Справа 2- 2276/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2012 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Марцішевської О.М.
при секретарі - Снігурській Т.В.
за участю адвоката - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа КП «Соснівська служба утримання будинків» про виселення та встановлення порядку користування будинком,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа КП "Соснівська служба утримання будинків", посилаючись на те, що являється власником 1/3 частини трьохкімнатної квартири АДРЕСА_1, іншими співвласниками по 1/3 частки є його батьки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 В даній квартирі зареєстровано його місце проживання, проживає фактично його сестра ОСОБА_5, яка створює перешкоди для вселення позивача в квартиру, чим порушуються його права, оскільки іншого житла немає, батьки проживають в будинку в дачному будинку в селі. Просить суд виселити ОСОБА_5 з квартири АДРЕСА_1, зобов'язати звільнити квартиру від речей, передати ключі від квартири, не чинити перешкод в користуванні житлом, встановити порядок користування співвласниками даною квартирою з відкриттям позивачу окремого особового рахунку на житлову кімнату № 4 площею 17,1 кв.м у квартирі АДРЕСА_1.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити у позовному обсязі у межах заявлених вимог. Пояснив, що в минулому році звільнився з місць позбавлення волі, та мав домовленість з відповідачами, що буде проживати у орендованій ними житловій площі, однак орендована для нього частина будинку виявилась не благоустроєною, тому йому повинна бути виділена у користуванні кімната 17,1 кв.м у спільній квартирі як співвласнику.
Адвокат ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_1 позов не визнав, пояснив, що між співвласниками виник спір щодо користування спільною квартирою, при цьому виділення в користування позивачу житлової кімнати площею 17,1 кв.м порушить права інших співвласників квартири, оскільки перевищує розмір житлової площі, пропорційної частці позивача у власності на квартиру. Батьки позивача в даній квартирі постійно проживають, в дачному будинку перебувають тимчасово, є особами похилого віку та хворобливого стану здоров'я, виділення їм у користування житлової площі в меншому розмірі, ніж пропорційно їх частці у власності погіршить їх житлові умови та обмежить в користуванні належним їм майном. Також вказував, що ОСОБА_5 зі згоди своїх батьків користується їх часткою в квартирі, доглядає за батьками.
ОСОБА_5 позовні вимоги не визнала, пояснила, що за згодою батьків, які є співвласниками 2/3 частки квартири, вона дійсно приходить та тимчасово перебуває у квартирі своїх батьків, надає їм допомогу та догляд, однак має інше постійне місце проживання. ОСОБА_5 не є співвласником даної квартири, тому не вправі самостійно вирішувати питання користування та розпорядження даним майном, у тому числі передачі ключів від квартири без розпорядження на це батьків, тому не може створювати перешкоди у користуванні квартирою позивачу.
Заслухавши сторони, адвоката, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 перебуває у спільній частковій власності сторін по справі позивача ОСОБА_2, відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 в частках по 1/3 кожному на підставі свідоцтва про право власності на житло від 22.12.1997р.
Права власника житлового будинку, квартири визначені ст. 383 ЦК України та ст. 150 ЖК України, і передбачають право власника використовувати житло для власного проживання, проживання членів сім'ї, інших осіб і розпоряджатися своїм житлом на власний розсуд. Обмеження чи втручання в право власника можливе лише з підстав, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 358 ЦК України володіння, користування і розпорядження майном при спільній частковій власності здійснюється за згодою всіх учасників.
Згідно ч.3 ст. 358 ЦК України кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.
Відповідно до п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності»квартира, яка є спільною сумісною або спільною частковою власністю, на вимогу учасника цієї власності підлягає поділу в натурі, якщо можливо виділити сторонам ізольовані жилі та інші приміщення із самостійними виходами, які можуть використовуватися як окремі квартири або ті, які можна переобладнати в такі квартири. У протилежному випадку може бути встановлено порядок користування приміщеннями квартири, якщо про це заявлено позов.
З матеріалів справи вбачається, що спірна квартира розміщена в багатоповерховому будинку і в силу конструктивних обмежень не може бути обладнана самостійними виходами, а тому не підлягає поділу в натурі між співвласниками.
Квартира складається з трьох ізольованих житлових кімнат № 4 площею 17,1 кв.м, № 5 площшею 12,8 кв.м, № 9 площею 12,3 кв.м. з лоджією, житловою площею 42,2 кв.м, а також підсобні приміщеннія - кухня, кладова, коридор, ванна кімната, вбиральня, загальна площа квартири 65,2 кв.м, 1/3 частка загальної площі складає 65,2*1/3 = 21,7 кв.м, 1/3 частка жилої площі -42,2*1/3= 14 кв.м.
У квартирі АДРЕСА_1 зареєстровані троє осіб - співвласники ОСОБА_2 та його батьки - ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Сестра позивача ОСОБА_5 не є співвласником квартири АДРЕСА_1, не зареєстрована в даній квартирі, має постійне місце проживання -квартиру по АДРЕСА_2, яка їй належить на праві власності з сином та в якій зареєстроване її місце проживання.
Судом встановлено, що сестра позивача ОСОБА_5, дійсно тимчасово буває у квартирі своїх батьків, за згодою батьків, співвласників житла, надає їм допомогу та догляд, не проживає постійно в даному житловому приміщенні, питання передачі ключів позивачу для проживання в компетенції батьків позивача як співвласників квартири, однак позивач не пред'явив позовних вимог про зобов'язання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 усунути перешкоди в користуванні спільним майном та не ставить питання про вселення до спірної квартири.
Оскільки ОСОБА_5 не є співвласником даної квартири, не має повноважень самостійно, без згоди батьків, вирішувати питання користування та розпорядження належним їм майном, у тому числі передачі ключів від квартири, постійно у спірній квартирі не проживає, тому позовні вимоги про виселення ОСОБА_5 з квартири АДРЕСА_1, зобов'язання звільнити квартиру від речей, передати ключі від квартири, не чинити перешкод в користуванні квартирою АДРЕСА_1 не підлягають до задоволення.
У разі створення позивачу перешкод у користуванні спільним житлом з боку інших співвласників позивач вправі звернутись з вимогами про усунення даних перешкод іншими співвласників спільного майна.
Посилаючись на те, що співласники не погодили добровільно порядок користування квартирою, в даний час виник спір з даного питання позивач заявив позовні вимоги про встановлення порядку користування співласниками квартирою АДРЕСА_1 з виділенням ОСОБА_2 у користування з відкриттям окремого особового рахунку в КП «Соснівська служба утримання будинків» на житлову кімнату № 4 площею 17,1 кв.м, виділенням в користування ОСОБА_6, ОСОБА_4 житлових кімнат 12,8 кв.м та 12,3 кв.м, залишенням підсобних приміщень (кухні з балконом, коридору, вбиральні, ванної кімнати, кладової) у спільному користуванні.
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення, оскільки встановлення такого порядку користування квартирою буде ущемлювати права співвласників квартири, відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 у зв'язку з тим, що їм буде виділена житлова площа 12,6 + 12,3 = 24,9 кв.м з істотним зменшенням від їх ідеальної частки 14*2=28 кв.м, вказане відхилення є значним, призведе до порушення права відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користування квартирою.
Суд позбавлений можливості вирішувати питання можливості встановлення порядку користування квартирою з виділенням позивачу іншої з житлових кімнат - 12,8 кв.м та 12,3 кв.м, оскільки не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог, які стосувались виділення безальтернативно кімнати 17,1 кв.м, крім того кожна з інших кімнат за житловою площею є меншою, ніж ідеальна частка позивача 14 кв.м, при цьому позивач не вказував, що при такому порядку не будуть порушені його права на користування своєю часткою в праві власності на спірну квартиру.
Керуючись ст.ст. 11,57,60,212-215 ЦПК України, ст. 319, ст.358 ЦК України,-
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 про виселення ОСОБА_5 з квартири АДРЕСА_1, зобов'язання звільнити квартиру від речей, передати ключі від квартири, не чинити перешкод в користуванні квартирою АДРЕСА_1.
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 про встановлення порядку користування ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 квартирою АДРЕСА_1 з виділенням ОСОБА_2 у користування та відкриття окремого особового рахунку на житлову кімнату № 4 площею 17,1 кв.м у квартирі АДРЕСА_1, виділенням в користування ОСОБА_6, ОСОБА_4 житлових кімнат 12,8 кв.м та 12,3 кв.м, залишенням підсобних приміщень (кухні з балконом, коридору, вбиральні, ванної кімнати, кладової) у спільному користуванні.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня його проголошення.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2012 |
Оприлюднено | 17.12.2012 |
Номер документу | 27989023 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Марцішевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні