Постанова
від 15.01.2009 по справі 17/309
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

17/309

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 15 січня 2009 р.                                                                                    № 17/309  

    Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя:Ходаківська І.П.

суддіДанилова Т.Б., Костенко Т.Ф.

розглянувши  матеріали заяви

товариства з обмеженою відповідальністю "Бомонд Сінема Інтернешнл"

про перегляд постановиВищого господарського суду України від 25.06.2008р. за нововиявленими обставинами

у справігосподарського суду№ 17/309міста Києва

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Бомонд Сінема Інтернешнл"

до

треті особи1) Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації2) головного управління комунальної власності м. Києва Київської міськдержадміністрації1) Національна кіностудія художніх фільмів ім. Довженка2) Київська міська рада

про

за участю  представників сторін:позивача -відповідача 1-відповідача 2-третіх осіб -

визнання власності на нежитлову будівлю (самочинне будівництво)

Копусь А.А. дов. б/н від 25.12.2008Головіна О.І. дов. № 01/16-9642 від 11.12.2008не з'явивсяне з'явились

          Розпорядженням №  02.03.-10/10 від 14.01.2009р. у зв'язку з відрядженням судді Першикова Є.В. змінено склад колегії суддів у справі № 17/309, призначеної до розгляду у складі - головуючий суддя  Першиков Є.В., судді Данилова Т.Б., Ходаківська І.П., утворено колегію суддів у наступному складі: головуючий суддя  Ходаківська І.П., судді Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.

В С Т А Н О В И В:

У липні 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю  "Бомонд Сінема Інтернешнл" звернулось до господарського суду м. Києва з позовом, з урахуванням уточнення позовних вимог, до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації  та Головного управління комунальної власності м. Києва Київської міської державної адміністрації, треті особи - Національна кіностудія художніх фільмів ім. Довженка, Київська міська рада про визнання права власності на самочинне будівництво –торгівельний павільйон площею 228,57 кв. м. вартістю 721912,65 грн., розташований за адресою м. Київ, вул. Довженка,4.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вказаний об'єкт нерухомості зведений в рамках договору про спільну діяльність, укладеного  23.06.1997р. з Національною кіностудією художніх фільмів ім. Довженка, на земельній ділянці, виділеній  відповідним рішенням органу місцевого самоврядування  для реконструкції та розширення кіностудії.

Відповідно до Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого Розпорядженням Київської міської державної адміністрації  від 31.08.2001 № 1 Головне управління комунальної власності м. Києва Київської міської державної адміністрації здійснює оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності фізичним та юридичним особам на об'єкти нежитлового фонду (крім нежитлових приміщень в будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням ), у тому числі і на новозбудоване.

Кіностудія не виконала своїх обов'язків по договору про спільну діяльність та не отримала дозвіл на початок будівельних робіт. Позивач закінчив будівництво, однак Управління відмовляється оформити право власності за позивачем у зв'язку з ненаданням останнім дозвільних документів. Оскільки павільйон зведений виключно за кошти позивача,  товариство просило визнати право власності за ним.

Рішенням господарського суду м. Києва від 15.01.2008 року (суддя Кролевець О.А.), залишеним без змін постановою Київського   апеляційного господарського суду  від 06.03.2008 року (судді: Зеленін В.О., Рєпіна Л.О., Синиця О.Ф.), позов задоволений:  за ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" визнано право власності на самочинне будівництво  (об'єкт нерухомості) –торгівельний павільйон загальною площею 228,57 кв. м., вартістю 1 020 684 грн., що розташований за адресою: м. Київ, вул. Довженка,4, а також відповідно розподілені судові витрати.

Судове рішення мотивоване тим, що спірний об'єкт нерухомості зведений на виконання договору про спільну діяльність, укладеного  23.06.1997р. з Національною кіностудією художніх фільмів ім. Довженка  на земельній ділянці, якою користується Кіностудія,  є завершеним будівництвом і  за висновками призначеної судом експертизи відповідає будівельним нормам; павільйон зведений в межах виконання договору про спільну діяльність, укладеного між ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл"  та Кіностудією за кошти позивача, тому з урахуванням норм ст.ст. 357, 376 Цивільного кодексу України позовні вимоги є законними та обґрунтованими. Суд відмовив 1-му відповідачеві у застосуванні строку позовної давності, оскільки останній не довів обставин щодо пропуску цього строку.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Шевченківська райдержадміністрація звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою від 03.04.2008, в якій посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. 116 Земельного кодексу України, ст. 376 Цивільного кодексу України, просила  судові рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.

Постановою Вищого господарського суду України від 25.06.2008 судові рішення скасовані, а справу № 17/309 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Підставою для скасування судових рішень було те, що суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що згідно ч.3 ст.376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути визнано рішенням суду за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно, а суди при вирішення спору по суті не  з'ясували виділення позивачу земельної ділянки, розташованої під збудованим нерухомим об'єктом.

Верховний Суд України Ухвалою від 11.09.2008 відмовив Товариству з обмеженою відповідальністю "Бомонд Сінема Інтернешнл"   у порушенні провадження з перегляду в касаційному порядку  постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008.

Ухвалою від 25.11.2008 господарським судом м. Києва справу прийнято до нового провадження за № 17/309-16/373.

У листопаді 2008 року ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" звернувся до Вищого господарського суду України із заявою про перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами, в якій просив скасувати постанову Вищого господарського суду України від 25.06.2008 та постановити нову постанову, якою в задоволенні касаційної скарги Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації відмовити, а рішення господарського суду м. Києва від 15.01.2008 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.03.2008 у справі № 17/309 залишити без змін.

Заява вмотивована тим, що правомірність використання земельної ділянки, наданої кіностудії ім. Довженко,  у спільній  діяльності під будівництво спірного торгівельного павільйону була встановлена Рішенням господарського суду м. Києва від 06.09.2004 у справі № 45/210, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.10.2004. Про існування судового рішення у справі № 45/210 через зміну керівництва ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" інформація надійшла після звернення у вересні 2008 року до Кіностудії із запитом щодо обґрунтованості користування земельною ділянкою та внеску до сумісної діяльності.

У клопотанні від 19.11.2008 до заяви про перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" просив передати розгляд заяви іншій судовій колегії з метою об'єктивного та неупередженого розгляду поданої заяви.

У відзиві на заяву про  перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація проти перегляду Постанови Вищого господарського суду України заперечує, вважає, що наявність судового рішення щодо земельної ділянки було відомо заявникові, оскільки ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" був стороною у справі № 45/210, крім того, заявник пропустив двохмісячний строк для подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, вважає, що підстав для перегляду постанови від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами нема.

Інші учасники судового процесу відзивів на заяву про  перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами у Вищий господарський суд не направили.

Заслухавши присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення, а також доводи заяви про  перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами,  колегія суддів вважає, що заява ТОВ"Бомонд Сінема Інтернешнл"   підлягає задоволенню.

У відповідності із ст.ст.112, 113 Господарського процесуального кодексу України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили за нововиявленими обставинами, що мають істотне значення для справи і не могли бути відомі заявникові. Заява сторони може бути подана не пізніше двох місяців з дня встановлення обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення, до господарського суду, який прийняв судове рішення.

Згідно із ст.114 Господарського процесуального кодексу України перегляд за нововиявленими обставинами постанов і ухвал апеляційної і касаційної інстанції, якими змінено або скасовано судове рішення суду першої інстанції, здійснюється судом тієї інстанції, яким змінено або прийнято нове судове рішення.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що  на підставі  рішення виконавчого комітету Київської міської Ради від 25.05.1950  за № 1014 „Про поновлення меж земельної ділянки Київської Кіностудії художніх фільмів в районі Брест-Литовського шосе 110” та рішення виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 21.10.1969  за № 1859 „Про відвід земельної ділянки Київській кіностудії художніх фільмів ім. О.П.Довженка" Кіностудії надана земельна ділянка під її реконструкцію та розширення території.

Між Національною кіностудією художніх фільмів ім. О.П. Довженка та ТОВ „Бомонд Сінема Інтернешнл” 23.06.1997 року був укладений Договір № 57 про спільну діяльність. В подальшому  сторони уклали та підписали ряд одаткових угод до цього договору. Строк дії  Договору встановлений до 23.06.2022 року.

Метою спільної діяльності за даним договором  було будівництво нежилої будівлі, яка б складалась з торгівельного павільйону та кафе з літньою площадкою, розміщених на території Кіностудії за адресою м. Київ, проспект Перемоги, 44 (з фасадним виходом на вулицю Довженка), облаштування в побудованому об'єкті магазину та закладу громадського харчування (кафе), а також організація та ведення спільної господарської діяльності. Сторони договору домовились об'єднати належні їм та залучені у третіх осіб грошові кошти, майно, трудову діяльність, а також наявні в них майнові та особисті немайнові права, на умовах та в порядку, передбаченому договором.

На виконання умов укладеного договору ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл” зі своєї сторони виконав взяті на себе зобов'язання, а саме за свій рахунок здійснив 100% фінансування будівництва, забезпечив об'єкт інженерно-технічним обладнання для можливої його подальшої експлуатації за призначенням.  

За висновком судової будівельно-технічної експертизи, яка була призначена Ухвалою господарського суду від 06.08.2007, побудована нежитлова будівля  - торгівельний павільйон відповідає основним положенням державних будівельних норм України ДБН В.2.2-9-99 та вимогам пункту 2.5, таблиці 1 КДП 204/12 Україна 226-93.  Також судовою експертизою було встановлено, що торгівельний павільйон по вул. Довженка, в м. Києві є закінчений будівництвом об'єкт нерухомого майна. Земельна ділянка, на якій було побудовано об'єкт самочинного будівництва, як на момент початку будівництва, так і на день розгляду справи в суді знаходиться в користуванні Національної кіностудії художніх фільмів ім. О.П.Довженко.

Судами встановлено, що до початку спільної діяльності відповідно до розпорядження Радянської райдержадміністрації № 389 від 06.05.1996 року Кіностудія отримала дозвіл  на замовлення  та розробку проектно-кошторисної документації на розташування павільйону за вказаною адресою. Кіностудією в Головному  архітектурно-планувальному управлінні було отримане комплексне архітектурно-планувальне завдання на благоустрій території з розміщенням торгового павільйону, яке було затверджене  Головним художником м. Києва.

На підставі зазначених документів ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл” замовив розроблення проекту збірно-розбірного торгівельного павільйону з виконанням фундаментів із залізобетонних блоків ФСБ ; проектно-кошторисну документацію було виготовлено проектною установою та погоджено з Управлінням пожежної охорони МВС м. Києва та Санітарно-епідеміологічною станцією Радянського району м. Києва.

Починаючи з 1997 року позивач за рахунок власних коштів розпочав будівництво об'єкту нерухомості, що складається з торгівельного павільйону та кафе. Будівництво зазначеного об'єкту нерухомості загальною площею 228,57 кв.м  станом на день звернення позивача до суду завершено.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили із приписів ст.328 Цивільного кодексу України, згідно з якими право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст.331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва.

Судами встановлено, що будівництво будівлі торгівельного павільйону та кафе є завершеним та проведено з дотриманням існуючих державних будівельних норм, що підтверджується Висновком судової будівельно-технічної експертизи № 9038/9039 від 13.11.2007, проведеної експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Експертизою встановлено, що побудований павільйон є закінченим будівництвом, є об'єктом нерухомого майна, який встановлений на особистих стрічкових бетонних фундаментах.

Висновком експертизи встановлено, що вартість будівлі без врахування вартості обладнання та меблів, а також вартості земельної ділянки, на якій вона знаходиться, становить 1020684,00 грн.

Судами встановлено, що спірний об'єкт нерухомості був побудований на підставі  Договору про спільну діяльність від 23.06.1997 № 57 виключно за кошти ТОВ"Бомонд Сінема Інтернешнл” як учасника спільної діяльності.

Оскільки в самому Договорі сторони не встановили частку кожного з учасників такої діяльності, суд застосував положення ч.2 ст.357 Цивільного кодексу України, згідно з якою якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного із співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна, і визнав частку позивача у створеному нерухомому майні у 100%.

Національна кіностудія художніх фільмів ім. О.П. Довженка не оспорювала встановлену судом частку позивача у створеному нерухомому майні у 100% і не оскаржувала судове рішення.

Згідно із ч.3 ст.376 Цивільного кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже збудоване нерухоме майно.

Щодо використання земельної ділянки для будівництва спірного об'єкту нерухомості судами встановлено, що земельна ділянка знаходиться на праві постійного користування у Кіностудії, яка є учасником Договору про спільну діяльність, в межах якої і був побудований павільйон з кафе. Отже, земельна ділянка на час будівництва знаходилась у правомірному користуванні одного з учасників спільної діяльності, який продовжує користуватись цією земельною ділянкою.

Як встановлено судами, спірне будівництво згідно з чинним законодавством вважається самочинним, тому відповідачі не визнають за позивачем право власності на побудований павільйон з кафе, оскільки його будівництво було проведено без відповідного дозволу та він не введений в експлуатацію згідно встановленого порядку, але в той же час позивач має право звернутись до суду з позовом про визнання права власності на таке майно у відповідності із ст.16 Цивільного кодексу України.

Стаття 392 Цивільного кодексу України передбачає, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Щодо посилання відповідача- Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації на пропуск  строку позовної давності, то судами визнано недоведеним відповідачем завершення будівництва, а відтак і початок перебігу строку позовної давності ще в 1998 році.

Підставою для скасування судових рішень Вищий господарський суд України у Постанові від 25.06.2008 визначив те, що суди попередніх інстанцій не звернули увагу на приписи ч.3 ст.376 ЦК України, згідно з якою право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути визнано рішенням суду за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно, а суди при вирішення спору по суті не  з'ясували виділення позивачу земельної ділянки, розташованої під збудованим нерухомим об'єктом.

Однак, в заяві про перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" посилається на наявність рішення Господарського суду м. Києва від 06.09.2004, залишене без змін Постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.10.2004, у справі № 45/210, яка була розглянута за позовом Прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" та Національної кіностудії художніх фільмів ім. О.П.Довженка про визнання недійсним договору про спільну діяльність від 23.06.1997 № 57.

Обґрунтовуючи позовні вимоги про визнання Договору про спільну діяльність недійсним, прокурор у справі № 45/210 посилався на перевищення Кіностудією свої повноважень та незаконну передачу до спільної діяльності з ТОВ"Бомонд Сінема Інтернешнл" земельної ділянки площею 450 кв.м для будівництва торгівельного павільйону та кафе з літньою площадкою.

Рішенням Господарського суду м. Києва від 06.09.2004, яке набрало законної сили, в задоволенні позовних вимог прокурору відмовлено з тих підстав, що чинне законодавство не містить заборон землекористувачеві на передачу земельних ділянок чи їх частини у сумісну діяльність; не містили такої заборони й норми ст.ст.430-434 Цивільного кодексу УРСР, що діяв на час укладення спірного договору.

Таким чином, правомірність внеску Кіностудією земельної ділянки площею 450 кв.м до спільної діяльності була встановлена рішенням господарського суду, яке набрало законної сили. Тому позивачеві не було підстав звертатись до компетентного органу із заявою про вилучення земельної ділянки із користування Кіностудії та надання йому цієї земельної ділянки для будівництва, оскільки земельна ділянка слугувала як внесок Кіностудії до спільної діяльності.

За таких обставин позивач як один із учасників спільної діяльності, якому було довірено вести спільні справи, на час дії Договору про спільну діяльність є фактичним користувачем земельної ділянки разом із Кіностудією.

Наявність рішення Господарського суду м. Києва від 06.09.2004 та Постанови Київського апеляційного господарського суду від 28.10.2004 у справі № 45/210 не заперечується Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією.

Про існування судового рішення у справі № 45/210 через зміну керівництва ТОВ "Бомонд Сінема Інтернешнл" інформація надійшла після звернення у вересні 2008 року позивача до Кіностудії із запитом щодо обґрунтованості користування земельною ділянкою та внеску до сумісної діяльності, а відтак, і Вищому господарському суду України  не було відомо про наявність цього судового рішення при прийнятті Постанови від 25.06.2008.

У відповідності із ст.35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Судами попередніх інстанцій по справі № 17/309 встановлено, що земельна ділянка знаходиться на праві постійного користування у Кіностудії, яка є учасником Договору про спільну діяльність, в межах якої і був побудований павільйон з кафе, отже, земельна ділянка на час будівництва знаходилась у правомірному користуванні одного з учасників спільної діяльності, який продовжує користуватись цією земельною ділянкою.

Оскільки правомірність користування земельною ділянкою площею 450 кв.м  в межах Договору про спільну діяльність встановлена також судовим рішенням у справі № 45/210 від 06.09.2004, то відпала підстава для скасування Вищим господарським судом України судових рішень по справі № 17/309 та направлення справи на новий розгляд, а відтак, заява ТОВ"Бомонд Сінема Інтернешнл" про перегляд Постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008 за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню.

Статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Стаття 114 Господарського процесуального кодексу України надає право касаційній інстанції переглянути за нововиявленими обставинами постанову касаційної інстанції, якою скасоване судове рішення.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 112, 114 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Бомонд Сінема Інтернешнл" про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25.06.2008р. за нововиявленими обставинами задовольнити.

Постанову Вищого господарського суду України від 25.06.2008 у справі № 17/309  скасувати.

Постанову Київського апеляційного господарського суду  від 06.03.2008 у справі № 17/309 залишити без змін.

Головуючий                                                                   І. Ходаківська

Судді                                                                             Т. Данилова   

                                                                                

                                                                                        Т. Костенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення15.01.2009
Оприлюднено27.01.2009
Номер документу2790870
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/309

Рішення від 26.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 19.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 29.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 11.11.2010

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С

Ухвала від 01.11.2010

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С

Ухвала від 14.10.2010

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С

Постанова від 25.02.2010

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Анна Костянтинівна

Постанова від 15.01.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова T.Б.

Ухвала від 19.12.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова T.Б.

Рішення від 08.09.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Кролевець О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні