30/389
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 30/389
13.01.09
За позовом Міжрегіональної академії управління персоналом (у формі акціонерного
товариства закритого типу)
до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної
інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого
майна»
Третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжрегіональна
інвестиційно-лізингова компанія»
Про зобов'язання вчинити дії
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від позивача Зозуля О.Б. –представник за довіреністю № 133/08 від 08.09.08.
Від відповідача не з'явився
Від третьої особи Черноуз Б.І. –представник за довіреністю № 18-208/4799-13521
від 15.12.06.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Міжрегіональної академії управління персоналом (у формі акціонерного товариства закритого типу) до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»про зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію права власності позивача на нежитлові приміщення 1-го поверху корпусу № 8-А (в літ. А), загальною площею 110,8 кв. м, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8, на підставі договору фінансового лізингу № 36/ФЛ від 08.02.07.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.12.08. порушено провадження у справі № 30/389, розгляд справи було призначено на 16.12.08. о 15-15.
В призначене судове засідання 16.12.08. представник відповідача не з'явився, вимоги ухвали суду від 04.12.08. про порушення провадження у справі № 30/389 не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
В судовому засіданні 16.12.08. судом було встановлено, що рішення у даній справі може вплинути на права та законні інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжрегіональна інвестиційно-лізингова компанія», яке було лізингодавцем за договором № 36/ФЛ фінансового лізингу від 08.02.07.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.12.08. на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України до участі у розгляді справи № 30/389 було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжрегіональна інвестиційно-лізингова компанія»та відкладено розгляд справи № 30/389 на 13.01.09. о 15-00.
В призначене судове засідання 13.01.09. представник відповідача не з'явився, вимоги ухвали суду від 04.12.08. про порушення провадження у справі № 30/389 та ухвалі від 16.12.08. не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Третя особа письмові пояснення на позов не подала. В судовому засіданні 13.01.09. представник третьої особи позовні вимоги Міжрегіональної академії управління персоналом підтримав повністю.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
08.02.07. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Міжрегіональна інвестиційно-лізингова компанія»(лізінгодавець) та Міжрегіональною академією управління персоналом (у формі акціонерного товариства закритого типу) (лізінгоодержувач) було укладено договір фінансового лізингу № 36/ФЛ (далі - договір).
Відповідно до п. 2. ст. 1 ЗУ «Про фінансовий лізинг»за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користуванн лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Згідно з п. 1.1. договору його предметом є придбання (відповідно до встановлених лізінгоодержувачем специфікацій та умов) лізингодавцем у власність та подальше надання в платне користування на умовах фінансового лізингу для лізингоодержувача предмету лізингу _ нежилих приміщень 1-го поверху корпусу № 8-А (в літ. А), загальною площею 138,20 кв. м., розташованих за адресою м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8.
Відповідно до п. 1. ст. 3 ЗУ «Про фінансовий лізинг»предметом договору фінансового лізингу може бути неспоживна річ, визначена індивідуальними ознаками та віднесена відповідно до законодавства до основних фондів.
Відповідно до п. 2.1. договору строк користування позивачем майном становить: 12 (дванадцять) місяців з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі майна згідно пункту 4.3. даного договору за умови належної сплати ним лізингових платежів та належного користування майном за цим договором, тобто до 28.01.08.
Згідно з п. 4.3. договору приймання позивачем майна оформлюється шляхом складання акту приймання-передачі, що підтверджує якість, комплектність, справність майна і відповідність майна техніко-економічним показникам та умовам договору. Акт приймання-передачі підписується повноважними представниками сторін і скріплюється печатками сторін.
З акту приймання-передачі приміщення від 13.02.07. вбачається що третя особа передала, а позивач отримав у вигляді фінансового лізингу з правом викупу в платне користування майно: нежилі приміщення 1-го поверху корпусу № 8-А (в літ. А), що розташовані за адресою м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8, загальною площею 138,20 кв. м.
Додатковою угодою № 1 від 12.02.08. сторонами внесено зміни до п. 1.1. договору фінансового лізингу № 36/ФЛ від 08.02.07. в частині розміру площі нежилих приміщень, що є предметом лізингу і яка становить 110,80 кв. м.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України «Про фінансовий лізинг» відносини, що виникають у зв'язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, поставку з урахуванням особливостей, що встановлюються цим Законом.
Частина 2 статті 628 Цивільного кодексу України надає право сторонам договору укладати договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Пунктом 15.2. договору сторони визначили, що протягом строку дії договору, однак не раніше 12 місяців з моменту отримання майна (підписання акту приймання-передачі майна), при обов'язковій умові сплати в повному обсязі заборгованості за лізинговими платежами за цим договором, сплати можливих штрафних санкцій та відшкодування збитків (що може підтверджуватися підписаними сторонами атку звірки взаєморозрахунків) має право набути у власність майно, а лізингодавець зобов'язаний відчужити майно на користь лізингоодержувача на умовах, викладених у п. 15.3. цього договору.
Згідно з п. 15.3. договору набуття у власність майна відбувається на підставі акту приймання-передачі майна у власність за ціною останнього лізингового платежу. Підписання сторонами акту приймання-передачі майна у власність підтверджує повне і належне виконання зобов'язань сторонами за цим договором та є підставою для реєстрації права власності лізингоодержувача (позивача) на майно уповноваженими на те органами державної влади.
05.03.08. між ТОВ «Міжрегіональна інвестиційно-лізингова компанія»та Міжрегіональною академією управління персоналом було складено акт приймання-передачі майна у власність, згідно якого позивач прийняв нежитлові приміщення 1-го поверху корпусу № 8-А (в літ. А), загальною площею 110,8 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, буд. 8, у власність, тобто сторони виконали усі свої зобов'язання за договором у повному обсязі.
У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
03.03.08. листом № 51 ТОВ «Міжрегіональна інвестиційно-лізингова компанія»звернулось до КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»з проханням надати роз'яснення щодо порядку реєстрації права власності на підставі договору фінансового лізингу.
КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»у відповіді № 10197 від 21.03.08. повідомило, що реєстрація права власності на підставі договору лізингу проводиться за наявності матеріалів технічної інвентаризації.
ТОВ «Міжрегіональна інвестиційно-лізингова компанія»було завчасно замовлено технічну інвентаризацію і 07.02.08. отримано довідку-характеристику № 1313214 для відчуження предмета лізингу.
14.04.08. позивач звернувся до КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»з проханням провести права власності на предмет лізингу при цьому подавши необхідний пакет документів.
Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно також визначені п. 1.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02. № 7/5.
Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ (п. 1.4. Положення).
Відповідно до п. 1 додатку 1 до п. 2.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02. № 7/5, до переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, належать договори лізингу.
У своїх діях реєстратор керується виключно чинним законодавством України (п. 3.1. Положення).
Пунктом 3.4. Положення встановлено, що БТІ зобов'язане розглянути заяву та прийняти рішення щодо реєстрації права власності або відмову в реєстрації. Про відмову в реєстрації реєстратор письмово повідомляє заявника.
Листом від 20.05.08. № 16773 відповідач відмовив в реєстрації права власності на предмет лізингу у зв'язку з тим, що укладений у письмовій формі договір нотаріально не посвідчений.
Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 209 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом (ч. 1 ст. 210 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 1 ст. 6 Закону України «Про фінансовий лізинг»договір фінансового лізингу має бути укладений у письмовій формі.
Нотаріального посвідчення договору фінансового лізингу Закон не вимагає, а тому відмова відповідача в проведенні реєстрації права власності позивача на предмет лізингу безпідставна.
Згідно зі ст. 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення прав власності, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом, судових захист цивільного права та інтересу.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи (в тому числі юридичної) на захист свого цивільного права у разі його невизнання та право на захист свого інтересу, який не суперечить засадам чинного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого права та інтересу одним із наступних способів: визнання права, примусове виконання обов'язку в натурі, визнання незаконними дії чи бездіяльність органу місцевого самоврядування. В той же час суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (ст. 16 ЦК України).
Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.
Таким чином, позовні вимоги Міжрегіональної академії управління персоналом (у формі акціонерного товариства закритого типу) обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-
В И Р І Ш И В:
1.Позов Міжрегіональної академії управління персоналом (у формі акціонерного товариства закритого типу) задовольнити повністю.
2.Зобов'язати Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»(м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4, код ЄДРПОУ 03359836) здійснити реєстрацію права власності Міжрегіональної академії управління персоналом (у формі акціонерного товариства закритого типу) на нежитлові приміщення 1-го поверху корпусу № 8-А (в літ. А), загальною площею 110,8 кв. м, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8, на підставі договору фінансового лізингу № 36/ФЛ від 08.02.07.
3.Стягнути з Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»(м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4, код ЄДРПОУ 03359836) на користь Міжрегіональної академії управління персоналом (у формі акціонерного товариства закритого типу) (м. Київ, вул. Фрометівська, 2, код ЄДРПОУ 00127522) 85 (вісімдесят п'ять) грн. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн.. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4.Рішення вступає в закону силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
СуддяТ.М.Ващенко
Дата підписання
рішення 15.01.09.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2009 |
Оприлюднено | 29.01.2009 |
Номер документу | 2806846 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ващенко Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні