Рішення
від 09.01.2009 по справі 19/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

19/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.01.09                                                                                 Справа № 19/22

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ

До Відкритого акціонерного товариства „Антрацитівська пересувна механізована колона № 196”, м.Антрацит Луганської області

про стягнення 35579 грн. 86 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача – Вершилова Л.М., довіреність № 50 від 01.01.2009;

                         Бухорський К.П., довіреність № 51 від 01.01.2009;

                         Лавриненко В.С., довіреність № 10 від 01.01.2009;

від відповідача –представник не прибув.

В С Т А Н О В И В:

Обставини  справи: заявлено вимоги про стягнення з відповідача 13333 грн. 45 коп. –боргу за спожиту активну електроенергію; 18477 грн. 67 коп. –боргу за перевищення договірних величин електроспоживання; 2006 грн. 85 коп. – інфляційних нарахувань; 288 грн. 54 коп. –3% річних; 1473 грн. 35 коп. –пені за прострочення платежів.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання” (позивачем) та Відкритим акціонерним товариством „Антрацитівська пересувна механізована колона № 196” (відповідачем) 25.03.2005 був укладений договір про постачання електричної енергії № 122, за умовами якого позивач –Постачальник прийняв на себе зобов'язання постачати електричну енергію Споживачу, а відповідач –Споживач оплачувати її вартість та здійснювати інші платежі згідно з умовами договору та додатками до нього, що є невід'ємними частинами цього договору.

Договором визначено, що при виконанні його умов, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені Договором, сторони зобов'язалися керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.

Відповідно до п.9 Додатку до договору „Порядок розрахунків” кінцевий розрахунок за спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію, за недораховану електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії, оплату сум на відшкодування збитків та пені за порушення строків розрахунків Споживач здійснює на підставі наданих Постачальником електричної енергії рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання.

За період з січня по лютий 2008 року відповідачем було спожито активну електроенергію на загальну суму 13333 грн. 45 коп., що підтверджено матеріалами справи. Відповідачу були вручені відповідні рахунки № 122/1/1 від 25.01.2008 та № 122/2/1 від 25.02.2008 (а.с.23, 26), але повну оплату не було здійснено у зв'язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість за активну електричну енергію у сумі 13333 грн. 45 коп.

В порушення умов договору відповідач у січні 2008 року перевищив встановлений сторонами обсяг споживання електричної енергії. Згідно Додатку до договору № 122 від 25.03.2005 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на січень 2008 року був встановлений сторонами для Споживача у кількості 3500 кВТ/г. Фактично у січні 2008 року відповідач спожив 26211 кВт/г електроенергії. Таким чином перевищення договірної величини споживання електричної енергії за січень 2008 року склало 22711 кВт/г.

Згідно зі ст.26 Закону України "Про електроенергетику" та п.п.4.4.2 договору, перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно з вимогами розділу 5 договору, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величиною.

Згідно п.4.4 ПКЕЕ Споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до Постачальника із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії, але цим правом Споживач не скористався.

Перевищення договірної величини споживання електричної енергії склало 22711кВТ/г на суму 18477 грн. 67 коп., що підтверджується матеріалами справи. Відповідачу був вручений відповідний рахунок № 122/1/4 від 01.02.2008 (а.с.29), але оплату здійснено не було, у зв'язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість у сумі 18477 грн. 67 коп.

Тобто Споживач порушив умови договору та не сплачував за надані йому послуги, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 15.12.2008 по справі № 19/22 розгляд справи був відкладений на 09.01.2009 для витребування від сторін додаткових доказів.

09.01.2009 відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного  представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить запис про відкладення розгляду справи, який знаходиться у матеріалах справи.

Згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.

Відповідач позов не оспорив, доказів перерахування заборгованості не надав.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з огляду на наступне.

Згідно ст.43 Господарського  процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах  звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

За приписами ст.173 Господарського кодексу України один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, а саме: виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння  відмова  від  зобов'язання  або одностороння зміна  його  умов  не  допускається,  якщо  інше  не   встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

З вищенаведеного вбачається, що на виконання умов договору № 122 від 25.03.2005 позивачем були надані відповідачу послуги з постачання електричної енергії, які останній в свою чергу своєчасно та в повному обсязі не оплатив.

У зв'язку з невиконанням своїх зобов'язань, за відповідачем утворилась заборгованість у сумі 13333 грн. 45 коп. за спожиту активну електроенергію у січні-лютому 2008 року та у сумі 18477 грн. 67 коп. за перевищення договірних величин електроспоживання у січні 2008 року, яка підтверджена матеріалами справи, актом звірення розрахунків, який підписаний  повноважними представниками сторін, та не оспорена відповідачем.

Пунктом 4.1.1. договору передбачена відповідальність відповідача за порушення терміну розрахунку за активну електроенергію та термінів оплати за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за недовраховану електроенергію та на відшкодування збитків, у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня.

На підставі цього, позивачем було обґрунтовано нарахована пеня, згідно діючого законодавства, у сумі 1473 грн. 35 коп.

Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних з простроченої суми.

У даному випадку сума інфляційних нарахувань складає 2006 грн. 85 коп., 3% річних –288 грн. 54 коп.

Як було встановлено при розгляді справи, станом на день її слухання,  заборгованість відповідача за заявлений у позовній заяві період не змінилася та складає 13333 грн. 45 коп. –борг за спожиту активну електроенергію, 18477 грн. 67 коп. –борг за перевищення договірних величин електроспоживання, 2006 грн. 85 коп. –інфляційні нарахування, 288 грн. 54 коп. –3% річних, 1473 грн. 35 коп. –пені за прострочення платежів.    

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 44, 49, 75, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.173, 193 Господарського кодексу України, ст.ст.525, 526, 530, 625, Цивільного кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Антрацитівська пересувна механізована колона № 196”, Луганська область, м.Антрацит,  вул.Задорожна, б.21, код 01035555 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ, кв.Гаєвого, б.35-а, код 31443937, на п/рахунок 260393189060 у філії ЛОУ ВАТ „Ощадбанк” МФО 304665 борг за спожиту активну електроенергію у сумі 13333 грн. 45 коп., борг за перевищення договірних величин електроспоживання у сумі 18477 грн. 67 коп.; на п/рахунок 2600518645 у ВАТ „Райффайзен Банк Аваль” МФО 304007 інфляційні нарахування у сумі 2006 грн. 85 коп., 3% річних –288 грн. 54 коп., пеню за прострочення платежів –1473 грн. 35 коп., державне мито у сумі 355 грн. 80 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя                                                                                      Т.В.Косенко

Помічник судді                                                                                С.А.Кулешова

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення09.01.2009
Оприлюднено29.01.2009
Номер документу2806833
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/22

Ухвала від 22.09.2014

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Пуль О.А.

Постанова від 10.08.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Мележик Н.І.

Ухвала від 10.02.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Пуль О.А.

Ухвала від 26.01.2012

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Пуль О.А.

Ухвала від 26.07.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Мележик Н.І.

Ухвала від 12.01.2016

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Ухвала від 29.12.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Ухвала від 17.12.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Ухвала від 30.11.2015

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Качур А.М.

Ухвала від 20.09.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Черленяк М.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні