cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2013 р. Справа № 5010/874/2012-П-27/44
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Дерепи В.І. - головуючого (доповідача), Грека Б.М., Палія В.В.,
за участю представників:
прокурора - Гудименко Ю.В.
позивача -
відповідача - Михна Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікувально-оздоровчого комплексу "Карпати" на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 18.09.2012 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.12.2012 року у справі за позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах держави, яка через Міністерство енергетики та вугільної промисловості України є акціонером та здійснює повноваження управління державними корпоративними правами НАК "Нафтогаз України" в особі: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", яке представляє Долинське управління по експлуатації газового господарства до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікувально-оздоровчого комплексу "Карпати" про стягнення коштів за договором № Дл-12-81 П/к на постачання природного газу за регульованим тарифом (для промислових підприємств та комунально-побутових організацій) від 29.12.2011 року та № Дл-12-81 Р/к на розподіл природного газу (на транспортування природного газу газорозподільними мережами) від 29.12.2011 року в сумі 28 059,26 грн.,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2012 року Долинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", яке представляє Долинське управління по експлуатації газового господарства звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікувально-оздоровчого комплексу "Карпати" про стягнення коштів в сумі 28 059,26 грн.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 18.09.2012 року (суддя Михайлишин В.В.) позов Долинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", яке представляє Долинське управління по експлуатації газового господарства (надалі Долинське УЕГГ) задоволено. З Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікувально - оздоровчий комплекс "Карпати" (надалі ТОВ "ЛОК "Карпати") на користь позивача стягнуто 28 059, 26 грн. заборгованості за договорами № Дл-12-81 П/к на постачання природного газу за регульованим тарифом (для промислових підприємств та комунально - побутових організацій) від 29.12.2011р. та № Дл-12-81 Р/к на розподіл природного газу (на транспортування природного газу газорозподільними мережами) від 29.12.2011 року та вирішено питання розподілу судових витрат.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 12.12.2012 року рішення суду залишене без змін.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, відповідач просить їх скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права.
Обговоривши доводи касаційної скарги, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно 3 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 29.12.2011 року між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" в особі Долинського управління по експлуатації газового господарства (газорозподільне підприємство, постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лікувально - оздоровчий комплекс" Карпати"(замовник, споживач) укладено Договір № Дл-12-81 Р/к на розподіл природного газу (на транспортування природного газу газорозподільними мережами) та Договір № Дл-12-81 П/к на постачання природного газу за регульованим тарифом (для промислових підприємств та комунально-побутових організацій).
Згідно п. 1.1. Договору № Дл-12-81 П/к постачальник постачає газ споживачу в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених договором.
Пунктом 2.6. Договору передбачено, що послуги з постачання газу підтверджуються підписаними сторонами актом приймання - передачі газу, що оформляється за даними вузлів обліку, визначених у додатку 2 до договору.
Відповідно до п. 5.3.7 Договору № Дл-12-81 П/к споживач зобов'язується здійснювати державну повірку ЗВТ, що знаходиться на балансі споживача, у строки встановлені державними стандартами та іншими нормативними документами.
Нормами п. 5.7 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. № 618 (надалі Правила), передбачено, що ЗВТ мають бути повірені або атестовані в установленому порядку. Власник комерційного вузла обліку газу відповідає за збереження свідоцтв про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ та паспортів до ЗВТ.
У відповідності до Технічної угоди, що є невід'ємним додатком до Договору №Дл-12-81 Р/к від 29.12.2011 року, а саме п. 3.2., замовник несе відповідальність за роботу комерційного вузла обліку газу (сукупність засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) та допоміжних засобів, що призначені для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму газу, зведеного до стандартних умов), цілісність пломб, достовірність програмування електронних обчислювачів (коректорів), результатів вимірювань, а також за своєчасну повірку ЗВТ, проведення технічних оглядів та ревізій всіх ЗВТ згідно вимог нормативних документів та експлуатаційної документації на дані ЗВТ. Оперативний контроль споживання газу замовником здійснює газорозподільне підприємство.
Господарськими судами попередніх інстанцій також встановлено, що Долинське управління по експлуатації газового господарства здійснювало надання ТОВ "ЛОК "Карпати" послуг з постачання та транспортування природного газу, в свою чергу ТОВ "ЛОК "Карпати" зобов'язувалося своєчасно оплачувати надані послуги та виконувати умови Договорів № Дл-12-81 Р/к та № Дл-12-81 П/к, однак відповідач порушив умови Договору № Дл-12-81 П/к та вимоги Правил, а саме не здійснив своєчасно повірку ЗВТ, що не оспорюється, зокрема, і представниками відповідача в судовому засіданні.
Пунктом 5.9 Правил передбачено, що власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки.
Згідно п. 3.9. Технічної угоди, перерахунок об'єму протранспортованого газу проводиться у випадках:
- прострочення терміну повірки або атестації будь - якого ЗВТ (лічильника газу, звужуючого пристрою, електронного обчислювача (коректора), вимірювальних перетворювачів: тиску, перепаду тиску, температури);
Перерахунок ведеться за проектною номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з розрахунку його цілодобової роботи або з урахуванням кількості годин роботи даного обладнання, у разі наявності документального підтвердження режиму його роботи.
Зважаючи на прострочення терміну чергової повірки ЗВТ комерційного вузла обліку газу у споживача (Лічильник GMS G-16 повірка ІІІ квартал 2009 року), Долинським УЕГГ листом від 02.04.2012р. № 12-19/579 було повідомлено споживача про здійснення перерахунку спожитого газу у березні 2012 року по проектній номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання з розрахунку його цілодобової роботи з урахуванням кількості годин роботи даного обладнання, повідомлено про об'єм газу 8831 м 3 , який включено до загального спожитого об'єму по підприємству в березні 2012 р. Крім цього, у вказаному листі позивач просив споживача підписати акт приймання -передачі природного газу за березень 2012р. Однак, відповіді на даний лист відповідач не надав.
Відповідно до п. 4.5 Договору № Дл-12-81-П/к розрахунковий період за договором становить один місяць -з 8.00 год. першого дня місяця до 8.00 год. першого дня наступного місяця включно. Зважаючи на те, що відповідач про здійснення перерахунку протранспортованого газу був повідомлений листом Долинського УЕГГ від 02.04.2012р., відтак строк оплати заборгованості настав 02.05.2012р.
Судами встановлено, що з метою досудового врегулювання спору позивачем 29.05.2012 року на адресу відповідача було надіслано претензію з вимогою терміново перерахувати на розрахунковий рахунок Долинського УЕГГ ПАТ "Івано-Франківськгаз" заборгованість по перерахунку за прострочення повірки засобів вимірювання техніки в сумі 28 059, 26 гривень. Факт надсилання претензії відповідачу підтверджується копією фіскального чеку від 29.05.2012 року № 4606. Однак, вказана претензія була залишена відповідачем без належної відповіді та задоволення.
За невиконання умов Договорів, а саме за не проведення своєчасної повірки вимірювальної техніки, Долинським УЕГГ було проведено перерахунок об'єму протранспортованого газу у відповідності до вимог п. 3.9 Технічної угоди, внаслідок чого заборгованість відповідача перед позивачем становить 28 059, 26 гривень.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суди попередніх судових інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що відповідачем в порушенням вимог п. 3.2 Технічної угоди та умов Договору № Дл-12-81 Р/к від 29.12.2011р. прострочено термін чергової повірки ЗВТ (засобів вимірювальної техніки) комерційного вузла обліку газу у споживача, а саме лічильника GMS G-16 повірка ІІІ кварталу 2009 року, внаслідок чого Долинським управлінням по експлуатації газового господарства споживачу проведено перерахунок спожитого газу у березні 2012 року. Факт порушення відповідачем умов договору підтверджується матеріалами справи, а відтак позивачем у відповідності до додатку № 4 до Договору № Дл-12-81 Р/к від 29.12.2011 року (технічної угоди), "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" та "Методики визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами" правомірно здійснено перерахунок спожитого газу по проектній номінальній потужності неопломбованого обладнання з розрахунку його цілодобової роботи, внаслідок чого заборгованість відповідача перед позивачем становить 28 059,26 грн.
Відповідно до ст.32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Судова колегія Вищого господарського суду України вважає, що місцевий господарський суд у рішенні вірно застосував норми матеріального права і обґрунтовано визнав такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 28 059,26 грн. заборгованості за договором № Дл-12-81 П/к на постачання природного газу за регульованим тарифом (для промислових підприємств та комунально-побутових організацій) від 29 грудня 2011 року та № Дл-12-81 Р/к на розподіл природного газу (на транспортування природного газу газорозподільними мережами) від 29 грудня 2011 року
Доводи відповідача, викладені у касаційній скарзі, судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними у справі доказами і не відповідають вимогам діючого законодавства, що регулює дані правовідносини
Тому, суд вважає, що оскаржувані судові рішення відповідають обставинам справи та вимогам закону, тому їх необхідно залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 18 вересня 2012 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12 грудня 2012 року залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий, суддя В.І.Дерепа
Судді Б.М.Грек
В.В.Палій
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2013 |
Оприлюднено | 01.03.2013 |
Номер документу | 29649155 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дерепа В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні