Рішення
від 03.12.2012 по справі 5019/1482/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"03" грудня 2012 р. Справа № 5019/1482/12

За позовом Рівненської міської ради м.Рівне

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Груп -Інвест" м.Рівне

про спонукання до укладення договору оренди землі

Суддя Павлюк І.Ю.

Представники:

від позивача - Горчак Ю.П., юрисконсульт (довіреність №08-1907 від 27.12.2011р.) -

не з'явився;

від відповідача - Філончук Л.В., представник (довіреність №25-09/1 від 25.09.2012р.).

В судовому засіданні 03 грудня 2012р. оголошувалась перерва до 03 грудня 2012р. до 14 год 30 хв. Після оголошеної перерви представник позивача в судове засідання не з'явився.

Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом про спонукання ТзОВ "Альфа-Груп-Інвест" до укладення з Рівненською міською радою договору оренди землі.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що згідно п.7.1 рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008р. за № 1641, відповідачу надано в оренду на 10 років земельну ділянку площею 567м 2 в м. Рівне по вул. Симона Петлюри,19 для обслуговування адміністративної будівлі, власником якої є останній та зобов'язано у тримісячний термін з дня ухвалення цього рішення виготовити та отримати документи, що посвідчують право користування землею. Однак, за твердженням позивача, відповідач зобов'язання по оформленню права користування земельною ділянкою не виконав, а запропонований міською радою проект договору оренди землі проігнорував.

З огляду на зазначене, позивач з посиланням на ст.ст. 12, 120, 124-126 Земельного кодексу України, ст.ст. 377, 638, 641 ЦК України, ст.ст.179, 181 ГК України просить суд спонукати відповідача до укладення з Рівненською міською радою договору оренди землі в наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334) -далі у тексті "Орендодавець", в особі міського голови Хомка Володимира Євгеновича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", -з однієї сторони та Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА-ГРУП-ІНВЕСТ»(місцезнаходження: місто Рівне, вул. С. Петлюри, 19 ідентифікаційний код (35307969), в особі


-далі у тексті "Орендар", -з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради № 1641 від 26 червня 2008 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування адміністративної будівлі, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Симона Петлюри, 19.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 567 (п'ятсот шістдесят сім) квадратних метрів, за рахунок земель житлової та громадської забудови.

3. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна.

4. В оренду передається земельна ділянка.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 765 603 - 74 грн. (сімсот шістдесят п'ять тисяч шістсот три грн, 74 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено терміном на 10 (десять) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 22 968- 11 грн. (двадцять дві тисячі дев'ятсот шістдесят тім грн. 11 коп,), що становить 3,00 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01 січня 2012 року.

Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття Рівненською міською радою рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради № 1641 від 26 червня 2008 року).

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за ствердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33212812700002 в управління ДКУ в Рівненській бласті МФО 833017, код 13050200, одержувач: Місцбюджет м. Рівне УБФ, ЗКПО 22586331. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати може змінюватися в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.

Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду -для обслуговування адміністративної будівлі.

16. Цільове призначення земельної ділянки -для обслуговування адміністративної будівлі.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди -використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення.

Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: рішення Рівненської міської ради №397 від 22.11.2006 року.

Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря.

19. Орендар має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором.

20. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

22. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендованій земельній ділянці встановлено обмеження (обтяження) на використання земельної ділянки площею 436 м кв.

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Права орендодавця: у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.

29. Обов'язки Орендодавця: не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

30. Права Орендаря:

- приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;

- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;

- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.

31. Обов'язки Орендаря: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;

- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;

- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;

- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;

- впродовж п'яти днів після набрання чинності цим договором обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок і копію цього договору до Рівненського міського податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених п. 13 цього договору.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

35. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім випадків вилучення земельної ділянки, у зв'язку із систематичною несплатою орендної плати та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.

38. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

40. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

41. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

42. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий видається Орендарю, а третій -органу, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємними частинами договору є:

- план або схема земельної ділянки;

- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виданий управлінням Держкомзему у місті Рівному;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання -передачі об'єкта оренди;

- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.

Реквізити сторін

Орендодавець: Рівненська міська рада м. Рівне, вул. Соборна, 12-А код ЄДРПОУ 34847334 Орендар: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА-ГРУП-ШВЕСТ»м. Рівне, вул. Симона Петлюри, 19 ідентифікаційний код 35307969 Підписи сторін

Орендодавець


В.Хомко Орендар

м.п. м.п.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях, вважає позовні вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими, просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

За позивачем -ТзОВ «Альфа-Груп-Інвест»на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 14.08.2007р. зареєстровано право приватної власності на адміністративну будівлю, що знаходиться в м. Рівне по вул. Симона Петлюри,19.

Статтею 377 ЦК України встановлено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Аналогічна норма міститься і в Земельному кодексі України, згідно приписів частини 1 ст. 120 якого, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Спеціальним законодавством, положення якого регулюють правовідносини сторін стосовно користування земельними ділянками є Земельний кодекс України та Закон України "Про оренду землі".

Згідно з положеннями ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. (стаття 124 Земельного кодексу України)

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. (в подальшому Закон), визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 13 Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як вбачається з наявних у справі матеріалів та встановлено в ході судового розгляду справи, 26 червня 2008 року Рівненською міською радою прийнято рішення № 1641 "Про надання та вилучення земельних ділянок", згідно п. 7.1 якого ТзОВ «АЛЬФА - ГРУП - ІНВЕСТ»надано в оренду на десять років земельну ділянку площею 567 м 2 на вул. Симона Петлюри, 19 в м.Рівне для обслуговування адміністративної будівлі (на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 14.08.2007р. р.№8406526). Крім того, п. 20 згаданого рішення, землекористувачів було зобов'язано у тримісячний термін виготовити та отримати документи, що посвідчують право користування землею.

Відповідачем не подано доказів виконання вимог п. 7.1 та п. 20 рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008р. № 1641 в частині оформлення права користування земельною ділянкою по вул. Симона Петлюри, 19 в м. Рівне.

При цьому листом від 16.05.2012р. (а.с. 12-20) Рівненська міська рада звернулась до ТзОВ «АЛЬФА - ГРУП - ІНВЕСТ»з пропозицією оформити право користування земельною ділянкою, наданою останньому згідно рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008р. № 1641 та надіслала для розгляду і підписання проект договору оренди землі з відповідними додатками, що підтверджується фіскальним чеком від 17.05.2012р.

Відповідно до ч.3 ст.181 Господарського кодексу України, відповідач, одержавши підписаний позивачем договір оренди земельної ділянки, зобов'язаний був у 20-денний термін забезпечити його підписання або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором.

Проте, як встановлено в ході судового розгляду справи, відповідачем запропонований проект договору не підписано. При цьому, не погодившись із отриманим проектом договору відповідачем (після порушення провадження у справі) було надіслано на адресу позивача лист за вих. №28-09/1 від 28.09.2012р., яким направлено Протокол розбіжностей до проекту договору оренди землі Рівненської міської ради (пропозиція №08-715 від 16.05.2012р.). Станом на 03.12.2012р. вказаний лист залишений без відповіді.

За приписами частини 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (частина 3 ст. 184 ГК України).

Розглянувши надісланий Рівненською міською радою відповідачу проект договору оренди землі, господарський суд встановив наступне.

Так, абзацом 2 пункту 9 проекту договору від 16.05.2012р., встановлено, що "Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради №1641 від 26 червня 2008 року)".

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про плату за землю" (чинного на момент прийняття рішення про передачу землі) та п.287.1. ст.287 Податкового кодексу України (чинного на момент відправлення проекту договору та подання позову), власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 13 Закону України "Про плату за землю" (чинного на момент прийняття рішення про передачу землі) та п.288.1. ст.288 Податкового кодексу України (чинного на момент відправлення проекту договору та подання позову) визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Договір оренди земельної ділянки, відповідно до ст.18 Закону України "Про оренду землі" набирає чинності після його державної реєстрації. Згідно ч. 5 ст.126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Таким чином, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України імперативно визначено момент виникнення права на оренду земельної ділянки, яким є момент укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Отже, нарахування орендної плати за користування земельними ділянками з моменту прийняття рішення про передачу їх в оренду, що встановлено абзацом 2 пункту 9 проекту договору оренди землі в редакції від 16.05.2012р., суперечить вимогам ст.18 Закону України "Про оренду землі", ст.13, ст.15 Закону України "Про плату за землю", п.287.1. ст.287 та п.288.1. ст.288 Податкового кодексу України, вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 "Про затвердження типового договору оренди землі".

Крім того, абз.2 п.9 у проекті договору оренди землі від 16.05.2012р. включений на підставі рішення Рівненської міської ради від 17.10.2006 року № 264, яким було внесено зміни до рішення Рівненської міської ради про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради від 26.12.2003 року № 626, зокрема п.4.2. положення викладено в наступній новій редакції "4.2 Нарахування орендної плати за земельні ділянки проводити з моменту прийняття рішення про передачу їх в оренду, що в обов'язковому порядку відображати в умовах договору оренди землі при укладанні".

Так, згідно п. 7.1. Рішення Рівненської міської ради від 26.06.2008 року №1641 ТзОВ «Альфа-Груп-Інвест» передано в оренду на 10 років земельну ділянку площею 567 м 2 на вул. Симона Петлюри, 19, а в п. 24 цього Рішення вказано "попередити землекористувачів про те, що нарахування орендної плати за земельні ділянки проводиться з дня ухвалення Рівненською міською радою рішення про надання в оренду земельних ділянок (відповідно до рішення Рівненської міської ради від 17.10.2006р. №264 "Про внесення змін до Положення "Про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради").

Однак, Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2009 року у справі № 22-а-15125/08/9104 було залишено без змін Постанову Рівненського міського суду від 22 серпня 2008 року, якою було визнано нечинним з моменту його прийняття п.1 рішення Рівненської міської ради від 17.10.2006 року № 264 в частині викладення п.4.2. Положення в наступній редакції "4.2 Нарахування орендної плати за земельні ділянки проводити з моменту прийняття рішення про передачу їх в оренду, що в обов'язковому порядку відображати в умовах договору оренди землі при укладанні".

Таким чином, було визнано недійсним (з дня його прийняття, з 17.10.2006 року) рішення Рівненської міської ради, на підставі якого в договір оренди земельної ділянки було включено умови сплати орендної плати з дня ухвалення рішення про надання земельної ділянки в оренду Рівненською міською радою.

Отже, на час надсилання відповідачеві пропозиції від 16.05.2012р. щодо укладення договору оренди землі у Рівненської міської ради були відсутні правові підстави для включення до проекту договору абзацу 2 пункту 9, який встановлював, що "Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради №1641 від 26 червня 2008 року)".

Крім того, пункти 11, 13, 28, 34 проекту договору передбачають реалізацію прав орендодавця (позивача) в односторонньому порядку, що нічим не обгрунтовується. За своїм змістом вказані пункти встановлюють право позивача в односторонньому порядку вносити зміни до договору та розривати його в односторонньому порядку, що суперечить чинному законодавству.

Так, ст.30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Згідно ч.1 ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається та здійснюється у порядку визначеному цією статтею.

Такий висновок підтверджується і у п.2.19 Постанови Пленуму ВГСУ «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»від 17.05.2011р. №6, де зазначено, що оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.

Разом з тим, пунктом 14 проекту договору оренди визначено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.

У своїх поясненнях позивач вказує на включення п.14 до умов проекту договору оренди землі згідно глави 12 Податкового кодексу України.

Згідно п.1.1. ст.1 Податкового кодексу України цей кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Так, Податковим кодексом України регулюються відносини у сфері справляння податків і зборів, а не господарські договірні зобов'язання. Крім того, глава 12 ПК України не містить норми про стягнення пені у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу за невнесення в строки орендної плати. Дана глава ПК України регулює порядок нарахування та сплати пені за податкові зобов'язання, а не договірні.

Пунктом 38 листа ВГСУ "Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України" №01-8/211 від 07.04.2008р. встановлено, що затвердження типових договорів є формою державного регулювання договірних відносин у сфері господарювання, яке полягає у прийнятті відповідним органом нормативно-правового акта. Згідно з ч.2 ст. 179 ГК України типові договори затверджуються Кабінетом Міністрів України, уповноваженими ним органами виконавчої влади у визначених законом випадках.

Згідно з абз.4 ч.4 ст.179 ГК України сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. При цьому слід враховувати, що укладення договору спрямоване на набуття, зміну або припинення прав та обов'язків. Тому викладення умов договору у спосіб, відмінний від застосованого у типовому договорі (приміром, викладення умов договору іншими словами), не є відступом від змісту типового договору. Під таким відступом слід розуміти включення сторонами до господарського договору умов, які створюють регулювання, що за змістом прав і обов'язків сторін суперечить відповідному регулюванню, передбаченому типовим договором.

Таким чином, господарський суд приходить до висновку, що вищезазначені пункти проекту договору оренди землі викладені позивачем з відступом від затвердженої Постановою КМУ від 03.03.2004р. №220 типової форми та суперечать відповідному регулюванню, передбаченому типовим договором.

Так, згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України „Про оренду землі", право оренди земельної ділянки -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідне орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України -договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, а стаття 627 цього Кодексу передбачає, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Аналогічні норми містяться і в Господарському кодексі України (ст.ст. 179 - 180).

Частинами 1 і 2 ст. 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Тому, при укладенні договору сторони повинні виходити виключно зі свого вільного волевиявлення, а примушування особи до виконання обов'язку, який не ґрунтується ані на договорі, ані на законі, слід вважати неправомірним.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Заявляючи позов, позивач зобов'язаний подати відповідні докази, які б свідчили про правомірність його вимог. З матеріалів справи вбачається, що звернувшись з вимогами про спонукання відповідача - ТзОВ "Альфа-Груп-Інвест" до укладення з Рівненською міською радою договору оренди землі позивачем не надано господарському суду належних доказів в обгрунтування заявлених вимог. Доводи позивача не заслуговують уваги, оскільки спростовуються вищенаведеними обставинами справи та нормами законодавства.

Враховуючи, що запропонований Рівненською міською радою проект договору не відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою КМУ від 03.03.2004р. № 220, позовні вимоги судом визнаються необґрунтованими, а відтак позов задоволенню не підлягає.

Витрати по сплаті судового збору, на підставі ст.49 ГПК України, покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 43, 46-49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні позову відмовити.

Суддя І.Ю. Павлюк

Рішення підписане суддею "03" грудня 2012 р.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення03.12.2012
Оприлюднено06.12.2012
Номер документу27841409
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5019/1482/12

Ухвала від 17.10.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 13.11.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Судовий наказ від 30.05.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Судовий наказ від 30.05.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 09.04.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Огороднік К.М.

Постанова від 14.05.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Огороднік К.М.

Ухвала від 04.03.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Огороднік К.М.

Ухвала від 17.01.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Огороднік К.М.

Ухвала від 24.12.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Огороднік К.М.

Рішення від 03.12.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Павлюк І.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні