ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у прийнятті апеляційної скарги
"05" квітня 2013 р.Справа № 2-32/273-07-8523 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Аленіна О.Ю.
суддів: Жекова В.І., Сидоренка М.В.
розглянувши апеляційну скаргу фізичної особи ОСОБА_1
на ухвалу господарського суду Одеської області від 20.03.2013 р. про затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі
у справі №2-32/273-07-8523
за заявою Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості
до боржника Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Чорноморський"
про визнання банкрутом
Встановила:
Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості звернувся до господарського суду Одеської області з заявою про порушення справи про банкрутство Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Чорноморський" (далі - СВК „Чорноморський") як відсутнього боржника згідно ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.11.2007 р. порушено провадження у справі №32/273-07-8523 про банкрутство СВК „Чорноморський", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Одеської області від 30.11.2007 р. визнано банкрутом СВК „Чорноморський" як відсутнього боржника у порядку статті 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Шнякіна В.О.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.03.2013 р. (суддя Антощук С.І.) про затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі було затверджено звіт ліквідатора СВК „Чорноморський", затверджено ліквідаційний баланс СВК „Чорноморський", встановлено, що вимоги, не задоволені за відсутності майна банкрута, вважати погашеними, припинено юридичну особу СВК „Чорноморський", припинено повноваження ліквідатора СВК „Чорноморський" арбітражного керуючого Рябця Олександра Михайловича, припинено провадження у справі №2-32/273-07-8523.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою господарського суду Одеської області від 20.03.2013 р. про затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі, фізична особа ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою до Одеського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 20.03.2013 р. про припинення провадження у справі №2-32/273-07-8523 про банкрутство відсутнього боржника СВК „Чорноморський", винести ухвалу про припинення процедури ліквідації, передбачену статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відносно СВК „Чорноморський", винести ухвалу про застосування до СВК „Чорноморський" процедури банкрутства - розпорядження майном боржника у справі №2-32/273-07-8523 про банкрутство СВК „Чорноморський".
Ознайомившись з матеріалами апеляційної скарги, судова колегія вважає за необхідне відмовити в її прийнятті з наступних підстав.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Пункт 8 частини 3 статті 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в ст. 14 Закону України „Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Таким чином, Господарський процесуальний кодекс України повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.
За приписами ч. 1 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Між тим, згідно з ч.6 ст.106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011 р. № 4212-VІ положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Розглядаючи дану справу господарський суд застосовує положення Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-Х11 від 14.05.1992р., оскільки його положення діяли на день порушення провадження у справі про банкрутство.
Згідно зі ст.1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" сторонами у справі про банкрутство є кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут); учасниками провадження у справі про банкрутство є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.
Таким чином, в силу особливостей процедури банкрутства (ст. 4-1 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
При цьому колегія суддів бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Однак, інші випадки участі скаржника у справі про банкрутство Законом про банкрутство не передбачені.
Пункт 1 ст. 14 цього ж Закону встановлює порядок пред'явлення кредиторами своїх вимог до боржника, який включає також подання до господарського суду письмових заяв із вимогами до боржника, а також документів, що їх підтверджують.
Відповідно до частин 4 та 5 статті 11, частини 1 статті 14 та статті 15 спеціального Закону, особа набуває статусу кредитора -сторони (учасника провадження у справі про банкрутство) з моменту визнання його грошових вимог до боржника, а також надання правової оцінки змісту вказаних вимог господарським судом та прийняття відповідної ухвали.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, фізична особа ОСОБА_1 не зверталась з грошовими вимогами до боржника в установленому порядку.
Відтак, враховуючи викладені обставини та аналіз норм законодавства щодо порядку визначення та визнання кредитором у справі про банкрутство, передбачений ст.ст. 1, 14, 15 Закону „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", судова колегія дійшла висновку, що фізична особа ОСОБА_1 не є кредитором боржника, оскільки не зверталась у встановлений законом термін із вимогами до СВК „Чорноморський" та не має підтверджених належними доказами кредиторських вимог до нього, у зв'язку з чим фізична особа ОСОБА_1 не має статусу сторони, учасника чи іншої особи у справі про банкрутство СВК „Чорноморський", а тому фізична особа ОСОБА_1 не має права подавати апеляційну скаргу на оскаржувану ухвалу.
Згідно із п. 12 постанови Верховного Суду України від 18.12.2009р. № 15 „Про судову практику в справах про банкрутство" юридичні та фізичні особи, акціонери, учасники господарських товариств, що не мають статусу сторони чи учасника у справі про банкрутство, не мають права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство, а помилково порушене апеляційне і касаційне провадження підлягають припиненню в порядку, передбаченому статтею 80 ГПК на підставі статей 91 та 107 ГПК як такі, що не підлягають вирішенню в господарських судах. В інших випадках такі скарги повертаються без розгляду. Це стосується і скарг зазначених осіб на такі ухвали.
Такої думки дотримується Вищій Господарський суд України у постанові від 12.01.2010 р. по справі № 7/113-10-1423.
Приймаючи до уваги викладене, колегія суддів не знаходить підстав, встановлених ч.1 ст.91 ГПК України, для прийняття апеляційної скарги фізичної особи ОСОБА_1 до провадження.
Враховуючи вищенаведене, у прийнятті апеляційної скарги фізичної особи ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Одеської області від 20.03.2012 р. про затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі №2-32/273-07-8523 слід відмовити.
Керуючись ст. ст.86, 91, 106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
Ухвалила:
Відмовити в прийнятті апеляційної скарги фізичної особи ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Одеської області від 20.03.2012 р. про затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі №2-32/273-07-8523.
Справу №2-32/273-07-8523 повернути до господарського суду Одеської області.
Головуючий суддя Аленін О.Ю.
Суддя Жеков В.І.
Суддя Сидоренко М.В.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2013 |
Оприлюднено | 09.04.2013 |
Номер документу | 30509816 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Аленін О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні