Рішення
від 08.04.2013 по справі 901/738/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.04.2013Справа № 901/738/13-г За позовом Садівничого суспільства «Будівельник»

(вулиця Дзержинського, 4, місто Ялта, 98600, ідентифікаційний код 23192611)

до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго»

(вулиця Київська 74/6, місто Сімферополь, 95034, ідентифікаційний код 00131400)

про скасування оперативно-господарських санкцій

суддя Шевчук Н.Г.

представники:

від позивача - Карасьов К.М., довіреність №б/н від 22.01.2013. представник;

Драчинін В.А., протокол загальних зборів №1 від 16.04.2006, голова;

від відповідача - Комєдєв В.В., довіреність №662-Д від 26.12.2012, представник;

Григор'єв К.С., довіреність №697-Д від 26.12.2012, представник.

Суть спору:

Садівниче суспільство «Будівельник» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» про скасування оперативно-господарської санкції, оформленої протоколом комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією ПАТ «ДТЕК Крименерго» №С005-000653 від 18.02.2013.

Позовна вимога обґрунтована тим, що зазначеним рішенням відповідачем до позивача неправомірно застосована оперативно-господарська санкція у вигляді донарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на суму 11832,65грн, оскільки акт про порушення Правил користування електричною енергією №236778 від 17.01.2013, за результатами розгляду якого комісією було винесене рішення №С005-000653 від 18.02.2013, складений працівниками ПАТ «ДТЕК Крименерго» без участі уповноваженого представника споживача

Відповідач проти позову заперечує, вважає, що оперативно-господарська санкція застосована правомірно (арк. с. 61-65).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ :

Між Садівничім суспільством «Будівельник» та Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (змінив найменування на Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго») укладений договір про постачання електричної енергії №472 від 07.07.2005 (надалі - Договір).

В розділі 2 цього Договору сторони обумовили, що під час виконання його умов, а також вирішення інших питань, які не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема, Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затвердженими у встановленому порядку.

Договір вступає в силу з дня його підписання та діє до 31 грудня 2005 року, а в частині розрахунків - до повного їх завершення. Цей Договір вважається щорічно продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі сторін не буде заявлено про розірвання цього Договору або його перегляд.

На момент розгляду спору договір є діючим.

Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Пунктами 2.2.1 та 2.2.5 Договору визначені обов'язки споживача, такі як: виконувати умови договору поставки електричної енергії; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення у будь-який час доби до засобів (систем) обліку електричної енергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електроенергії, компенсуючих пристроїв та до іншого електричного обладнання для виконання функціональних обов'язків постачальника, відповідно Правилам користування електричною енергією.

Пункт 3.1.5 Договору встановлює право постачальника на доступ до електричного обладнання та засобів (систем) обліку електроенергії споживача, контроль показників якості електроенергії, контроль дотримання встановлених режимів споживання енергії та потужності, перевірку потужності компенсуючих приладів споживача та до іншого електричного обладнання для виконання функціональних обов'язків постачальника, згідно ПКЕЕ.

Згідно пункту 6.37 Правил користування електричною енергією у разі виникнення сумніву з боку постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) у роботі розрахункових засобів обліку, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) виконує позапланову технічну перевірку розрахункових засобів обліку.

За результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки. У разі потреби проводиться експертиза відповідних засобів обліку. Якщо експертиза виявить втручання споживача в роботу засобів обліку, споживачу проводиться перерахунок кількості спожитої електричної енергії відповідно до законодавства України, що передбачено пунктом 6.38. Правил користування електричною енергією.

17.01.2013 ПАТ "ДТЕК Крименерго" проведена перевірка розрахункових засобів обліку електричної енергії, про що складений акт № 236778 від 17.01.2013 (арк. с. 50-51).

Відповідно до цього акту за результатами перевірки виявлено порушення пункту 6.40 Правил користування електричною енергією, а саме, встановлення неодимового магніту під шаговим двигуном, в результаті чого електроенергія споживається, але не обліковується,

Зі змісту вказаного акту вбачається, що акт складено працівниками ПАТ "Крименерго" за участю інспектора Добровської сільської ради Кучіна А.А.. За результатами проведеної перевірки засіб обліку знято, упаковано в пакет та опломбовано пломбою № 56862074.

Відповідно до пункту 6.42 Правил КЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.

Комісією публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" 18.02.2013 розглянутий акт про порушення ПКЕЕ №236778 та прийнято рішення, яке оформлено у вигляді протоколу №С005-000653, яким здійснено перерахунок обсягу недооблікованої спожитої електричної енергії та розрахована сума заборгованості Садівничого суспільства «Будівельник» у розмірі 11832,65 грн., з урахуванням ПДВ (арк. с. 59-60).

На оплату цієї заборгованості ПАТ «ДТЕК Крименерго» виставив позивачеві рахунок №472/45/0213Х1 від 19.02.2013 (арк. с. 58).

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.

Відповідно до статті 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Статтею 236 Господарського кодексу України встановлені види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією, порушення якого зафіксовано в актах, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів, перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.

Згідно з пунктом 6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

При цьому, пунктом 6.38 згаданих Правил передбачено, що за результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки. У разі потреби проводиться експертиза відповідних засобів обліку. Якщо експертиза виявить втручання споживача в роботу засобів обліку, споживачу проводиться перерахунок кількості спожитої електричної енергії відповідно до законодавства України.

Експертиза засобу обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації (п.1.2 ПКЕЕ).

Як зазначалось вище, згідно пункту 6.42 ПКЕЕ рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків, який за пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією визначається відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, недооблікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

Згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, остання застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом електропередавальною організацією при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку. Ця Методика застосовується на підставі акту про порушення, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі, зокрема, виявлення такого порушення ПКЕЕ - пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, використання фазозсувного трансформатора тощо (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу (власнику або наймачу об'єкта) приладів обліку, установлених пломб та індикаторів).

Факт втручання споживача в роботу приладів обліку, факт пошкодження пломб та/або приладів обліку має бути підтверджений експертизою (п. 3.1 Методики).

Як свідчать матеріали справи та не спростовано позивачем, представники постачальника самостійно проникли на територію споживача та самостійно без участі уповноваженого представника споживача склали акт та зняли засіб обліку

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з рішення відповідача, оформленого протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ № С022-000460 від 12.09.2012., єдиною підставою для застосування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування позивачу вартості недооблікованої електричної енергії в розмірі 211881,52грн, стали висновки акту про порушення №236778 від 17.01.2013, складеного самим відповідачем.

Проте, за своєю правовою природою акт про порушення ПКЕЕ є лише фіксацією факту порушення, яке було виявлено при проведені перевірки дотримання споживачем Правил користування електричною енергією, тоді як самі факти порушення повинні бути підтверджені належними та допустимими доказами в розумінні ст. ст. 32-34 ГПК України.

У даному випадку, єдиним засобом доказування на підтвердження обставин порушення споживачем Садівничим суспільством «Будівельник» Правил користування електричною енергією та умов договору про поставку електричної енергії, які за твердженням відповідача призвели до зміни показів засобів обліку, вищенаведеними актами законодавства визначений виключно висновок експертизи, проведення якої є обов'язковою у таких випадках.

А отже, оскільки така експертиза проведена не була і на даний час не може бути проведена за визначеними ПКЕЕ та Методикою процедурами, то у суду відсутні підстави для врахування висновків акту та протоколу відповідача про пошкодження лічильника, а тим більш, про втручання споживача в роботу лічильника, які призвели до зміни показів приладів обліку.

Таким чином, суд, вивчивши матеріали справи та використавши процесуальні повноваження щодо встановлення обставин, не вбачає можливості на підставі наданих відповідачем доказів встановити факт порушення відповідачем умов договору, Правил та вимог Закону, так як відповідач не довів обґрунтованість свого рішення про оперативно-господарську санкцію у вигляді донарахування позивачу вартості недооблікованої електричної енергії в розмірі 11832,65 грн., а тому позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов, стосовно присутності інспектора Добровської сільської ради Кучіна А.А. та його повноважень з посиланням на Конституцію України та Закон України «Про місцеве самоврядування» суд не приймає, оскільки між сторонами Садівниче суспільство «Будівельник» та Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» встановлені договірні відносини договором № 472 від 07.07.2005, які передбачають їх права та обов'язки, а порядок проведення перевірок та складання актів про порушення ПКЕЕ визначений діючим законодавством.

Аналогічна позиція викладена у оглядовому листі Вищого господарського суду України №01-06/1872 від 30.12.2011.

Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 49, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати оперативно-господарську санкцію - рішення комісії Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вулиця Київська 74/6, місто Сімферополь, 95034, ідентифікаційний код 00131400) з розгляду акту №236778 від 17.01.2013 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією, яке оформлене протоколом № С005-000653 від 18.02.2013 - про донарахування Садівничому суспільству «Будівельник» (вулиця Дзержинського, 4, місто Ялта, 98600, ідентифікаційний код 23192611) 11832,65грн. вартості недоврахованої електричної енергії.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, АР Крим, 95034; р/р 260323051142 в філії КРУ ПАТ "Ощадбанк" м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) на користь Садівничого суспільства «Будівельник» (вулиця Дзержинського, 4, місто Ялта, 98600, ідентифікаційний код 23192611) судовий збір в розмірі 1147,00 грн.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписане

15.04.2013

Суддя підпис Н.Г. Шевчук

Розсилка:

1. Садівниче суспільство «Будівельник» (вулиця Дзержинського, 4, місто Ялта, 98600)

2. ПАТ «ДТЕК Крименерго» (вулиця Київська 74/6, місто Сімферополь, 95034)

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення08.04.2013
Оприлюднено17.04.2013
Номер документу30695620
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/738/13-г

Ухвала від 16.01.2014

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.С. Потопальський

Ухвала від 26.12.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.С. Потопальський

Постанова від 09.12.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Ухвала від 29.11.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Ухвала від 08.10.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Постанова від 12.08.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Гонтар Віктор Іванович

Ухвала від 03.06.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Гонтар Віктор Іванович

Ухвала від 30.05.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Гонтар Віктор Іванович

Ухвала від 17.05.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Рибіна Світлана Анатоліївна

Ухвала від 15.05.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Рибіна Світлана Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні