29/211пн
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
15.01.2009 р. справа №29/211пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів:
за участю представників сторін:
від позивача:Бадуркін В.І. - директор,Середа О.Я. - за дов. від 14.10.2008р. №2558,
від відповідача:Пастухов О.В. - в.о. голови правління АТЗТ "Завод "Сантехдеталь",Трубіцин О.В. - за дов. від 16.12.2008р. б/н,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу:Акціонерного товариства закритого типу "Завод "Сантехдеталь" м.Донецьк
на рішення господарського суду:
Донецької області
від:01.12.2008 року
по справі:№29/211пн
за позовом:Товариство з обмеженою відповідальністю "Європласт" м.Донецьк
до:Акціонерного товариства закритого типу "Завод "Сантехдеталь" м.Донецьк
про:заборону відповідачу встановлювати будь-які обмеження у використанні під'їзних шляхів до майна ТОВ „Європласт”, розташованого за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, у тому числі – заборонити АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” встановлювати дозвільний режим переміщення осіб та вантажів на шляхах, якими здійснюється доступ до майна ТОВ „Європласт”
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Європласт” м.Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Акціонерного товариства закритого типу “Завод “Сантехдеталь” м.Донецьк про заборону відповідачу встановлювати будь-які обмеження у використанні під'їзних шляхів до майна ТОВ „Європласт”, розташованого за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, у тому числі – заборонити АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” встановлювати дозвільний режим переміщення осіб та вантажів на шляхах, якими здійснюється доступ до майна ТОВ „Європласт” (в редакції заяви в порядку ст.22 ГПК України від 11.11.2008р., див.85-86арк.ІІт.справи, заяви від 12.11.2008р., див. запис розгляду судової справи за допомогою технічних засобів фіксації від 12.11.2008р.).
Рішенням від 01.12.2008р. у справі №29/211пн господарський суд Донецької області (суддя: Джарти В.В.) позовні вимоги задовольнив.
Господарський суд першої інстанції заборонив Акціонерному товариству закритого типу “Завод “Сантехдеталь” м.Донецьк встановлювати дозвільний режим переміщення осіб та вантажів на шляхах, якими здійснюється доступ до майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Європласт” та встановлювати будь-які обмеження у використанні під'їзних шляхів до майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Європласт”. Судові витрати позивача віднесені судом на відповідача.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване положеннями ст.2, ст.116, ст.125, ст.126, ст.141 Земельного кодексу України, п.4.7, п.п.14.1 п.14.1 Інструкції про організацію службової діяльності цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України, затвердженої наказом МВС України від 25.11.2003р. №1430 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.06.2004р. за №762/9361, Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Держбуду України від 24.05.2001р. №127 та зареєстрованого в Мінюсті України 10.07.2001р. за №582/5773, ч.2 ст.50, ст.52, ст.182, ст.191, ст.320, ч.1 ст.325, ч.2 ст.386, ст.391 Цивільного кодексу України, тим, що позивач є належним землекористувачем в розумінні ст.95 Земельного кодексу України.
При прийнятті рішення господарський суд першої інстанції також виходив з того, що відповідач є власником окремих будівель, які розташовані за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, що підтверджується копією витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, але при цьому Акціонерним товариством закритого типу “Завод “Сантехдеталь” м.Донецьк не доведено, що земельна ділянка, на якій відповідач установлює обмеження у використанні під'їздних шляхів, знаходиться в його власності або користуванні.
Відповідач, Акціонерне товариство закритого типу “Завод “Сантехдеталь” м.Донецьк, в апеляційній скарзі (в редакції письмових пояснень від 15.01.2009р.) в обгрунтування вимог про скасування рішення господарського суду першої інстанції 01.12.2008р. у справі №29/211пн посилається на те, що пропускний режим стосувався захисту майна, що належить відповідачу на праві власності; на те, що позивачем належними доказами не доведено, яким чином встановлена відповідачем охорона порушує його право власності; на те, що представник КП “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” в судовому засіданні пояснив не лише, що відповідач є власником будівель, які розташовані за адресою: м.Донецьк, пр.Красногвардійський, 46, а також надав пояснення, що відповідно до реєстру прав власності позивачу належить лише частина будівель, а не комплексу.
Відповідач наполягає на недоведеності позовних вимог та порушенні місцевим господарським судом вимог ст.13, ст.319, ст.322, ст.386 Цивільного кодексу України. При цьому заявник апеляційної скарги вважає, що ним правомірно введено охоронний дозвільний режим стосовно свого майна; що господарський суд першої інстанції не вжив всіх заходів щодо повторного виклику в судове засідання в порядку ст.30 ГПК України працівників Управління Державного комітету земельних ресурсів у Донецькій області. Крім того, заявник апеляційної скарги посилається на наявність технічних помилок в описовій частині судового рішення, оскільки спірні правовідносини по справі стосуються ТОВ “Європласт”, а не приватного підприємця Бадуркіна В.І.
В судовому засіданні апеляційної інстанції заявник апеляційної скарги наполягає на тому, що в порушення ст.22 ГПК України та усталеної судової практики, яка знайшла відображення у відповідних роз'ясненнях та рекомендаціях Вищого господарського суду України, господарський суд першої інстанції прийняв від позивача заяву, якою було змінено як предмет, так і підстави позову, і не надав цьому належної правової оцінки. Відповідач вважає, що фактично позивач своїм позовом просить заборонити відповідачу користування суміжними земельними ділянками на майбутнє, хоча у відповідача правовстановлюючі документи на землю знаходяться в стадії оформлення. Відповідач вважає, що господарський суд першої інстанції повинен був врахувати, що прохідна, яка використовується для охорони майна АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” є власністю відповідача і в спірних правовідносинах саме стосовно цілісного майнового комплексу відповідача виконується договір про охорону, укладений між відповідачем та ТОВ “ВККФ “Клейнода”. При цьому відповідач наголошує на невірному застосуванні місцевим господарським судом відомчих нормативних актів щодо питань контрольно-пропускного режиму та цивільної охорони. Відповідач також вважає, що суд повинен був враховувати, що АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” є власником замощення в цілісному майновому комплексі, що підтверджується даними реєстру прав власності. Одночасно заявник апеляційної скарги зазначає, що місцевий господарський суд в судовому рішенні посилається на норми Цивільного кодексу України, які не мають відношення до предмету спору, а також безпідставно не задовольнив клопотання відповідача про проведення виїзного судового засідання.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Європласт” м.Донецьк, у відзиві на апеляційну скаргу заперечення заявника відхилив з огляду на те, що відповідач є лише власником окремих будівель за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, а не всього комплексу будівель та землі; на те, що заявник апеляційної скарги не підтвердив будь-якого речового права на земельну ділянку.
В судовому засіданні апеляційної інстанції оголошувалась перерва в порядку ч.3 ст.77, ст.99, ст.101 ГПК України для надання заявником апеляційної скарги додаткових матеріалів в обгрунтування апеляційних вимог в порядку, передбаченому ст.101 ГПК України.
Судове засідання апеляційної інстанції фіксувалось за допомогою технічних засобів фіксації відповідно до положень ст.4 4, ст.811, ст.99, ст.101 ГПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення учасників процесу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила:
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Європласт” м. Донецьк в первісному позові звернулось до господарського суду Донецької області з позовною вимогою про зобов'язання відповідача зняти охорону з загального в'їзду на територію земельної ділянки, усунути перешкоди в користуванні майном, та земельною ділянкою за адресою : м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46.
12.11.2008 р. позивач подав заяву в порядку ст.22 ГПК України, якою просив:
- визнати право вільно і безперешкодно володіти, користуватися та розпоряджатися майном, що є власністю ТОВ „Европласт”, яке розташоване за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, а також іншим майном, що перебуває у ТОВ „Європласт” на законних підставах;
- заборонити відповідачу встановлювати будь-які обмеження у використанні під”їздних шляхів до майна ТОВ „Європласт”, розташованого за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, у тому числі – заборонити АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” встановлювати дозвільний режим переміщення осіб та вантажів на шляхах, якими здійснюється доступ до майна ТОВ «Європласт”.
(85-86арк.ІІт.справи).
В подальшому, що підтверджується сторонами по справі та технічним записом в судовому засіданні 12.11.2008р. позивач в усній формі наполягав тільки на забороні відповідачу встановлювати будь-які обмеження у використанні всіх під'їзних шляхів до майна ТОВ „Європласт”, розташованого за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, у тому числі –заборонити АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” встановлювати дозвільний режим переміщення осіб та вантажів на шляхах, якими здійснюється доступ до майна ТОВ „Європласт”.
Заявник апеляційної скарги безпідставно стверджує, що позивачем було одночасно змінено предмет та підстави позову. Відповідач не враховує, що при оцінці підстав для застосування ст.22 ГПК України місцевий господарський суд виходив не тільки з назви заяви, що подавалась позивачем, але і з її змісту. Фактично за матеріалами справи відсутня одночасна зміна позивачем предмета та підстав позову, оскільки остаточні позовні вимоги зводяться до негаторного позову, яким позивач просив усунути перешкоди в користуванні майном, яке належить йому на праві власності, не пов'язане з втратою цього майна чи пошкодженням. При цьому як в первісному позові, так і в подальших змінах до нього, позивач серед інших доводів посилався саме на обставини, пов'язані з охоронним режимом в спірних правовідносинах. Тобто фактично як первісні, так і остаточні позовні вимоги направлені на усунення перешкод в користуванні власністю позивача, оскільки вона повинна належним чином використовуватись в підприємницькій господарській діяльності позивача.
Апеляційна інстанція зазначає, що зміна позовних вимог навіть у частині цих вимог в усній формі, без подання в загальному порядку, передбаченому ст.22 ГПК України відповідної заяви, не передбачена нормами Господарського процесуального кодексу України. Між тим, обсяг остаточних позовних вимог по справі був сформульований представником позивача за участю представників відповідача, які були обізнані з цим, в судовому засіданні місцевого господарського суду, яке відбулось 12.11.2008р., що підтверджується поясненнями сторін, технічним записом судового процесу.
В даному випадку апеляційною інстанцією застосовуються норми ч.2 ст.104 ГПК України, згідно якої порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.
За матеріалами справи, 15.03.1994р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України (“Продавець”) та організацією орендаторів підприємства “Сантехдеталь” (“Покупець”) укладено договір купівлі-продажу державного майна орендного підприємства “Сантехдеталь”, згідно якого Регіональне відділення Фонду державного майна України (“Продавець”) продає, а організація орендаторів підприємства “Сантехдеталь” (“Покупець”) придбає майно цілісного майнового комплексу “Сантехдеталь”, яке знаходиться за адресою: м.Донецьк, пр-т Красногвардійський, 46 і відповідно до договору оренди від 28.12.1992р. було передано з правом викупу (28-32арк.Іт.справи).
Розпорядженням виконавчого комітету Калінінської районної ради народних депутатів від 26.09.1994р. №677 орендне підприємство “Сантехдеталь” було перереєстроване в акціонерне товариство закритого типу “Завод “Сантехдеталь” (33арк.Іт.справи).
За даними довідки №7-25-950 з ЄДРПОУ ТОВ “Європласт” м.Донецьк значиться як юридична особа, керівником якої є Бадуркін В.І.
Як свідчать матеріали справи, 23.05.2002р. між АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) і приватним підприємцем Бадуркіним В.І. (“Покупець”) укладено договір купівлі-продажу, згідно якого АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) продало, а приватний підприємець Бадуркін В.І. (“Покупець”) купив частину цеху літ.Ц-1, загальною площею 545,9кв.м., який знаходиться по проспекту Красногвардійському, 46 м.Донецька (58-59арк.Іт.справи).
24.05.2002р. між приватним підприємцем Бадуркіним В.І. (“Орендодавець”) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Європласт” (“Орендар”) укладено договір оренди нежитлового приміщення, відповідно до якого приватний підприємець Бадуркін В.І. (“Орендодавець”) передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю “Європласт” (“Орендар”) приймає в користування нежитлове приміщення загальною площею 545,9кв.м. для використання як офіс та для організації робіт з виробництва, зберігання та реалізації пластикових виробів (8-9арк.Іт.справи).
30.12.2002р. між приватним підприємцем Бадуркіним В.І. (“Орендодавець”) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Європласт” (“Орендар”) було укладено додаткову угоду №2 до договору оренди від 24.05.2002р. щодо зміни строку дії зазначеного договору, а саме –“строк дії договору оренди –з 24.05.2002р. по 31.12.2012р.” (11арк.справи).
Додатковою угодою від 01.06.2004р. №3 п.1.1 договору оренди від 24.05.2002р. було доповнено наступним змістом: “додатково передається в оренду приміщення площею 165,3кв.м., яке прилягає до орендованої площі для потреб виробництва” (12арк.справи).
12.05.2004р. між АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) і приватним підприємцем Бадуркіним В.І. (“Покупець”) укладено договір купівлі-продажу, згідно якого АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) передає у власність, а приватний підприємець Бадуркін В.І. (“Покупець”) приймає частину електромеханічного цеху під літерою Ц-1 шлакобетонну, загальною площею 165,3 кв.м. (6667арк.Іт.справи).
15.11.2005р. між АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) і ТОВ “Європласт” (“Покупець”) укладено договір купівлі-продажу, відповідно до якого АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) зобов'язується передати у власність, а ТОВ “Європласт” (“Покупець”) зобов'язується прийняти у власність будівлю трансформаторної станції літ.П-1, загальною площею 61,5кв.м., яка знаходиться за адресою: м.Донецьк, пр-т Красногвардійський, 46 (70-71арк.Іт.справи).
Між АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” (“Продавець”) і ТОВ “Європласт” (“Покупець”) 08.12.2005р. укладено договір купівлі-продажу, згідно якого АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” (“Продавець”) зобов'язується передати у власність ТОВ „Європласт” електроустаткування та внутрішньозаводські мережі до трансформаторної підстанції (74арк.Іт.справи).
Відповідно до приписів статті 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування – на підставі договору оренди.
З матеріалів справи та з пояснень позивача вбачається, що АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” встановлює обмеження у використанні під'їзних шляхів до майна ТОВ „Європласт”, розташованого за адресою: м. Донецьк, пр. Красногвардійський, 46, а саме - встановлює дозвільний режим переміщення осіб та вантажів на шляхах, якими здійснюється доступ до майна ТОВ „Європласт».
Відповідачем введений пропускний режим, як він стверджує, встановлений на території АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” та стосовно майна відповідача.
В своїх поясненнях представники АТЗТ „Завод „Сантехдеталь” в судовому засіданні апеляційної інстанції, яке фіксувалось за допомогою технічних засобів фіксації, посилались на те, що існував державний акт 1959р. на право постійного безкоштовного користування земельною ділянкою під цілісним майновим комплексом та на його втрату.
Заявник апеляційної скарги в судовому засіданні апеляційної інстанції посилається на те, що на теперішній час продовжується процес оформлення документів щодо укладення договору оренди земельної ділянки.
На момент розгляду справи в місцевому господарському суді відповідачем не були подані докази в підтвердження оформлення права на користування земельною ділянкою відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктом 1 ст.125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Станом на день вирішення спору як в суді першої інстанції, так і на стадії апеляційного провадження відповідачем не надано правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
За результатами апеляційного провадження апеляційні вимоги відповідача - АТЗТ “Завод “Сантехдеталь” не підлягають задоволенню, оскільки рішення місцевого господарського суду є законним, прийнятим з урахуванням норм матеріального права та фактичних обставин спірних правовідносин, при повному та всебічному розгляді справи, у тому числі і шляхом застосування положень ст.30, ст.33, ст.38 ГПК України.
Конституцією України, ст.321 Цивільного кодексу України гарантується непорушність права власності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Захист права власності від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння регламентується ст.391 Цивільного кодексу України, згідно якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. При цьому в ст.386 Цивільного кодексу України закріплені засади захисту права власності, а саме те, що держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачити можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
В ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23.02.2006р. №3477-ІV закріплено обов'язок судів застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950р. з протоколами до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно зі ст.1 Першого протоколу 1952р. до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., який був як і Конвенція ратифікований Законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Поняття власності чи “майна” за ст.1 Першого протоколу Конвенції тлумачиться дуже широко, охоплює цілу низку інтересів економічного характеру. За рішеннями Європейського суду з прав людини визнавалось таким, що підпадає під захист цієї норми як рухоме і нерухоме майно, так і матеріальні й нематеріальні права, економічні права, пов'язані з веденням підприємницької діяльності, правомірні очікування щодо певного стану речей у майбутньому.
В спірних правовідносинах підставою подання позову про усунення перешкод в користуванні майном стало те, що фактично можливість користування позивачем своєю власністю суттєво звузилась внаслідок введення відповідачем як власником іншого майна, що знаходиться на суміжній з позивачем земельній ділянці, певних обмежень, у тому числі –пропускного охоронного режиму через території, стосовно яких в силу норм чинного законодавства повинні діяти норми земельного сервітуту або зберігатися та додержуватись баланс інтересів власників, у тому числі –щодо можливості мирного володіння, користування своїм майном в підприємницькій діяльності.
Місцевий господарський суд при прийнятті судового рішення вірно врахував необхідність додержання балансу інтересів власників та обгрунтовано при задоволенні позовних вимог виходив з того, що відповідачем не надані правовстановлюючі документи на земельні ділянки, стосовно яких ним вводились обмеження, у тому числі –шляхом введення пропускного режиму. Баланс інтересів власників майна в даному випадку порушується безпідставним втручанням відповідача в мирне володіння позивачем його власністю, яка використовується у підприємницькій діяльності. Обмеження права власності може бути виправданим за ст.1 Першого протоколу Конвенції тільки тоді, коли воно здійснюється в суспільних або загальних інтересах. Європейський суд з прав людини наголошує, що частина друга ст.1 Першого протоколу зберігає за державою право вводити в дію такі закони, які вона вважає необхідними для контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів. В даному випадку в спірних правовідносинах дотримання справедливого балансу між вимогами щодо загальних інтересів суспільства і необхідністю захисту основних прав особи гарантується чинним законодавством, яке передбачає право звернення до суду з позовом про усунення перешкод в користуванні власністю, нормами земельного законодавства, яке покладає на власників майна обов'язок оформити правовстановлюючі документи на земельні ділянки та регламентує питання встановлення земельних сервітутів.
З урахуванням викладеного, судова колегія відхиляє доводи апеляційної скарги як безпідставні та залишає рішення господарського суду Донецької області від 01.12.2008р. у справі №29/211пн без змін з підстав, викладених в постанові апеляційної інстанції.
Результати апеляційного провадження у справі №29/211пн оголошені в судовому засіданні.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст.50-51, ст.811, ст.91, ст.92, ст.93, ст.99, ст.101, ст.102, ст.103, ч.2 ст.104, ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Донецької області від 01.12.2008р. у справі №29/211пн - залишити без зміни.
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства закритого типу “Завод “Сантехдеталь” м.Донецьк на рішення господарського суду Донецької області від 01.12.2008р. у справі №29/211пн - залишити без задоволення.
Постанова складена та підписана в повному обсязі 20.01.2009р.
Головуючий:
Судді:
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2009 |
Оприлюднено | 27.01.2009 |
Номер документу | 2792857 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Алєєва І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні