає, що норма ст. 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує наявне право постійного користування земельними ділянками, набуте особами в установлених законодавством випадках за станом на 01.01.2002 року до його переоформлення.

Навіть на думку Держкомзему (згідно листа від 09.11.2010 р. № 20901/17/7-10), «існуючі державні акти на право постійного користування земельною ділянкою, видані до перетворення (реорганізації) юридичних осіб, є дійсними до прийняття рішення відповідною сільською, селищною, міською радою рішення про передачу земельної ділянки в оренду та укладення договору оренди землі».

Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов:

якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

За таких обставин, висновок про те, що публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» не набуло права постійного користування земельною ділянкою площею 1.15 га відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ЗК № 001463 від 28.12.1994 р., оскільки не переоформило державний акт з урахуванням правонаступництва, позивач вважає помилковим.

Виходячи з наведеного, позивач вважає, що дії державного інспектора сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему у місті Хуст і Хустському районі ОСОБА_2, який виніс припис від 22 березня 2011 року № 000009, є протиправними і необґрунтованими, а тому вказаний припис повинен бути скасований.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 збільшила позовні вимоги, і просила скасувати також припис про усунення виявлених при перевірці додержання вимог земельного законодавства порушень від 16 травня 2011 року № 000024, посилаючись на те, що 16 травня 2011 року державним інспектором сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему у місті Хуст і Хустському районі ОСОБА_2 проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства з метою перевірки виконання вимог припису № 000009 від 22 березня 2011 року. За результатами перевірки 16 травня 2011 року, якою встановлено, що умови припису № 000009 від 22 березня 2011 року не виконані керівником ПАТ «Швейна фабрика «Прометей», виданий припис № 000024, яким приписано ПАТ «Швейна фабрика Прометей» усунути порушення вимог земельного законодавства. Для виконання припису встановлений термін - 30 днів. Просить визнати протиправними дії державного інспектора сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему у місті Хуст і Хустському районі ОСОБА_2 щодо видачі приписів про усунення порушень земельного законодавства від 22 березня 2011 року № 000009 та від 16 травня 2011 року № 000024, скасувати приписи про усунення виявлених при перевірці додержання вимог земельного законодавства порушень від 22 березня 2011 року № 000009 та від 16 травня 2011 року № 000024, з підстав наведених в адміністративному позові.

Інспектор сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему у місті Хуст і Хустському районі ОСОБА_2 позовні вимоги аперечив. Пояснив суду, що у зв'язку з вилученням з земельної ділянки, наданої у користування державній швейній фабриці «Прометей», частини земельної ділянки у зв'язку з відчуженням об'єктів нерухомості, державний акт на право постійного користування землею втратив свою чинність, внаслідок чого підприємство користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на землю. У зв'язку з наведеним ним був виданий припис з вимогою про усунення порушень земельного законодавства від 22 березня 2011 року № 000009 і повторний припис - 16 травня 2011 року № 000024. Вказані приписи відповідають вимогам закону і тому позовні вимоги є безпідставними. Просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 27 грудня 1994 року Хустська міська рада народних депутатів рішенням другої сесії 22 скликання № б/н надала Хустській державній «Швейній фабриці «Прометей» у постійне користування для розташування виробничої бази земельну ділянку загальною площею 1.15 га в м. Хуст Закарпатської області, в підтвердження чого видано державний акт на право постійного користування землею II-ЗК № 001463 від 28 грудня 1994 року.

Державний акт виданий Хустській державній «Швейній фабриці «Прометей» на підставі ст..7 Земельного Кодексу України від 13.03.1992 р., який діяв на час його видачі , відповідно до якого у постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель ,що перебувають у державній власності, зокрема промисловим, транспортним та іншим несільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям.

Хустська державна «Швейна фабрика «Прометей» зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності розпорядженням Представника Президента України 23 квітня 1993 року № 127

Наказом Державного комітету України з легкої і текстильної промисловості № 249 від 22. 12. 1994 року Хустська Державна «Швейна фабрика «Прометей» була перетворена у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» відповідно до Указу Президента України № 210/93 від 15 червня 1993 року «Про корпоратизацію підприємств» та Положення про порядок корпоратизації підприємств , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 року № 508.

Розпорядженням голови Хустської районної Ради народних депутатів від 29 грудня 1994 року № 157 зареєстроване відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей», м. Хуст вул. Духновича, 2.

Згідно зі статутом ВАТ «Швейна фабрика «Прометей» (п.4.1) засновником Товариства є держава в особі Державного комітету України з легкої і текстильної промисловості.

У квітні 2009 року, на виконання вимог п. 5. Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» змінило назву типу товариства з відкритого акціонерного на публічне акціонерне і стало називатися публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей».

Рішенням тридцять шостої сесії першого скликання № 707 від 22 березня 2002 року від ВАТ «Прометей» вилучено частину земельної ділянки площею 0,16 га у тому числі 0.13 га по вул. Духновича 2,- у зв'язку з продажем споруд на даних земельних ділянках та за згодою ВАТ «Прометей» на таке вилучення.

Крім того,- на запит публічного акціонерного товариства «Швейна фабрика «Прометей», - Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку листом від 09.06.09 р. № 16/02/9080 повідомила , що усе майно , усі права та обов'язки відкритого або закритого акціонерного товариства ,яке привело свою діяльність у відповідність із Законом України «Про акціонерні товариства» залишаються без змін.

На письмове звернення з даного питання до Держкомзему України, за його дорученням, Головне управління Держкомзему у Закарпатській області листом № 02/04/1416 від 16.06.09 р. роз'яснило, що поняття «набувають2 стосується первинного отримання землі , а також, що відповідно до ч.5 ст. 59 Господарського кодексу України у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший , до новоствореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.,а листом № 07/07/5011 від 16.12. 2010 р. Головне управління Держкомзему у Закарпатській області рекомендувало публічному акціонерному товариству «Швейна фабрика «Прометей» звернутися у будь яку з організацій, яка має відповідну ліцензію та виготовити заново правовстановлюючі документи на земельну ділянку яка перебуває у користуванні.

Державна «Швейна фабрика «Прометей» корпоратизувалася на підставі указу Президента №210/93 «Про корпоратизацію підприємств», відповідно до якого було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 5.07.1993р. №508, якою затверджено Положення про порядок корпоратизації підприємств.

Згідно з п.15 цієї постанови «З моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви підприємства, структурного підрозділу (одиниці) переходять до відкритого акціонерного товариства. Акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків корпоратизованого підприємства»

Пунктом 6 Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.96 р. №1099, встановлено, що з моменту державної реєстрації відкрите акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків підприємства, що приватизується.

Як вбачається з наказу засновника - Державного комітету України з легкої і текстильної промисловості від 22.12.94 р. №249 «Про створення відкритого акціонерного «Швейна фабрика «Прометей», - Хустська державна швейна фабрика «Прометей» перетворена у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей», скорочено ВАТ «Прометей».

Пунктом 3 даного наказу визначено, що з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства «Швейна фабрика «Прометей» до нього переходять активи та пасиви державного підприємства, і воно стає правонаступником його прав та обов'язків.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства» приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення. Отже, в даному випадку підприємство, змінюючи назву типу товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство, не перетворювалося, а лише приводило свій статут у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства».

Стаття 1 нової редакції статуту Публічного акціонерного товариства «Швейна фабрика «Прометей» зазначає ,що дата створення Публічного акціонерного товариства є датою створення відкритого акціонерного товариства.

Незмінний код ЄДРПОУ (13592338) та незмінна адреса (Закарпатська область, м. Хуст, вул. Духновича, 2),а також незмінна назва «Швейна фабрика «Прометей» від державного підприємства до публічного акціонерного товариства свідчать про те, що юридична особа фактично не змінилась.

За роз'ясненнями Держкомпідприємництва (лист №4010 від 10.04.2009 р.): «зміна видів акціонерних товариств «відкрите акціонерне товариство» та «закрите акціонерне товариство» на типи - «публічне акціонерне товариство» та «приватне акціонерне товариство не є зміною організаційно-правової форми господарювання товариства»

Чинний на момент перетворення державної швейної фабрики «Прометей» у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» п. 7 ст. 34 Закону України «Про підприємства в Україні» встановлював, що при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло переходять усі майнові права й обов'язки колишнього підприємства.

У відповідності до приписів ч. 1 ст. 37 Цивільного кодексу УРСР, який також діяв на момент перетворення державної швейної фабрики «Прометей» у відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей», юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).

Частиною 5 статті 59 Господарського кодексу України встановлено, що у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми; у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Отже, з огляду на вищезазначені норми, при перетворенні юридичної особи, права у новоствореної особи не виникають заново, а переходять від правопопередника в тому стані, в якому існували, тобто зберігаються.

Отже, публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» (відкрите акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей») є правонаступником державної швейної фабрики «Прометей» з переходом усіх прав та обов'язків правопопередника, у тому числі і щодо права постійного користування землею за Державним актом на право постійного користування землею ІІ-ЗК №001463 від 28 грудня 1994 року.

Те, що поряд з іншими майновими правами до новоствореного підприємства перейшло право постійного користування земельною ділянкою, стверджується також чинною на той час статтею 30 Земельного кодексу України, згідно із п. 3. якої при передачі підприємствами, установами і організаціями будівель та споруд іншим підприємствам, установам і організаціям разом з цими об'єктами до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій знаходяться зазначені будівлі та споруди. Отже, до відкритих акціонерних товариств, які створювалися на основі корпоратизації державних підприємств, перейшло право користування земельними ділянками, які перебували в постійному користуванні колишніх державних підприємств.

Відповідно до вищенаведених норм законодавства ВАТ «Швейна фабрика «Прометей» набуло право постійного користування земельною ділянкою і на законних підставах здійснювало його, адже на той час Земельний кодекс не пов'язував право постійного користування землею юридичних осіб з формою власності.

Пунктом 6 розділу Х «Перехідні положення Земельного кодексу України» від 25 жовтня 2005 року зобов'язано юридичних осіб, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть їх мати на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Положення п. 6 розділу Х «Перехідні положення Земельного кодексу України» щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 вересня 2005 року №5-РП/2005.

На думку Конституційного суду України, чинний Земельний кодекс України на момент прийняття, не встановив чітких матеріально-правових і процесуальних гарантій зміни суб'єктами права на земельні ділянки юридичного титулу права постійного користування земельною ділянкою на право власності або на право оренди.

Пунктом 2 Постанови Кабінету міністрів України від 2 квітня 2002 року №449 «Про затвердження форм державно акту на право власності на земельну ділянку та Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою» визначено, що раніше видані Державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення юридичних осіб.

Наведене дає підстави для висновку, що переоформлення суб'єктами права Державних актів на право постійного користування земельними ділянками не є їх обов'язком, а дією, що вчиняється добровільно і на власний розсуд.

Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим законом за таких умов:

- якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав, діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

За таких обставин, висновок про те, що публічне акціонерне товариство «Швейна фабрика «Прометей» не набуло права постійного користування земельною ділянкою площею 1,15 га відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ЗК №001463 від 28.12.1994 р., оскільки не переоформило державний акт з урахуванням правонаступництва є помилковим.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що юридична особа, яка отримала право постійного користування спірною земельною ділянкою на підставі Державного акту на право постійного користування землею II-ЗК № 001463 від 28 грудня 1994 року, виданого 27 грудня 1994 року Хустською міською радою народних депутатів рішенням другої сесії 22 скликання № б/н, не припинялася і до підприємства, яке виникло внаслідок перетворень перейшли всі майнові права і обов'язки колишнього підприємства, в тому числі і право постійного користування спірною земельною ділянкою,з врахуванням проведених вилучень, згода на вилучення яких надавалася землекористувачем, оскільки ст. 141 Земельного Кодексу України, якою визначений вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою, не містить такої підстави для припинення права постійного користування земельною ділянкою як перетворення підприємства, зміна типу товариства чи зміна його назви, або вилучення частини земельної ділянки за згодою землекористувача.

За наведених обставин поданий позов є підставний і обґрунтований, а тому підлягає до задоволення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6,18,71,138,158-163, КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Скасувати приписи про усунення виявлених при перевірці дотримання вимог земельного законодавства порушень від 22.03.2011 року №000009 та від 16 травня 2011 року №000024 винесені державним інспектором сектору Держземінспекції міськрайонного управління Держкомзему в м.Хуст та Хустському районі ОСОБА_2.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.

Суддя Хустського

районного суду: ОСОБА_3

14.10.2011

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення14.10.2011
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу27093983
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-2314/11

Ухвала від 15.02.2011

Адміністративне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Постанова від 06.04.2011

Адміністративне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Циганко М. О.

Ухвала від 04.12.2020

Адміністративне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 27.11.2020

Адміністративне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 20.03.2019

Адміністративне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Волкова О. М.

Ухвала від 14.03.2019

Адміністративне

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Волкова О. М.

Ухвала від 10.01.2019

Адміністративне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Дудніченко В. М.

Ухвала від 15.11.2018

Адміністративне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Постанова від 12.11.2018

Адміністративне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Ткаченко С. Є.

Ухвала від 29.11.2010

Адміністративне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Іванова Н. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні