Справа №612/213/13-ц
№2/612/123/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2013 року. смт. Близнюки
Близнюківський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Мороза О.І., при секретарі Коняєвій Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Близнюки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та скасування його реєстрації,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою про визнання недійсним державного акту про право власності на земельну ділянку та скасування його реєстрації, посилаючись на наступне.
Між ним та ОСОБА_2 21.04. 2004 року було укладено договір міни серії ВВС № 342502, відповідно до якого було проведено обмін права на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП імені Куйбишева Близнюківського району Харківської області, розміром 6,04 в умовних кадастрових гектарів, згідно сертифікату РН №890818, виданому на ім'я ОСОБА_2, на належний позивачу на праві власності персональний комп'ютер Соларис.
18 лютого 2013 року він звернувся до відділу Держземагенства у Близнюківському районі Харківської області з приводу виготовлення на його ім'я державного акту але отримав відмову оскільки на підставі цього сертифікату було зареєстровано державний акт на право приватної власності на ім'я ОСОБА_2 Оскільки ОСОБА_2 на момент укладення між нею та ним договору міни не реалізувала своє право на отримання державного акту взамін сертифікату, отримання нею державного акту вважає незаконним так як всі права на сертифікат на той час перейшли до нього, у зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду із цією позовною заявою.
У судове засідання сторони не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчать розписки в отриманні судових повісток.
Ними до суду надано письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, в яких представник позивача вказав, що на задоволенні позову наполягає, а відповідач ОСОБА_2 - що позов визнає.
Відповідач - Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області просять спір вирішити за наявними в справі матеріалами.
Відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
За таких обставин суд вирішує справу у відсутність сторін на підставі наявних у ній доказів.
Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, які є належними, допустимими і достовірними, приходить до висновку про необхідність відмови у задоволення позову, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із фотокопії Сертифіката на право на земельну частку (пай) РН №890818, вбачається що він виданий ОСОБА_3. До сертифікату внесені зміни про те, що право на пай перейшло до ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. 23.04.2004 року до сертифікату також внесені зміни про те, що право на пай перейшло до ОСОБА_1 на підставі договору міни ВВС №342502 (а.с.10-11).
Із Розпорядження голови Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області №95 від 01.04.2003 року вбачається, що ОСОБА_2 було надано у приватну власність земельну частку (пай) за рахунок земель колективної власності реформованого КСП імені Куйбишева та надано дозвіл на виготовлення державного акту (а.с. 7-8).
На підставі цього розпорядження ОСОБА_2 видано державний акт на право приватної власності на землю, серії Р2 №737966, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №15 30 травня 2003 року. Цим державним актом посвідчено право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку №64 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,50 га, кадастровий номер - 6320684500:01:000:0004 на території Надеждинської сільської ради Близнюківського району Харківської області (а.с.9).
21 квітня 2004 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 було укладено договір міни серії ВВС №342502 від 21.04.2004 року, відповідно до якого було проведено обмін, а саме: ОСОБА_2 міняє належне їй право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП імені Куйбишева Близнюківського району Харківської області розміром 6,04 в умовних кадастрових гектарів на належний ОСОБА_1 на праві власності персональний комп'ютер Соларис (а.с. 6).
З листа відділу Держземагенства у Близнюківському районі Харківської області від 25.02. 2013 року № 01-17/24 вбачається, що на ім'я ОСОБА_1 не може бути виготовлений Державний акт в зв'язку з тим, що на вказану земельну ділянку ОСОБА_2 зареєстровано Державний акт на право приватної власності на землю Р2 №737966 від 30.05.2003 року. Бланк державного акта власником не отриманий та знаходиться у відділі (а.с.12).
Відповідно до ч. 2 ст. 373 ЦК України , право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Згідно п. 16 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією.
Частиною другою ст.12 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що на одну земельну частку (пай) видається один державний акт на право власності на земельну ділянку.
Згідно п. 17 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Своє право на отримання державного акту на право власності на земельну ділянку на підставі вищезазначеного сертифікату ОСОБА_2 реалізувала на підставі розпорядження голови Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області №95 від 01.04.2003 року яким, в тому числі, їй було надано дозвіл на виготовлення державного акту який і був виготовлений.
Акт було виготовлено і зареєстровано у 2003 році.
Аналіз вищенаведених доказів дає підстави стверджувати, що оспорюваний Державний акт виданий без порушень чинного законодавства.
Позивачем не надано достатніх доказів на підтвердження того, що відповідачі ОСОБА_2 та Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області у 2003 році, при реалізації права ОСОБА_2 на отримання державного акту на право власності на землю на підставі належного їй сертифікату та його реєстрації, діяли незаконно.
Договір міни сертифікату на комп'ютер між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено у 2004 році. На цей час, як встановлено в судовому засіданні, у власності ОСОБА_2 уже був державний акт, належним чином зареєстрований.
Держземагенство у Близнюківському районі Харківської області своїм листом відмовило ОСОБА_1 у виготовленні Державний акту на його ім'я саме у зв'язку з тим, що на вказану земельну ділянку ОСОБА_2 на той час був уже зареєстрований Державний акт на право приватної власності на землю.
Відповідно до п. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10 листопада 1994 року №666, право на земельну частку (пай) дійсно може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.
Проте позивач по справі придбав у відповідачки право на земельну частку (пай) на підставі цивільно-правової угоди, посвідченої у встановленому законом порядку, яке на той час нею уже було реалізоване шляхом отримання державного акту, а отже до позивача право вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту не перейшло.
Посилання позивача на те, що ОСОБА_2 не отримала державний акт на час укладення вищезазначеного договору міни сертифіката на комп'ютер цих висновків суду не спростовують, оскільки ОСОБА_2 у відповідному органі був лише не одержаний бланк оригіналу державного акту на що у своєму листі і вказав відділ Держкомзему.
Суд також зважає і на те, що відсутні правові норми які б зобов'язували особу в певний термін повернути сертифікат на право на земельну частку (пай) до районної державної адміністрації та отримати замість нього бланк оригіналу державного акту на право приватної власності на землю.
За таких обставин визнавати недійсним державний акт на право приватної власності на землю, серії Р2 №737966,виданий на ім'я ОСОБА_2, у суду підстав немає.
Вимоги про скасування державної реєстрації цього акту є похідними від визнання його недійсним, а тому також задоволенню не підлягають.
Судовий збір позивачем сплачений. Відповідачами судові витрати не понесені.
Керуючись ст.ст.373, 378 ЦК України, п.п. 16,17 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст.2,12 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» п. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10 листопада 1994р. №666, ст.ст.4-6,10,11,27,31,57 - 60,208,209,212-215,218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання недійсним державного акту про право власності на земельну ділянку та скасування його реєстрації, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Близнюківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І. Мороз
Суд | Близнюківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2013 |
Оприлюднено | 05.06.2013 |
Номер документу | 31579023 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Близнюківський районний суд Харківської області
Мороз О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні