Справа № 1803/1917/2012
Провадження № 2/575/20/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2013 р. смт.В-Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області
в складі : головуючого в особі судді В'юник Н.Г.
з участю секретаря Гордієнко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. В.Писарівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Розсоші про витребування майна із незаконного володіння,
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить постановити рішення суду, яким витребувати з незаконного володіння та зобов'язати відповідача передати йому в натурі земельні ділянки, які належать йому на праві приватної власності. Свої вимоги мотивує тим, що в жовтні 2012 року він отримав свідоцтва про право власності в порядку спадкування на дві земельні ділянки розміром 5, 15 га та 5, 04 га, що розташовані на території Розсошівської сільської ради В.Писарівського району Сумської області, після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Земельні ділянки спадкодавцями були передані в оренду ТОВ Розсоші . Позивач вважає, що у зв'язку зі смертю орендодавців права та обов'язки на орендовані земельні ділянки припиняються, при цьому посилається на ст.1219 ЦК України, а тому орендар незаконно на даний час користується даними земельними ділянками. Просить розірвати договори оренди земельних ділянок за № 54 та № 55 від 20 жовтня 2004 року.
У судовому засіданні представник позивача на своїх позовних вимогах наполягав та пояснив, що в минулому році орендар, відповідач по справі, був попереджений про його наміри розірвати договори оренди. Вважає, що він як власник має право розпоряджатися своєю власністю на свій розсуд. Права і обов'язки зазначені в договорі оренди орендодавця припинилися в зв'язку зі смертю, тому строк дії договору припинився. Отримання орендної плати спадкоємцем є ніщо інше, як плата орендаря за користування земельними ділянками, та зазначив, що відповідно до п. 38 договорів оренди земельних ділянок підставою для розірвання договору є перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, отже договори підлягають розірванню.
Представник відповідача з позовними вимогами не погодився і пояснив, що договір оренди укладений з спадкодавцями строком на 10 років. Строк дії договору рахується з дня реєстрації і тому закінчується 15 березня 2016 року. Вважає, що договором не визначено, що перехід права власності на земельну ділянку до іншої особи є підставою для розірвання договору, а тому слід керуватися положеннями ЦК України, а саме ст. 770 ЦК України, яка визначає, що до нового власника переходять всі права і обов'язки за договором оренди.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 померла 9 лютого 2012 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Розсошівською сільською радою
В. Писарівського району Сумської області.
Відповідно до копії актового запису про смерть ОСОБА_3 померла
2 червня 2008 року.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 2 жовтня 2012 року, видане приватним нотаріусом ОСОБА_4 районного нотаріального округу Сумської області, ОСОБА_1 отримав у спадщину після смерті ОСОБА_2, яка померла 9 лютого 2012 року, земельну ділянку для ведення сільськогосподарського товарного виробництва площею 5, 15 га, що розташована згідно плану на території Розсошівської сільської ради Великописарівського району Сумської області, яка належала померлій на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 2 жовтня 2012 року, видане приватним нотаріусом ОСОБА_4 районного нотаріального округу Сумської області, ОСОБА_1 отримав у спадщину після смерті ОСОБА_2, яка померла
9 лютого 2012 року, земельну ділянку для ведення сільськогосподарського товарного виробництва площею 5, 04 га, що розташована згідно плану на території Розсошівської сільської ради Великописарівського району Сумської області, яка належала ОСОБА_3, матері, яка померла 2 червня 2008 року, спадкоємцем якої була донька ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.
Державний акт серії 1V-СМ № 032282 на право приватної власності на землю виданий
1 листопада 2001 громадянину України ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 5,15 га на території Розсошівської сільської ради Великописарівського району Сумської області.
На державному акті є відмітка, що право власності на земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом перейшло до ОСОБА_1.
Державний акт серії 1V-СМ № 032279 на право приватної власності на землю виданий
1 листопада 2001 громадянину України ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 5,04 га на території Розсошівської сільської ради Великописарівського району Сумської області. На державному акті є відмітка, що право власності на земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом перейшло до ОСОБА_1.
Відповідно до договору № 54 оренди земельної ділянки, який укладений 20 жовтня 2004 року ОСОБА_2 з ТОВ Розсоші в особі директора ОСОБА_5, договір укладений на 10 років.
Відповідно до п.18 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації договору за актом її приймання -передачі.
Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 560 гривень 35 копійок. Обробіток присадибної ділянки, надання транспортних послуг, виплата зерновими та технічними культурами, худобою, що складає 1, 1 % від нормативної вартості.
. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін після закінчення с/г робіт за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до п. 38 Договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
З листа датованого 7 листопада 2012 року слідує, що позивач звертався до відповідача з заявою, в якій повідомляв про прийняття спадщини на земельні паї та просив розірвати договори оренди земельних ділянок за згодою сторін і прохав не проводити осінньо- польові роботи .
Відповідач, посилаючись на вимоги договору оренди зазначив, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається.
З видаткових касових ордерів слідує, що позивач отримав орендну плату за користування земельними ділянками за 2010, 2011, 2012 роки. Плата здійснена 7 листопада 2012 року.
Допитана ОСОБА_6 в якості свідка суду пояснила, що вона за дорученням від позивача по справі отримала плату за оренду земельних ділянок за 2010-2012 роки і передала її позивачеві по справі.
Згідно розрахунку, наданого відповідачем, станом на 26 березня 2013 року ним проведені роботи по обробітку земельної ділянки на суму 3416, 18 гривень. Розрахунок проведено по витратам на одному гектарі.
Відносини щодо оренди земельної ділянки врегульовані Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України та Законом України Про оренду землі , а також договором .
Серед підстав припинення договору оренди землі, визначених ст. 31 Закону України Про оренду землі є: закінчення строку, на який його було укладено; викуп земельної ділянки для суспільних потреб та примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерть фізичної особи орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмова осіб, зазначених у ст. 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідація юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Договір оренди землі також припиняється в інших випадках, передбачених законом.
Правонаступництво у разі зміни власника речі, переданої в найм, передбачене загальними положеннями про найм ЦК України. Відповідно до ст.770 ЦК України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Припинення договору оренди шляхом його розірвання передбачене ст. 32 Закону України Про оренду землі .
Згідно з ч. 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі , який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних відносин, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі .
Таким чином, смерть фізичної особи - наймодавця не є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов'язки за договором оренди, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.
Позивач 2 жовтня 2012 року отримав свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки, які передані в оренду відповідача строком на 10 років відповідно до договорів від 20 жовтня 2004 року, які зареєстровані 15 березня 2006 року та повідомив відповідача про наміри розірвати договори оренди земельних ділянок, але відповідач з даною вимогою не погодився.
Відповідно умов договору оренди, зазначених в п. 38 перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Отже, враховуючи те, що договором визначено, як підстава розірвання договору оренди земельної ділянки - перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд не погоджується з вимогою позивача про витребування земельних ділянок, які є у чужому незаконному володінні, оскільки між сторонами склалися договірні відносини.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 213, 214, 215, 217, 223 ЦПК України,
ст. ст. 770 ЦК України, Законом України Про оренду землі , суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ Розсоші про витребування майна із незаконного володіння, задовільнити частково.
Розірвати договір оренди земельної ділянки за № 55 від 20 жовтня 2004 року, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ Розсоші .
Розірвати договір оренди земельної ділянки за № 54 від 20 жовтня 2004 року, укладений між ОСОБА_2 та ТОВ Розсоші .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Сумської області через ОСОБА_4 районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду виготовлений та підписаний 22 квітня 2013 року.
Суддя: Н.Г. В'юник
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2013 |
Оприлюднено | 23.01.2014 |
Номер документу | 30825787 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
В'юник Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні