Справа № 225/2057/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.06.2013 року Тростянецький районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Савченко С.М.,
при секретарі Подолян Т.І.,
з участю позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Тростянець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Тростянецька державна нотаріальна контора, про визнання права на спадкування, визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання права на спадкування, визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину. Згідно уточненої позовної заяви зазначила, що 09.01.2010 року помер її батько ОСОБА_4. Після його смерті відкрилась спадщина на наступне майно: житловий будинок, розташований в с. Четвертинівка, вулиця Жовтнева, № 57 Тростянецького району Вінницької області; земельна ділянка площею 3,2 га в межах, згідно з планом, розташована на території Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, з цільовим призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 0524187600:01:001:0082; право на пайовий фонд майна СТОВ імені ОСОБА_5 с. Четвертинівка Тростянецького району Вінницької області, визначеного в розмірі 4848 грн., що складають 0,123 % від загальної вартості майна пайового фонду підприємства; грошовий вклад на рахунку № 915512702 в сумі 3323грн. 80 коп., з нарахованими відсотками та компенсаціями, який зберігається в філії № 10001/0106 с. Четвертинівка Тростянецького відділення Ощадбанку України.
Позивач вказала, що є інвалідом другої групи, а тому відповідно до ст. 1241 ЦК України має право на обов’язкову частку спадкового майна. Нею з поважної причини, а саме - хвороба, пов’язана із інвалідністю, був пропущений строк для прийняття спадкового майна і звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою. В зв’язку з чим, її сестра ОСОБА_2 нотаріально оформила на себе все спадкове майно, без врахування її обов’язкової частки, отримавши відповідні свідоцтва про право власності на кожне із зазначеного майна. Тому позивач звернулась до суду і просила: визнати поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини і визначити їй додатковий строк в чотири місяці для подання заяви про прийняття спадщини; визнати за нею право на обов’язкову частку у спадщині після смерті батька; визнати недійсними свідоцтва про право на спадщину за заповітом, видані державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області; визнати за нею право власності на 1/2 частину всього спадкового майна.
Ухвалою суду до участі в справі залучено третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Тростянецьку державну нотаріальну контору.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Просила визнати за нею право власності на половину земельного та майнового паїв, всі кошти на грошовому вкладі в сумі 3323,80 грн., вказала, що хоче, щоб було рішення про право на 1/2 батьківської частки хати, тобто на 1/4 всієї хати, яку вона не буде оформляти.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, зазначила, що якби не було заповіту, то спадкоємцями по закону було б чотири дочки померлого ОСОБА_4 Представник відповідача зазначила, що немає підстав для поновлення строку прийняття позивачем спадщини, оскільки надані позивачем медичні документи за 2007-2012 роки не підтверджують поважність пропуску строку. Також послалась на ст. 1301 ЦК України, зазначивши, що не можна визнавати недійсними свідоцтва про право на спадщину, які видані позивачеві, оскільки вона мала право на спадкування, та законно його реалізувала. Вказала, що суд не визнає право власності на підставі обов’язкової частки. В зв’язку з чим відповідач та її представник просили відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи - Тростянецької державної нотаріальної контори, в судове засідання не з’явився. Згідно наданого суду заперечення зазначив, що заперечує проти визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, оскільки позивачем був пропущений строк для прийняття спадщини та обов’язкова частка є меншою від тієї, яку просить встановити їй ОСОБА_2
Суд, вислухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали спадкової справи, встановив наступне.
09.01.2010 року помер ОСОБА_4.
Згідно заповіту, посвідченого секретарем Четвертинівської сільської ради 13.11.2007 року, ОСОБА_4 заповів усе майно своїй дочці ОСОБА_2 (а.с.16).
Відповідач ОСОБА_2 зазначає, що вона, сестра ОСОБА_1 та ще 2 сестри є дочками померлого ОСОБА_4 Дана обставина визнається позивачем, а тому не потребує доказування.
Відповідно до змісту ч. 1 ст. 1241 ЦК України, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка б належала кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).
ОСОБА_1 є інвалідом другої групи з 1992 року, що підтверджується довідкою Сер.ВТЭ-19 № 028468, виданою обласною спеціалізованою психіатричною ВТЕК м. Одеси. Згідно вказаної довідки ОСОБА_1 є непрацездатною.
А тому відповідно до ч. 1 ст. 1241 ЦК України вона має право на обов’язкову частку у спадщині після смерті батька.
ОСОБА_2 вчасно звернулась із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини батька.
Відповідач ОСОБА_1 зазначає, що 09.06.2010 року звернулась до нотаріальної контори у м. Одесі, де їй оформлено заяву про прийняття спадщини, яку вона направила до Тростянецької державної нотаріальної контори, що підтверджується відповідною заявою (а.с. 17). Позивач зазначає, що дана заява їй була повернута через те, що неправильно вказано рік народження батька.
03.08.2010 року ОСОБА_1 отримала повідомлення від Тростянецької державної нотаріальної контори від 27.07.2010 року вих. №237/02-14/51/2010-Т про її право на обов’язкову частку у спадщині.
Позивач зазначає, що повторно вона не мала змоги направити відповідну заяву, оскільки в неї погіршився стан здоров’я. Дана обставина підтверджується медичною картою амбулаторного хворого № 26/19.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, зважаючи, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи загального захворювання, згідно медичних документів хворіла у 2007 - 2012 роках, бажала прийняти спадщину, що підтверджується її відповідною нотаріально посвідченою заявою, суд вважає, що строк для прийняття спадщини пропущений нею з поважної причини. А тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті батька та отримала відповідні свідоцтва про право на спадщину за заповітом:
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 02.12.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, згідно якого ОСОБА_2 визнано спадкоємцем 1/2 частини житлового будинку А загальною площею 65,2 кв.м, житловою площею 36,5 кв.м; веранди а, прибудови а1, веранди б, прибудови б1, погріба в; літньої кухні Б; гаража В; воріт 1-2; огорожі 3, розташованих в с. Четвертинівка, вулиця Жовтнева Тростянецького району Вінницької області за № 57 (а.с. 42 спадкової справи №51/10);
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 26.08.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, згідно якого ОСОБА_2 визнано спадкоємцем земельної ділянки площею 3,2 га в межах згідно з планом, розташованої на території Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, з цільовим призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 0524187600:01:001:0082 (а.с. 25 спадкової справи №51/10);
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 26.08.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, згідно якого ОСОБА_2 визнано спадкоємцем права на пайовий фонд майна СТОВ імені ОСОБА_5, с. Четвертинівка Тростянецького району Вінницької області, визначеного в розмірі 4848 грн., що складають 0,123 % від загальної вартості майна пайового фонду підприємства (а.с. 26 спадкової справи №51/10);
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 02.12.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, в частині визнання ОСОБА_2 спадкоємцем грошового вкладу на рахунку № 915512702 в сумі 3323грн. 80 коп., з нарахованими відсотками та компенсаціями, який зберігається в філії № 10001/0106 с. Четвертинівка Тростянецького відділення Ощадбанку України (а.с. 43 спадкової справи №51/10).
Твердження відповідача про те, що в разі відсутності заповіту спадкоємцями за законом першої черги було б чотири особи, а також заперечення третьої особи про те, що обов’язкова частка є меншою від тієї, яку просить встановити їй ОСОБА_1, заслуговують на увагу. В зв’язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання недійсними свідоцтв про право на спадщину за заповітом, видані державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області та визнання за нею право власності на 1/2 частину земельного та майнового паїв, 1/4 частину будинку та всього вкладу на ощадній книжці, підлягають частковому задоволенню.
Так, якби спадкування після смерті ОСОБА_4 відбувалось за законом, то частка всіх спадкоємців першої черги були б рівною і становила 1/4 всього майна спадкодавця (оскільки в померлого було чотири дитини). На день смерті ОСОБА_4 належали: земельний та майновий паї, грошовий вклад на ощадній книжці та 1/2 частина житлового будинку. А відтак, відповідно до ч. 1 ст. 1241 ЦК України, обов’язкова частка у спадщині спадкоємця ОСОБА_1 складає 1/8 відповідного земельного паю, 1/8 майнового паю, 1/8 грошового вкладу, 1/16 житлового будинку.
У вказаних частинах, які становлять обов’язкову частку у спадщині, яку має право спадкувати ОСОБА_1, необхідно визнати недійсними відповідні свідоцтва про право на спадщину, які отримала відповідач ОСОБА_2
Разом з тим, суд вважає за необхідне відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в частині визнання за нею права власності на зазначені частки спадкового майна, оскільки судом продовжено строк для прийняття спадщини. І в разі бажання позивач може прийняти спадщину та нотаріально оформити свої спадкові права на вказані частки спадкового майна.
Посилання представника відповідача, що відповідно до ст. 1301 ЦК України не можна визнавати недійсним свідоцтва про право на спадщину, які видані позивачеві, оскільки вона мала право на спадкування, та законно його реалізувала, суд вважає безпідставним. Так як вказаною статтею передбачена можливість визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину і в інших випадках, встановлених законом.
Тому суд вважає, що захист права на обов’язкову частку у спадщині може здійснюватись позивачем шляхом пред’явлення вимог про визнання права на обов’язкову частку в спадщині та про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину. Наведене також підтверджується п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування».
Враховуючи вищевикладене, з метою захисту права позивача ОСОБА_1 на спадкування, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1216, 1221, 1222, 1223, 1241, 1258, 1261, 1268 - 270, 1272, 1300, 1301 ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 10, 11, 60, 61, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для прийняття спадщини після смерті 09.01.2010 року ОСОБА_4, протягом чотирьох місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Визнати за ОСОБА_1 право на обов’язкову частку у спадщині, що відкрилась після смерті її батька ОСОБА_4.
Визнати недійсними в частині свідоцтва про право на спадщину за заповітом, видані ОСОБА_2, а саме:
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 02.12.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, згідно якого ОСОБА_2 визнано спадкоємцем 1/2 частини житлового будинку А загальною площею 65,2 кв.м, житловою площею 36,5 кв.м; веранди а, прибудови а1, веранди б, прибудови б1, погріба в; літньої кухні Б; гаража В; воріт 1-2; огорожі 3, розташованих в с. Четвертинівка, вулиця Жовтнева Тростянецького району Вінницької області за № 57, - визнати недійсним в частині права на спадщину на 1/16 частини вказаного житлового будинку з прибудовами;
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 26.08.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, згідно якого ОСОБА_2 визнано спадкоємцем земельної ділянки площею 3,2 га, в межах згідно з планом, розташованої на території Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, з цільовим призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 0524187600:01:001:0082, - визнати недійсним в частині 1/8 права на спадщину на вказану земельну ділянку.
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 26.08.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, згідно якого ОСОБА_2 визнано спадкоємцем права на пайовий фонд майна СТОВ імені ОСОБА_5 с. Четвертинівка Тростянецького району Вінницької області, визначеного в розмірі 4848 грн., що складають 0,123 % від загальної вартості майна пайового фонду підприємства - визнати недійсним в частині 1/8 права на спадщину на вказане право на пайовий фонд майна;
- свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 02.12.2010 року державним нотаріусом Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_6, в частині визнання ОСОБА_2 спадкоємцем грошового вкладу на рахунку № 915512702 в сумі 3323грн. 80 коп., з нарахованими відсотками та компенсаціями, який зберігається в філії № 10001/0106 с. Четвертинівка Тростянецького відділення Ощадбанку України - визнати недійсним в частині 1/8 права на грошовий вклад на рахунку № 915512702 в сумі 3323грн. 80 коп.
В решті позову відмовити.
Скасувати застосований по даній справі захід забезпечення позову - накладення арешту на житловий будинок А, загальною площею 65,2 кв.м, житловою площею 36,5 кв.м; веранди а, прибудови а1, веранди б, прибудови б1, погріба в; літньої кухні Б; гаража В, воріт 1-2; огорожі 3, що розташовані в с. Четвертинівка, вулиця Жовтнева Тростянецького району Вінницької області за № 57.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Вінницької області через Тростянецький районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, в той же строк, з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 31854011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Савченко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні