Рішення
від 24.12.2012 по справі 5006/48/1-17/2012-3пд/5014/2224/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.12.12 Справа № 5006/48/1-17/2012-3пд/5014/2224/2012

За позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», м. Горлівка Донецької області,

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпром-постач», м. Луганськ,

про розірвання договору та стягнення 31639 грн. 35 коп.

суддя Секірський А.В.

в присутності представників сторін:

від позивача - Богрицевич Є.А., юрисконсульт відділу позовної роботи, довіреність № 74-12 «Д»від 04.12.2012;

від відповідача -не прибув ,

в с т а н о в и в:

Суть спору : ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»(далі -Позивач) було заявлено позов до ТОВ «Компанія «Укрпром-постач»(далі -Відповідач) з вимогами про:

- розірвання договору №410 від 06.05.2008 про постачання електричної енергії, укладеного між позивачем та відповідачем;

- стягнення з відповідача заборгованості за активну електричну енергію у розмірі 15420,29 грн., за перевищення договірних величин споживання у розмірі 15187,11 грн.;

- стягнення з відповідача пені у розмірі 782,99 грн., 3% річних у розмірі 153,43 грн. та інфляційних нарахувань у розмірі 95,53 грн.

Позовні вимоги з посиланням на норми статей 525, 526, 625 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) обґрунтовані порушенням відповідачем умов вказаного договору по розрахунках за спожиту електроенергію.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пояснив, що заборгованість відповідачем на теперішній час не сплачена.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, участь представника у судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце їх проведення. Так, згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців юридичною адресою відповідача є: м. Луганськ, вул. Сосюри, 42, у зв'язку з чим, позовна заява та процесуальні документи по справі направлялися відповідачу саме за вказаною адресою.

Статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо такі відомості, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на час розгляду справи.

В разі коли фактичне місцезнаходження особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю особу.

З огляду на вказане, справа розглядається відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши присутнього в судовому засіданні під час судового розгляду справи представника позивача, суд встановив такі фактичні обставини.

06.05.2008 між сторонами у справі був укладений договір про постачання електричної енергії № 410 (далі - договір) (а.с.14-19).

Відповідно до пункту 1.1 договору Постачальник (позивач) продає електричну енергію Споживачу (відповідачеві) для забезпечення потреб електричних установок Споживача з приєднаною потужністю 32,0 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику електроенергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

За умовами договору Постачальник зобов'язаний постачати Споживачу електроенергію як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та умов розділу 6 Договору; згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання на межах, визначених додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»; дотриманням на межі балансової належності постачальника граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; забезпеченням отримання електричної енергії на рівні дозволеної потужності 32,0 кВт (п.п.2.2.2. договору).

За умовами договору Споживач зобов'язаний дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 договору та режиму роботи електроустановки згідно з умовами додатків №3 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»та № 4 «Порядок визначення обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження системи обліку нижче мінімально допустимого рівня». (пункт 2.3.2 договору).

Відповідно до п. 2.3.4 договору споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №3 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»та №5 «Порядок розрахунків».

На підставі п. 7.5 договору розрахунки за електроенергію та інші платежі за розрахунковий період здійснюються за діючими тарифами у відповідності до діючого законодавства. Порядок здійснення розрахунків за активну електроенергію та оплати за перетікання реактивної електроенергії обумовлюються додатками № 5 «Порядок розрахунків»і № 6 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії».

Пунктом 4.5 Додатку до договору № 5 «Порядок розрахунків»(далі додаток № 5) передбачено, що розрахунки за електричну енергію здійснюються до початку розрахункового періоду шляхом перерахування споживачем на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання попередньої оплати заявленого на розрахунковий період обсягу споживання електричної енергії, включаючи ПДВ (а.с. 20-22).

Відповідно до п. 2 додатку № 5 до договору, якщо розрахункові прилади обліку споживача встановлені на підстанції або ТП постачальника, зняття показань цих розрахункових приладів обліку здійснюється персоналом останнього 26 числа місяця; ці показання фіксуються в додатку № 5.2 «Акт фіксації показань приладів обліку на ПС і ТП ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»до договору про постачання електричної енергії. Зняття показань персоналом постачальника може здійснюватись у присутності споживача (за бажанням останнього); в такому разі інженер технічного аудиту РЕМ за запитом споживача повідомляє йому точний час проведення зняття показань. У разі відсутності споживача при проведенні зняття показань приладів обліку «Акт фіксації показань приладів обліку на ПС і ТП ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»вважається дійсним за наявністю підписів представників РЕМ та/або ЕМ скріпленими відповідними печатками.

25.11.2011 року та 19.12.2011 року позивачем були знятті показання з електролічильника відповідача. За результатами проведеної перевірки було складено Акти фіксації показань приладів обліку за листопад 2011 року і за грудень 2011 року, які підписані представником позивача та скріплені печаткою (а.с. 23, 32). На підставі складених Актів фіксації показань були оформлені Акти прийняття-передавання електроенергії за листопад 2011 року та грудень 2011 року та виставлені рахунок №39/410 від 28.11.2012 та рахунок № 39/410 від 10.01.2012 (а.с. 24-25; 33-34).

Пунктом 7 додатку встановлено, що для проведення остаточного розрахунку споживач у термін до 3 робочих днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РЕМ рахунок на оплату електричної енергії. Цей рахунок має бути оплачений споживачем протягом 5 банківських днів з дня його отримання, якщо споживач здійснює оплату самостійно, та 10 банківських днів, якщо споживач здійснює оплату через свою головну структуру. В разі неявки споживача для отримання рахунку постачальник направляє рахунок споживачу рекомендованим листом. У такому разі рахунок вважається отриманим споживачем з дня його відправлення.

Відповідач не з'явився для проведення остаточного розрахунку у листопаді-грудні 2011 року, у зв'язку з чим позивач оформив та направив відповідачу поштою, у листопаді супровідний лист за № 1859 від 28.11.2011з додатками та вдруге у грудні супровідний лист за № 9 від 11.01.2012 з додатками (рахунки і акти-приймання-передавання) (а.с. 28, 42).

Вручення актів і рахунків за спожиту активну електроенергію у листопаді-грудні 2011 року, підтверджується поштовими повідомленнями про вручення з відміткою представника відповідача (а.с. 30-31; 43-45).

В свою чергу відповідач не в повному обсязі сплатив вартість спожитої електричної енергії, в зв'язку з чим за період листопад-грудень 2011 року у останнього утворився борг в розмірі 15420,29 грн. за активну електроенергію, з яких за листопад 2011 року -3411,95 грн. та за грудень 2011 року -12005,34 грн.

Відповідно до п. 10 додатку № 5 до договору у разі несплати нарахувань, передбачених договором, постачальник має право повністю або частково припинити постачання електричної енергії споживачу, попередивши його про це письмово не пізніше ніж за 3 робочі дні. Позивач використав надане йому право та повністю припинив постачання електричної енергії відповідачу, що підтверджено актом про пломбування та здачі пломб і засобів обліку на збереження № 427102 від 19.12.2011 (а.с. 35-37).

У листопаді 2011 року відповідач звернувся до позивача з листом про коригування договірних величин на листопад 2011 року та просив встановити ліміт споживання електроенергії 2200 кВт/г. Позивач розглянувши заяву відповідача відмовив йому в коригуванні договірної величини споживання електричної енергії у листопаді-грудні 2011 року (а.с. 26-27).

Таким чином, договірна величина споживання електричної енергії відповідача у листопаді 2011 року складає 1000 кВт/г. Договірна величина споживання електричної енергії у грудні 2011 року складає 1000 кВт/г.

У листопаді 2011 року відповідачем фактично було спожито 7926 кВт/г електричної енергії, однак заявлена договірна величина 1000 кВт/г. Таким чином, перевищення договірної величини за листопад 2011 року складає 6926 кВт/г.

У грудні 2011 року відповідачем фактично було спожито 11418 кВт/г електричної енергії, однак заявлена договірна величина 1000 кВт/г . Таким чином, перевищення договірної величини за грудень 2011 року складає 10418 кВт/г.

Відповідно до п. 9 додатку № 5 до договору нарахування за понад договірне споживання електричної енергії та електричної потужності, за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії з ПДВ, сум пені, 3% річних, індексу інфляції відображуються в окремому рахунку, який споживач електричної енергії повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РЕМ у термін до 3 робочих днів після закінчення розрахункового місяця. Термін сплати такого рахунку визначається вимогами п. 7 порядку.

Позивачем було оформлено та направлено відповідачу поштою повідомлення № 705 від 28.11.2011 та рахунок № 39/410.131822 від 28.11.2011 за перевищення договірної величини за листопад 2011 року на суму 6058,86 грн., повідомлення № 704 від 23.12.2011 та рахунок № 39/410.103631 від 23.12.2011 за перевищення договірної величини за грудень 2011 року на суму 9128,25 грн. Отримання повідомлень та рахунків підтверджується поштовим повідомленням про вручення з відміткою представника відповідача (а.с. 38-44).

В свою чергу відповідачем не було сплачено рахунки за перевищення договірної величини за листопад-грудень 2011 року. У зв'язку з чим утворився борг у сумі 15187,11 грн.

Пунктом 4.2.1 договору та п. 8 додатку №5 до договору сторони передбачили, що за кожний день прострочення платежів стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, враховуючи день фактичної оплати.

На підставі умов договору, а також з урахуванням приписів ст. 232 Господарського кодексу України позивачем нараховано та заявлено до стягнення з позивача пеню за порушення строків оплати поставленої активної електроенергії за період з листопад - грудень 2011 року у розмірі 782,99 грн., що підтверджено відповідним розрахунком (а.с. 49).

На підставі приписів ст. 625 Цивільного кодексу України позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3% річних у сумі 153,43 грн. та інфляційні нарахування на суму боргу у сумі 95,53 грн., що підтверджено відповідними розрахунками позивача, наявними у матеріалах справи (а.с. 49).

Крім того, у зв'язку з невиконанням умов договору відповідачем, позивач просить розірвати договір №410 від 06.05.2008 про постачання електричної енергії укладений між сторонами.

Оцінивши всі обставини справи, суд вважає, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.

У відповідності з приписами ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ст. 4 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Правовідносини між сторонами за позовом виникли із договору про постачання електричної енергії № 410 від 06.05.2008, який за своєю правовою природою є різновидом договору купівлі-продажу і до нього застосовуються загальні положення про купівлю-продаж.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Зазначена норма Цивільного кодексу України кореспондується з положеннями статті 265 Господарського кодексу України.

Згідно статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтями 526 ЦК України та 193 ГК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Приписами статті 530 ЦК України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов'язання, у відповідності до статті 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто -неналежне виконання.

Фактичні обставини свідчать, що позивач на виконання умов договору постачав відповідачу електроенергію, претензій щодо постачання електроенергії у відповідача немає.

Обсяги спожитої активної електроенергії за період листопад -грудень 2011 року та перевищення договірної величини споживання електричної енергії у листопаді - грудні 2011 року позивач підтверджує складеними актами фіксації показань приладів обліку, актами прийняття-передавання товарної продукції та рахунками.

Втім, відповідач в порушення умов договору до нього не в повному обсязі здійснив оплату за активну електроенергію за період з листопада 2011 року по грудень 2011 року та перевищення договірної величини споживання електричної енергії у листопаді-грудні 2011 року, у зв'язку з чим виникла заборгованість по сплаті активної електроенергії в сумі 15420,29 грн. та перевищення договірної величини споживання електричної енергії в сумі 15187,11 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача за активну електроенергію з листопада 2011 року по грудень 2011 року у розмірі 15420,29 грн. та заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у листопаді-грудні 2011 року у розмірі 15187,11 грн., підтверджена матеріалами справи, заявлена обґрунтовано та підлягає до стягнення з відповідача.

Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Пунктом 4.2.1 договору та п. 8 додатку №5 до договору сторони передбачили, що за кожний день прострочення платежів стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, враховуючи день фактичної оплати.

Частиною 6 статті 232 ГК України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

За порушення строків оплати поставленої активної електроенергії за період з 16.12.2011 по 07.05.2012 відповідачу нарахована пеня в розмірі 782,99 грн.

Перевіривши розрахунок заявленої суми пені суд дійшов висновку, що позивачем пеня нарахована вірно та є обґрунтовано заявленою.

Позивачем обґрунтовано нараховано та заявлено до стягнення 3% річних у сумі 153,43 грн. та інфляційні нарахування на суму боргу у сумі 95,53 грн., що підтверджено відповідними розрахунками позивача, наявними у матеріалах справи.

Відповідно до приписів ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. За таких обставин, правомірною є вимога позивача щодо розірвання договору про постачання електричної енергії від 06.05.2008 № 410.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню повністю з віднесенням на відповідача судових витрат у справі на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 75, статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрпром-постач», вул. Сосюри, 42, м. Луганськ, 91055, ідентифікаційний код 33571575, на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», пр. Леніна, буд. 11, м. Горлівка Донецької області, 84601, ідентифікаційний код 00131268, борг за активну електроенергію за договором № 410 від 06.05.2008 за період листопад -грудень 2011 року у сумі 15420 грн. 29 коп. (п'ятнадцять тисяч чотириста двадцять гривень 29 копійок), борг за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у листопаді - грудні 2011 року у сумі 15187 грн. 11 коп. (п'ятнадцять тисяч сто вісімдесят сім гривень 11 копійок), пеню у сумі 782 грн. 99 коп. (сімсот вісімдесят дві гривні 99 копійок), 3% річних у сумі 153 грн. 43 коп. (сто п'ятдесят три гривні 43 копійки), інфляційні нарахування у сумі 95 грн. 53 коп. (дев'яносто п'ять гривень 53 копійки), витрати зі сплати судового збору в сумі 2682 грн. 50 коп. (дві тисячі шістсот вісімдесят дві гривні 50 копійок), видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. Розірвати договір №410 від 06.05.2008 про постачання електричної енергії, укладеного між ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»та ТОВ «Компанія «Укрпром-постач».

В судовому засіданні відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 26.12.2012.

Суддя А.В. Секірський

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення24.12.2012
Оприлюднено27.12.2012
Номер документу28255440
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/48/1-17/2012-3пд/5014/2224/2012

Постанова від 05.06.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Дерепа В.І.

Ухвала від 22.05.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Дерепа В.І.

Ухвала від 09.04.2014

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Постанова від 19.03.2014

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Москальова І.В.

Ухвала від 28.01.2014

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Ухвала від 14.01.2014

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Ухвала від 15.11.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.В. Сажнева

Ухвала від 13.11.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Рішення від 24.12.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Секірський А.В.

Постанова від 08.11.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дерепа В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні