cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2013 року Справа № 5006/17/101пн/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Карабаня В.Я.,
суддів Жаботиної Г.В., Ковтонюк Л.В.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: Яловенко А.І.
від відповідача: Єпішев О.В.
розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго"
на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 22.04.2013р.
у справі № 5006/17/101пн/2012 Господарського суду Донецької області
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Доктор"
до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго"
про скасування оперативно-господарської санкції
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Доктор" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" про скасування оперативно-господарської санкції застосованої рішенням енергопостачальника, оформленим протоколом №753 від 06.11.2012р.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 12.03.2013р. (судді: Шилова О.М., Осадча А.М., Стукаленко К.І.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 22.04.2013р. (судді: Стойка О.В., Діброва Г.І., Принцевська Н.М.), позовні вимоги задоволено, визнано недійсним рішення комісії відповідача з розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією від 03.04.2012р. №001036, оформлене протоколом №753 від 06.11.2012р.
Не погодившись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У відзиві на касаційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Доктор" просить оскаржені судові рішення залишити без змін як законні та обґрунтовані, а касаційну скаргу - без задоволення як безпідставну.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Господарськими судами встановлено:
Між позивачем (споживач) та відповідачем (енергопостачальник) був укладений Договір на постачання електричної енергії №5797 від 12.02.2007р. (далі-Договір), згідно до умов якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб його електроустановок з приєднаною потужністю 120 кВт, а останній оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно до вимог п. 2.1 Договору під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.96р. №28 у редакції, що діяла на момент проведення перевірки (далі - Правила).
На час виникнення спору сторони перебували в договірних відносинах.
Представниками відповідача 03.04.2012р. при здійсненні перевірки дотримання Правил користування електричною енергією на об'єкті, розташованому у м. Донецьк, пр-т Ілліча, 102, у позивача було виявлено порушення у вигляді пошкодження приладу обліку шляхом зміни полярності підключення струмових ланцюгів трансформаторів струму фаз "В" і "С", про що оформлений Акт №001036.
19.06.2012р. відбулось засідання комісії енергопостачальника з розгляду Акта №001036 про порушення Правил користування електричною енергією та прийнято рішення, яким позивачу нараховано вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 35657,42 грн., про що складений протокол №483.
06.11.2012р. вдруге відбулось засідання комісії енергопостачальника з розгляду Акта №001036 про порушення Правил користування електричною енергією та прийнято рішення, яким позивачу нараховано вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 28453,58грн., про що складений протокол за №753.
Представник позивача на засіданні комісії був присутній, але з протоколом комісії №753 від 06.11.2012р. та актом про порушення не погодився, про що зазначив в протоколі.
Відповідно до п.6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996р. (зі змінами та доповненнями), у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів, перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.
Відповідно до положень п.6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
За приписами 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку. Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.
З приписів пункту 2.1 вищезазначеної Методики вбачається, що ця Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеному у встановленому порядку з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією, тобто належним чином оформлений акт може бути підставою для нарахування споживачеві вартості електричної енергії відповідно до норм названої Методики, зокрема, у разі пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо) (п.п.3 п.2.1).
Господарськими судами встановлено, що зафіксоване відповідачем в Акті №001036 порушення підпадає під дію п.п.3 п.2.1 названої Методики. При цьому, прилад обліку позивача відповідно до акта про опломбування та здачі пломб і засобів обліку на збереження №509526 від 03.04.2012р. було опломбовано відповідачем на клемній кришці, ячейці двері трансформатора струму, а також пломби держповірки приладу обліку та держповірки трансформатору струму. Будь-якого порушення цілісності пломб чи цілісності приладу обліку при проведенні перевірки не встановлено, висновок комісії відповідача щодо вчинення порушення у вигляді зміни підключення фаз трансформатора струму (порушення схеми обліку) саме позивачем - є безпідставним. Крім того, відповідачем не доведено можливості доступу позивача до трансформатору струму і вторинних ланцюгів. Крім того, судами встановлено, що при оформленні Акта №001036 не дотримано норм вищенаведеного законодавства про електроенергетику.
А відтак, господарські суди попередніх інстанцій обґрунтовано задовольнили позов.
Згідно ч. 1 ст. 111-10 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Оскільки господарськими судами норми матеріального та процесуального права порушено не було, то підстави для скасування оскаржених судових рішень відсутні.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, ст. 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного господарського суду від 22.04.2013р. у справі №5006/17/101пн/2012 - без змін
Головуючий суддя Карабань В.Я. Суддя Жаботина Г.В. Суддя Ковтонюк Л.В.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2013 |
Оприлюднено | 19.06.2013 |
Номер документу | 31893389 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Жаботина Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні