cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 року м. Київ К-36108/10
К-36109/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Ланченко Л.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську та Державної податкової адміністрації України
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року
у справі № 2а-5176/10/1270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Реон Сервис»
до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську,
Державної податкової адміністрації України
про визнання дій незаконними, акту недійсним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Реон Сервис»(позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську (відповідач-1) та Державної податкової адміністрації України (відповідач-2), в якому просило визнати дії комісії ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську щодо анулювання реєстрації ТОВ «Реон Сервис»в якості платника податку на додану вартість незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству, визнати акт № 142 від 19 травня 2010 року по анулюванню реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Реон Сервис»недійсним, а також зобов'язати ДПА України поновити позивача в Реєстрі платників податку на додану вартість.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано акт № 142 від 19 травня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Реон Сервис». Зобов'язано ДПА України внести зміни до Реєстру платників податку на додану вартість, поновивши ТОВ «Реон Сервис»в Реєстрі платників податку на додану вартість з 19 травня 2010 року. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Реон Сервис»судові витрати із сплати судового збору в розмірі 1,70 грн.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, відповідачі звернулись до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами.
ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську в поданій касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить змінити постановлені у справі судові рішення в частині задоволення позовних вимог та відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
В поданій касаційній скарзі ДПА України, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року, ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційні скарги слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ «Реон Сервис»зареєстровано в якості платника податку на додану вартість в грудні 2008 року, у зв'язку з чим йому видано Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100158231 від 30 грудня 2008 року.
В свою чергу, комісією, створеною відповідно до розпорядження ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську № 234 від 21 вересня 2005 року, встановлено заниження позивачем за період з липня 2009 року по березень 2010 року податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму в розмірі 2 884 774,36 грн.
З огляду на викладене, податковий орган дійшов висновку про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Реон Сервис», у зв'язку з чим відповідачем-1 складено акт № 142 від 19 травня 2010 року про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість на підставі підпункту «в»пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі -Закон № 168/97-ВР).
Задовольняючи позов частково, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до підпункту «в»пункту 9.8 статті 9 Закону № 168/97-ВР реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.
Правовий аналіз наведеного положення Закону № 168/97-ВР не дає підстав для висновку про можливість анулювання реєстрації платника податку на додану вартість з будь-яких причин взагалі, оскільки, поняття «будь-які інші причини»у вказаній правовій нормі вжито саме стосовно звільнення особи від сплати податку з інших мотивів, ніж рішення суду, однак жодним чином не розширює вичерпний перелік підстав для анулювання реєстрації платника відповідно до зазначеного підпункту Закону.
Разом з тим, як встановлено судами, з моменту реєстрації позивача в якості платника податку на додану вартість він не реєструвався як платник єдиного податку та не став суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від встановленого Законом № 168/97-ВР, чи звільняють від сплати податку на додану вартість за рішенням суду або з будь-яких інших підстав.
При цьому, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано не прийняли до уваги посилання відповідачів на розпорядження Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1120-р «Деякі питання адміністрування податку на додану вартість»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин»; далі -Розпорядження) як на підставу для анулювання реєстрації позивача в якості платника податку на додану вартість, адже згідно з пунктом 11.4 статті 11 Закону № 168/97-ВР зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому Законі, пріоритет мають норми цього Закону. Це правило не поширюється на міжнародний договір (угоду), згода на обов'язковість якого (якої) надана Верховною Радою України.
Таким чином, оскільки, Закон № 168/97-ВР, який має вищу юридичну силу в порівнянні з Розпорядженням, що є підзаконним нормативно-правовим актом, не містить такої підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість як заниження ним податкових зобов'язань, то у відповідача-1 були відсутні правові підстави для анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Реон Сервис».
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року такими, що прийняті з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до їх зміни чи скасування.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську та Державної податкової адміністрації України відхилити, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Голубєва Г.К.
Ланченко Л.В.
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2013 |
Оприлюднено | 18.03.2013 |
Номер документу | 29964120 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Рибченко А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні