21/234
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.02.09 р. Справа № 21/234
Прокурор Слов'янського району Донецької області в інтересах державив особі:
Долинської сільської ради (позивач)
до відповідача: Приватного сільськогосподарського підприємства “Дружба”
про стягнення 81 525,54 грн.
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
прокуратури: Васильєва О.С.
позивача: Багрій С.Я. – землевпорядник
відповідача: Нестеренко С.О. – за дов.
Прокурором Слов'янського району Донецької області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради подано позов до Приватного сільськогосподарського підприємства “Дружба” (далі ПСП “Дружба”) про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття та використання (вирощування сільськогосподарських культур) земельних ділянок загальною площею 93,3га з земель запасу сільради, у сумі 81 525,54 грн.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що:
- відповідач, не маючи правовстановлюючих документів, самовільно зайняв і безкоштовно використовував (вирощував сільськогосподарські культури) на території Долинської сільської ради земельні ділянки загальною площею 93,3га, які відносяться до земель запасу сільради;
- загальна сума шкоди заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки складає 81 525,54грн.
Позивач позов прокурора підтримав.
Відповідач позов не визнав з посиланням на те, що земельні ділянки загальною площею 93,3га, про які йде мова у позовній заяві, у дійсності підприємством не використовувались для вирощування сільськогосподарських культур. Вони були тільки зорані з метою забезпечення їх захисту від заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям на виконання умов укладеного між підприємством і Долинською сільською радою попереднього договору про укладення договору оренди земельної ділянки.
Факт укладення з відповідачем попереднього договору про укладення договору оренди земельної ділянки представник Долинської сільської ради підтвердив і пояснив, що договір був укладений у квітні 2007 року і тільки на 8 місяців.
Розгляд справи закінчено 10.02.2009р.
Для підготовки та оголошення повного тексту рішення у засіданні оголошувалася перерва до 15год.00хв. 16.02.2009р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача і відповідача у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
20.10.08р. державним інспектором - головним спеціалістом Північного регіонального відділу Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області здійснена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства Приватним сільськогосподарським підприємством “Дружба” на земельній ділянці сільськогосподарського призначення Долинської сільської ради та складено відповідний акт. В результаті перевірки встановлено, що ПСП “Дружба” самовільно, без правоустановчих документів, зайнята та використовуються земельна ділянка загальною площею 93,3га з земель резервного фонду Долинської сільської ради сільськогосподарського призначення для обробки та вирощування сільськогосподарських культур, на момент перевірки зазначена земельна ділянка зорана разом з пожнивними залишками. Акт перевірки відповідачеві було направлено поштою.
За результатами перевірки, проведеної 20.10.08р., складено протокол про адміністративне правопорушення № 010249 та припис № 021258.
Приписом від 20.10.08р. № 021258 відповідач зобов'язувався у місячний термін усунути порушення земельного законодавства.
Земельні ділянки загальною площею 93,3га з земель запасу сільради знаходяться за межами населеного пункту і перебувають у власності держави, у зв'язку з чим, як зазначає прокурор у позовній заяві, ними відповідно до ст.17 Земельного кодексу України має розпоряджатись Слов'янська районна державна адміністрація.
За таких обставин і зважаючи на те, що:
Згідно п.”а” ст.17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Ст.25 Земельного Кодексу України передбачено, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій. Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Згідно п.12 Перехідних Положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Господарський суд вважає, що землі запасу сільради, які знаходяться за межами населеного пункту, перебувають у власності держави і ними має розпоряджатись Слов'янська районна державна адміністрація, у зв'язку з чим діями відповідача права чи законні інтереси Долинської сільської ради порушені не були, вона є неналежним позивачем за таким позовом (належним позивачем за таким позовом є районна державна адміністрація), а тому вимоги прокурора Слов'янського району в інтересах держави в особі Долинської сільської ради (незалежно від того, чи була заподіяна відповідачем шкода чи ні) задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, ст.ст.17, 25, п.12 Перехідних Положень Земельного Кодексу України, п.30 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” і керуючись ст.ст.49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р I Ш И В :
У задоволенні позовних вимог прокурора Слов'янського району Донецької області в інтересах держави в особі Долинської сільської ради до Приватного сільськогосподарського підприємства “Дружба” про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття та використання (вирощування сільськогосподарських культур) земельних ділянок загальною площею 93,3га з земель запасу сільради, у сумі 81 525,54 грн., відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.
Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.
Суддя
Надруковано примірників:
1 – до справи;
2 – прокурору;
1 – позивачу;
1 – відповідачу.
Виконала:
Тел.381-91-18
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2009 |
Оприлюднено | 03.03.2009 |
Номер документу | 3039440 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Матюхін В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні