ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 квітня 2013 р. Справа № 902/120/13-г
Провадження № 18/902/7/13
за позовом : Прокурора Чернівецького району (23100, смт. Чернівці вул. Чапаєва, 26) в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах: Чернівецької районної державної адміністрації Вінницької області (23100, Вінницька обл., смт. Чернівці, вул. Леніна, буд.103/1)
Мартиш В.В.
до :Селянського фермерського господарства "Ольчедаївського А.М."(24110, Вінницька обл., Чернівецький район, с. Біляни, вул. Ломоносова, 12) Фермерського господарства "Ольчедаївського А.М." (24110, Вінницька обл., Чернівецький район, с. Біляни, вул. Ломоносова, 12)
про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним
Господарський суд Вінницької області у складі:
Головуючого судді Маслія І.В.
Секретар судового засідання Васелишена Н.О.
Представники :
прокурор Формула І.Ю., службове посвідчення №007078 від 01.10.12 р.
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ :
До господарського суду Вінницької області звернувся прокурор Чернівецького району в інтересах держави в особі Чернівецької районної державної адміністрації Вінницької області до Фермерського господарства «Ольчадаївського А.М.» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним.
Позов мотивовано тим, що під час проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства встановлено порушення вимоги чинного законодавства, а саме: ст.ст. 203, 215 ЦК України, ст.ст. 10,11,19 Закону України «Про оренду державного майна», ст. 15,16 Закону України «Про оренду землі» та інших норм, у зв'язку з чим прокурор вважає, що договір є недійсним.
Ухвалою суду від 23.01.2013 р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 07.02.2013 р.
Розгляд справи неодноразово відкладався в зв'язку з неявкою представника відповідача та позивача.
04.03.2013 р. через канцелярію суду надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Дана заява судом не приймається оскільки прокурор заяву не підтримав, а позивачем не надано доказів в обґрунтування заяви про залишення позову без розгляду.
Через канцелярію суду 04.03.2013 р. надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує доводи прокурора щодо визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та просить залишити позов без задоволення.
В судове засідання 04.04.2013 р. з'явився прокурор.
Позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, разом з тим факт належного повідомлення сторін про дату та час проведення судового засідання стверджується підписами представників на письмовій розписці про ознайомлення з датою та часом судового засідання (а.с. 60).
На підставі викладеного суд вважає, що вжив усіх необхідних заходів для повідомлення сторін про час слухання справи, та з урахуванням вимог ст. 69 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Вивчивши матеріали справи судом встановлено наступне:
12.05.2005 р. між Чернівецькою районною державною адміністрацією (далі-позивач) та Фермерським господарством «Ольчадаївського А.М.» укладено Договір оренди землі (далі - Договір).
Відповідно до п.1. Договору, Орендодавець (Чернівецька районна державна адміністрація) передає, а Орендар (ФГ «Ольчадаївського А.М.») приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, відповідно до розпорядження Чернівецької РДА № 31 від 07.02.2005 р., яка знаходиться на території Гонтівської сільської ради, загальною площею 12,5 га, у тому числі 12,5 га ріллі (п.2 Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до п. 5 Договору становить 122 202,37 грн.
Згідно п. 8. Договору, договір укладено на 15 років.
Пунктом 9. Договору сторонами визначено розмір орендної плати, а саме 50 грн. за 1 га в рік.
28.12.2012 року між позивачем та відповідачем укладено Угоду про зміну умов Договору від 12.05.2005 р., якою змінено нормативну грошову оцінку земельної ділянки та орендну плату, а саме: грошова оцінка становить - 278150,40 грн. орендна плата становить 667,56 грн. за 1 га в рік. Всього 8344,51 грн. в рік.
Відповідач у своєму відзиві зазначив, що погодився сплачувати 667,56 грн. за 1 га в рік однак вважає що дана ціна встановлена з порушенням чинного законодавства.
В судовому засіданні прокурор заявлений позов підтримав у повному обсязі та, посилаючись на позовну заяву, вважає що даний договір є недійсним, оскільки:
- у Договорі відсутні істотні умови, визначені ст. 15 Закону України «Про оренду землі», а саме: відсутній Акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- в Договорі не визначено місце розташування земельної ділянки, що передається в оренду, лише зазначено, що земельні ділянки знаходяться на території Гонтівської сільської ради
- передача в оренду земельної ділянки відповідачу відбулася без висновку державної експертизи землевпорядної документації та погодження районним відділом земельних ресурсів управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області санітарно-епідеміологічною службою органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
- Зазначив також що невірно визначений розмір орендної плати (значно занижений), що істотно зачіпає інтереси держави в особі Гонтівської сільської ради, оскільки сплата коштів за користування земельною ділянкою нараховується в місцевий бюджет сільської ради.
- Також зазначає інші підстави недійсності Договору.
Так, заслухавши пояснення прокурора, повно та об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи та надавши їм правову оцінку, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
За довідкою відділу Держкомзему у Чернівецькому районі № 8 від 09.01.2012 р., станом на 30.12.11 р. в користуванні ФГ «Ольчадаївського А.М.» рахується всього земель - 12,5 га, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 278150,40 грн. (а.с. 10).
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (далі -Закону) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності, а згідно ст. 3 Закону, об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону, орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом.
Згідно ст. 13 Закону - Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, що діяла на момент укладення Договору), а також згідно п. 2.26 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.11 року «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», істотними умовами договору оренди землі є:
- строк дії договору оренди ;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
- умови збереження стану об'єкта оренди;
- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
- відповідальність сторін;
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Невід'ємною частиною договору оренди землі є:
- план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі об'єкта оренди.
Відповідно до ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що ним обумовлені.
Згідно ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною вимог, які встановлені частинами 1-3, 5-6 ст. 203 цього Кодексу.
Як встановлено судом (відповідно до матеріалів справи), у порушення вимог ч. 4 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», до Договору не додано жодного документу, що є невід'ємною його частиною, а саме не додано:
- план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі об'єкта оренди;
За таких обставин, з наведених вище норм земельного законодавства, доводи прокурора про недійсність правочину у зв'язку з порушенням вимог чинного законодавства під час його укладання є цілком обґрунтованими та приймаються судом до уваги.
Згідно п. 4 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 06.11.09, судам відповідно до статті 215 ЦК необхідно розмежовувати види недійсності правочинів: нікчемні правочини - якщо їх недійсність встановлена законом (частина перша статті 219, частина перша статті 220, частина перша статті 224 тощо), та оспорювані - якщо їх недійсність прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує їх дійсність на підставах, встановлених законом (частина друга статті 222, частина друга статті 223, частина перша статті 225 ЦК тощо). Нікчемний правочин є недійсним через невідповідність його вимогам закону та не потребує визнання його таким судом. Оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним лише за рішенням суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України "Про оренду землі", Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
В п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" роз'яснено, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.
Відповідно до ст.ст. 4-3, 32, 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи і їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили (ст. 43 ГПК України).
На підставі викладеного, прокурором доведено, що оспорюваний Договір оренди є недійсним, у зв'язку з чим суд задовольняє позов з покладенням на відповідача судових витрат відповідно до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Визнати недійсним Договір оренди земельної ділянки від 12.05.2005 року, укладений між Чернівецькою районною державною адміністрацією та Фермерським господарством «Ольчедаївського А.М.» з дня набрання рішенням суду у справі № 902/120/13-г законної сили.
Стягнути з Фермерського господарства «Ольчедаївського А.М.» (код ЄДРПОУ 200897881, 24110, Вінницька область, Чернівецький район, с. Біляни, вул.. Ломоносова, 12 ) до спеціального фонду Державного бюджету України 1147,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Копію рішення направити сторонам рекомендованим листом.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 05 квітня 2013 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - Прокуратура Чернівецького району (23100, смт. Чернівці, вул. Чапаєва, 26)
3 - Прокуратура м. Вінниці (м. Вінниця, вул. Ватутіна, 10)
4 - позивачу (23100, Вінницька обл., смт. Чернівці, вул. Леніна, буд. 103/1)
5 - відповідачу (24110, Вінницька обл., Чернівецький район, с. Біляни, вул. Ломоносова, 12)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2013 |
Оприлюднено | 08.04.2013 |
Номер документу | 30454620 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні