ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м.Львів, вул.Личаківська, 128
УХВАЛА
10.11.11 Справа№ 5015/6757/11
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк
«Дністер»м. Львів
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія
«Комфорт-Інвест»м. Львів
Про внесення змін до договору іпотеки
Суддя Довга О.І.
Секретар Скремета О.О.
Представники : не викликались
Суть спору :
На розгляді господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер»м. Львів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Комфорт-Інвест»м. Львів про внесення змін до договору іпотеки та запобігання відчуження об'єкта будівництва Відповідачем.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 03.11.2011 року справу призначено до розгляду на 06.12.2011 року.
Через канцелярію суду, за вх. № 26107/11 від 09.11.2011 року, на адресу суду надійшла заява від Позивача - ВАТ «Селянський комерційний банк «Дністер», про забезпечення позову (в порядку ст. 66 ГПК України), відповідно до якої останній просить вжити заходів до забезпечення позову, наклавши арешт на належні Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Комфорт-Інвест»об'єкти незавершеного будівництва, що знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер: 4610136800:08:001:0078, адреса об'єкта - м. Львів, вул. Демнянська,24а, реєстраційний № 34483423; адреса об'єкта: м. Львів, вул. Демнянська 6б, реєстраційний № 34483639; адреса об'єкта: м. Львів, вул. Демнянська, 6в, реєстраційний №34483751 та заборонити ТзОВ «Інвестиційна компанія «Комфорт-Інвест»вчиняти дії спрямовані на відчуження вказаних об'єктів.
Свою заяву Позивач обґрунтовує наступним:
Як стало відомо Заявнику, на підставі заяв поданих Відповідачем до обласного комунального підприємства Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», останнім зареєстровано за Відповідачем право власності на об'єкти незавершеного будівництва, розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 4610136800:08:001:0078, за адресами: м. Львів, вул. Деснянська, 24а, 6б, 6в, що підтверджується витягами про реєстрацію права власності № 31094517, № 31094640 та № 31094791 від 26.08.2011 року відповідно.
Однак, як зазначає Банк, зареєструвавши право власності на об'єкти незавершеного будівництва Відповідач ухиляється від внесення змін у договір іпотеки, чим порушує права Позивача на задоволення своїх вимог за основним зобов'язанням за рахунок реалізації предмету іпотеки. Заявник підтверджує свої твердження тим, що Відповідач отримав витяги з реєстру права власності № 31099264, № 31099586 та № 31099121 від 26.08.2011 року на відчуження об'єктів незавершеного будівництва розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 4610136800:08:001:0078, за адресами: м. Львів, вул. Демнянська 24а, 6б, 6в.
На думку Позивача дані факти підтверджують обґрунтованість його припущень про незаконну поведінку Відповідача, про невизнання Відповідачем укладеного договору іпотеки та про те, що Відповідач може вдатися до будь-яких заходів, які в майбутньому унеможливлять виконання рішення суду (відчуження свого майна і т.д.).
Розглянувши подану заяву суд вважає її такою, що підлягає до задоволення частково з наступного:
Відповідно до статті 3 Закону України «Про іпотеку»іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду. До іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, застосовуються правила щодо іпотеки, яка виникає на підставі договору, якщо інше не встановлено законом. Взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя за іпотечним договором виникають з моменту його нотаріального посвідчення. У разі іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають з дня вчинення відповідного правочину, на підставі якого виникає іпотека, або з дня набрання законної сили рішенням суду.
В силу статті 6 Закону України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати» іпотекодержатель має організувати продаж предмета іпотеки шляхом укладення договору купівлі-продажу між іпотекодавцем та покупцем або продати від свого імені, якщо це передбачено іпотечним договором або іпотекодержатель та іпотекодавець досягли відповідної згоди шляхом укладення договору про задоволення вимог іпотекодержателя, який підлягає нотаріальному посвідченню. При цьому, кошти за придбану нерухомість покупець сплачує на банківські рахунки іпотекодержателя.
Відповідно до ст. 4 ГПК України Господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, Закону України «Про господарські суди», інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, забороняється відмова у розгляді справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Ст. 2 Закону України «Про судоустрій»встановлено, що завданням суду є забезпечення захисту гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Згідно з ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Крім того, відповідно до ст. 129 Конституції України сторони мають право на судовий захист своїх інтересів.
Таким чином, кожна особа (у.т.ч. Позивач) має право на судовий захист своїх інтересів, у тому числі інтересу Позивача до повного та своєчасного виконання рішення у цій справі будь-яким не забороненим законом способом.
Цій конституційній нормі вищої юридичної сили, у взаємозв'язку з приписом ст. 124 Конституції України, згідно з якою юрисдикція судів розповсюджується на усі правовідносини, які виникають в державі, відповідає право та обов'язок суду вживати усіх передбачених законом заходів до забезпечення своєчасного поновлення та захисту прав позивача.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, ратифікованої Україною (Закон України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції № 475/97-ВР), кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі незалежно від того, що порушення було вчинене особами, які діяли в офіційній якості.
Отже, конституційне право на судовий захист передбачає як невід'ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав І свобод громадян, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об'ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а тому має відповідати вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод. (Правова позиція Судової палати у цивільних справах Верховного суду України - Ухвала від 30.10.2003 р. у справі N 6-81 ксОЗ)
Згідно з ст. 6 Конвенції, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Таким чином, право на забезпечення ефективного, своєчасного виконання рішення суду передбачено ст.ст. 6, 13 Конвенції, яка є частиною національного законодавства України, і має захищатись судом, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України.
Згідно з ст. 66 ГПК України, метою забезпечення позову є запобігання можливості утруднення чи неможливості виконання рішення суду.
Як випливає з норм - ст.ст. 55, 124,129 Конституції України, у їх системному зв'язку з ст.ст. 6, 13 Конвенції, обов'язком національного суду України є дотримання та забезпечення права особи на ефективний, своєчасний захист своїх прав, у тому числі ефективне, повне та своєчасне виконання рішення суду.
Як вбачається із матеріалів справи ВАТ «Селянський комерційний банк «Дністер» (Позивач) є Управителем Фонду фінансування будівництва виду А багатоповерхових житлових будинків з вбудованими громадськими приміщеннями на вул. Демнянській у м. Львові. Відповідно до укладеного між Позивачем та Відповідачем (Забудовник) Договору про будівництво № 034/ф від 05.08.2008 року, Забудовник зобов'язується в строки та на умовах, визначених договором, за погодженням із Управителем замовленням та переліком збудувати, ввести в експлуатацію об'єкт будівництва відповідно до Технічної характеристики, яка є Додатком № 1 до даного Договору, та передати об'єкт інвестування у власність Довірителям Фонду фінансування будівництва виду А багатоповерхових житлових будинків на вул. Демнянський у м. Львові відповідно до списку, наданого Управителем, а Управитель зобов'язується згідно з умовами Договору, та відповідно до Правил ФФБ, здійснювати фінансування будівництва об'єктів за рахунок коштів, наданих йому на правах довірчої власності Довірителями ФФБ.
На виконання ст. 10 ЗУ «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», умов п. 6.2., п. 6.3 Договору , між Позивачем та Відповідачем укладено Договір доручення з відкладальною умовою від 05.08.2008 року та видано безвідкличну Довіреність від 05.08.2008 року; Договір про уступку майнових прав на нерухомість з відкладальною умовою від 05.08.2008 року, та Іпотечний договір від 14.08.2008 року, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Сиротяком Ю.Р., та зареєстрований в реєстрі за № 3990 (Договір іпотеки).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»Управитель здійснює контроль за дотриманням забудовником умов та зобов'язань за договором з метою своєчасного запобігання виникненню ризикових ситуацій у процесі будівництва.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», п. 19. п. 20 Іпотечного Договору у разі невиконання забудовником умов договору управитель має право звернути стягнення на предмет іпотеки відповідно до законодавства.
У відповідності до умов Іпотечного договору від 14.08.2008 р., укладеного між Позивачем та Відповідачем, предметом іпотеки є:
- майнове право на нерухомість, яка є об'єктом будівництва, а саме: 9-ти поверхових житлових будинків з вбудованими громадськими приміщеннями у м. Львові на вул. Демнянський, 66, 6в, 24-а, що стане його власністю в майбутньому на підставі Договору № 080708 генерального підряду від 31.07.2008 року.
Вимоги, які забезпечуються Договором іпотеки є, в тому числі, обов'язок Відповідача збудувати та ввести в експлуатацію об'єкт будівництва загальною площею 11361 м. кв. будівництво якого здійснюється у відповідності до договору про будівництво та передати об'єкти інвестування Довірителям Фонду фінансування будівництва виду А багатоповерхових житлових будинків з вбудованими громадськими приміщеннями на вул. Демнянській у м. Львові ( ФФБ), відповідно до списку, наданого Управителем.
В зв'язку з невиконанням Відповідачем (Забудовником) договору , укладеного з Банком, як управителем, останнім з метою звернення стягнення на предмет іпотеки відповідно до законодавства України та умов Іпотечного договору надіслано Відповідачу листа , в якому заявлено вимогу усунути порушення Договору № 034/ф від 05.08.2008 року та Іпотечного договору від 14.08.2008 року, та надати докази усунення порушення за Іпотечним договором від 14.08.2008 року, і попереджено про звернення стягнення на предмет іпотеки у випадку не усунення порушень протягом 30 днів з дня отримання повідомлення.
Позивачу стало відомо про реєстрацію за Відповідачем права власності на об'єкти незавершеного будівництва за адресою: м. Львів, вул. Демнянська, 24а, 66, 6в. Відтак, суд вважає, що невжиття заходів забезпечення зробить неможливим виконання рішення суду та порушить права Позивача та Довірителів ФФБ.
Відповідно до ст. 66 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи має право вжити заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Згідно ч. 1 ст. 67 Господарського процесуального кодексу України, позов забезпечується: накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві; забороною відповідачеві вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Зважаючи на викладене, враховуючи, що невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду, суд вважає за доцільне задоволити заяву Позивача про забезпечення позову в частині накладення арешту на об'єкти незавершеного будівництва.
Керуючись ст.ст. 64, 65, 66, 67, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
В якості забезпечення позову, до вирішення спору по суті, накласти арешт на належні Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Комфорт-Інвест»(вул. Енергетична,19/12, м. Львів, 79026 код ЄДРПОУ 30478733) об'єкти незавершеного будівництва, що знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер: 4610136800:08:001:0078, адреса об'єкта - м. Львів, вул. Демнянська, 24а, реєстраційний № 34483423; адреса об'єкта : м. Львів, вул. Демнянська 66, реєстраційний № 34483639; адреса об'єкта: м. Львів, вул. Демнянська, 6в, реєстраційний № 34483751.
Стягувачем за даною ухвалю є Відкрите акціонерне товариство «Селянський комерційний банк «Дністер»( вул. Переяславська, 6-а, м. Львів, 79017, МФО 325569, ЄДРПОУ 19159542).
Боржником за даною ухвалою є Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Комфорт-Інвест»( вул. Енергетична,19/12, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 30478733).
Ухвала набрала чинності 10.11.2011 року та підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Строк пред'явлення ухвали до виконання до 10.11.2012 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду у порядку передбаченому ПІК України.
Суддя Довга О.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2011 |
Оприлюднено | 29.04.2013 |
Номер документу | 30934208 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Довга О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні