Рішення
від 15.01.2009 по справі 44/455
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

44/455

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №  44/455

15.01.09

За позовом           Заступника військового прокурора Центрального  регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України

До      Товариства з обмеженою відповідальністю “Астрая-Експерт”  

Третя особа без самостійних

вимог на стороні позивача:          Національна академія оборони України

про розірвання укладеного договору оренди № 98/1997/головКЕУ від          08.05.1997 р.

Суддя   Чеберяк П.П.

Представники:

від прокуратури           Стояновський (прокурор)

від позивача            Свистільник І.А. предст. за довіреністю

від відповідача               Боричевський  С.М. - представник

від третьої особи    Свистільник І.А. представник за довіреністю

          Рішення прийняте 15.01.2009p., оскільки в судовому засіданні 25.12.2008р. оголошувалась перерва в порядку ч. 3 ст. 77 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

          Заступник військового прокурора Центрального регіону України звернувся в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю “Астрая-Експерт” про розірвання укладеного договору оренди нерухомого військового майна – нежитлового приміщення № 98/1997/ГоловКЕУ від 08.05.1997 р.

          Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.12.2008 року порушено провадження у справі № 44/455 та призначено розгляд справи на 25.12.2008 року.

          Представником відповідача в судовому засіданні від 25.12.2008 р. було подано клопотання про залучення до участі у справі на стороні відповідача третьої особи без самостійних вимог, а саме Всеукраїнської громадської організації “Товариство українських офіцерів”. Вказане клопотання відповідача не підлягає задоволенню в зв'язку з тим, що, враховуючи зміст договору № 05 про надання послуг від 05.11.2007 р., рішення з даного господарського спору не вплине на права та обов'язки Всеукраїнської громадської організації “Товариство українських офіцерів”.

          Представник позивача в судовому засіданні надав усні пояснення по суті заявленого позову, підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві № 5/5026 від 21.10.2008 р., та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

          Представник відповідача проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві від 25.12.2008 р. та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

          Розглянувши подані представниками сторін матеріали та заслухавши пояснення представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

          08.05.1997р. між Головним квартирно –експлуатаційним управлінням Міністерства оборони України (далі - ГКЕУ Міністерства оборони України) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Астрая – експерт»(відповідачем) було укладено договір № 98/1997/ЦКЕУ оренди нежилих приміщень, розташованих на території військового містечка № 63 в гарнізоні Київському по вул. Курській, 13а (далі –договір оренди), балансоутримувачем яких є Національна академія оборони України.

          23.07.2002 р. між ГКЕУ Міністерства оборони України та відповідачем було укладено додатковий договір № 106д/2002/ГолівКЕУ до договору оренди, за умовами якого окремі пункти договору оренди викладені в новій редакції (далі –додатковий договір).

          Відповідно до додаткового договору ГКЕУ Міністерства оборони України згідно з п. 1.1. договору оренди передає, а відповідач приймає в строкове платне користування нерухоме військове майно – нежитлові приміщення будівлі інв. № 13 військового містечка № 63, загальною площею 106,87 кв. м., розташовані за адресою: м. Київ, вул. Курська, 13а, що знаходиться на балансі Національної академії оборони України та обліковується в Київському КЕУ, вартість якого визначена згідно з актом оцінки і становить за експертною оцінкою 42 240,00 грн. (далі – орендовані приміщення).

          Згідно з додатковим договором положеннями п. 1.2. договору оренди передбачено, що орендовані приміщення ГКЕУ Міністерства оборони України передає відповідачеві під офіс.

          На виконання умов договору оренди ГКЕУ Міністерства оборони України передало відповідачеві орендовані приміщення, що підтверджується актом прийому передачі від 31.05.1997 р.

          Відповідно до п. 3.4. договору оренди строк оренди - по 30.12.2016 р.

          Згідно з п. п. 4.1., 4.2. 4.5. договору оренди орендна плата на 01.03.1997р. визначена в сумі 1,90 грн. за кв. м. в місяць. Сума орендної плати підлягає коригуванню відповідно до індексу інфляції, який визначається Мінстатом щомісячно. Оплата орендних платежів проводиться не пізніше 5 днів з моменту виставлення рахунку орендодавцем.

          Відповідно до додаткового договору положеннями п. 4.1. договору оренди передбачено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за квітень 2002 місяць 832,13 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

          Орендна плата за перший місяць оренди – травень 2002р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за травень 2002 р.

          Згідно з додатковим договором положеннями п.п. 4.2., 4.3. договору оренди передбачено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата у розмірі 100 % перераховується на рахунок орендодавця не пізніше 12 числа кожного місяця наступного за звітним місяцем.

          Відповідно до п. 2.4.3. договору оренди відповідач зобов'язався своєчасно здійснювати внесення орендної плати.

          Згідно з п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

          Аналогічне твердження тільки стосовно положень Господарського кодексу України викладене в п. 4 Прикінцевих положень останнього.

Згідно з п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України до договорів, що були укладені до 1 січня 2004 року і продовжують діяти після набрання чинності Цивільним кодексом України, застосовуються правила цього Кодексу щодо підстав, порядку і наслідків зміни або розірвання договорів окремих видів незалежно від дати їх укладення.

          Таким чином, до даних спірних правовідносин необхідно застосовувати положення чинних на сьогодні Цивільного та Господарського кодексів України.

          Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).

За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності (ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

          Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб‘єкти господарювання та інші учасники  господарських відносин повинні виконувати господарські зобов‘язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов‘язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

          Зазначене також кореспондується зі ст. 526 Цивільного кодексу України, де встановлено, що зобов‘язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

          Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

          Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.

          Відповідачем протягом дії договору оренди постійно порушується обов'язок своєчасності внесення орендної плати за використання орендованих приміщень, що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків від 31.10.2008 р. та платіжними дорученнями № 43 від 14.10.2008 р., № 22 від 13.06.2008 р., № 20 від 26.05.2008р., № 17 від 22.04.2008 р..

          Станом на 31.10.2008р. у відповідача утворилась перед ГКЕУ Міністерства оборони України заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди у розмірі 2 404,64 грн., що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків від 31.10.2008р., підписаним відповідачем.

          Відповідно до п. 4.7. договору оренди понад орендну плату за приміщення відповідач повинен сплачувати щомісячно фактичні експлуатаційні витрати на утримання приміщення (комунальні послуги та інші експлуатаційні витрати – опалення, газ, електроенергія, каналізація, вивіз сміття тощо).

          Згідно з п. 4.3. додаткового договору платежі по комунальним послугам перераховується на користь орендодавця не пізніше 12 числа кожного місяця наступного за звітним.

          Відповідачем протягом дії договору оренди постійно порушується обов'язок своєчасності внесення платежів по комунальним послугам, що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків від 31.10.2008р. та платіжними дорученнями № 44 від 20.10.2008р., № 26 від 23.06.2008р., № 18 від 22.04.2008р.

          Станом на 31.10.2008 р. у відповідача утворилась перед ГКЕУ Міністерства оборони України заборгованість по сплаті комунальних послуг за договором оренди у розмірі 287,27 грн., що підтверджується актом звірки взаємних розрахунків від 31.10.2008 р., підписаним відповідачем.

          Відповідно до п. 4.8. договору оренди понад орендну плату орендар сплачує податок на землю відповідно площі, яку займає.

          Згідно з п.4.3. додаткового договору компенсація земельного податку перераховується на користь орендодавця не пізніше 12 числа кожного місяця наступного за звітним.

          Відповідачем протягом дії договору оренди постійно порушується обов'язок своєчасності внесення платежів по компенсації земельного податку, що підтверджується платіжними дорученнями № 45 від 28.10.2008 р., № 46 від 28.10.2008 р., № 16 від 22.04.2008 р.

          Відповідно до п. 2.4.7. договору оренди відповідач зобов'язався дотримуватись правил пожежної безпеки, передбачених військовими статутами і наказами; правильно експлуатувати обладнання вогнегасіння, зв'язку та сигналізації. Виконувати вимоги Закону України “Про пожежну безпеку”.

          Відповідачем в порушення п. 2.4.7. договору оренди, який було укладено ще в 1997 році, лише 10.08.2007 року було отримано дозвіл органів пожежної безпеки на початок робочої діяльності орендованих відповідачем приміщень під офіс, що підтверджується дозволом відділу пожежної профілактики і нормативно – технічної роботи Управління пожежної безпеки Збройних Сил України № 226 від 10.08.2007 р.

          Відповідно до п. 2.4.10. договору оренди відповідач зобов'язався застрахувати орендоване майно за рахунок власних коштів.

          Аналогічно, в порушення п. 2.4.10. договору оренди, який було укладено ще в 1997 році, відповідач лише 17.03.2008 року застрахував орендовані приміщення, що підтверджується договором добровільного страхування орендованого майна № 11/0006973/1012/08 від 17.03.2008 р.

Орендар має право за погодженням з орендодавцем, якщо інше не передбачено договором оренди, за рахунок власних коштів здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення орендованого майна (абз. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”).

          Згідно з п. 2.3.4. договору оренди відповідач має право виключно за погодженням з ГКЕУ Міністерства оборони України за рахунок власних коштів проводити реконструкцію, поліпшення орендованого майна. Даний вид робіт оформлювати окремою угодою між ГКЕУ Міністерства оборони України та відповідачем.

          Відповідно до п. 5.10. додаткового договору відповідач має право виключно з дозволу ГКЕУ Міністерства оборони України здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення орендованого майна.

          Відповідач в порушення умов договору оренди без дозволу ГКЕУ Міністерства оборони України, без укладення в порядку п. 2.3.4. окремої угоди здійснив технічне переоснащення орендованих приміщень шляхом самовільного встановлення телекомунікаційного обладнання, що підтверджується договором від 14.05.2008 р.  № кі0489 про надання послуг зі строкового розміщення і утримання телекомунікаційного обладнання за адресою: м. Київ, вул. Курська, 13а.

          Враховуючи те, що на території орендованих приміщень знаходяться режимні об'єкти, дії відповідача по самовільному встановленню телекомунікаційного обладнання в орендованих приміщеннях призводять до втручання в діяльність Міністерства оборони України по забезпеченню охорони державної таємниці та захисту інформації з обмеженим доступом.

          Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач використовує орендовані приміщення всупереч умовам договору оренди та не виконує взяті на себе за договором оренди зобов'язання.

           Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

          Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) є порушенням цього зобов'язання.

          Згідно ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають наслідки, передбачені договором або законом.

          Відповідно до п. 6.9. додаткового договору за ініціативою однієї із сторін договір оренди може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених законодавством.

          Згідно з п. 3 ст. 26 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” договір оренди може бути достроково розірвано на вимогу однієї із сторін за рішенням суду, арбітражного суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

          Відповідно до п. 5.4. додаткового договору у разі розірвання договору оренди відповідач зобов'язаний повернути ГКЕУ Міністерства оборони України орендовані приміщення у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі їх в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу.

У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди (ч. 1 ст. 27 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”). Аналогічна позиція викладена в ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України.

          Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

          Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона як на підставу своїх вимог та заперечень, покладається на сторону.

          Враховуючи те, що наявні у справі матеріали свідчать про обґрунтованість вимог позивача, позов визнається обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню частково.

          Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито у сумі 85,00 грн. та витрати позивача на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. підлягають стягненню з відповідача.                                        Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 526, 530, 610, 611, 626, 629, 759, 785 Цивільного кодексу України,  ст. ст. 193, 283 Господарського кодексу України, ст. ст. 10, 18, 23, 26, 27 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” та ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва –

ВИРІШИВ:

          1. Позов задовольнити в повному обсязі.

          2.Розірвати договір № 98/1997/ЦКЕУ оренди нежилих приміщень, розташованих на території військового містечка № 63 в гарнізоні Київському по вул. Курській, 13а, затверджений Головним квартирно – експлуатаційним управлінням Міністерства оборони України 08.05.1997 року.

          3. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю “Астрая-Експерт” (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 15-б; код ЄДРПОУ 24727729) повернути Головному квартирно – експлуатаційному управлінню Міністерства оборони України (03168,  м. Київ, пр.-т. Повітрофлотський, 6; код ОКПО 14310325) нежитлові приміщення будівлі інв. № 13 військового містечка № 63, загальною площею 106,87 кв. м., розміщені за адресою: м. Київ, вул. Курська, 13а.

          4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Астрая-Експерт” (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 15-б; код ЄДРПОУ 24727729) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита і 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          5. Видати наказ.

          Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

            Суддя                                                                        П.П.Чеберяк

Дата підписання рішення 16.01.2009р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.01.2009
Оприлюднено19.03.2009
Номер документу3141765
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —44/455

Рішення від 31.08.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

Постанова від 07.04.2009

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Верховець А.А.

Рішення від 15.01.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чеберяк П.П.

Ухвала від 15.01.2008

Господарське

Господарський суд Харківської області

Дюкарєва С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні