ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2013 р. Справа № 18/2586/11
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Пуль О.А. , суддя Білоусова Я.О. , суддя Шевель О. В.
при секретарі Ісаєвій А.Ю.
за участю представників сторін:
ПАТ «Піреус Банк МКБ» - Парненка А.А. (дов. №399/юр від 20.11.2012р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіб-Агро" (вх.№875П/2-7) на постанову господарського суду Полтавської області від 18.02.2013 року по справі №18/2586/11,
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіб-Агро", м.Полтава,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахофабрика "Полтавське сонечко", м.Лохвиця, Полтавська область,
про визнання боржника банкрутом,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою господарського суду Полтавської області від 18.02.2013 року по справі №18/2586/11 (суддя Ореховська О.О.) припинено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахофабрика "Полтавське сонечко" (37200, Полтавська область, м.Лохвиця, вул. Ватутіна, 124, код ЄДРПОУ 33509897) та припинено повноваження розпорядника майна Несвіта Володимира Івановича.
Визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Птахофабрика "Полтавське сонечко" (37200, Полтавська область, м. Лохвиця, вул. Ватутіна, 124, код ЄДРПОУ 33509897).
Відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Левченка Віталія Володимировича з наданням йому повноважень відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановлено ліквідатору організувати здійснення ліквідаційної процедури для забезпечення задоволення визнаних судом вимог кредиторів в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Зобов'язано ліквідатора в 10-ти денний строк з дня прийняття даної постанови опублікувати в офіційному органі преси об'яву про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначені відомості повинні відповідати вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановлено, що господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо.
Також постановлено, що строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
Відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю.
Продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом; скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених розділом III Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
Обслуговуючому боржника банку вжити заходів щодо відкриття (переоформлення) ліквідаційного рахунку.
Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
Постановлено ліквідатору здійснити ліквідацію підприємства-банкрута, представити суду звіт про проведену роботу та ліквідаційний баланс не пізніше 18.02.2014 року.
Крім того, ліквідатора зобов'язано письмово (один раз в два місяці) надавати суду звіт про хід ліквідаційної процедури та документальне його підтвердження.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіб-Агро" з постановою суду першої інстанції не погодилося та звернулося до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову господарського суду Полтавської області від 18.02.2013 року, а справу направити до господарського суду Полтавської області для розгляду.
Скарга обґрунтована тим, що інвестором- ТОВ «Сенча» були заявлені вимоги щодо його участі у санації боржника за умови наявності земельних ділянок якими користувалось ТОВ «Птахофабрика «Полтавське сонечко». У зв'язку з недостатністю часу для з'ясування питання наявності земельних ділянок суд в порушення ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не надав часу для з'ясування цього питання та виніс рішення про відкриття ліквідаційної процедури всупереч клопотань кредиторів: ТОВ «Сіб-Агро», Лохвицької МДПІ, ВАТ «Апостолівський комбікормовий завод», ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_6, ПП «Крамар».
Крім того, як зазначає апелянт, ігноруючи бездоганну роботу на посаді розпорядника майна арбітражного керуючого Несвіт В.І., а також клопотання кредиторів: ТОВ «Сіб-Агро», Лохвицької МДПІ, ВАТ «Апостолівський комбікормовий завод», ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_6, ПП «Крамар» про професійність та порядність арбітражного керуючого Несвіт В.І. та необхідність його залишення на посаді арбітражного керуючого у справі, суд всупереч вимог ст.17, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» виніс безпідставне та необґрунтоване рішення про призначення арбітражного керуючого Левченка В.В.
Апелянт у судове засідання не з'явився, про причини не з'явлення суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час і місце слухання справи ухвалою суду від 18.03.2013р.
Представник ПАТ «Піреус Банк МКБ» у судовому засіданні та у відзиві на апеляційну скаргу (вх. 32832 від 03.04.2013р.) проти апеляційної скарги заперечує та просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що провести процедуру санації не можливо, оскільки інвестор - ТОВ «Сенча» не підтвердив свої наміри на участь у санації, жодного разу не з'явився на збори комітету кредиторів, систематично не виконував вимоги суду, що не дає можливості зробити висновок щодо перспектив оздоровлення фінансово-господарського становища ТОВ «Птахофабрика «Полтавське сонечко», а також перспектив задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.
Щодо призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Левченка В.В., зазначає, що 23.11.2012р. на зборах комітету кредиторів більшістю голосів було прийнято рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та про призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Левченка В.В. На наступних зборах комітету кредиторів також виносилися рішення не змінювати рішення, прийняте комітетом 23.11.2012р. Всі збори комітету кредиторів були повноважними, так як всі кредитори були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення зборів, всі рішення приймалися більшістю голосів, як цього вимагає Закон.
02.04.2013р. до суду від ТОВ «Сіб-Агро» надійшла телеграма (вх. №2818), в якій кредитор просить провести розгляд апеляційної скарги без його участі та повідомляє про повне підтримання вимог апеляційної скарги.
Інші учасники провадження у справі у судове засідання не з'явились, про причини не з'явлення суд не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про час і місце слухання справи ухвалою суду від 18.03.2013р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ПАТ «Піреус Банк МКБ», дослідивши наявні докази по справі, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила.
16.09.2011р. ухвалою господарського суду Полтавської області порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Птахофабрика "Полтавське сонечко" за заявою ініціюючого кредитора приватного підприємства "Сіб-Агро" на підставі ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Змінами до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.11.2012р. 4212 -VI, який набрав чинності 19.01.2013р., визначено новий порядок застосування закону про банкрутство .
Відповідно п. 11 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень нової редакції Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Водночас положення закону про банкрутство, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом на було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
З огляду на вищевикладене, приймаючи до уваги те, що провадження у даній справі про банкрутство ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" було порушено до набрання чинності новою редакцією Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і на момент набрання чинності законом про банкрутство процедуру ліквідації боржника по даній справі не розпочато, при розгляді судом даної справи місцевим господарським судом правомірно були застосовані положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції чинній з 19.01.2013 р.
Як свідчать матеріали справи, ухвалою господарського суду Полтавської області від 13.10.2011р. замінено ініціюючого кредитора - ПП "Сіб-Агро" на його правонаступника - ТОВ "Сіб-Агро, визнано вимоги ТОВ "Сіб-Агро" в сумі 470462,75 грн. основного боргу. Зобов'язано ініціюючого кредитора в десятиденний термін подати до офіційного друкованого органу (газета Верховної ради України „Голос України" або газета Кабінету Міністрів України „Урядовий кур'єр") оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" (37200, Полтавська область, м. Лохвиця, вул. Ватутіна, 124, код ЄДРПОУ 33509897). Введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Несвіта Володимира Івановича. Зобов'язано розпорядника майна скласти реєстр вимог кредиторів та представити його суду до 19.12.2011 р.
Після розміщення в газеті "Голос України" від 29.10.2011р. № 203 (5203) оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко", у визначений ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" тридцятиденний термін, до господарського суду Полтавської області із заявами з грошовими вимогами до боржника звернувся ряд кредиторів.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 17.04.2012р. затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко", до якого включено вимоги наступних кредиторів:
1) Відкритого акціонерного товариства " Апостолівський комбікормовий завод" в сумі 423450,59 грн. основного боргу (вимоги включено до четвертої черги), 8402,70 грн. штрафу та 17109,59 грн. пені (вимоги включено до шостої черги);
2) Фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 в сумі 162818,23 грн. основного боргу (вимоги включено до четвертої черги ) та 11592,00 грн. пені (вимоги включено до шостої черги);
3) Приватного підприємства "Крамар" в сумі 193743,22 грн. основного боргу (вимоги включено до четвертої черги) та 13981,60 грн. пені (вимоги включено до шостої черги);
4) Фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 в сумі 1683240,80 грн. основного боргу (вимоги включено до четвертої черги) та 40,00 грн. витрат за внесення до Єдиної бази даних інформації щодо кредитора та його грошових вимог (вимоги включено до першої черги);
5) Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції в сумі 62227,51 грн. основного боргу (вимоги включено до третьої черги), 2482,43 грн. штрафної санкції та 1271,50 грн. пені (вимоги включено до шостої черги);
6) Публічного акціонерного товариства "Піреус Банк МКБ" в сумі 3760060,15 дол.США та 4556245,59 грн. (вимоги включено до першої черги), а також 981,00 грн. судових витрат за розгляд заяви про визнання кредиторських вимог (вимоги включено до першої черги);
7) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіб-Агро" в сумі 470462,75 грн. основного боргу (вимоги включено до четвертої черги) та 321,00 грн. судових витрат, пов'язаних з порушенням провадженням у справі про банкрутство в господарському суді (вимоги включено до першої черги);
8) вимоги щодо виплати працівникам ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" заборгованості по заробітній платі на загальну суму 318262,95 грн. (вимоги включено до другої черги).
Загальний розмір кредиторських вимог склав 7926633,46 грн. та 3760060,15 дол. США (пасив).
Також, ухвалою господарського суду Полтавської області від 17.04.2012р. зобов'язано розпорядника майна скликати та провести збори кредиторів.
На виконання приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та вимог суду розпорядником майна Несвітом В.І. скликано та проведено 21.05.2012р. загальні збори кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" на яких кредиторами, зокрема, було визначено кількісний склад комітету кредиторів боржника, обрано членів комітету кредиторів, а також за результатами заслуховування інформації розпорядника майна про фінансово - майновий стан ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" та розгляду звіту про фінансовий стан боржника прийнято рішення про звернення до господарського суду Полтавської області з клопотанням про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, що підтверджується протоколом зборів кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" від 21.05.2012р.
В подальшому, розпорядником майна було скликано та проведено 06.06.2012р. загальні збори кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" на порядок денний яких повторно було винесено розгляд питань щодо визначення складу комітету кредиторів та обрання голови комітету кредиторів, що підтверджується протоколом зборів кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" від 06.06.2012р.
Згідно протокольного рішення загальних зборів кредиторів від 06.06.2012р. до комітету кредиторів ввійшли: Лохвицька МДПІ (62 голоси); ФОП ОСОБА_7 (1683 голоси); ФОП ОСОБА_6 (163 голоси); ВАТ "Апостолівський комбікормовий завод" (423 голоси); ПАТ "Піреус Банк МКБ" ( 34 598 голосів); ПП "Крамар" (194 голоси); ТОВ "Сіб-Агро" (471 голос). Головою комітету кредиторів обрано ПАТ "Піреус Банк МКБ".
Як свідчать матеріали справи, 06.06.2012 відбулися збори комітету кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко", на яких заслуховували розпорядника майна Несвіта В.І. щодо стану процедури банкрутства підприємства та фінансове становище підприємства, про правочини, вчинені щодо майна підприємства, починаючи з 13.10.2011р. фінансово-майнового стану ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко". Відповідно до протоколу, комітетом кредиторів більшістю голосів прийнято рішення про звернення до господарського суду Полтавської області з клопотанням про визнання боржника -ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Несвіта В.І. (а.с.95 т.15).
19.07.2012 р. до господарського суду Полтавської області від голови комітету кредиторів - ПАТ "Піреус Банк МКБ" надійшло клопотання, в якому зазначено, що у зв'язку з невиконанням розпорядником майна Несвітом В.І. вимог комітету кредиторів, ПАТ "Піреус Банк МКБ" був змушений скликати збори комітету кредиторів для погодження іншої кандидатури ліквідатора боржника. За результатами засідання комітету кредиторів, яке відбулося 17.07.2012 р., прийнято рішення про призначення ліквідатором ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" арбітражного керуючого Левченка Віталія Володимировича, що підтверджується протоколом зборів комітету кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" від 17.07.2012р.
08.11.2012р. розпорядником майна Несвітом В.І. ініційовано та проведено збори комітету кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко", на порядок денних яких було винесено, зокрема, питання щодо розгляду клопотання ПАТ "Піреус Банк МКБ" про призначення арбітражним керуючим - ліквідатором ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" Левченка В.В.
Як вбачається з протоколу зборів комітету кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" від 08.11.2012 р. за результатами проведеного голосування: - за призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Несвіта В.І. проголосували Лохвицька МДПІ (62 голоси) та ТОВ "Сіб-Агро" (471 голос), проти ПАТ "Піреус Банк МКБ" (34598 голоси), утрималися - ВАТ "Апостолівський комбікормовий завод" (423 голоси);
- за призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Левченка В.В. проголосував ПАТ "Піреус Банк МКБ" (34 598 голоси), проти - Лохвицька МДПІ (62 голоси) та ТОВ "Сіб-Агро" (471 голос), утрималися - ВАТ "Апостолівський комбікормовий завод" (423 голоси).
22.11.2012р. до господарського суду Полтавської області від ТОВ "Сенча" надійшла заява на участь в санації підприємства - боржника відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (вх. № 15584д від 22.11.2012 р.).
На зборах комітету кредиторів, які відбулися 23.11.2012р., розпорядником майна Несвітом В.І. доведено до відома присутніх на зборах членів комітету кредиторів про надходження від ТОВ "Сенча" заяви на участь в санації ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко". Згідно протокольного рішення комітету кредиторів від 23.11.2012р. заяву інвестора - ТОВ "Сенча" більшістю голосів кредиторів прийнято до відома. Також, більшістю голосів кредиторів прийнято рішення про звернення до суду з клопотанням про визнання боржника - ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором підприємства-банкрута арбітражного керуючого Левченка В.В.
Як свідчать матеріали справи, заява інвестора - ТОВ "Сенча" на участь в санації підприємства - боржника була предметом розгляду на зборах комітету кредиторів 12.12.2012 р. та 10.01.2013 р., що підтверджується протоколами зборів комітету кредиторів від 12.12.2012 р. та від 10.01.2013 р.
Згідно вищевказаних протоколів, 12.12.2012р. та 10.01.2013р. на зборах комітету кредиторів був присутній лише голова комітету кредиторів - ПАТ "Піреус Банк МКБ". Решта членів комітету кредиторів, а також представник інвестора на збори комітету кредиторів не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення зборів.
За результатами останніх зборів комітету кредиторів, які відбулися 10.01.2013р., єдиним членом комітету кредиторів, який був присутній за зборах, і який одночасно є кредитором з найбільшою кількістю голосів в комітеті кредиторів - ПАТ "Піреус Банк МКБ", прийнято наступні рішення: з огляду на повторну неявку на збори представника інвестора не підтримувати заяву ТОВ "Сенча" на участь в санації підприємства - боржника; не змінювати рішення, яке було прийняте на зборах комітету кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" 23.11.2012р. про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника - ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором підприємства-банкрута арбітражного керуючого Левченка В.В.
Колегія суддів дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування місцевим господарським судом норм процесуального та матеріального права приходить до висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги виходячи з наступного.
Відповідно до ст.41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .
Метою процедури, що визначена Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , в першу чергу є відновлення платоспроможності боржника, а не його ліквідація.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Відповідно до ч.7 ст.14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" фізичні особи та (або) юридичні особи, які бажають взяти участь у санації боржника (інвестори), можуть подати розпоряднику майна заяву про участь у санації боржника та свої пропозиції щодо санації (план санації тощо).
Розпорядник майна зобов'язаний розглянути заяви інвесторів, довести їх до відома суду, кредиторів і боржника незалежно від часу їх надходження.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході розгляду справи про банкрутство ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" із заявою про участь в санації боржника звернулось ТОВ "Сенча" (вх. № 15584д від 22.11.2012 р.). В реагування на вищевказану заяву потенційного інвестора про участь у санації боржника господарським судом неодноразово було зобов'язано ТОВ "Сенча" надати суду, зокрема, письмові пропозиції щодо участі в санації боржника із наведенням конкретних заходів, які планується здійснити щодо оздоровлення фінансово-господарського становища боржника. Також, явку в судові засідання уповноваженого представника інвестора було визнано судом обов'язковою (ухвали суду від 27.11.2012р., 13.12.2012 р., 15.01.2013р. 07.02.2013 р.).
Однак, як свідчать матеріали справи, особа, яка виявила бажання взяти участь в санації боржника вимоги вищевказаних ухвал суду не виконала, письмові пропозиції щодо участі в санації боржника, не надала. Крім того, представник ТОВ "Сенча" жодного разу в судові засідання не з'явився.
Заява інвестора - ТОВ "Сенча" на участь в санації підприємства - боржника також була предметом розгляду на зборах комітету кредиторів 12.12.2012р. та 10.01.2013р., що підтверджується протоколами зборів комітету кредиторів від 12.12.2012р. та від 10.01.2013р.
За результатами останніх зборів комітету кредиторів, які відбулися 10.01.2013р., прийнято рішення не підтримувати заяву ТОВ "Сенча" на участь в санації підприємства - боржника, та не змінювати рішення, яке було прийняте на зборах комітету кредиторів ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" 23.11.2012р. про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника - ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором підприємства-банкрута арбітражного керуючого Левченка В.В.
15.01.2013р. до суду від голови комітету кредиторів- ПАТ "Піреус Банк МКБ" надійшло клопотання (вх. №668д) про визнання боржника - ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором підприємства-банкрута арбітражного керуючого Левченка В.В.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 205 Господарського кодексу України у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів такий суб'єкт господарювання може бути оголошений банкрутом за рішенням суду.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника, мирова угода, санація (відновлення платоспроможності) боржника, ліквідація банкрута.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Тому, при винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати актив і пасив боржника. Таким чином, при винесенні постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд повинен з'ясувати наявність або відсутність у боржника ознак банкрутства, зокрема: наявність непогашених, визнаних судом грошових вимог кредиторів; перевищення грошових зобов'язань боржника над його майном (пасиву над активом, порівнявши дані обох величин та встановивши недостатність майна для задоволення вимог кредиторів (неспроможність); незадовільний результат застосування заходів фінансового оздоровлення боржника.
Як вбачається з наданого розпорядником майна Несвітом В.І. звіту щодо фінансового стану ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" станом на 01.05.2012р., реальний фінансовий стан ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" в досліджуваному періоді був незадовільний по причині отримання збитків. На 01.05.2012р. підприємство фінансово залежне від кредиторів, рівень покриття зобов'язань власним капіталом відсутній, сума власного капіталу має від'ємне значення. Підприємство знаходиться в стані стійкої неплатоспроможності.
Вищевказаний звіт щодо фінансового стану ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" було розглянуто кредиторами та одноголосно прийнято до відома на загальних зборах кредиторів 21.05.2012р., а також на зборах комітету кредиторів 06.06.2012р.
Також, в матеріалах справи наявний звіт розпорядника майна Несвіта В.І. від 19.11.2012р., з якого вбачається, що господарська діяльність ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" припинена в 2011р.
За інформацію розпорядника майна весь майновий комплекс підприємства разом з обладнанням перебуває в заставі ПАТ "Піреус Банк МКБ". Не в заставі знаходиться лише техніка, проте, як зазначає розпорядник майна, вказана техніка арештована органом державної виконавчої служби в рамках виконавчих проваджень. 06.03.2012р. на відкритих торгах було проведено реалізацію арештованого майна, кошти від якої спрямовані на погашення заборгованості по заробітній платі. Кількість нереалізованої техніки становить 7 одиниць.
З представлених документів вбачається, що на підприємстві ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" було проведено інвентаризацію майна, результати якої відображено в інвентаризаційних описах товарно-матеріальних цінностей.
Станом на 17.05.2012р. проведено попередню оцінку майнового комплексу ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко", результати якої розпорядником майна доведено до відома кредиторів на загальних зборах кредиторів, які відбулися 21.05.2012 р. та зборах комітету кредиторів, які відбулися 06.06.2012р. За попередньою оцінкою вартість майнового комплексу боржника склала 5,2 млн.грн.
За інформацією розпорядника майна у боржника рахується дебіторська заборгованість на загальну суму 24130,53 грн.
Земельні ділянки ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко": Лохвицька міська рада - 8,583 га; Рагівська сільська рада - 27 8982 га належали боржнику на правах оренди. За інформацією розпорядника майна на 2012 рік договори оренди не продовжено.
Відповідно до листа Відділу Держземагентства у Лохвицькому районі Полтавської області від 04.02.2013р. № 500-01-46/35 за ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" земельні ділянки не обліковуються.
Згідно довідки ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" від 06.06.2012р. № 49 залишки коштів на рахунках підприємства в банківських установах відсутні.
Вимоги кредиторів до ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко", які були визнані судом, складають 7926633,46 грн. та 3760060,15 дол. США (пасив), не можуть бути задоволеними через недостатність активів у боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців.
Процедура ліквідації застосовується у випадках, якщо після виявлення кредиторів, затвердження реєстру вимог кредитори, та створення комітету кредиторів, до суду не надійшло пропозицій щодо санації боржника або укладення мирової угоди.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, приймаючи до уваги: відсутність на дату винесення даної постанови належних інвестиційних пропозицій від ТОВ "Сенча" щодо участі в санації боржника із наведенням конкретних заходів, які планується здійснити щодо оздоровлення фінансово-господарського становища боржника; фактичне припинення боржником господарської діяльності, відсутність керівних органів на підприємстві; значний розмір кредиторської заборгованості боржника, який згідно ухвали господарського суду про затвердження реєстру вимог кредиторів від 17.04.2012р. становить 7 926 633,46 грн. та 3 760 060,15 дол. США (пасив); наявність у боржника майнових активів (майновий комплекс разом з обладнанням), які можуть бути використані виключно для позачергового задоволення вимог заставодержателя - ПАТ "Піреус Банк МКБ"; протокольне рішення комітету кредиторів про введення процедури ліквідації ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" та з огляду на фактичний фінансовий стан боржника, його неспроможність відновити свою платоспроможність та задовольнити всі визнані судом вимоги кредиторів (не тільки заставного кредитора) наявні підстави для визнання ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Посилання апелянта на порушення судом першої інстанції положень ст. 14 Закону України про банкрутство, щодо ненадання часу для з'ясування питань необхідних ТОВ «Сенча» для надання пропозицій, не приймаються до уваги колегією суддів з огляду на те, що право звернення до суду фізичних та юридичних осіб, які бажають взяти участь у санації боржника, кореспондується з нормами ч.8 ст. 16 та ч.1 ст. 17 наведеного Закону, які відносять звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації до компетенції комітету кредиторів та винесення відповідної ухвали судом лише за клопотанням комітету кредиторів, яке у даному випадку було відсутнє.
Крім того, як вірно зазначено місцевим господарським судом, згідно ч. 2 ст. 37 Закону про банкрутство в новій редакції , за клопотанням комітету кредиторів або інвесторів, або власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) банкрута чи з власної ініціативи господарський суд може прийняти рішення про введення процедури санації й після визнання боржника банкрутом у разі наявності плану санації та до початку продажу майна банкрута.
Так само необґрунтованим колегія суддів вважає посилання апелянта на порушення судом першої інстанції ст. 24,17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника», щодо призначення ліквідатором ТОВ «Птахофабрика «Полтавське сонечко» - Левченка В.В., з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , яка регулює порядок призначення та усунення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справі про банкрутство, кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а в разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду.
Як вже зазначалось, для виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" комітетом кредиторів суду запропоновано кандидатуру арбітражного керуючого Левченка Віталія Володимировича (протокольні рішення комітету кредиторів від 23.11.2012р. та від 10.01.2013р.).
Пункт 2 ст.114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначає, що розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором не можуть бути призначені арбітражні керуючі:
1) які є заінтересованими у цій справі;
2) які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня усунення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років;
3) яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов'язків, покладених цим Законом.
До призначення арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до жодної категорії вищезазначених осіб.
Зважаючи на те, що Левченко Віталій Володимирович має свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 100 від 01.02.2013р., внесений до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, подав заяву арбітражного керуючого на участь у даній справі, враховуючи його освіту та досвід роботи у попередніх справах, а також враховуючи те, що заяв на участь у даній справі про банкрутство ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" в якості ліквідатора від інших арбітражних керуючих до господарського суду Полтавської області не надходило, суд першої інстанції правомірно задовольнив клопотання голови комітету кредиторів і призначив ліквідатором ТОВ "Птахофабрика "Полтавське сонечко" арбітражного керуючого Левченка Віталія Володимировича.
Крім того арбітражним керуючим Левченко В.В. до матеріалів справи був наданий договір від 28.09.2012 року №20465 добровільного страхування відповідальності його перед третіми особами під час виконання ним професійних обов'язків арбітражного керуючого (а.с.123-126 т.16).
Посилання апелянта на наявність клопотань окремих кредиторів у справі про призначення ліквідатором арбітражного керуючого Несвіт В.І., є таким, що не відповідає положенням ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.11.2012р. 4212 -VI, який набрав чинності 19.01.2013р., та передбачає визначення кандидатури ліквідатора за клопотанням комітету кредиторів, який представляє інтереси всіх кредиторів під час проведення процедур банкрутства, або самостійного визначення кандидатури судом.
Крім того колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що положення абз. 2 ч.1 ст. 24 Закону про банкрутство, передбачають право суду призначити ліквідатором особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна, а не обов'язок, і перехід до іншої судової процедури банкрутства та призначення ліквідатором іншої кандидатури арбітражного керуючого ніж розпорядник майна не є тотожнім усуненню арбітражного від виконання ним своїх обов'язків.
З огляду на наявність в матеріалах справи рішення комітету кредиторів від 08.11.2012 року, яким більшістю голосів кредиторів було прийнято рішення про призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Левченка В.В. та відсутність підстав, які унеможливлюють таке призначення відповідно до положень ч.2 ст.114 Закону України про банкрутство, апелянтом не наведено та не доведено порушення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга є необґрунтованою і не може бути підставою для скасування оскаржуваної постанови по даній справі, тому постанову господарського суду Полтавської області від 18.02.2013 року по справі №18/2586/11 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись статтями 91, 99, 101, 102, п.1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіб-Агро" залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Полтавської області від 18.02.2013 року по справі №18/2586/11 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 08.04.2013р.
Головуючий суддя Пуль О.А.
Суддя Білоусова Я.О.
Суддя Шевель О. В.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2013 |
Оприлюднено | 10.04.2013 |
Номер документу | 30544927 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Білоусова Я.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні