ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" березня 2013 р. Справа № 5008/408/2012
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого-судді Бонк Т. Б.
суддів Бойко С. М.
Костів Т. С.
при секретарі судового засідання М. Мельник
за участю представників сторін:
від позивача (апелянта) - не з'явився
від відповідача - Ганчак В. І. - представник за довіреністю
від третіх осіб - не з'явилися
розглянув апеляційну скаргу ОСОБА_3, м. Ужгород б/н і б/д
на рішення господарського суду Закарпатської області від 03.10.2012 р. (суддя Журавчак Л. С.)
у справі № 5008/408/2012
за позовом ОСОБА_3, м. Ужгород
до відповідача ПАТ Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття", м. Ужгород
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_4, м. Ужгород
ОСОБА_5, м. Ужгород
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача державного реєстратора виконавчого комітету Ужгородської міської ради Закарпатської області
ВАТ Корпоративний не диверсифікований інвестиційний фонд закритого типу "Інеко Ріал Істейт", м. Київ
про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів від 19.01.2012 р.
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Закарпатської області від 03.10.2012 р. у справі № 5008/408/2012 відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, м. Ужгород до ПАТ Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття", м. Ужгород про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів від 19.01.2012 р.
Рішення суду мотивоване тим, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідним є факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову. В даному випадку суд дійшов висновку, що права позивача як акціонера діями товариства не порушено.
У своїй апеляційній скарзі позивач просить дане рішення скасувати та прийняти нове, яким задоволити позов, посилаючись на те, що суд, приймаючи оскаржуване рішення, керувався постановою Пленуму ВСУ № 13 від 24.10.2008 р. На думку апелянта, дана постанова не може бути застосована до проведення загальних зборів відповідача в період дії Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки постанова Пленуму ВСУ стосується вирішення корпоративних спорів на підставі Закону України «Про господарські товариства», який станом на дату проведення оскаржуваних зборів втратив чинність. Також апелянт зазначає про незаконність призначення керівництва 15.12.2011 р.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення господарського суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, мотивуючи тим, що позивач, будучи належним чином повідомленим про час, дату і місце проведення зборів, про місце та особу, яка зобов"язана на вимогу акціонера ознайомити його з матеріалами, для позачергових зборів, з власної ініціативи не скористався ні правом на участь у таких зборах, ні не ознайомився з документами. Не скористався позивач і можливістю ознайомитись з документами безпосередньо у місці проведення зборів перед їх початком. Жодних порушень прав позивача як акціонера на отримання інформації відповідач у своїх діях не вбачає, та й позивачем не подано суду доказів про звернення до товариства чи акціонера, який проводив позачергові збори, з вимогою про надання інформацїї.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі та у відзиві на неї, заслухавши пояснення представників сторін у судових засідань, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.01.2012 р. акціонером, який володіє більш як 10 % акцій товариства, ВАТ Корпоративним недиверсифікованим інвестиційним фондом закритого типу „Інеко Ріал Істейт" скликано та проведено позачергові загальні збори акціонерів ПАТ Готельно-туристичний комплекс "Інтурист - Закарпаття", оформлені протоколом № 14.
Статутом товариства, затвердженим загальними зборами акціонерів ВАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття" (протокол № 12 від 12.10.2011 р.), встановлено, що позачергові загальні збори можуть бути скликані безпосередньо акціонерами, які вимагають їх проведення (п. 7.7.12, п. 7.7.18).
У разі скликання позачергових загальних зборів акціонерами товариства, повідомлення про це та інші матеріали розсилаються всім акціонерам особою, яка веде облік прав власності на акції товариства.
Так, Всеукраїнський депозитарій цінних паперів 14.12.2011р. надіслав акціонерам ПАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття", в тому числі позивачу, повідомлення про скликання позачергових загальних зборів, які відбудуться 19.01.2012 р. о 13:00 год. за адресою: 88000 м. Ужгород, вул. Перемоги, 144, 2-й поверх, актовий зал. Реєстрація акціонерів та їх представників відбудеться за тією ж адресою з 10:00 до 12:00 год.
В повідомленні також було зазначено, що отримати довідку, ознайомитися з матеріалами, що виносяться на обговорення позачергових зборів акціонерів можна за адресою та телефоном: 01032, м. Київ, вул. Старовокзальна, 24 (3 поверх), офіс "Інеко", тел./ф. (044) 201-64-17. Посадова особа, відповідальна за ознайомлення акціонерів з матеріалами - Будяков Владислав Євгенович.
Позивач на вказані збори не з'явився, відповідно участі в голосуванні не брав.
За наслідками проведення зборів прийнято рішення по наступних питаннях порядку денного:
1) обрання лічильної комісії, голови та секретаря зборів, затвердження регламенту проведення зборів;
2) про відкликання членів Правління товариства;
3) обрання особового складу Правління товариства;
4) про відкликання членів Наглядової ради товариства;
5) обрання особового складу Наглядової ради товариства;
6) про відкликання членів Ревізійної комісії товариства;
7) обрання особового складу Ревізійної комісії товариства;
8) про внесення змін до статуту товариства та затвердження його в новій редакції;
9) про внесення змін до внутрішніх положень товариства:
- Положення про Правління ПАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття"";
- Положення про Наглядову раду ПАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття"";
- Положення про Ревізійну комісію ПАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття"";
- Положення про Загальні збори ПАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття"";
- Положення про комерційну таємницю і конфіденційну інформацію ПАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття"";
- затвердження положень у нових редакціях.
10) про затвердження умов договорів, що укладатимуться з членами Правління товариства (в тому числі з головою Правління товариства), обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами Правління товариства;
11) про затвердження умов договорів, що укладатимуться з членами Наглядової ради товариства (в тому числі з головою Наглядової ради товариства), обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами Наглядової ради;
12) про затвердження умов договорів, що укладатимуться з членами Ревізійної комісії товариства (в тому числі з головою Ревізійної комісії товариства), обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами Ревізійної комісії;
13) про вчинення товариством значних правочинів. Попереднє схвалення значних правочинів (із зазначенням характеру правочинів та їх граничної вартості);
14) про обрання уповноваженої особи акціонерів для участі у справі про банкрутство товариства.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про акціонерні товариства», позачергові загальні збори акціонерного товариства скликаються наглядовою радою, зокрема, на вимогу акціонерів (акціонера), які на день подання вимоги сукупно є власниками 10 і більше % простих акцій товариства.
Наглядова рада приймає рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства або про відмову в такому скликанні протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання. У разі якщо протягом вказаного строку наглядова рада не прийняла рішення про їх скликання, такі збори можуть бути скликані акціонерами, які цього вимагають.
Нормами ст. 35 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених ч. 6 ст. 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.
Пунктом 7.7.19 статуту товариства встановлено, що у разі скликання позачергових загальних зборів акціонерами товариства, повідомлення про це та інші матеріали розсилаються всім акціонерам товариства особою, яка веде облік прав власності на акції товариства.
Акціонер до проведення зборів за запитом має можливість в порядку, визначеному ст. 36 цього Закону, ознайомитися з проектом (проектами) рішення з питань порядку денного (ч. 2 ст. 37 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Матеріалами справи підтверджено дотримання акціонером, який скликав позачергові загальні збори, порядку їх скликання. Позивачем підтверджено отримання в установленому порядку повідомлення про скликання зборів; повідомлення містить всю необхідну інформацію, передбачену вищезазначеним Законом та статутом товариства.
Як встановлено судом, позивач не скористався своїм правом, передбаченим ст. 36 Закону України «Про акціонерні товариства», на збори не з'явився, участь у голосуванні не брав. В матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до товариства чи акціонера, який скликав позачергові збори, про надання документів чи інформації, які стосувалися б проведення зборів, призначених на 19.01.2012 р., тоді як інші акціонери за бажанням таку інформацію отримували (докази містяться в матеріалах справи).
Твердження позивача про безпідставність скликання зборів самим акціонером спростовується недоведеністю позивачем задоволення вимоги Наглядовою радою товариства про проведення таких зборів. Поданий суду протокол № 27/11 від 09.12.2011 р. таким доказом бути не може, оскільки законодавством встановлений порядок і визначені строки для надіслання відповіді про розгляд вимоги акціонера щодо скликання позачергових зборів (про задоволення такої вимоги чи вмотивовану відмову).
На вимогу суду першої інстанції відповідачем було подано конверти з оригіналами бюлетенів голосування на загальних зборах 19.01.2012 р., які були досліджені у судовому засіданні за участю представників сторін. Як вбачається з матеріалів справи, суд першої інстанції дослідив 14 конвертів з бюлетенями голосування по 14 питаннях порядку денного і встановив, що кількість голосів "За", "Проти", "Утримався" співпадає з результатами, відображеними у відповідних протоколах лічильної комісії (копії містяться в матеріалах справи). Слід зазначити, що наявні в конвертах бюлетені з відміткою "неможливо визначити варіант голосування", "зданий після оголошення результатів голосування" чи "не приймає участі в підрахунку", які на думку позивача мали бути визнані чи зазначені як недійсні, на результати голосування би не вплинули.
Таким чином, наведеним спростовуються доводи позивача про невідповідність результатів голосування інформації, яка міститься у бюлетенях.
При розгляді справи судом враховано, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень (постанова Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (ст.ст. 41, 42, 59, 60 Закону «Про господарські товариства»);
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч. 4 ст. 43 Закону «Про господарські товариства»);
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (ст.ст. 40, 45 Закону «Про господарські товариства»).
При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Слід враховувати також, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідним є факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
З огляду на наведене, розглянувши спір по суті, апеляційний суд, підтримуючи позицію місцевого господарського суду, не вбачає порушення права позивача як акціонера діями товариства, а тому у задоволенні позовних вимог правомірно відмовлено.
Крім цього, твердження апелянта про те, що Закон України «Про господарські товариства» втратив чинність у зв'язку із прийняттям Закону України «Про акціонерні товариства», а тому постанова Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 р. не підлягає застосуванню в даному випадку, не заслуговують на увагу з огляду на п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», згідно якого через 2 роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність ст.ст. 1 - 49 Закону України "Про господарські товариства" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., N 49, ст. 682) у частині, що стосується акціонерних товариств. При цьому, вказана постанова Пленуму ВСУ є чинною і підлягає застосуванню.
Щодо посилання апелянта на незаконність обрання керівництва 15.12.2011 р., суд зазначає, що новий склад наглядової ради обрано зборами акціонерів 15.12.2012 р. Правомірність їх обрання та проведення зборів підтверджується рішенням господарського суду Закарпатської області, яке залишене без змін Львівським апеляційним господарським судом та Вищим господарським судом України.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте з врахування всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Закарпатської області від 03.10.2012 р. у справі № 5008/408/2012 залишити без змін, апеляційну скаргу ОСОБА_3, м. Ужгород - без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи скерувати на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 15.03.2013 р.
Головуючий суддя Бонк Т. Б.
Суддя Бойко С. М.
Суддя Костів Т. С.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2013 |
Оприлюднено | 19.03.2013 |
Номер документу | 29993313 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Бонк Т.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні