Постанова
від 12.06.2013 по справі 2а-10158/11/0170/1
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2013 р. 16:13 Справа №2а-10158/11/0170/1

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Бєловій Ю.Г., за участю

представників позивача - Сиротиніна О.Г., Зубехіной Н.М.

представника відповідача - Мирошніченко К.С., Ліпницької Г.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська Юридична Група» до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки звернулось з адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримська Юридична Група» до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень № 0008422301 від 09 серпня 2012 року частково на суму 93278101 грн., № 0008422301 від 09 серпня 2011 року, № 0008402301 від 09 серпня 2011 року та № 0009331701 від 05 серпня 2011 року.

Заявою від 12.06.2013р. позивач зменшив позовні вимоги без зміни предмету та підстав позову і просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0008422301 від 09 серпня 2012 року в частині 92118086 грн.

Адміністративний позов мотивований тим, що Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Кримська Юридична Група» з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009р. по 31.03.2011р.

За результатами перевірки складено акт від 26.07.2011 року № 9297/23-2/32177846, за висновками якого встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримська Юридична Група» п. 5.1, п.п. 5.3.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.2.1, п. 5.5 ст. 5, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п. 6.1 ст. 6, п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції Закону України від 22.05.1997р. № 283/97-ВР в результаті чого за період з 01.10.2009р. по 31.03.2011р. завищено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 140 640 363,0 грн., у т.ч.: за 4 квартал 2009р. у сумі 996141 грн., за 2010 рік - у сумі 39857289 грн., за 1 квартал 2011р. - у сумі 140640363 грн.; порушення п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) та п. 14.1.191 ст.14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201.14, п. 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ яке виразилося в завищенні рядку 26 Декларації з ПДВ «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на суму 14 060 грн. - за червень 2010р., завищення рядку Декларації з ПДВ «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» на суму 123 854 грн. - за червень 2010р.; завищення рядку 23 Декларації з ПДВ «Залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» на суму 123 854 грн. за червень 2010р., завищення рядку 24 Декларації «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на суму 8 333 грн. - за березень 2011р.; донараховано податку на додану вартість на суму 203 778 грн., у т.ч.: за липень 2010р. - на суму 175 911 грн., за вересень 2010р. - на суму 27 867 грн.; порушення абз. «ґ» п.п. 164.2.17, п. 164.2 ст. 164, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ. у зв`язку з чим занижене податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 7 216,86 грн.

На підставі акту були винесені податкові повідомлення -рішення № 0008412301 від 09 серпня 2011 року на суму 140640364,00 гривні, з яким позивач з урахуванням уточнень не згодний на суму 92118086,00 гривень; № 0008422301 від 09 серпня 2011 року на суму 146248 грн.: за основним платежем - 146247,00 грн. та штрафними санкціями - 1,00 грн.; № 0008402301 від 09 серпня 2011 року на суму 254722,50 грн.: за основним платежем - 203778,00 грн. та штрафними санкціями - 50944,50 грн., а також № 0009331701 від 05 серпня 2011 року на суму 9022,08 грн.: за основним платежем - 7216,86 грн. та штрафними санкціями - 1805,22 грн., з якими позивач не згодний.

З урахуванням викладеного, позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06 вересня 2011 року було відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06 вересня 2011 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10 жовтня 2011 року було призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено експертам ТОВ «Інститут обліку та аудиту» /АР Крим, м. Сімферополь, вул. Б. Хмельницького, 18/5, оф. 7/.

На вирішення експертів поставлені запитання:

1) Чи обґрунтовані та чи підтверджуються даними податкового та бухгалтерського обліку, а також первинними документами ТОВ «Кримська Юридична Група» висновки акту перевірки ДПІ у м. Сімферополі № 9297/23-2/32177846 від 26.07.2011 року про порушення Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого завищено розмір від`ємного значення ПДВ в розмірі 146247 гривень та занижено податкове зобов`язання з ПДВ в розмірі 203778 гривень в період, що перевірявся.

2) Чи підтверджується даними податкового та бухгалтерського обліку, а також первинними документами ТОВ «Кримська Юридична Група» фактичне виконання угод, укладених з контрагентами, зазначеними в акті перевірки, за період, що зазначений в акті.

3) Чи підтверджується даними податкового та бухгалтерського обліку, а також первинними документами ТОВ «Кримська Юридична Група» оплата контрагентами, що зазначені в акті перевірки, грошових коштів з врахуванням ПДВ за поставлені товари, виконані роботи/послуги по укладеним договорам за період, що зазначений в акті перевірки та якими саме документами це підтверджуються.

4) Чи використовувались позивачем товари, отримані від контрагентів, зазначених в акті перевірки, в господарській діяльності та якими саме документами це підтверджується.

5) Чи відображені в бухгалтерському обліку позивача відомості про отримання товарів від контрагентів, зазначених в акті перевірки, та їх перевезення до місця зберігання і використання, чи мав позивач виробничі та матеріальні ресурси, що були достатні для використання придбаних у зазначених в акті перевірки контрагентів товарів в господарській діяльності позивача.

6) Які саме матеріальні та виробничі ресурси були використані ТОВ «Кримська Юридична Група».

7) Чи обґрунтовані та чи підтверджуються даними податкового та бухгалтерського обліку, а також первинними документами ТОВ «Кримська Юридична Група» висновки акту перевірки ДПІ у м. Сімферополі № 9297/23-2/32177846 від 26.07.2011 року про порушення Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого завищено розмір від`ємного значення податку на прибуток в розмірі 93278101 гривень в період, що перевірявся.

8) Чи обґрунтовані та чи підтверджуються даними податкового та бухгалтерського обліку, а також первинними документами ТОВ «Кримська Юридична Група» висновки акту перевірки ДПІ у м. Сімферополі № 9297/23-2/32177846 від 26.07.2011 року про порушення Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податок з доходів найманих працівників в розмірі 7216,86 гривень в період, що перевірявся

У зв`язку з призначенням експертизи Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10 жовтня 2011 року провадження по справі було зупинено.

19.04.2013 року до суду від експерта надійшов висновок судово-економічної експертизи № 114 від 09.04.2013р., у зв`язку з чим Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.04.2013 року провадження по справі було поновлено.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та додатково заявили клопотання про залучення документів до справи.

У судовому засіданні представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували з підстав, наведених в письмових запереченнях від 08.05.2011 року.

Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.

Отже, Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, яка у правовідносинах з фізичними та юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо скасування податкових повідомлень-рішень, суд зобов'язаний перевірити, чи являлися правомірними дії відповідача у зв'язку прийняттям таких повідомлень -рішень, чи дотримані порядок, строки та підстави проведення перевірки.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.

Судом встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» є юридичною особою, яке 19.09.2002 року зареєстроване Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 146397, довідкою з ЄДРПОУ АА № 526438.

Суд зазначає, що ТОВ «Кримська Юридична Група» взято на облік платника податків та являється платником податку на додану вартість з 19.10.2004 року, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100206320 від 08.03.2009р.

Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим ДПС на підставі ст. 20, 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI та наказу начальника ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 02.06.2011р. № 1900 та відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009р. по 31.03.2011р., за результатами якої був складений акт № 9297/23-2/32177846 від 26.07.2011р.

З акту перевірки вбачається, що направлення пред`явлені 15.06.2011р. та 06.07.2011р. під розписку фінансовому директору ТОВ «Кримська Юридична Група» Зубехіной Н.М.

Позивач був проінформований про проведення планової виїзної перевірки письмовим повідомленням від 02.06.2011р. № 187/23-2, яке вручено разом із копією наказу на перевірку 02.06.2011р. фінансовому директору Зубехіной Н.М.

Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сімферополі № 2265 від 04.07.2011р. термін проведення перевірки Позивача подовжений на 10 робочих днів з 06.07.2011р.

Згідно акту перевірка проводилася в період з 15 червня 2011 року по 19 липня 2011 року.

Судом встановлено, що на підставі акту планової перевірки № 9297/23-2/32177846 від 26.07.2011р. ДПІ в м. Сімферополі прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:

- № 0008412301 від 09.08.2011 року, яким ТОВ «Кримська Юридична Група» на підставі п. 5.1, п.п. 5.3.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.2.1, п. 5.5 ст. 5, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п. 6.1 ст. 6, п. 8.4 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" відповідно до п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 та розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 140640364,0 гривні;

- № 0008422301 від 09.08.2011 року, яким ТОВ «Кримська Юридична Група» на підставі п.п. 7.2.1 п. 7.2, п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР та п. 14.1.191 ст.14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201.14, п. 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ відповідно до п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58 та п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на додану вартість на суму 146248,0 гривень, у тому числі за основним платежем на суму 146247,0 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 1,0 грн.

- № 0008402301 від 09.08.2011 року, яким ТОВ «Кримська Юридична Група» на підставі п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР та п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201.14 і п. 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 та п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 254722,5 гривень, у тому числі за основним платежем на суму 203778,0 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 50944,5 гривні.

- № 0009331701 від 05.08.2011 року, яким ТОВ «Кримська Юридична Група» на підставі абз. «ґ» п.п. 164.2.17, п. 164.2 ст. 164, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ відповідно до п.п. 54.3 ст. 54, п. 127.1 ст. 127, п. 119.2 ст. 119, ст.. 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 9022,08 гривні, у тому числі за основним платежем на суму 7216,86 гривень та застосовані штрафні санкції в розмірі 1805,22 гривень.

Позивач, не погодившись з податковими повідомленнями -рішеннями ДПІ у м. Сімферополі № 0008412301 від 09.08.2011 року в частині 93278101 гривня, № 0008422301 від 09.08.2011 року, № 0008402301 від 09.08.2011 року та № 0009331701 від 05.08.2011 року, звернувся до суду.

Перевіряючи обґрунтованість зазначених висновків акту перевірки, судом встановлено наступне.

Суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем в період 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року, суд перевіряє їх відповідність нормам Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Закону України "Про податок на додану вартість", Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та водночас Податковим кодексом України, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин.

З акту перевірки вбачається, що сума зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 140 640 363,0 грн. визначена податковим органом внаслідок порушення ТОВ «Кримська Юридична Група» п. 5.1, п.п. 5.3.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, п.п. 5.2.1, п. 5.5 ст. 5, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п. 6.1 ст. 6, п. 8.4 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", занижено валові доходи на загальну суму 52587762 грн., завищено валові витрати на загальну суму 88062092 грн.

Крім того, згідно акту перевірки позивачем порушено п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) та п. 14.1.191 ст.14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201.14, п. 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, що виразилося в завищенні рядку 26 Декларації з ПДВ «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на суму 14 060 грн. - за червень 2010р., завищення рядку Декларації з ПДВ «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» на суму 123 854 грн. - за червень 2010р.; завищення рядку 23 Декларації з ПДВ «Залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» на суму 123 854 грн. за червень 2010р., завищення рядку 24 Декларації «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на суму 8 333 грн. - за березень 2011р.; донараховано податку на додану вартість на суму 203 778 грн., у т.ч.: за липень 2010р. - на суму 175 911 грн., за вересень 2010р. - на суму 27 867 грн., у зв'язку з завищенням податкового кредиту по операціям з ТОВ «Стройпромгаз» у жовтні 2009р. - 93000 грн., по операціям з ТОВ «Кримський спас» у грудні 2009р. - 83667 грн., по операціях з ТОВ «Востокстройінвест» у липні 2010р. - 165025,40 грн., по операціях з ТОВ «Торгсервіспостач» у березні 2011р. - 8333 грн.

Також згідно акту перевірки встановлено порушення позивачем абз. «ґ» п.п. 164.2.17, п. 164.2 ст. 164, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ у зв`язку з чим занижене податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 7 216,86 грн.

За результатами зазначеної перевірки відповідачем були прийняті податкове повідомлення-рішення № 0008412301 від 09 серпня 2011 року на суму 140640364,00 гривні, з яким позивач з урахуванням уточнень не згодний на суму 92118086,00 гривень; № 0008422301 від 09 серпня 2011 року на суму 146248 грн.: за основним платежем - 146247,00 грн. та штрафними санкціями - 1,00 грн.; № 0008402301 від 09 серпня 2011 року на суму 254722,50 грн.: за основним платежем - 203778,00 грн. та штрафними санкціями - 50944,50 грн., а також № 0009331701 від 05 серпня 2011 року на суму 9022,08 грн.: за основним платежем - 7216,86 грн. та штрафними санкціями - 1805,22 грн., з якими позивач не згодний.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 67 Конституції України визначає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» (який діяв у перевіреному періоді) платниками податків і зборів (обов`язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов`язок сплачувати податки і збори. Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов`язкових платежів) відповідно до законів України (ст. 11 Закону).

У свою чергу пунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки і збори у терміни та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Стаття 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлює, що платниками податку з числа резидентів є суб`єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку.

У відповідності із п. 1.21 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997р. № 283/97-ВР, який діяв у перевіреному періоді, доходи з джерелом походження з України - будь-які доходи, отримані резидентами та нерезидентами від будь-яких видів діяльності на території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, сплачених резидентами України, доходи від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, яке розташоване в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до портів, розташованих в Україні, доходи від продажу нерухомого майна, розташованого в Україні, доходи, отримані у виді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України, а також доходи страховиків-резидентів за межами України, інші доходи від господарської діяльності на митній території України або на територіях, які знаходяться під контролем митних служб України.

Продаж результатів робот (послуг) - будь-які операції цивільно-правового характеру з надання результатів робот (послуг), з надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими, ніж товари об`єктами власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання результатів робот (послуг).

Згідно п. 4.1 ст. 4 зазначеного Закону України валовий доход включає загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, які не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за виключенням операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх остаточного погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом у відповідності із законом).

Пунктом 1.31 цього Закону визначено, що продаж товарів - будь-які операції, які здійснюються відповідно до договорів купівлі-продажу, міни, поставки або іншим цивільно-правовим договорам, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Не вважаються продажем операції з надання товарів в межах договорів комісії, зберігання (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності на такі товари.

У п. 5.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що валові витрати виробництва та обігу (далі валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Відповідно до п. 3.1 зазначеного Закону України об`єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат платника податків та суму амортизаційних відрахувань.

Підпунктом 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 вищезазначеного Закону України встановлено, що не включаються до складу валового доходу суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів (робіт, послуг), за виключенням випадків, коли підприємство-продавець не є платником податку на додану вартість.

Згідно п.п. 4.2.5 п. 4.2 ст. 4 цього Закону України не включаються до складу валового доходу суми грошових коштів або вартість майна, які поступають платнику податку у виді прямих інвестицій або реінвестицій в корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові кошти або майнові внески, відповідно договорам про спільну діяльність на території України без утворення юридичної особи.

Відповідно п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 зазначеного Закону України встановлено, що не включаються до складу валового доходу грошові кошти або майно, які повертаються власнику корпоративних прав, емітованих юридичною особою, після повної та остаточної ліквідації такої юридичної особи - емітента, або по закінченню договору про спільну діяльність, але не вище номінальної вартості акцій (частин, паїв).

Пунктом 1.23 ст. 1 вищезазначеного Закону України встановлено, що безоплатно надані товари (роботи, послуги) - це товари, надані платником податку відповідно до договорів дарування, інших договорів, які не передбачають грошової або іншої компенсації вартості таких матеріальних цінностей та нематеріальних активів або їх повернення, або без укладання таких договорів;

роботи, послуги, які надаються платником податку без витребування компенсації їх вартості;

товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання та використані ним в його виробничому або господарському обороті.

Порядок оподаткування спільної діяльності на території України без створення юридичної особи встановлений пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у відповідності з яким:

«7.7.1 Спільна діяльність без створення юридичної особи здійснюється на підставі договору про спільну діяльність, який передбачає об`єднання грошових коштів та майна учасників для досягнення спільної господарської мети.

7.7.2 Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами відповідно до умов договору, окремо від обліку господарської результатів такого платника податку.

7.7.3 Виплата (нарахування) частини прибутку, отриманої учасниками спільної діяльності, оподатковується податком за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, особою, уповноваженою вести облік результатів спільної діяльності до або під час такої виплати.

7.7.4 У випадку якщо прибуток від спільної діяльності не розподіляється протягом звітного періоду з метою оподаткування, вона вважається розподіленою між учасниками відповідно до умов договору про спільну діяльність на кінець такого звітного періоду та підлягає оподаткуванню відповідно до підпункту 7.7.3 цієї статті.

7.7.5 У випадку якщо протягом звітного періоду витрати, які здійснені платником податку у зв`язку з проведенням спільної діяльності, перевищують доходи, отримані від таких операцій, балансові збитки переносяться на зменшення доходів майбутніх податкових періодів від такої спільної діяльності протягом строків, визначених статтею 6 цього Закону.

7.7.6 Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на підставі окремих цивільно-правових договорів.

7.7.7 Порядок податкового обліку та звітності результатів спільної діяльності встановлюються центральним податковим органом».

Діяльність підприємств в межах договорів спільної діяльності регламентується главою 77 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. № 435-ІV.

Так відповідно до ст. 1130 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ) за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов`язуються спільно діяти без утворення юридичної особи для досягнення визначеної мети, яка не суперечить закону.

Спільна діяльність може здійснюватися на підставі об`єднання внесків учасників (просте товариство) або без об`єднання внесків учасників.

Умови договору про спільну діяльність, у т.ч. координація спільних дій учасників або ведення їхніх загальних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь в результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом щодо окремих видів спільної діяльності (ст. 1131 ЦКУ).

Внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також створена в результаті спільної діяльності продукція та отримані від такої діяльності плоди та доходи є загальною пайовою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом.

Умовами договору про спільну діяльність передбачено, що внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, та створене або придбане учасниками в ході виконання договору майно (обладнання, матеріали, товари, будівлі та інші цінності), є загальною пайовою власністю.

Статтею 367 ЦКУ встановлено, що майно, яке знаходиться у загальній спільній власності, може бути розділено в натурі між співвласниками за домовленістю між ними.

При розділі загального спільного майна між співвласниками право загальної спільної власності на нього припиняється.

Судом встановлено, що Позивач в період 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. на підставі договору купівлі-продажу майнових прав б/н від 20.03.2006р. з ТОВ «Ітера-Крим» /м. Сімферополь/ був учасником договору про спільну діяльність № 237дп від 29.04.2005р. укладеному з ДП «Завод ім. В.А. Малишева» /м. Харків/.

Згідно договору купівлі-продажу майнових прав б/н від 20.03.2006р. ТОВ «Ітера-Крим» (Продавець) зобов`язується передати у власність ТОВ «Кримська Юридична Група» (Покупець) майнові права, у т.ч. майнові вимоги щодо виконання своїх зобов`язань за договором про спільну діяльність № 237дп від 29.04.2005р. з Державним Підприємством «Завод ім. В.А. Малишева», а Покупець зобов`язується прийняти ці права та сплатити за них обумовлену суму.

Суть майнових прав: передача прав ТОВ «Ітера-Крим» по здійсненню певних правових дій, спрямованих на виникнення юридичних наслідків за основним договором (договір спільної діяльності № 237дп від 29.04.2005р.).

Грошова оцінка майнових прав визначена у розмірі 492 717,95 грн. (у т.ч. ПДВ).

Згідно додаткової угоди б/н від 20.03.2006р. до вищевказаного договору купівлі-продажу вартість майнових прав узгоджена сторонами у розмірі 780 719,91 грн. (у т.ч. ПДВ 130 119,98 грн., без ПДВ 650 599,93 грн.).

Розмір вказаних майнових прав складають витрати понесені ТОВ «Ітера-Крим» в результаті оплати по укладених договорах, пов`язаних з підготовкою дозвільної документації та документів необхідних для виконання основного договору.

Права та обов`язки ТОВ «Ітера-Крим» за основним договором переходять ТОВ «Кримська Юридична Група» автоматично з моменту підписання даного договору та при відсутності обґрунтованих заперечень з боку ДП «Завод ім. В.А. Малишева». Права, передбачені даним договором, переходять від Продавця Покупцю на невизначений термін.

У виконання умов вищезазначеного договору купівлі-продажу ТОВ «Кримська Юридична Група» здійснює на користь ТОВ «Ітера-Крим» оплату за майнові права 10.01.2007р. в сумі 780 719,91 грн.

Предметом договору спільної діяльності № 237дп від 29.04.2005р. з ДП «Завод ім. В.А. Малишева» є господарська діяльність учасників, яка буде здійснюватися шляхом об`єднання їх вкладів, які складаються із: фінансових, майнових ресурсів у виді рухомого та нерухомого майна. За узгодженістю сторін у якості внесків можуть бути внесені майнові права, цінні папери, майнові вимоги (грошові вимоги відносно виконання договірних зобов`язань), права користування земельною ділянкою, права інтелектуальної власності, матеріальні, трудові, виробничі ресурси, професійні та інші знання, навики та уміння, а також використання ділової репутації та ділових зв`язків сторін.

Визначена діяльність здійснюється з метою завершення будівництва та введення в експлуатацію будівлі - незавершеної будівництвом будівлі житлового будинку, розташованої за адресою: Україна, АР Крим, м. Алушта, мкрн. № 7, та подальшого розподілу будівлі пропорційно здійсненим учасниками внескам.

З метою досягнення мети в межах виконання договору спільної діяльності учасники вносять внески: Завод у якості внеску вносить право користування земельною ділянкою під будівництво будівлі, незавершену будівництвом будівлю житлового будинку розташованого за адресою: Україна, АР Крим, м. Алушта, мкрн. № 7. Розмір паю становить 12% від загального розміру внесків учасників договору.

Позивач у якості внеску вносить грошові кошти, трудові, виробничі ресурси. Розмір внеску становить 88% від загального розміру внесків учасників за договором. Грошові кошти перераховуються на рахунок, відкритий для здійснення спільної діяльності.

Згідно умов вищезазначеного договору спільної діяльності на ТОВ «Кримська Юридична Група» покладені функції керівництва спільною діяльністю, представницькі функції, право представляти інтереси в усіх судових органах, державних установах, органах влади та управління, перед третіми особами, обов`язок вести податковий та бухгалтерський облік результатів пайової діяльності, виконувати функції замовника та ін.

Згідно Довідки про взяття на облік платника податків № 386/29-0 від 11.09.2006р. ТОВ «Кримська Юридична Група» (код за ЄДРПОУ 32177846) відповідальне за утримання і внесення податків у бюджет під час виконання договору про спільну діяльність № 237дп від 29.04.2005р. з ДП «Завод ім. В.А. Малишева» взятий на облік ДПІ у м. Сімферополі 20.09.2005р. № 116. Реєстраційний (обліковий) номер платника податків - 106998865. Свідоцтво платника податку на додану вартість № 00891182 серії НБ 190721, видане 12.08.2006р., анульовано ДПІ у м. Сімферополі 13.07.2007р. Свідоцтво платника податку на додану вартість № 100052832 серії НБ 049810, видане ДПІ у м. Сімферополі 13.07.2007р. (діяло до 02.03.2011р.).

ТОВ «Кримська Юридична Група» з метою здійснення спільної діяльності в уповноважених банках були відкриті поточні рахунки: в ФВАТ «Кредобанк» рахунок № 2600801010752, в ПАТ «Пиреус банк МКБ» (правонаступник ВАТ «Міжнародний Комерційний Банк») - рахунок № 26006017100784.

ТОВ «Кримська Юридична Група» протягом дії вищезазначеного договору спільної діяльності станом на 01.03.2011р. шляхом перерахування з поточних рахунків, відкритих в уповноважених банках, здійснений внесок в спільну діяльність грошовими коштами із призначенням платежу «Фінансування спільної діяльності згідно договору № 237дп від 29.04.2005р. Без ПДВ.» на загальну суму 75 489 770,00 грн., у т.ч.:

- платіжне доручення № 810 від 16.10.2006р. на суму 150400,00 грн.;

- платіжне доручення № 821 від 19.10.2006р. на суму 100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 834 від 01.11.2006р. на суму 200000,00 грн.;

- платіжне доручення № 854 від 14.11.2006р. на суму 540000,00 грн.;

- платіжне доручення № 856 від 08.12.2006р. на суму 230000,00 грн.;

- платіжне доручення № 881 від 13.12.2006р. на суму 78000,00 грн.;

- платіжне доручення № 303 від 22.12.2006р. на суму 150000,00 грн.;

- платіжне доручення № 923 від 29.12.2006г. на суму 400000,00 грн.;

- платіжне доручення № 343 від 18.01.2007р. на суму 224000,00 грн.;

- платіжне доручення № 89 від 25.01.2007р. на суму 600000,00 грн.;

- платіжне доручення № 348 від 30.01.2007р. на суму 200000,00 грн.;

- платіжне доручення № 967 від 14.02.2007р. на суму 1200000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1002 від 16.02.2007р. на суму 546000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1015 від 21.02.2007р. на суму 100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1016 від 21.02.2007р. на суму 100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 3 від 01.03.2007р. на суму 200000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1 від 05.03.2007р. на суму 500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1038 від 14.03.2007р. на суму 500,00 грн.;

- платіжне доручення № 1039 від 19.03.2007р. на суму 2000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1067 від 21.03.2007р. на суму 43500,00 грн.;

- платіжне доручення № 1083 від 23.03.2007р. на суму 3000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1086 від 27.03.2007р. на суму 150000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1094 від 28.03.2007р. на суму 76000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1098 від 02.04.2007р. на суму 3500,00 грн.;

- платіжне доручення № 1099 від 02.04.2007р. на суму 100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1102 від 06.04.2007р. на суму 500,00 грн.;

- платіжне доручення № 1103 від 10.04.2007р. на суму 100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1119 від 18.04.2007р. на суму 1800,00 грн.;

- платіжне доручення № 1121 від 19.04.2007р. на суму 80000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1188 від 28.04.2007р. на суму 1800000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1224 від 28.04.2007р. на суму 50000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1238 від 07.05.2007р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1249 від 11.05.2007р. на суму 2000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1257 від 15.05.2007р. на суму 11000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1264 від 15.05.2007р. на суму 4000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1287 від 05.06.2007р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1295 від 11.06.2007р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1640 від 20.06.2007р. на суму 400000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1331 від 21.06.2007р. на суму 100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 2 від 25.06.2007р. на суму 500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1349 від 03.07.2007р. на суму 500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1375 від 11.07.2007р. на суму 1600000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1 від 23.07.2007р. на суму 120000,00 грн.;

- платіжне доручення № 6 від 25.07.2007р. на суму 780000,00 грн.;

- платіжне доручення № 22 від 06.08.2007р. на суму 1500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 26 від 07.08.2007р. на суму 400000,00 грн.;

- платіжне доручення № 33 від 09.08.2007р. на суму 609000,00 грн.;

- платіжне доручення № 36 від 13.08.2007р. на суму 1500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 69 від 21.08.2007р. на суму 2200000,00 грн.;

- платіжне доручення № 79 від 27.08.2007р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1482 від 03.09.2007р. на суму 200000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1488 від 06.09.2007р. на суму 150000,00 грн.;

- платіжне доручення № 123 від 10.09.2007р. на суму 800000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1504 від 19.09.2007р. на суму 150000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1511 від 05.10.2007р. на суму 2000,00 грн.;

- платіжне доручення № 193 від 16.10.2007р. на суму 2375000,00 грн.;

- платіжне доручення № 261 від 01.11.2007р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1588 від 23.11.2007р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1650 від 07.12.2007р. на суму 10500,00 грн.;

- платіжне доручення № 1658 від 10.12.2007р. на суму 47000,00 грн.;

- платіжне доручення № 354 від 14.12.2007р. на суму 28200,00 грн.;

- платіжне доручення № 1 від 24.01.2008р. на суму 10000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 7 від 31.01.2008р. на суму 10100000,00 грн.;

- платіжне доручення № 10 від 20.02.2008р. на суму 10000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 607 від 01.04.2008р. на суму 88000,00 грн.;

- платіжне доручення № 599 від 01.04.2008р. на суму 1402000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1840 від 22.04.2008р. на суму 60000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1847 від 23.04.2008р. на суму 181000,00 грн.;

- платіжне доручення № 26 від 02.07.2008р. на суму 2000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 84 від 08.07.2008р. на суму 2756020,00 грн.;

- платіжне доручення № 1 від 16.07.2008р. на суму 8250,00 грн.;

- платіжне доручення № 1 від 01.08.2008р. на суму 404000,00 грн.;

- платіжне доручення № 1885 від 13.08.2008р. на суму 18000,00 грн.;

- платіжне доручення № 143 від 27.08.2008р. на суму 180000,00 грн.;

- платіжне доручення № 178 від 05.09.2008р. на суму 20000,00 грн.;

- платіжне доручення № 190 від 11.09.2008р. на суму 910000,00 грн.;

- платіжне доручення № 187 від 11.09.2008р. на суму 3000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 292 від 16.09.2008р. на суму 795100,00 грн.;

- платіжне доручення № 293 від 16.09.2008р. на суму 10000,00 грн.;

- платіжне доручення № 356 від 23.09.2008р. на суму 143000,00 грн.;

- платіжне доручення № 420 від 08.10.2008р. на суму 500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 176 від 23.10.2008р. на суму 1000000,00 грн.;

- платіжне доручення № 897 від 01.07.2009р. на суму 500,00 грн.

Протягом періоду фінансування здійснено повернення коштів з поточного рахунку спільної діяльності на поточний рахунок ТОВ «Кримська Юридична Група» із призначенням платежу «Повернення фінансування спільної діяльності згідно договору № 237дп від 29.04.2005р. Без ПДВ.» в загальній сумі 17 855 650,96 грн., у т.ч.:

- платіжне доручення № 1 від 24.01.2008р. на суму 8500000,00 грн.;

- платіжне доручення № 2 від 31.01.2008р. на суму 199000,00 грн.;

- платіжне доручення № 11 від 01.02.2008р. на суму 8945017,00 грн.;

- платіжне доручення № 10 від 20.02.2008р. на суму 209333,96 грн.;

- платіжне доручення № 896 від 25.03.2009р. на суму 2300,00 грн.

Таким чином протягом дії договору спільної діяльності внесок ТОВ «Кримська Юридична Група» грошовими коштами (з урахуванням повернення коштів) склав 57 634 119,04 грн.

Водночас в період дії договору спільної діяльності ТОВ «Кримська Юридична Група» здійснювало свій внесок у спільну діяльність шляхом передачі будівельних матеріалів на загальну суму 2 748 115,42 грн. (ПДВ 458019,23 грн., без ПДВ 2290096,19 грн.).

Передача будівельних матеріалів оформлена наступними первинними документами:

- витратна накладна № РН-0000002 від 24.12.2008р. - передача будівельних матеріалів в асортименті (арматура, арматурний прокат, в`язальна проволока, куток, сталь кутова, швелер) назальну суму 1 939 317,36 грн. (ПДВ 323219,56 грн., без ПДВ 1616097,80 грн.); податкова накладна № 21 від 24.12.2008р. на суму 1939317,36 грн.;

- витратна накладна № РН-0000002 від 01.02.2009р. - передача арматури А1 діаметром 10мм у кількості 18,135 т. та у кількості 5,625 т. за ціною 5986,49 грн./т на загальну суму 142 238,89 грн. (ПДВ 23706,48 грн., без ПДВ 118532,41 грн.); податкова накладна № 10 від 01.02.2009р. на суму 142238,89 грн.;

- витратна накладна № РН-0000003 від 01.02.2009р. - передача бетону марки М200 у кількості 3,11 куб.м. за ціною 730 грн./куб.м., бетону марки М250 у кількості 359,39 куб.м. за ціною 730 грн./куб.м. та бетону марки М300 у кількості 53,55 куб.м. за ціною 730 грн./куб.м. на загальну суму 303 715,56 грн. (ПДВ 50619,26 грн., без ПДВ 253096,30 грн.); податкова накладна № 9 від 01.02.2009р. на суму 303715,56 грн.;

- витратна накладна № РН-0000004 від 01.02.2009р. - передача бетону марки М250 у кількості 317,609 куб.м. за ціною 730 грн./куб.м. та бетон марки М300 у кількості 17,62 куб.м. за ціною 730 грн./куб.м. на загальну суму 244 708,88 грн. (ПДВ 40784,81 грн., без ПДВ 203924,07 грн.); податкова накладна № 8 від 01.02.2009р. на суму 244708,88 грн.;

- витратна накладна № КЮ-0000001 від 02.02.2009р. - передача бетону марки М-250 у кількості 51,03 куб.м. та у кількості 57,12 куб.м. за ціною 730 грн./куб.м. на загальну суму 78 947,03 грн. (ПДВ 13157,84 грн., без ПДВ 65789,19 грн.); податкова накладна № 11 від 02.02.2009р. на суму 78 947,03 грн.;

- витратна накладна № РН-0000001 від 12.02.2009р. - передача арматури 28 мдл. А-111 ст. 25Г2С у кількості 6,863 т. за ціною 5710 грн./т. на загальну суму 39 187,70 грн. (ПДВ 6531,28 грн., без ПДВ 32656,42 грн.); податкова накладна № 12 від 12.02.2009р. на суму 39187,70 грн.

Пунктом 12 Порядку ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затвердженого наказом ДПА України від 30.09.2004р. № 571, встановлено, у разі, якщо платник податку - учасник спільної діяльності передає товари (результати робіт, послуг) з метою їх подальшого використання у такій діяльності, то така передача відображається у податковому обліку цього платника у порядку, встановленому для продажу відповідних товарів (результатів робіт, послуг).

Згідно п.п. 3.2.8 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР при здійсненні спільної діяльності передача товарів (робіт, послуг) на баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, вважається поставкою таких товарів (робіт, послуг).

Позивач при здійсненні свого внеску у спільну діяльність шляхом передачі будівельних матеріалів на їх вартість нараховувався податок на додану вартість за ставкою 20%, на кожну поставку виписувалися податкові накладні та відповідно суми нарахованого ПДВ включалися до податкових зобов`язань з ПДВ за відповідні звітні періоди.

В податковому обліку ТОВ «Кримська Юридична Група» передача будівельних матеріалів на баланс спільної діяльності відображена в Деклараціях з податку на прибуток за відповідні звітні періоди (за 2008р. та 1 квартал 2009р.) по рядку 01.1 «Доходи від продажу товарів (робіт, послуг)», що підтверджено результатами планової перевірки (акт № 934/23-7 від 14.12.2009р.).

На вимогу суду позивачем були надані первинні документи, які підтверджують здійснення свого внеску у спільну діяльність, а саме: платіжні доручення на переказ грошових коштів з призначенням платежу - фінансування спільної діяльності, платіжні доручення на повернення грошових коштів, витратні накладні на передачу будівельних матеріалів у спільну діяльність.

Дослідивши надані позивачем документи судом встановлено, що вартість внеску ТОВ «Кримська Юридична Група» у спільну діяльність склала 60 382 234,46 грн., у т.ч.:

- грошові кошти на суму 57 634 119 грн.;

- будівельні матеріали на суму 2 748 115,42 грн.

Вивчивши представлені позивачем документи, вислухавши пояснення представників учасників процесу, суд дійшов висновку, що перераховані грошові кошти з метою фінансування спільної діяльність та вартість переданих будівельних матеріалів позивачем в податковому обліку не включалися до складу валових витрат.

Також слід зазначити, що Кримським республіканським підприємством «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» за ТОВ «Кримська Юридична Група» зареєстроване право власності на нерухоме майно - об`єкт незавершеного будівництва в районі житлового будинку № 32 /АР Крим, м. Алушта, вул. Жовтнева/ номер запису 676 в книзі 4П.

01.03.2011р. сторонами підписана Угода про розірвання договору № 237дп від 29.04.2005р., згідно якої сторони дійшли згоди про розірвання договору № 237дп від 29.04.2005р.

У свою чергу п. 6.3 договору визначено, якщо виділ частки із спільного майна не допускається згідно закону або є неможливим, учасник, який зацікавлений у виділі, має право на отримання від іншого учасника грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки, яка визначається угодою сторін.

На підставі укладеної Угоди про розірвання ТОВ «Кримська Юридична Група» в березні 2011р. здійснює повернення свого внеску в спільну діяльність та оприбутковує матеріали та об`єкт незавершеного будівництвом житлового комплексу на загальну суму 55 566 563,27 грн. (у т.ч. ПДВ 9 261 093,89 грн., без ПДВ 46 305 469,38 грн.), у т.ч.:

- акт прийому-передачі № 1 від 01.03.2011р. на передачу незавершеного будівництва на суму 53 540 155,42 грн., у т.ч. ПДВ 8 923 359,24 грн., без ПДВ 44 616 796,18 грн., податкова накладна № 5 від 01.03.2011р.;

- видаткова накладна № 1 від 01.03.2011р. на передачу будівельних матеріалів вартістю 6 208,12 грн., ПДВ 1 034,69 грн., без ПДВ 5 173,43 грн., податкова накладна № 1 від 01.03.2011р.;

- видаткова накладна № 2 від 01.03.2011р. на передачу будівельних матеріалів вартістю 1 201 878,40 грн., ПДВ 200 313,07 грн., без ПДВ 1 001 565,33 грн., податкова накладна № 2 від 01.03.2011р.;

- видаткова накладна № 3 від 01.03.2011р. на передачу будівельних матеріалів вартістю 810 612,83 грн., ПДВ 135 102,14 грн., без ПДВ 675 510,69 грн., податкова накладна № 3 від 01.03.2011р.;

- видаткова накладна № 4 від 01.03.2011р. на передачу будівельних матеріалів на суму 7 708,50 грн., ПДВ 1 284,75 грн., без ПДВ 6 423,75 грн., податкова накладна № 4 від 01.03.2011р.

Протягом ведення спільної діяльності (будівництво багатоповерхового житлового будинку) з поточного рахунку спільної діяльності були здійснені передплати на адресу постачальників та підрядних організацій, які станом на 01.03.2011р. обліковувалися по дебету балансового рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками та підрядниками» спільної діяльності в загальній сумі 4 815 671,19 грн.

Внаслідок розірвання договору спільної діяльності з балансу спільної діяльності на баланс ТОВ «Кримська Юридична Група» була передана вищезазначена дебіторська заборгованість на загальну суму 4 815 671,19 грн., у т.ч.:

- в сумі 3 087 996,90 грн., по розрахунках з ТОВ «Слов`ян» за договором підряду № 25-9/07 від 25.09.2007р. на виконання будівельних робот з улаштування монолітного каркасу на об`єкті будівництва житлового комплексу «Бриз» по вул. Октябрьська, 32 у м. Алушта. На підставі договору про переведення боргу від 01.10.2010р. заборгованість ТОВ «Слов`ян» перед ТОВ «Кримська Юридична Група» переведена на ТОВ «Аквілон».;

- в сумі 1 727 674,29 грн., по розрахунках з ТОВ «СУ-35» за договором генпідряду на будівництво № 03СЖД від 31.10.2006р. на виконання будівельних робот на об`єкті будівництва житлового комплексу «Бриз» по вул. Октябрьська, 32 у м. Алушта.

Відповідач в акті перевірки робить висновок, що Позивач необґрунтовано до складу валового доходу 1 кварталу 2011р. не включена сума безоплатно отриманих матеріалів та об`єкту незавершеного будівництва при розірванні договору про спільну діяльність в сумі 55 073 845 грн. (55 566 563 грн. - 492 718 грн.).

ДПІ у м. Сімферополі вважає, що номінальна вартість частки ТОВ «Кримська Юридична Група» в договорі про спільну діяльність № 237дп від 29.04.2005р. дорівнює сумі грошової оцінки майнових прав в сумі 492 717,95 грн., яка визначена за договором купівлі-продажу майнових прав б/н від 20.03.2006р., укладеному з ТОВ «Ітера-Крим» /м. Сімферополь/.

Позивач в ході судових засідань звертав увагу суду на те, що умовами договору купівлі-продажу майнових прав б/н від 20.03.2006р. ТОВ «Ітера-Крим» вартість майнових прав визначена сторонами у розмірі 780 719,91 грн.

У виконання умов вищезазначеного договору купівлі-продажу ТОВ «Кримська Юридична Група» здійснена на користь ТОВ «Ітера-Крим» оплату за майнові права 10.01.2007р. в сумі 780 719,91 грн.

Відповідач при розгляді справи, посилаючись на норми п.п. 4.1.6 п. 4.1 та п.п. 4.2.12п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», наполягав, що Позивач до складу валових доходів повинен був віднести суму 45 894 871,05 грн. (46 305 469,38 грн. - 410 598,33 грн.).

В бухгалтерському обліку Позивача вартість отриманого об`єкту незавершеного будівництва віднесена до складу капітальних інвестицій.

Угодою від 01.03.2011р. про розірвання договору № 237дп від 29.04.2005р. сторони дійшли згоди про розірвання договору № 237дп від 29.04.2005р. і ТОВ «Кримська Юридична Група» зобов`язується серед іншого здійснити оплату компенсації частки ДП «Завод ім. В.О. Малишева» (частка Заводу у відповідності із Протоколом розподілу площ становить 317 кв.м. будівлі) у розмірі 1299000,00 грн., з урахуванням додаткової угоди від 15.07.2011р. сума компенсації визначена сторонами в сумі 1500000 грн.

У виконання вищезазначеної Угоди про розірвання договору спільної діяльності Позивач, здійснює на користь ДП «Завод ім. В.О. Малишева» перерахування грошових коштів 21.07.2011р. (платіжне доручення № 559) в сумі 1 500 000 грн. у якості компенсації частки у спільній діяльності.

Судом встановлено, що вартість внеску ТОВ «Кримська Юридична Група» у спільну діяльність за договором № 237дп від 29.04.2005р. становить суму перерахованих грошових коштів на поточний рахунок спільної діяльності, що з урахуванням повернень склала 57 634 119 грн. та вартість внесених будівельних матеріалів у розмірі 2 748 115,42 грн.

Як вбачається з експертного дослідження та матеріалів справи балансова вартість (розмір) паю, а саме вартість незавершеного будівництвом об`єкту та будівельних матеріалів, повернутих позивачу в результаті розірвання спільної діяльності, менше ніж розмір внеску.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що майно, яке отримав позивач, є лише частиною його внеску до спільної діяльності та не є доходом від спільної діяльності.

Отже, віднесення відповідачем вартості майна у розмірі 55073845,00 грн. до складу валового доходу позивача суперечить чинному законодавству.

З таких обставин суд приходить до висновку, що згідно з положеннями п.п. 4.2.1, п.п. 4.2.5, п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4, п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідач необґрунтовано зробив висновок про необхідність віднесення отриманого позивачем в результаті розірвання договору спільної діяльності майна вартістю 55073845,00 грн. до складу його валових доходів.

Судом встановлено, що за 1 квартал 2011 року по вказаному договору спільної діяльності № 237дп від 29.04.2005р. відповідачем зменшено позивачу від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 55073845,00 гривень.

Оскільки суд визнав неправомірним висновки відповідача щодо включення позивачем до складу валових доходів вартості майна, одержаного в результаті розірвання договору спільної діяльності на суму 55073845,00 гривень, зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 55073845,00 гривень є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008412301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення на суму 55073845,00 гривень (за основним платежем).

Згідно п. 6.1 ст. 6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

В свою чергу п. 16.1 ст. 16 вищезазначеного Закону України платники податків самостійно визначають суми податку, які підлягають сплаті.

Згідно п.п. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ при зверненні платника податків до суду з позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Якщо платник податків оскаржує рішення податкового органу в суді, звинувачення особи в ухиленні від сплати податків не може базуватися на такому рішенні контролюючого органу до остаточного рішення судом (п.п. 5.2.6 Закону).

Пунктом 6.1 ст. 6 вищезазначеного Закону України встановлено, якщо сума податкового зобов`язання розраховується контролюючим органом відповідно статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган направляє платнику податків податкове повідомлення, в якому вказує підставу для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно якого був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов`язань, сума податку або збору (обов`язкового платежу), який підлягає сплаті, і штрафних санкцій при їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати у встановлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов`язання (штрафних санкцій при їх наявності).

Водночас положеннями Податкового кодексу України, які почали діяти з 01.01.2011р., зокрема згідно п. 54.3 ст. 54 контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених даним Кодексом або іншим законодавством, якщо:

- платник податків не подає у встановлені строки податкову (митну) декларацію;

- данні перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених в податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

- відповідно податкового та іншого законодавства особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення в сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;

- рішенням суду, яке вступило у законну дію, особа визнана винною в ухиленні від сплати податків;

- данні перевірок з утримання податків з джерела їх виплати, у тому числі податкового агенту, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати у відповідні бюджети податків та зборів, передбачених даним Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;

- результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов`язань, визначених платником податків в митних деклараціях.

Підпунктом 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України встановлено, що у випадку якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом у відповідності із статтею 54 цього Кодексу, або у випадку якщо за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, яка заявлена в податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розраховану платником податку у відповідності із розділом V цього Кодексу, такий контролюючий орган направляє (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підстави для такого нарахування (зменшення) податкового зобов`язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладений на контролюючі органи, у відповідності з якою був здійснений розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань платника податків; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшеного від`ємного значення результатів господарської діяльності або від`ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов`язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов`язання або внесення виправлень до показників податкової звітності у встановлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

Судом встановлено, що в попередніх періодах ДПІ у м. Сімферополі були проведені планові документальні перевірки, а саме:

- акт № 8953/23-7 від 04.12.2008р. за період з 01.07.2007р. по 30.06.2008р.;

- акт № 934/23-7 від 14.12.2009р. за період з 01.07.2008р. по 30.09.2009р.

У зазначених актах перевірок відповідачем було зменшено від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток наростаючим підсумком на суму 22616611 грн., у т.ч. за актом № 8953/23-7 від 04.12.2008р. на суму 3934426 грн.

Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших відносин і має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.

Рішення суб`єкта владних повноважень у контексті положень КАС України необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.

Нормативно-правові акти - рішення, дії яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола.

Правові акти індивідуальної дії - рішення, які є актом одноразового застосування норм права і дію яких поширено на конкретних осіб або які стосуються конкретної ситуації, за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Усі рішення суб`єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

В свою чергу, акт перевірки лише фіксує обставини, встановлені під час проведення перевірки, факти виявлених порушень законодавства та не є остаточним документом, зобов`язуючим до вчинення будь-яких дій. Права та обов`язки для суб`єкта, перевірку якого проведено, породжує саме рішення, прийняте на підставі складеного за результатами перевірки акту.

Отже, акт перевірки, не породжує певних правових наслідків, висновки акту не мають обов`язкового характеру для позивача.

Якщо виходити з положень правознавства, то такі акти не можна визначити як документи, які містять норми права загальної або індивідуальної дії. Вони не можуть створювати нових правових норм, доповнювати чи змінювати чинне законодавство та не мають обов`язкового характеру для суб`єкта по відношенню, до якого вони винесенні.

Згідно з пунктом 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства акт - службовий документ, який стверджує факт проведення документальної або виїзної планової або виїзної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб`єкта господарювання і є лише носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб`єктами господарювання. Акт оформлення результатів перевірок не є владним рішенням податкового органу.

У відповідності із п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) визначено, що податкове зобов`язання - зобов`язання платника податків сплатити в бюджети або державні цільові фонди відповідну суму коштів в порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 ст. 1 зазначеного Закону України визначено, що податковий борг - податкове зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій при їх наявності), самостійно узгоджених платником податків або узгоджене в адміністративному або у судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов`язання.

Згідно з п.п. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 вищезазначеного Закону України зобов`язання доказування того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, передбачених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків.

У свою чергу п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків в податкові декларації, вважається узгодженим із дня подання такої податкової декларації.

У відповідності із п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 цього Закону України якщо контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов`язання платника податків на підставах, викладених в підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону (дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, заявлених в податкових деклараціях), такий платник податків зобов`язаний сплатити штраф у розмірі десяти процентів суми недоплати (заниження суми податкового зобов`язання) за кожний із податкових періодів, встановлених для такого податку, збору (обов`язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який приходиться така недоплата, і закінчується податковим періодом, на який приходиться одержання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу та не менше десяти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян сукупно за увесь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, які сплинули.

Згідно Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001р. № 253, податкове повідомлення - письмове повідомлення податкового органу про обов`язок платника податків сплатити суму податкового зобов`язання, визначену податковим органом у випадках, передбачених законодавством. Податкове повідомлення-рішення є однією з форм податкового повідомлення.

Відповідно пункту 4.11 наказу ДПА України від 10.08.2005р. № 327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» за наслідками перевірки керівником податкового органу (його заступником) приймається податкове повідомлення-рішення.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем за результатами попередніх планових перевірок (відповідно за актом № 8953/23-7 від 04.12.2008р. за період з 01.07.2007р. по 30.06.2008р. та за актом № 934/23-7 від 14.12.2009р. з 01.07.2008р. по 30.09.2009р.) податкові повідомлення-рішення на зменшення суми від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток не виносилися.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» завищення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток не вважалося правопорушенням, за завищення якого податковим органом повинно було виноситися податкове повідомлення-рішення та за яке Законом не передбачена фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність.

Тобто вищезазначені акти, що складені за результатами проведених перевірок в частині зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток, не мають обов`язкового характеру і не набувають статусу рішення в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України.

У відповідності із статтею 109 Податкового кодексу України податковим правопорушенням є протиправні діяння (дії або бездіяльність) платників податків, податкових агентів та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, які призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, встановлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи.

Скоєння платниками податків, їх посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, окрім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх здійснення не визнавалися законом як правопорушення.

Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та у відповідності із законами України.

Органи державної влади, їх посадові особи у відповідності із ст. 19 Конституції України зобов`язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Суть зворотної дії нормативно-правових актів в часі полягає в тому, що їх юридична обов`язковість розповсюджується на правовідносини, які виникли до вступу даних нормативно-правових актів у дію.

Результати аналізу положень статей 8, 58, 92, 152 пункту 1 розділу ХV «Перехідні положення» Конституції України свідчать про те, що виключно законами України про оподаткування визначаються події та факти, які є порушеннями, та встановлюється відповідальність за їх скоєння. Відповідно і зворотна дія у часі реалізується через податкові закони у випадках, коли вони відміняють або пом`якшують відповідальність особи.

Починаючи з 01.01.2011р. повноваження, підстави та спосіб дій органів державної податкової служби та їх посадових осіб, права, обов`язки та відповідальність платників податків визначені Податковим кодексом України.

Податкові органи здійснюють контроль за дотриманням норм законів з питань оподаткування, які діяли до 01.01.2011р., а штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм таких законів застосовуються в порядку та в розмірах, встановлених Кодексом та іншими законами України, діючими на момент застосування санкцій.

З урахуванням приписів статті 58 Конституції України суд доходить висновку, що коли подія, факт визначалися як правопорушення податковим законодавством, яке діяло до 01.01.2011р., та ті ж подія, факт визначаються в новому законодавчому акті як правопорушення, за скоєння якого застосовується юридична відповідальність, та ця відповідальність пом`якшує або відміняє відповідальність особи, то у такому випадку застосовуються норми нового законодавчого акту.

Якщо подія, факт не кваліфікувалися як правопорушення податковим законодавством, яке діяло до 01.01.2011р., а в новому законодавчому акті ці ж подія, факт визначаються як правопорушення, за скоєння якого передбачено застосування юридичної відповідальності, то в такому випадку юридична відповідальність не застосовується.

У тому випадку, коли податковим законодавством, яке діяло до 01.01.2011р., подія, факт визначалися як правопорушення, за скоєння якого застосувалася юридична відповідальність, та в новому законодавчому акті ці ж подія, факт визначаються як правопорушення, за скоєння якого також застосовується юридична відповідальність, то в такому випадку застосовується відповідальність, яка є діючою на момент її застосування.

Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права. Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом`якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.

Виходячи з вищенаведеного суд дійшов висновку, що зазначені акти попередніх планових перевірок у частині висновків відповідача щодо зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток не є рішенням суб`єкта владних повноважень (нормативно-правовим актом індивідуальної дії), яке тягне за собою правові наслідки відносно позивача, не спрямоване на регулювання тих чи інших суспільних відносин і не має обов`язкового характеру для позивача.

Пунктом 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України визначено, що з урахуванням строків давнини, встановлених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу щодо нарахування грошового зобов`язання в будь-який момент після отримання такого рішення.

При зверненні платника податків в суд з позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня вступу рішення в законну дію.

Відповідач в акті перевірки робить висновок, що Позивачем порушені вимоги п. 6.1 ст. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яке виразилося в безпідставному включенні до валових витрат за 2010р. від`ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток попереднього періоду у сумі 110 409 291 грн., тобто сума збитків станом на 01.01.2010р. не була зменшена на суму 22 616 611 грн.

Згідно акту планової документальної перевірки за період з 01.07.2007р. по 30.06.2008р. (акт № 8953/23-7 від 04.12.2008р.) Відповідачем було зменшено від`ємне значення об`єкту оподаткування з податку на прибуток на загальну суму 3934426 грн. та донараховане податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 7321943 грн.

За актом попередньої планової документальної перевірки за період з 01.07.2008р. по 30.09.2009р. (акт № 934/23-7 від 14.12.2009р.) Відповідачем було зменшено суму від`ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток в сумі 22 616 611 грн.

Позивач не погодився з висновками акту планової виїзної перевірки (акт № 8953/23-7 від 04.12.2008р., перевіряємий період з 01.07.2007р. по 30.06.2008р.) та оскаржував винесене за результатами перевірки податкове повідомлення - рішення у судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.12.2009р. по справі № 2а-10172/08/2 позов ТОВ «Кримська Юридична Група» задоволений, повідомлення-рішення № 0016122301/0 від 16.12.2008р. визнано протиправним та скасовано.

ДПІ у м. Сімферополі звернулася до Севастопольського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою із проханням скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.12.2009р.

Севастопольський апеляційний адміністративний суд Ухвалою від 12.10.2010р. по справі № 2а-10172/08/0170 ухвалив апеляційну скаргу ДПІ у м. Сімферополі залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.12.2009р. по справі № 2а-10172/08/2 залишити без змін.

Ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду набрала чинності з моменту проголошення.

У відповідності із ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, вступає в законну дію по закінченню терміну подачі заяви про апеляційне оскарження, встановленого даним Кодексом, якщо така заява не була подана.

У випадку подачі апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, вступає в законну дію після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або вступу в законну силу рішення за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду апеляційної або касаційної інстанції за результатами перегляду, постанова Верховного суду України вступають у законну дію з моменту проголошення, а якщо вони були прийняті за результатами розгляду в письмовому провадженні, - через п`ять днів після направлення їх копій особам, які приймають участь в справі.

Постанова або ухвала суду, яка вступила у законну дію, є обов`язковою для осіб, які приймають участь у справі, для їх правонаступників, а також для усіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових або службових осіб, інших фізичних особі та підлягає виконанню на всій території України (ст. 254 КАСУ).

Статтею 215 КАСУ встановлено, що в процесі підготовки справи до касаційного розгляду суддя-доповідник протягом десяти днів після відкриття касаційного провадження серед іншого вирішує питання щодо призупинення виконання оскаржуваних судових рішень.

Судом встановлено, що до ТОВ «Кримська Юридична Група» будь-яких рішень від Вищого суду України щодо призупинення виконання рішення Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2010р. по справі № 2а-10172/08/0170 не надходило.

Виходячи з матеріалів справи суд встановив, що під час проведення перевірки відповідачем не було врахований факт набрання чинності Ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2010р. по справі № 2а-10172/08/0170, згідно якої податкове повідомлення-рішення № 0016122301/0 від 16.12.2008р., винесене відповідачем за результатами планової перевірки (акт № 8953/23-7 від 04.12.2008р.), визнано протиправним та скасовано.

В Постанові Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.12.2009р. по справі № 2а-10172/08/2 та в Ухвалі Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2010р. судами встановлено, що позивачем неправомірно завищена сума амортизаційних відрахувань за період з 01.04.2007р. по 30.06.2008р. на суму 1119394 грн., що у свою чергу призвело до завищення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток за зазначений період.

Позивачем на підставі вищевказаних судових рішень прийнято рішення щодо коригування розміру від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток, у зв`язку з чим ним в ході розгляду цієї справи заявою від 12.06.2013р. на суму 1119394 грн. зменшені позовні вимоги.

Позивач також не погодився з висновками ДПІ у м. Сімферополі за актом планової перевірки за період з 01.07.2008р. по 30.09.2009р. (акт № 934/23-7 від 14.12.2009р.), згідно якої перевіряючими встановлено завищення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в сумі 22 616 611 грн., та звернулося з позовом до Окружного адміністративного суду АР Крим.

Ухвалою від 28.01.2010р. по справі № 2а-415/10/9/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим відкрив провадження по справі.

Ухвалою від 19.07.2010р. по справі № 2а-415/10/9/0170 судом призначена судова бухгалтерська експертиза.

Окружний адміністративний суд АР Крим Постановою від 29.01.2013р. по справі № 2а-415/10/9/0170 позов ТОВ «Кримська Юридична Група» задоволений у повному обсязі.

Статтею 61 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне та одне й теж правопорушення.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про правомірність формування позивачем у період 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року валових витрат у зв`язку із включенням суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток зменшене податковим органом за результатами попередніх планових документальних перевірок в загальній сумі 21497217 гривень.

Судом встановлено, що за 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року відповідачем зменшено позивачу від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 22616611 гривень.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем валових витрат на суму 21497217 гривень, зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 21497217 гривні є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008412301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток на суму 21497217 гривень (за основним платежем).

Згідно з п.п. 1.11.1 п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» фінансовий кредит - це кошти, які надаються банком - резидентом або нерезидентом, кваліфікованим як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають статус небанківських фінансових установ, згідно з відповідним законодавством, а також іноземними урядами або його офіційними агентствами чи міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами - нерезидентами у позику юридичній або фізичній особі на визначений строк, для цільового використання та під процент. Правила надання фінансових кредитів встановлюються Національним банком України (стосовно банківських кредитів), а також Кабінетом Міністрів України (стосовно небанківських фінансових організацій) відповідно до законодавства.

Пунктом 1.10 ст. 1 вищезазначеного Закону України проценти визначені як доход, який сплачується (нараховується) позичальником в інтересах кредитора у виді плати за користування залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів відносять:

- платіж за користування коштами або товарами (роботами, послугами), отриманих в кредит;

- платіж за використання коштів, залучених в депозит;

- платіж за придбання товарів у розстрочення.

Проценти нараховуються у виді процентів на основну суму заборгованості або фіксованих сум. У випадку коли залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов`язань або зберігальних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування процентів на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії або виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу (сума дисконту).

Відповідно до 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 вищезазначеного Закону України до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв`язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень.

Пунктом 1.32 ст. 1 зазначеного Закону України встановлено, що господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або немайновій формах, у випадку коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти відзначену діяльність особи через свої постійні представництва, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та в інтересах першої особи.

У п.п. 5.5.1 п.п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що до складу валових витрат відносяться будь-які витрати, пов`язані з виплатою або нарахуванням процентів за борговими зобов`язаннями (у тому числі за будь-якими кредитами, депозитами) протягом звітного періоду, якщо такі виплати або нарахування здійснюються у зв`язку з веденням господарської діяльності платника податку.

У відповідності із п. 5.11 ст. 5 зазначеного Закону України встановлення додаткових обмежень відносно віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, окрім тих, які відзначені у цьому Законі, не дозволяється.

Згідно п.п. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» по процентних цінних паперах, емітованих платником податку, суми процентів включаються до складу його валових витрат в податковий період, протягом якого була здійснена або повинна була бути здійснена виплата таких процентів.

Статтею 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. встановлено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку на підставі якого складаються усі види звітності, бухгалтерський облік є джерелом інформації для заповнення податкової звітності з податку на прибуток.

Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» фінансові витрати не включаються до перинної вартості основних засобів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за виключенням фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів у відповідності із Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 31 «Фінансові витрати».

У відповідності із Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 31 «Фінансові витрати» кваліфікаційний актив - актив, який обов`язково потребує суттєвого часу для його створення.

Фінансові витрати - витрати на проценти та інші витрати підприємства, пов`язані із запозиченнями.

Капіталізація фінансових витрат - включення фінансових витрат до собівартості кваліфікаційного активу.

Капіталізація фінансових витрат застосовується тільки до суми тих фінансових витрат, які б можливо було б уникнути, якщо б не здійснювалися витрати на створення кваліфікаційного активу.

Витрати на створення кваліфікаційного активу для цілей капіталізації включають лише витрати, для здійснення яких сплачуються грошові кошти, передаються інші активи або приймаються зобов`язання з нарахуванням процентів.

У випадку безпосереднього запозичення грошових коштів з метою створення кваліфікаційного активу сумою фінансових витрат, яка підлягає включенню до собівартості кваліфікаційного активу, є фактичні, визнані у звітному періоді, фінансові витрати, пов`язані з цим запозиченням (за вирахуванням доходу від тимчасового фінансового інвестування запозичених коштів).

Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» визначає, що питання організації бухгалтерського обліку відносяться до компетенції власника підприємства або уповноваженого органа (посадової особи) у відповідності із законодавством та засновницькими документами.

Підприємство самостійно визначає по узгодженню із власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) у відповідності із засновницькими документами облікову політику підприємства.

Відповідачем в акті перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 та п.п. 8.4.2 п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яке виразилося в необґрунтованому віднесенні до складу валових витрат сум нарахованих/сплачених процентів за користування кредитними коштами на загальну суму 31 790 274 грн., у т.ч.:

за 4 квартал 2009р. - на суму 996 141 грн.,

за 1 квартал 2010р. - на суму 974 485 грн.,

за 2 квартал 2010р. - на суму 9 286 338 грн.,

за 3 квартал 2010р. - на суму 9 739 894 грн.,

за 4 квартал 2010р. - на суму 9 818 931 грн.,

за 1 квартал 2011р. - на суму 974 485 грн.

Відповідач обґрунтовує свою позицію посилаючись на п.п. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», згідно якого не включаються до складу валових витрат витрати на придбання, будівництво, реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів та витрати, пов`язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням нематеріальних активів, які підлягають амортизації, згідно із ст. 8, 9 та п.п. 7.9.4 вищезазначеного Закону.

У відповідності із п.п. 8.4.2 п. 8.4 ст. 8 зазначеного Закону у разі здійснення витрат на самостійне виготовлення основних фондів платником податку для власних виробничих потреб балансова вартість відповідної групи основних фондів збільшується на суму усіх виробничих витрат, понесених платником податку, що пов`язані з їх виготовленням та введенням в експлуатацію, а також витрат на виготовлення таких основних фондів, що мають інші джерела фінансування, без урахування сплаченого податку на додану вартість, у разі якщо платник податку на прибуток підприємства зареєстрований платником податку на додану вартість.

Відповідач вважає, що витрати, пов`язані з будівництвом об`єктів Позивача - Житлового комплексу «Бриз» та Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель» до моменту введення їх в експлуатацію повинні обліковуватися на балансовому рахунку 15 «Капітальні інвестиції», тому проценти по кредитних договорах з цільовим призначенням коштів на фінансування вищезазначених будівельних об`єктів не включаються до складу валових витрат звітного періоду, відносяться на формування балансової вартості об`єкту.

Судом встановлено, що Позивач з метою фінансування спорудження інвестиційних об`єктів отримані грошові кошти за кредитними договорами, укладеними з уповноваженими банками, та шляхом випуску процентних облігацій в бездокументарній формі, у т.ч.:

- кредитний договір № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» (передано право вимоги ВАТ «Венчурний закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Унібудінвест») /з урахуванням додаткової угоди № 1 від 18.04.2008р. та додаткової угоди № 2 від 01.08.2008р. до вищезазначеного договору/ - на видачу кредитної лінії в сумі 116 000 000 грн., у т.ч. 2000000 дол. США та 106050000 грн. із щомісячною сплатою процентів за користування кредитними коштами у розмірі 18% річних за користування кредитними коштами в гривні, у розмірі 12,5% річних за користування кредитними коштами в доларах США. Кредитні кошти надаються для рефінансування кредиту в ВАТ «Укрексімбанк» та будівництва, реконструкції спального корпусу рекреаційного комплексу на 500 місць за адресою: м. Алушта, вул. Набережна, 24, тобто на фінансування будівництва Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель». За вищезазначеним кредитним договором отримано кредитних коштів у сумі 2 000 000 дол. США та 105 900 000 грн. Повідомленням (вих. № 868/4.1.2 від 05.03.2010р.) про відступлення АКБ «Форум» повідомив ТОВ «Кримська Юридична Група» про відступлення з 03.03.2010р. своїх прав Вимоги за кредитним договором № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. Відкритому акціонерному товариству «Венчурний закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Унібудінвест» /м. Київ/.

- кредитний договір № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» (передано право вимоги ВАТ «Венчурний закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Унібудінвест») /з урахуванням додаткової угоди № 1 від 16.10.2007р., додаткової угоди № 2 від 01.11.2007р., додаткової угоди № 3 від 05.12.2007р., додаткової угоди № 3/1 від 13.06.2008р., додаткової угоди № 4 від 19.07.2008р./ - на видачу кредитної лінії в сумі 49 765 000 грн., у т.ч.: заборгованість у доларах США не повинна перевищувати 2120000 дол. США із щомісячною сплатою процентів за користування кредитними коштами у розмірі 18% річних за користування кредитними коштами в гривні, у розмірі 12% річних за користування кредитними коштами в доларах США. Кредитні кошти надаються для: поповнення обігових коштів в сумі з максимальним лімітом 6 640 000 грн., реконструкцію і модернізацію Санаторія «Морський уголок» в сумі з максимальним лімітом 15 316 000 грн., будівництво житлового комплексу «Бриз» в сумі з максимальним лімітом 27 809 000 грн. За вищезазначеним кредитним договором отримано кредитних коштів у сумі 2 099 998,33 дол. США та 39 160 000 грн.

Повідомленням (вих. № 868/4.1.2 від 05.03.2010р.) про відступлення АКБ «Форум» повідомив ТОВ «Кримська Юридична Група» про відступлення з 03.03.2010р. своїх прав Вимоги за кредитним договором № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. Відкритому акціонерному товариству «Венчурний закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Унібудінвест» /м. Київ/.

- кредитний договір № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» (правонаступник ВАТ «Міжнародний комерційний банк») /з урахуванням додаткових угод/ на відкриття неоновлюваної відкличної кредитної лінії в сумі 7 000 000 дол. США з щомісячною сплатою процентів за користування кредитними коштами 12% річних. Кредитні кошти надаються траншами в безготівковій формі з метою їх використання на будівництво Житлового комплексу «Бриз» /м. Алушта/. За вищезазначеним кредитним договором фактично отримано кредитних коштів в сумі 7 000 000 дол. США.

- договір купівлі-продажу цінних паперів при первинному розміщенні № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» - на передачу у власність облігацій іменних процентних у кількості 70000 шт. номінальною вартістю 1 облігації 1000 грн. загальною номінальною вартістю 70 000 000 грн. з виплатою процентного доходу згідно умов проспекту емісії. Загальна вартість цінних паперів за договором становить 70 972 300 грн. У виконання умов вищезазначеного договору від ЗАТ «Дочірній банк Сбербанку Росії» надійшли кошти в оплату облігацій в сумі 70 972 300 грн. Умовами проспекту емісії процентних облігацій (п. 3.5 проспекту) визначено, що метою випуску облігацій є залучення коштів юридичних та фізичних осіб. Кошти залучені від продажу облігацій, в повному обсязі (100%) - 70000000 грн., будуть використані на наступне в оздоровчому комплексі «Гранд Круїз Готель»: придбання обладнання та устаткування 10 млн. грн.; закупівлі меблів - 5 млн. грн.; оснащення приміщення - 15 млн. грн.; опоряджувальні роботи приміщень - 17 млн. грн.; ремонтні роботі - 23 млн. грн.

Підпунктом 3.8.3 Проспекту емісії визначений порядок обчислення відсоткового доходу. Виплата доходу за відсотковими періодами здійснюється наступного дня за останнім днем відсоткового періоду.

Відсотки по облігаціях нараховуються відповідно до відсоткових періодів, кожен з яких становить 91 календарний день.

Сума відсоткового доходу (S) обчислюється за такою формулою:

S= (N*R*91) / (365*100), де

S - сума відсоткового доходу;

N - номінальна вартість однієї облігації в гривнях;

R - відсоткова ставка;

91 - кількість днів у відсотковому періоді;

365 - кількість днів у році.

Виплата доходу за відсотковими періодами здійснюється в національній валюті України.

Згідно п.п. 3.8.4 Проспекту емісії відсоткова ставка по першому - четвертому відсотковим періодам встановлюється 19,5% річних.

Відсоткова ставка по п`ятому і решті відсотковим періодам встановлюється рішенням Емітента виходячи з кон'юнктури ринку, але не може бути менше 3% річних.

Рішення про зміну чи підтвердження відсоткової ставки приймається Директором Емітента.

Додатком № 1 від 14.07.2009р. до Рішення про закрите (приватне) розміщення облігацій ТОВ «Кримська Юридична Група» від 16.07.2008р. у зв`язку із впливом світової фінансової кризи на економіку підприємств, відсутністю грошових коштів в кредитних та банківських установах, а також неможливістю своєчасно ввести в експлуатацію оздоровчий комплекс «Гранд Круїз Готель» Емітентом здійснена зміна відсоткової ставки облігацій серії «Y», яка встановлюється з п`ятого відсоткового періоду у розмірі 3% річних.

У відповідності із умовами вищезазначеного проспекту емісії у період 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. встановлені наступні дати виплати відсоткового доходу:

13.11.2009р. за п`ятий відсотковий період з 14.08.2009р. по 12.11.2009р. із розрахунку 3% річних від вартості облігацій, які знаходяться у власника;

12.02.2010р. за шостий відсотковий період з 13.11.2009р. по 11.02.2010р. із розрахунку 3% річних від вартості облігацій, які знаходяться у власника;

14.05.2010р. за сьомий відсотковий період з 12.02.2010р. по 13.05.2010р. із розрахунку 3% річних від вартості облігацій, які знаходяться у власника;

13.08.2010р. за восьмий відсотковий період з 14.05.2010р. по 12.08.2010р. із розрахунку 3% річних від вартості облігацій, які знаходяться у власника;

12.11.2010р. за дев`ятий відсотковий період з 13.08.2010р. по 11.11.2010р. із розрахунку 3% річних від вартості облігацій, які знаходяться у власника;

11.02.2011р. за десятий відсотковий період з 12.11.2010р. по 10.02.2011р. із розрахунку 3% річних від вартості облігацій, які знаходяться у власника.

У відповідності з умовами договору купівлі-продажу цінних паперів № 14605Д від 10.09.2008р. Позивачем 11.08.2010р. (платіжне доручення № 141) здійснений викуп процентних облігацій у кількості 10000 шт. на суму 10 000 000 грн.

Протягом перевіреного періоду 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. в бухгалтерському обліку позивача нараховане відсоткового доходу по процентних облігаціях в загальній сумі 2 992 000 грн., у т.ч.:

- за 4 квартал 2009р. в сумі 868 805,00 грн. за 91 день п`ятого відсоткового періоду (з 14.08.2009р. по 12.11.2009р.) та 60 днів шостого відсоткового періоду (з 13.11.2009р. по 31.12.2009р.);

- за 1 квартал 2010р. в сумі 178 395,00 грн. за 31 день шостого відсоткового періоду (з 01.01.2010р. по 11.02.2010р.);

- за 2 квартал 2010р. в сумі 523 600,00 грн. за 91 день сьомого відсоткового періоду (з 12.02.2010р. по 13.05.2010р.);

- за 3 квартал 2010р. в сумі 523 600,00 грн. за 91 день восьмого відсоткового періоду (з 14.05.2010р. по 12.08.2010р.);

- за 4 квартал 2010р. в сумі 695 393,00 грн. за 91 день дев`ятого відсоткового періоду (з 13.08.2010р. по 11.11.2010р.) та за 50 днів десятого відсоткового періоду (з 12.11.2010р. по 31.12.2010р.);

- за 1 квартал 2011р. в сумі 202 207,00 грн. за 41 день (з 01.01.2011р. по 10.02.2011р.).

Фактично позивачем в період 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. нараховані проценти за користування запозиченими коштами (кредити уповноважених банків + доход за процентними облігаціями) в загальній сумі 57 664 308,03 грн. (із них капіталізовані та віднесені на кваліфікаційні активи в сумі 51 741 601,84 грн., залишені у складі валових витрат в сумі 5 922 706,19 грн.), у т.ч.:

- 4 квартал 2009р. - в сумі 9 535 856 грн., із них віднесено до собівартості кваліфікаційних активів в загальній сумі 8 539715,29 грн., віднесено до складу валових витрат в сумі 996 140,71 грн.;

- 1 квартал 2010р. - в сумі 9 275 511 грн., із них віднесено до собівартості кваліфікаційних активів в загальній сумі 8 301 026,08 грн., віднесено до складу валових витрат в сумі 974 485,48 грн.;

- 2 квартал 2010р. - в сумі 9 715 690 грн., із них віднесено до собівартості кваліфікаційних активів в загальній сумі 8 730 376,44 грн., віднесено до складу валових витрат в сумі 985 313,10 грн.;

- 3 квартал 2010р. - в сумі 9 818 931 грн., із них віднесено до собівартості кваліфікаційних активів в загальній сумі 8 822 790,00 грн., віднесено до складу валових витрат в сумі 996 140,71 грн.;

- 4 квартал 2010р. - в сумі 10 007 254 грн., із них віднесено до собівартості кваліфікаційних активів в загальній сумі 9 011 113,46 грн., віднесено до складу валових витрат в сумі 996 140,71 грн.;

- 1 квартал 2011р. - в сумі 9 311 066 грн., із них віднесено до собівартості кваліфікаційних активів в загальній сумі 8 336 580,57 грн., віднесено до складу валових витрат в сумі 974 485,48 грн.

В податковому обліку (рядок 04.13 Декларації) за період 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. позивачем до складу валових витрат віднесена сума нарахованих процентів за користування кредитними коштами та сума нарахованого відсоткового доходу по процентних облігаціях у розмірі 49 327 727,43 грн., у т.ч.:

- за 4 квартал 2009р. - в сумі 9 535 856 грн.;

- за 1 квартал 2010р. - в сумі 9 275 511,56 грн.;

- за 2 квартал 2010р. - в сумі 9 715 689,54 грн. (з урахуванням коригувань 9 279 066,47 грн. - 13 376 грн.);

- за 3 квартал 2010р. - в сумі 9 818 930,68 грн.;

- за 4 квартал 2010р. - в сумі 10 007 254,17 грн.;

- за 1 квартал 2011р. - в сумі 974 485,48 грн.

Згідно з наказом № 1 від 01.01.2011р. «Про облікову політику підприємства» в бухгалтерському обліку ТОВ «Кримська Юридична Група» починаючи з 01.01.2011р. фінансові витрати в частині витрат, що підлягають капіталізації - нараховані/сплачені проценти за користування кредитними коштами та процентний доход по процентних облігаціях, включати до собівартості кваліфікаційних активів, у відповідності із положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Позивач з метою зменшення від`ємного значення вартості чистих активів підприємства прийнято управлінське рішення щодо зменшення в податковому обліку валових витрат на суму нарахованих/сплачених фінансових витрат за період з 01.10.2009р. по 31.12.2010р., які підлягають капіталізації, на відповідні кваліфікаційні активи - Оздоровчий комплекс «Гранд Круїз Готель» та Житловий комплекс «Бриз» (наказ № 19П від 08.06.2011р.).

У відповідності із вищезазначеним наказом у перевіреному періоді в бухгалтерському та податковому обліку позивачем проведена капіталізація фінансових витрат (нараховані проценти за користування кредитними коштами та нарахування процентного доходу по процентних облігаціях), які у попередніх періодах були включені до складу валових витрат відповідних звітних податкових періодів, в загальній сумі 43 418 398 грн., у т.ч.:

- за 4 квартал 2009р. (уточнюючий розрахунок вх. № 9003826229 від 09.06.2011р.) на суму 8 539 715 грн., яка включає в себе:

1) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 4804668,49 грн. та 63888,89 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,985 склав 510 152,79 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу - ОК «Гранд Круїз Готель»;

2) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 780543,13 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель» та в сумі 64399,94 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,985 склав 514 233,52 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

3) нараховані відсотки за користування кредитними коштами за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 214666,67 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,985 склав 1 714 113,36 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»/;

4) нарахований/сплачений відсотковий дохід по процентних облігаціях власнику облігацій за договором купівлі-продажу цінних паперів № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» в сумі 216 004 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель».

- за 1 квартал 2010р. (уточнюючий розрахунок вх. № 9003826232 від 09.06.2011р.) на суму 8 301 026 грн., яка включає в себе:

1) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 4700219,18 грн. та 62500,00 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,925 склав 495312,50 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу - ОК «Гранд Круїз Готель»;

2) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 763574,79 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель» та в сумі 62999,95 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,925 склав 499274,60 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

3) нараховані відсотки за користування кредитними коштами за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 210000,00 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,925 склав 1664250,00 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

4) нарахований/сплачений відсотковий дохід по процентних облігаціях власнику облігацій за договором купівлі-продажу цінних паперів № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» в сумі 178395,00 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель».

- за 2 квартал 2010р. (уточнюючий розрахунок вх. № 9003826235 від 09.06.2011р.) на суму 8 743 753 грн., яка включає в себе:

1) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 4752443,84 грн. та 63194,44 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,907 склав 499678,44 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу - ОК «Гранд Круїз Готель»;

2) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 772058,96 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель» та в сумі 63699,95 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,907 склав 503675,50 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

3) нараховані відсотки за користування кредитними коштами за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 212333,33 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,907 склав 1678919,64 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

4) нарахований/сплачений відсотковий дохід по процентних облігаціях власнику облігацій за договором купівлі-продажу цінних паперів № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» в сумі 523600,00 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель».

В поточній декларації за півріччя 2010р. по рядку 04.13 позивачем була відображена сума нарахованих процентів за користування кредитними коштами та нарахований відсотковий доход по процентних облігаціях в загальній сумі 9 729 066 грн., у т.ч. нараховані проценти за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 1 692 296,64 грн. (212333,33 доларів США за курсом 7,97), але офіційний курс НБУ станом на 30.06.2010р. становив 7,907, тому еквівалент нарахованих процентів повинен складати 1 678 919,64 грн. (212333,33 доларів США х 7,907) різниця становить 13377 грн.

Позивачем невірно застосований офіційний курс НБУ при здійсненні перерахунку з метою визначення курсової різниці станом на 30.06.2010р. у поточній декларації. У зв`язку з цим ТОВ «Кримська Юридична Група» коригування (уточнюючий розрахунок реєстраційний № 9003826235 від 09.06.2011р.) здійснено на суму 8 743 753 грн. у сторону зменшення замість 8 730 376 грн. тобто з урахуванням різниці 13 376 грн.

- за 3 квартал 2010р. (уточнюючий розрахунок вх. № 9003826233 від 09.06.2011р.) на суму 8 822 790 грн., яка включає в себе:

1) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 4804668,49 грн. та 63888,89 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,9135 склав 505584,73 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу - ОК «Гранд Круїз Готель»;

2) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 780543,12 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель» та в сумі 64399,95 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,9135 склав 509629,00 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

3) нараховані відсотки за користування кредитними коштами за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 214666,67 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,9135 склав 1698764,69 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

4) нарахований/сплачений відсотковий дохід по процентних облігаціях власнику облігацій за договором купівлі-продажу цінних паперів № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» в сумі 523600,00 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель».

- за 4 квартал 2010р. (уточнюючий розрахунок вх. № 9003826231 від 09.06.2011р.) на суму 9 011 113 грн., яка включає в себе:

1) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 4700219,18 грн. та 62500,00 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,9617 склав 497606,25 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу - ОК «Гранд Круїз Готель»;

2) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 763574,79 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель» та в сумі 62999,95 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,9617 склав 501586,70 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

3) нараховані відсотки за користування кредитними коштами за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 210000,00 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,9617 склав 1671957,00 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

4) нарахований/сплачений відсотковий дохід по процентних облігаціях власнику облігацій за договором купівлі-продажу цінних паперів № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» в сумі 695393,00 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель».

У зв`язку з вищезазначеним Товариством були відкориговані (зменшені) валові витрати відповідних звітних (податкових) періодів на загальну суму 43 418 397 грн., у т.ч.:

- за 4 квартал 2009р. - в сумі 8 539 715 грн. - уточнюючий розрахунок реєстраційний № 9003826229 від 09.06.2011р.;

- за 1 квартал 2010р. - в сумі 8 301 026 грн. - уточнюючий розрахунок реєстраційний № 9003826232 від 09.06.2011р.;

- за 2 квартал 2010р. - в сумі 8 743 753 грн. - уточнюючий розрахунок реєстраційний № 9003826235 від 09.06.2011р.;

- за 3 квартал 2010р. - в сумі 8 822 790 грн. - уточнюючий розрахунок реєстраційний № 9003826233 від 09.06.2011р.;

- за 4 квартал 2010р. - в сумі 9 011 113 грн. - уточнюючий розрахунок реєстраційний № 9003826231 від 09.06.2011р.

ДПІ у м. Сімферополі при проведенні перевірки не прийняті до уваги вищезазначені уточнюючі розрахунки.

Наказом № 1 від 01.01.2011р. встановлено, що фінансові витрати в частині, яка підлягає капіталізації, нараховані/сплачені проценти за користування запозиченими коштами включати до собівартості кваліфікаційних активів, у відповідності із положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

На підставі вищевикладеного ТОВ «Кримська Юридична Група» в бухгалтерському та податковому обліку за 1 квартал 2011р. до складу валових витрат не відносилися нараховані проценти за користування кредитними коштами та сума нарахованого/сплаченого відсоткового доходу по процентних облігаціях, а відносилися до собівартості відповідних кваліфікаційних активів, в загальній сумі 8 336 580,57 грн., у т.ч.:

1) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0003/08/21-KLMVI від 30.01.2008р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 4700219,18 грн. та 62500,00 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,96 склав 497500,00 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу - ОК «Гранд Круїз Готель»;

2) нараховані відсотки за користування кредитними коштами по кредитному договору № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» відповідно в сумі 763574,79 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель» та в сумі 62999,95 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,96 склав 501479,60 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

3) нараховані відсотки за користування кредитними коштами за договором № 14 від 22.01.2008р. з ПАТ «Піреус Банк МКБ» в сумі 210000,00 доларів США /еквівалент за офіційним курсом НБУ 7,96 склав 1671600,00 грн./ з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ЖК «Бриз»;

4) нарахований/сплачений відсотковий дохід по процентних облігаціях власнику облігацій за договором купівлі-продажу цінних паперів № 14604Д від 10.09.2008р. з ЗАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» в сумі 202207,00 грн. з віднесенням до собівартості кваліфікаційного активу ОК «Гранд Круїз Готель».

Після проведеної капіталізації в складі валових витрат залишилися фінансові витрати, пов`язані із нарахуванням/сплатою процентів за користування кредитними коштами та які не відносяться до собівартості кваліфікаційних активів ТОВ «Кримська Юридична Група», а саме проценти, нараховані на основну суму заборгованості за кредитом у розмірі 21 956 000 грн. за кредитним договором № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум» із розрахунку 18% річних, в загальній сумі 5 922 706 грн., у т.ч.:

- за 4 квартал 2009р. - в сумі 996 141 грн., у т.ч. нараховані за жовтень 2009р. - в сумі 335 656,11 грн., за листопад 2009р. - в сумі 324 828,49 грн., за грудень 2009р. - в сумі 335 656,11 грн.;

- за 1 квартал 2010р. - в сумі 974 485 грн., у т.ч. нараховані за січень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн., за лютий 2010р. - в сумі 303 173,26 грн., за березень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн.;

- за 2 квартал 2010р. - в сумі 985 313 грн., у т.ч. нараховані за квітень 2010р. - в сумі 324 828,49 грн., за травень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн., за червень 2010р. - в сумі 324 828,49 грн.;

- за 3 квартал 2010р. - в сумі 996 141 грн., у т.ч. нараховані за липень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн., за серпень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн., за вересень 2010р. - в сумі 324 828,49 грн.;

- за 4 квартал 2010р. - в сумі 996 141 грн., у т.ч. нараховані за жовтень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн., за листопад 2010р. - в сумі 324 828,49 грн., за грудень 2010р. - в сумі 335 656,11 грн.;

- за 1 квартал 2011р. - в сумі 974 485 грн., у т.ч. нараховані за січень 2011р. - в сумі 335 656,11 грн., за лютий 2011р. - в сумі 303 173,26 грн., за березень 2011р. - в сумі 335 656,11 грн.

Як вбачається з експертного дослідження завишення позивачем валових витрат в сумі 5212618 грн. у зв`язку із включенням нарахованих процентів на суму заборгованості за кредитами та нарахованого відсоткового доходу по процентних облігаціях, емітованих Позивачем, не підтверджується. Розбіжність з висновками акту перевірки у сторону збільшення валових витрат утворилося за рахунок того, що в акті відповідачем не враховані коригування фінансових витрат в сумі 43418397 грн., включених до складу валових витрат, подані позивачем до початку перевірки та не врахований факт цільового призначення - поповнення обігових коштів суми отриманих кредитних коштів за кредитним договором № 0027/07/21-KLMVI від 20.07.2007р. з АКБ «Форум», які у відповідності із п.п. 5.5.1 п. 5.5. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» відносяться до складу валових витрат.

З таких обставин суд приходить до висновку, що згідно з положеннями п.п. 5.3.2 ст. 5, п.п. 8.4.2 п. 8.4 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідач необґрунтовано зробив висновок щодо завищення позивачем валових витрат на суму фінансових витрат у розмірі 5171997 грн. з урахуванням уточнень позовних вимог позивачем (заява про зменшення позовних вимог від 12.06.2013р.).

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про правомірність формування позивачем у період 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року валових витрат у зв`язку із включенням сум нарахованих/сплачених процентів за користування кредитними коштами, залученими по кредитних договорах з уповноваженими банками, та суми нарахованого/сплаченого відсоткового доходу по процентних облігаціях в загальній сумі 5171997 гривень.

Судом встановлено, що за 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року відповідачем зменшено позивачу від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 5171997 гривень.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем валових витрат на суму 5171997 гривень, зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 5171997 гривень є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008412301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток на суму 5171997 гривень (за основним платежем).

Згідно з п.п. 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давнини, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки в показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 15.1.1 п. 15.1 ст.15 вищезазначеного Закону України встановлено, що за виключенням випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом вказаного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов`язань, платник податків вважається звільненим від такого податкового зобов`язання, а спор відносно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 вищевказаного Закону України заява на повернення зайве сплачених податків, зборів (обов`язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України визначено, що у випадку якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням термінів давнини) платник самостійно виявляє помилки, які містяться у раніше наданій ним податковій декларації (окрім митної декларації або обмежень, встановлених цією статтею) він зобов`язаний направити уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації по формі, яка діє на момент представлення уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не представляти такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники вказуються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

У відповідності із п.п. 5.2.7 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат включаються суми витрат, які не враховані в минулих податкових періодах у зв`язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді в розрахунку податкового зобов`язання.

Підпунктом 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 цього Закону України встановлено, що не відносяться до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов`язковість ведення та зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно з п. 22.4 ст. 22 вищезазначеного Закону України у 2010р. у складі валових витрат платника податку враховується 20% від`ємного значення об`єкту оподаткування з податку на прибуток, яке утворилося станом на 01.01.2010р.

У 2011р. сума від`ємного значення, яка не була врахована у складі валових витрат, та від`ємне значення, яке виникло у 2010р., підлягають включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому ст. 6 цього Закону, без обмежень, встановлених цим пунктом.

В акті перевірки відповідачем зроблений висновок щодо порушення позивачем п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яке виразилося в завищенні валових витрат на суму 2 075 005 грн., у т.ч.:

- за 3 квартал 2010р. - в сумі 2 064 261 грн. - 20% від суми нарахованих процентів за користування кредитними коштами у розмірі 8 793 765 грн. (за 1 півріччя 2009р.), які не були включені до складу валових витрат у попередніх періодах + 20% від балансової вартості іноземної валюти при її продажу за гривні у 3 кварталі 2009р.;

- за 4 квартал 2010р. - в сумі 10 744 грн. - 20% від суми нарахованих амортизаційних відрахувань за 4 квартал 2009р. по вагонах-будинках.

Вищезазначена сума у розмірі 2 075 005 грн. становить 20% від суми фактичного коригування валових витрат, а саме від 10 375 027 грн., 80% від цієї суми коригування становить 8 300 022 грн.

Судом встановлено, що у перевіреному періоді позивач здійснює виправлення задекларованих показників за попередні звітні періоди у зв`язку із самостійним виявленням помилок в загальній сумі 10375027 грн.

Виправлення помилок пов`язано із:

1) включенням до складу валових витрат суми балансової вартості іноземної валюти при її продажу за гривні.

Вивчивши надані позивачем документи суд встановив, що на адресу ТОВ «Кримська Юридична Група» 07.07.2009р. на розподільчий рахунок в уповноваженому банку ФАБ «Південний» м. Сімферополь зараховані кошти в іноземній валюті в сумі 200000 доларів США, що за офіційним курсом НБУ 7,6377 склало 1527540,00 грн. (меморіальний валютний ордер № 200 від 07.07.2009р.) - черговий транш позики в іноземній валюті за договором позики № 2-08 від 12.05.2008р., укладеному з нерезидентом Фірмою «Quittonal Ltd.» /Британські Віргінські Острови/.

Згідно з п.п. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» при продажу іноземної валюти за гривні валові доходи платника податку збільшуються на суму гривень, отриманих від покупця у зв`язку із таким продажем, а валові витрати такого платника податку збільшуються на суму балансової вартості такої іноземної валюти.

В податковому обліку ТОВ «Кримська Юридична Група» та в поточній Декларації за 3 квартали 2009р. по рядку 01.6 «Інші доходи, крім визначених у рядках 01.1-01.5» відображена сума доходу від реалізації іноземної валюти у розмірі 1575987 грн. (за курсом обміну), що підтверджено актом перевірки № 934/23-7 від 14.12.2009р.

По рядку 04.13 «Інші витрати, крім визначених у ряд. 04.1 - 04.12» поточної Декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2009р. балансова вартість іноземної валюти при її продажу за гривні не включалася.

Таким чином позивачем в податковій Декларації за 3 квартал 2009р. сума балансової вартості іноземної валюти при її продажу за гривні у складі валових витрат не відображена, у зв`язку з чим було здійснено виправлення виявленої помилки шляхом уточнення показника по рядку 04.13.

У відповідності із вимогами діючого законодавства позивачем у перевіреному періоді цілком правомірно були включені до складу валових витрат сума балансової вартості іноземної валюти при здійсненні її продажу за гривні за попередні звітні періоди (3 квартал 2009р.) в загальній сумі 1 527 540 грн.

2) включенням процентів за користування кредитними коштами за попередні періоди.

Як зазначалося судом у відповідності із п.п. 5.5.1 п. 5.5 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що до складу валових витрат відносяться будь-які витрати, пов'язані з виплатою або нарахуванням процентів по боргових зобов'язаннях (у т.ч. по будь-яких кредитах, депозитах) протягом звітного періоду, якщо такі виплати або нарахування здійснюються у зв'язку з веденням господарської діяльності платника податків.

Позивачем у відповідності із вимогами законодавства у перевіреному періоді були включені до складу валових витрат суми нарахованих процентів за користування кредитними коштами за попередні податкові звітні періоди (1 півріччя 2009р.) в загальній сумі 8793766 грн.

Так, позивачем в поточній Декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2009р. по рядку 04.13 задекларовані суми нарахованих/сплачених процентів за користування кредитними коштами та сума нарахованого/сплаченого відсоткового доходу по процентних облігаціях в загальній сумі 24046371 грн.

Фактично нарахування/сплата процентів за користування кредитними коштами, сума нарахованого/сплаченого відсоткового доходу по процентних облігаціях та сума балансової вартості іноземної валюти при її продажу за гривні становить 35782620 грн., у т.ч.:

- за 1 квартал 2009р. в загальній сумі 9021629 грн.,

- за 2 квартал 2009р. в загальній сумі 12501625 грн.,

- за 3 квартал 2009р. в загальній сумі 14259366 грн.

Різниця склала 11736249 грн.

У зв`язку з виявленням помилки у поданих Деклараціях позивачем здійснено коригування задекларованих даних в поточній декларації за 9 місяців 2009р. на суму 10321306 грн., що є менше ніж сума фактично сформованих витрат.

3) нарахуванням амортизаційних відрахувань по 3 групі основних фондів.

Дослідивши надані документи суд встановив, що позивачем 12.08.2009р. введені в експлуатацію вагони-будинки загальною вартістю 895 383,33 грн., які відносяться до 3 групи основних фондів.

Відповідно до п.п. 8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» сума амортизаційних відрахувань кварталу, по якому проводяться розрахунки (розрахунковий квартал), визначається шляхом застосування норм амортизації, встановлених п. 8.6 цієї статті, до балансової вартості груп основних фондів на початок такого розрахункового кварталу.

Балансова вартість групи основних фондів (окремого об`єкту основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу визначається за формулою:

Б(а) = Б(а-1) + П(а-1) - В (а-1) - А (а-1), де

Б(а) - балансова вартість групи (окремого об`єкту основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу;

Б(а-1) - балансова вартість групи (окремого об`єкту основних фондів групи 1) на початок кварталу, який передує розрахунковому;

П(а-1) - сума витрат, здійснених на придбання основних фондів, проведення капітального ремонту, реконструкції, модернізацій та інших поліпшень основних фондів, які підлягають амортизації, протягом кварталу, який передує розрахунковому;

В(а-1) - сума виведених із експлуатації основних фондів (окремого об`єкту основних фондів групи 1) протягом кварталу, який передує розрахунковому;

А(а-1) - сума амортизаційних відрахувань, нарахованих в кварталі, який передує розрахунковому.

До 1 групи основних фондів належать будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, у т.ч. житлові будинки та їх частини (квартири та місця загального користування), вартість капітального поліпшення землі.

До групи 2 основних фондів відносяться автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього; меблі; побутові електронні, оптичні, електромеханічні пристрої та прилади, інше конторське (офісне) обладнання, пристрої та прилаштування до них.

До групи 3 основних фондів відносяться інші основні фонди, які не включені в групи 1, 2, 4.

До групи 4 основних фондів відносяться електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичної обробки інформації, пов`язані із ними засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, комп`ютерні програми, телефони (у тому числі стільникові), мікрофони та рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних товарів (предметів).

Облік балансової вартості основних фондів, які підпадають під визначення групи 2, 3 та 4, ведеться по сукупній балансовій вартості відповідної групи основних фондів незалежно від часу введення в експлуатацію таких основних фондів. При цьому окремий облік балансової вартості індивідуальної матеріальної цінності, яка входить до складу основних фондів груп 2, 3 та 4, з метою оподаткування не ведеться.

Згідно з п.п. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 вищезазначеного Закону України норми амортизації встановлюються у відсотках до балансової вартості кожної із груп основних фондів на початок звітного (податкового) періоду в т. ч. по групі 3 - 6 відсотків в розрахунку на податковий квартал.

Позивачем 12.08.2009р. введені в експлуатацію вагони-будинки загальною вартістю 895 383,33 грн., які відносяться до 3 групи основних фондів. Введення в експлуатацію оформлено первинними документами - актами приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 12.08.2009р. відповідно первинною балансовою вартістю 639364,83 грн. та 255993,50 грн.

Таким чином, починаючи з наступного звітного кварталу після введення в основного засобу в експлуатацію - з 4 кварталу 2009р. позивачем починається нарахування амортизаційних відрахувань по вагонах-будинках.

В бухгалтерському обліку позивача операція введення в експлуатацію відображена по дебету балансового рахунку 109 «Інші основні засоби» та кредиту балансового рахунку 1521 «Придбання основних засобів».

В декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом ДПА України від 29.03.2003р. № 143 (із змінами) сума амортизаційних відрахувань відображається по рядку 07 та заповнюється Додаток до Декларації К1 відповідно таблиця 2 «Розрахунок амортизаційних відрахувань».

В Таблиці 2 «Розрахунок амортизаційних відрахувань» відображаються показники (основні фонди у розрізі груп), балансова вартість на початок розрахункового кварталу, амортизаційні відрахування відповідно за розрахунковий квартал та за звітний період наростаючим підсумком.

Позивачем в Декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2009р. відображені:

- балансова вартість основних фондів групи 3 з нормою амортизації 6 відсотків в сумі 83147 грн.;

- амортизаційні відрахування за розрахунковий квартал в сумі - 4989 грн.;

- амортизаційні відрахування за звітний період наростаючим підсумком в сумі - 15942 грн.

В Декларації з податку на прибуток за 2009р. (4 квартал 2009р.) відображені:

- балансова вартість основних фондів групи 3 з нормою амортизації 6 відсотків в сумі 78158 грн. (83147 грн. - 4989 грн.);

- амортизаційні відрахування за розрахунковий квартал в сумі - 4689 грн.;

- амортизаційні відрахування за звітний період наростаючим підсумком в сумі 20631 грн. (15942 грн. + 4689 грн.).

За 4 квартал 2009р. по даному об`єкту основних фондів Позивачем нараховані амортизаційні відрахування в сумі 53721 грн. (895383,33 грн. х 6% в квартал).

Вищезазначену помилку було виправлено в податковому обліку шляхом подання уточнюючих розрахунку 22.11.2010р. вх. № 9005334068.

Позивачем в Декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2010р. (з урахуванням уточнюючого розрахунку) відображені:

- амортизаційні відрахування за розрахунковий квартал в сумі - 54906 грн. (4408 грн. + 50498 грн.);

- амортизаційні відрахування за звітний період наростаючим підсумком в сумі - 54906 грн. (4408 грн. + 50498 грн.).

На підставі договору купівлі-продажу № 3/22 від 07.06.2010р. зазначені вагони-будинки були продані та по акту прийому-передачі від 07.06.2010р. були передані покупцю ТОВ «Санаторій «Алушта».

В бухгалтерському обліку реалізація вищезазначених вагонів-будинків відображена шляхом зменшення балансової вартості основних фондів відповідно групи 3 та відображена бухгалтерськими проводками по дебету балансового рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» та по кредиту балансового рахунку 746 «Інші доходи від звичайної діяльності». Списання остаточної балансової вартості відображено по дебету балансового рахунку 977 «Інші витрати звичайної діяльності» та кредиту балансового рахунку 109 «Інші основні засоби»; списання нарахованих амортизаційних відрахувань відображено по дебету балансового рахунку 131 «Знос основних засобів» та по кредиту балансового рахунку 109 «Інші основні засоби».

В Декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2010р. /2 квартал 2010р./ (з урахуванням уточнюючого розрахунку) відображені:

- амортизаційні відрахування за розрахунковий квартал в сумі - 4144 грн.;

- амортизаційні відрахування за звітний період наростаючим підсумком в сумі 56020 грн. (8552 грн. + 47468 грн.).

З таких обставин суд доходить висновку, що відповідач неправомірно робить висновок щодо завищення позивачем у періоді 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року складу валових витрат у зв`язку із самостійним виправленням помилок за попередні податкові періоди в загальній сумі 2075005 грн. (10321306 грн. х 20% + 53721 грн. х 20%), а при визначенні об` єкту оподаткування податком на прибуток (розділ 3.1.4 акту перевірки) щодо завищення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток станом на 01.01.2011р. в сумі 10375027 гривень, відновлюючи 80% суми завищення валових витрат, які утворилися станом на 01.01.2010р.

Відповідачем станом на 01.01.2011р. зменшено суму від`ємного значення у зв`язку із виправленням помилок за попередні періоди на суму 10375027 грн.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про правомірність формування позивачем у період 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року валових витрат у зв`язку із виправленням самостійно виявлених помилок за попередні періоди в загальній сумі 10375027 гривень, у тому числі: в частині включення до складу валових витрат суми балансової вартості іноземної валюти при її продажу за гривні в сумі 1527540 гривень; в частині включення процентів за користування кредитними коштами, залученими по кредитних договорах з уповноваженими банками, та суми нарахованого/сплаченого відсоткового доходу по процентних облігаціях в загальній сумі 8793766 гривень, в частині нарахування амортизаційних відрахувань по 3 групі основних фондів в сумі 53721 гривня.

Судом встановлено, що за 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року відповідачем зменшено позивачу від`ємне значення об`єкту оподаткування податком на прибуток у зв`язку із виправленням самостійно виявлених помилок за попередні періоди в загальній сумі 10375027 гривень.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем валових витрат на суму 10375027 гривень, зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 10375027 гривень є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008412301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток на суму 10375027 гривень (за основним платежем).

У відповідності із п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України встановлено, що у випадку якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податку тягне за собою накладення на платника податку штрафу у розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов`язання, неправомірно заявленого до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість.

Пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більш 1 гривні за кожне порушення.

Відповідачем на підставі податкового повідомлення-рішення № 0008412301 від 09 серпня 2011 року до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 1 гривня.

Суд дослідивши матеріали справи дійшов висновку щодо неправомірного зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток по операціях, які відбулися у 1 кварталі 2011 року (завищення валових доходів в сумі 55073845,00 - вартість майна, отриманого у зв`язку із розірванням договору спільної діяльності), то застосування відповідачем штрафних санкцій за завищення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток є протиправним.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про підтвердження правомірності формування позивачем за період 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року суми від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 92118087 гривень.

Судом встановлено, що за 4 квартал 2009 року - 1 квартал 2011 року відповідачем зменшено позивачу від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 140640363 гривень та застосовані штрафні санкції в сумі 1 гривня.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток на суму 92118087 гривень, зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 92118087 гривень є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008412301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток на суму 92118088 гривень, у тому числі в сумі 92118087 гривен - за основним платежем та у розмірі 1 гривні - застосування штрафних санкцій.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі № 0008412301 від 09 серпня 2011 року в частині зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 92118087 гривень, у тому числі: за основним платежем в розмірі 92118086 гривень, за штрафними санкціями в розмірі 1 гривня, є протиправним та підлягає скасуванню.

В акті перевірки відповідачем зроблений висновок щодо порушення позивачем п.п. 7.2.1 п. 7.2, п.п. 7.4.1 та п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) та п. 14.1.191 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.2 та п. 198.6 ст. 198, п. 201.14 та п. 201.15 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, яке виразилося в завищенні рядку 26 Декларації з ПДВ «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на суму 14 060 грн. - за червень 2010р., завищення рядку Декларації з ПДВ «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» на суму 123 854 грн. - за червень 2010р.; завищення рядку 23 Декларації з ПДВ «Залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» на суму 123 854 грн. за червень 2010р., завищення рядку 24 Декларації «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на суму 8 333 грн. - за березень 2011р.; донараховано податку на додану вартість на суму 203 778 грн., у т.ч.: за липень 2010р. - на суму 175 911 грн., за вересень 2010р. - на суму 27 867 грн.

Вищезазначені порушення пов`язані із завищенням податкового кредиту у загальній сумі 350 025 грн., у т.ч.: за жовтень 2009р. - в сумі 93 000 грн., за грудень 2009р. - в сумі 83 667 грн., за липень 2010р. - в сумі 165 025 грн., за березень 2011р. - на суму 8 333 грн.

Відповідно до п.1.7 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" (що діяв на час виникнення спірних правовідносин та який втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, надалі -Закон України "Про податок на додану вартість") податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначене згідно з цим Законом.

Відповідно до п.п.7.4.1 п.7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, почали такі товари (послуги) та основні фонди використовуватися в оподатковуваних операціях в рамках господарської діяльності платника податків протягом звітного податкового періоду, а також від того, здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Якщо в подальшому такі товари (послуги) починаються використовуватися в операціях, які не є об`єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, або основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то в цілях оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичною ціною в податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої із подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг) або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податків товарів (робіт, послуг) - п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 вищезазначеного Закону України.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за визначеною цим Кодексом ставкою, протягом звітного періоду у зв`язку із: придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податків; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, в тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), в тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та /або постачанню товарів (послуг) для оподатковуваних операцій в межах господарської діяльності платника податків.

У відповідності із п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку зобов`язаний надати покупцю податкову накладну, яка повинна містити вказані окремими рядками:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дату виписки податкової накладної;

в) повну або скорочену назву, вказану в установчих документах юридичної особи, або Прізвище, ім`я по батькові фізичної особи, зареєстрованої у якості платника податку на додану вартість;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої в якості платника податку на додану вартість;

є) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг);

ж) ціну поставки без урахування податку;

з) ставку податку та відповідну суму податку в цифровому значенні;

і) загальну суму грошових коштів, які підлягають сплаті з урахуванням податку.

Податкова накладна складається в момент виникнення податкових зобов`язань продавця в двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).

Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Підпунктом 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх утримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

У відповідності із п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону про ПДВ не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв`язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними або митними деклараціями.

Форма та порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом ДПАУ від 30.05.1997р. № 165.

У свою чергу відповідно до п.п. а) п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає при здійсненні операцій з придбання та виготовлення товарів та послуг.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата події, яка відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за визначеною цим Кодексом ставкою, протягом звітного періоду у зв`язку із: придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання у оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податків; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, в тому числі інших необоротних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні активи), в тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податків.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи почали такі товари/послуги та основні фонди використовуватися в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податків протягом звітного періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно із ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний надати покупцю (одержувачу) за його вимогою підписану уповноваженою платником податку особою та скріпленою печаткою податкову накладну, в якій вказуються в окремих рядках:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата виписки податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, вказану в установчих документах юридичної особи, або Прізвище, ім`я по батькові фізичної особи, зареєстрованої у якості платника податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

ґ) місце розташування юридичної особи - продавця або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої в якості платника податку на додану вартість;

д) повна або скорочена назва, вказану в установчих документах юридичної особи, або Прізвище, ім`я по батькові фізичної особи, зареєстрованої у якості платника податку на додану вартість, - покупця (одержувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів (робіт, послуг) та їх кількість, обсяг;

є) ціна поставки без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума грошових коштів, які підлягають сплаті з урахуванням податку;

і) вид цивільно-правового договору.

Податкова накладна є податковим документом та водночас відображається в податкових зобов`язаннях та реєстрі виданих податкових накладних продавця та в реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів/послуг, а також на суму коштів, які надійшли на поточний рахунок у якості попередньої оплати (авансу).

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з поставки товарів/послуг, за вимогою покупця та є підставою для нарахування сум податку, які відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна є первинним розрахунковим документом.

У відповідності із п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. (із змінами та доповненнями) первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Пунктом 3 ст. 3 вищезазначеного Закону України визначено, що фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, які використовують грошовий вимірник, базуються на даних бухгалтерського обліку.

У свою чергу п. 1 ст. 9 цього Закону України встановлює, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути на паперових або машинних носіях та повинні мати наступні обов`язкові реквізити: назва документа; дату та місце складання; назва підприємства, від імені якого складений документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, які дають можливість ідентифікувати особу, яка приймала участь в здійсненні господарської операції.

Згідно наданих декларацій та розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів позивач до складу податкового кредиту включив суми податку на додану вартість по операціям з наступними контрагентами:

1) з ТОВ «Стройпромгаз»/код за ЄДРПОУ 34817802/ у жовтні 2009р. в сумі 93000 грн. на підставі податкової накладної № 1234 від 27.10.2009р. - виконання ремонтно-будівельних робот;

2) з ТОВ «Кримський спас»/код за ЄДРПОУ 33434458/ у грудні 2009р. в загальній сумі 83667 грн., у т.ч.:

- на підставі податкової накладної № 1347 від 25.12.2009р. на суму 270000 грн., у т.ч. ПДВ 45000 грн. - виконання ремонтно-будівельних робот;

- на підставі податкової накладної № 1348 від 25.12.2009р. на суму 232000 грн., у т.ч. ПДВ 38667 грн. - виконання ремонтно-будівельних робот;

3) з ТОВ «Востокстройінвест-2006»/код за ЄДРПОУ 34580046/ у липні 2010р. в загальній сумі 165025,40 грн., у т.ч.:

- на підставі податкової накладної № 310724 від 31.07.2010р. на суму 350088 грн., у т.ч. ПДВ 58348 грн. - виконання ремонтно-будівельних робот при виконанні договорів доручення;

- на підставі податкової накладної № 310725 від 31.07.2010р. на суму 310725 грн., у т.ч. ПДВ 3245,20 грн. - виконання ремонтно-будівельних робот при виконанні договорів доручення;

- на підставі податкової накладної № 310726 від 31.07.2010р. на суму 19471,20 грн., у т.ч. ПДВ 3245,20 грн. - виконання ремонтно-будівельних робот при виконанні договорів доручення;

- на підставі податкової накладної № 310727 від 31.07.2010р. на суму 23924,40 грн., у т.ч. ПДВ 3987,40 грн. - виконання ремонтно-будівельних робот при виконанні договорів доручення;

- на підставі податкової накладної № 310728 від 31.07.2010р. на суму 232431,60 грн., у т.ч. ПДВ 38738,60 грн. - на виконання ремонтно-будівельних робот при виконанні договорів доручення;

- на підставі податкової накладної № 310729 від 31.07.2010р. на суму 36646,80 грн., у т.ч. ПДВ 6107,80 грн. - на виконання ремонтно-будівельних робот при виконанні договорів доручення;

4) з ТОВ «Торгсервіспостач» /код за ЄДРПОУ 37001827/ у березні 2011р. в сумі 8333 грн. на підставі податкової накладної № 131 від 10.03.2011р. на суму 50000 грн., у т.ч. ПДВ 8333 грн. - надання послуг з пошиття виробів з текстилю.

Відповідач в акті робить висновок, що перевіркою проведено дослідження першого ланцюга постачання контрагентів згідно детальної інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, за результатами якого встановлено, що ТОВ «Стройпромгаз», ТОВ «Кримський спас», ТОВ «Востокстройінвест-2006» і ТОВ «Торгсервіспостач» характеризуються однаковими показниками у частині класифікації таких контрагентів як посередники з незначним об`ємом основних фондів, відсутністю головного бухгалтера, характеру подання податкової звітності (відомості у наданих звітах не повні та суперечливі у частині надання основних звітних декларацій без декларування відповідних обсягів з подальшим їх уточненням загалом за декілька відповідних періодів одночасно), контрагентам присвоєні стани платника відмінні від нуля.

Також в ході перевірки встановлено, що відповідно до баз даних ДПС, податкової звітності вищевказані постачальники за юридичною адресою не знаходяться, відсутні складські приміщення, основні засоби, обладнання, транспорт і необхідна чисельність працюючих, що виключає можливість надання послуг для ТОВ «Кримська Юридична Група».

На підставі викладеного відповідач в акті перевірки робить висновок, що взаємовідносини ТОВ «Кримська Юридична Група» з ТОВ «Стройпромгаз», ТОВ «Кримський спас», ТОВ «Востокстройінвест-2006» і ТОВ «Торгсервіспостач» не призвели до реального настання наслідків всупереч п. 5 ст. 203 Цивільного кодексу України, тобто послуги по зазначених актах не були надані в порушення ст.. 662, ст. 655 та ст. 656 Цивільного кодексу України і не могли використовуватися у господарській діяльності. Вищезазначених контрагентів слід класифікувати як підприємства-посередники (транзитери), за рахунок якого ТОВ «Кримська Юридична Група» було штучно сформовано податковий кредит. Валові витрати по цих операціях сформовано не було, так як ці витрати включені до збільшення вартості незавершеного будівництва (сальдо рахунку 15 «Капітальні інвестиції), а взаємовідносини з ТОВ «Востокстройінвест-2006» відбувалися в рамках договору доручення.

Судом встановлено, що при проведенні перевірки використані наступні документи: договори, податкові накладні по відносинам з контрагентами, які внесені до реєстру за перевіряємий період, платіжні доручення, акти виконаних робіт (ф. КБ-2), довідки про вартість виконаних робіт (ф. КБ-3), витяг з журналу-ордеру за рахунком 631 та 15, інформація комп'ютерних автоматизованих інформаційних систем:

- АРМ «Облік платників»;

- АРМ «Звіт»;

- АРМ «ТАХ»;

- АРМ «Аудит»;

- АІС «Облік податків і платежів»;

- АІС «Деталізовна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

Як зазначено в акті перевірки ТОВ «Кримська Юридична Група» згідно даних АІС «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» сума ПДВ згідно виписаних ТОВ «Стройпромгаз», ТОВ «Кримський спас», ТОВ «Востокстройінвест-2006» і ТОВ «Торгсервіспостач» податкових накладних була включена ТОВ «Кримська Юридична Група» до складу податкового кредиту.

Враховуючи, що у контрагента відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, ДПІ в м. Сімферополі ДПС дійшла висновку про те, що згідно з ч. 1, 5 ст. 203, п. 1, 2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України укладені ТОВ «Кримська Юридична Група» з ТОВ «Стройпромгаз», ТОВ «Кримський спас», ТОВ «Востокстройінвест-2006» і ТОВ «Торгсервіспостач» угоди мають ознаки нікчемності.

Перевіряючи дотримання позивачем вимог Закону України "Про податок на додану вартість", судом встановлено наступне.

Суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Стройпромгаз» на час виникнення спірних відносин був юридичною особою, яке 18.12.2006 року зареєстроване Подільською районною державною адміністрацією в місті Києві, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

ТОВ «Стройпромгаз» до 31.01.2011 року являлося платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100243545, та згідно витягу з Реєстру платників ПДВ, 31.03.2011 року свідоцтво було анульовано у зв'язку з відсутністю поставок та ненадання декларацій за ініціативою податкового органу.

Судом також встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» також є юридичною особою та платником податку на додану вартість з 19.10.2004 року, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100206320 від 08.03.2009 року.

Таким чином, ТОВ «Стройпромгаз», виступаючі у якості підрядної організації, мав право виписувати податкові накладні, на підставі яких покупець ТОВ «Кримська Юридична Група» може формувати податковий кредит, але за умовою, що операції, по яким придбаються товари, здійснюються з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Судом встановлено, що 27.10.2009р. між позивачем та ТОВ «Стройпромгаз» /м. Сімферополь/ (Підрядник) укладений договір на виконання ремонтно-будівельних робіт.

Щодо реального виконання договору підряду б/н від 27.10.2009р., суд зазначає наступне.

Згідно умов зазначеного договору ТОВ «Стройпромгаз» зобов`язується по завданню Замовника, власними силами, коштами та матеріалами виконати будівельно-монтажні роботи на об`єкті «Реконструкція незавершеного будівництва оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Отель» за адресою: м. Алушта, вул. Набережна, 24».

Обсяг, склад та зміст, вартість робіт визначається кошторисною документацією, узгодженою та затвердженою сторонами. Попередня вартість робот за даним договором становить 558 000 грн. (включаючи ПДВ 20%). Остаточна вартість робот визначається згідно акту виконаних робот.

Оплата за договором може здійснюватися як у порядку передплати на підставі виставленого рахунку складеного на підставі договірної ціни, так і за результатами виконаних робот з урахуванням їх остаточної вартості.

Договір б/н від 27.10.2009р. підписаний обома сторонами та скріплений печатками.

Судом встановлено, що на виконання зазначеного договору ТОВ «Стройпромгаз» виконані земляні роботи на зазначеному будівельному об`єкті на суму 558 000 грн., факт виконання яких підтверджено актом за жовтень 2009р. (ф. КБ-2) та довідкою про вартість виконаних підрядних робот від 31.10.2009р. (ф. КБ-3).

ТОВ «Стройпромгаз» виписана податкова накладна № 1234 від 27.10.2009р. на суму 558000 грн., у т.ч. ПДВ - 93000 грн.

ТОВ «Кримська Юридична Група» в оплату виконаних робот на користь ТОВ «Стройпромгаз» здійснена оплата згідно платіжного доручення № 220 від 27.10.2009р. на суму 558000 грн., у т.ч. ПДВ 93000 грн.

Перевіряючи факт використання позивачем виконаних підрядною організацією будівельно-монтажних робот в господарській діяльності судом встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» на підставі Дозволу на виконання будівельних робот від 13.07.2007р. № 27 з урахуванням подовжень дії) здійснює будівництво Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель», який належить позивачу на праві власності (Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 9422510 від 26.12.2005р.; об`єкт - незакінчена будівництвом будівля; підстава виникнення права власності - рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим № 2-2/17027-2004 від 23.12.2004р.; номер запису 228 в книзі 3П). Незакінчена будівництвом будівля спального корпусу рекреаційного комплексу на 500 місць розташована за адресою м. Алушта, вул. Набережна, 24).

Будівництво Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель» здійснюється позивачем з метою подальшої його експлуатації та отримання доходу.

ТОВ «Кримська Юридична Група» згідно Довідок з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (відповідно № 009784 від 04.09.2009р. та № 232636 від 11.02.2010р.) має наступні види діяльності за КВЕД:

- 45.21.1 - будівництво будівель;

- 65.23.0 - інше фінансове посередництво;

- 63.30.0 - послуги з організації подорожувань;

- 74.20.1 - діяльність у сфері інжинірингу;

- 74.11.1 - адвокатська діяльність;

- 74.11.2 - нотаріальна та інша юридична діяльність.

У перевіреному періоді Позивач мав Ліцензію Серії АВ № 445009 від 25.11.2008р. (рішення № 28-Л) на право провадження господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єкті архітектури (за переліком згідно додатка), яка видана Державною архітектурно-будівельною інспекцією Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Строк дії ліцензії з 25 листопада 2008р. по 25 листопада 2011р.

Протягом періоду 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. Позивач здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 45.21.1 - будівництво будівель, що підтверджується актом перевірки від 26.07.2011р., статутом ТОВ «Кримська Юридична Група» з урахуванням змін до нього, та вищевказаними довідками з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Суд встановив, що вартість виконаних ТОВ «Стройпромгаз» земляних робот на зазначеному об`єкті Позивача, в жовтні 2009р., в подальшому були включені до вартості кваліфікаційного активу Оздоровчий комплекс «Гранд Круїз Готель», що відображено по дебету балансового рахунку 151 «Капітальне будівництво» в жовтні 2009р. та відповідно по кредиту балансового рахунку 631 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», що зафіксовано в описаних вище первинних документах та документах аналітичного обліку, які досліджені в судовому засіданні.

Станом на 01.04.2011р. розрахунки за цим договором завершені.

Таким чином, позивачем в повному обсязі використаний в господарській діяльності - в процесі здійснення будівництва об`єкту - весь обсяг виконаних будівельно-монтажних робот, який був прийнятий позивачем 31.10.2009р. від ТОВ «Стройпромгаз».

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про підтвердження факту виконання будівельно-монтажних робот (земляних робот) за договором б/н від 27.10.2009 року, їх зв'язок з господарською діяльністю позивача та правомірність формування позивачем у жовтні 2009 року податкового кредиту в сумі 93000 гривень.

Судом встановлено, що за жовтень 2009 року по вказаному договору б/н від 27.10.2009 року відповідачем зменшено позивачу від`ємне значення з податку на додану вартість в розмірі 93000 гривень.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем податкового кредиту на суму 93000 гривень, зменшення відповідачем від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на додану вартість в розмірі 93000 гривні є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008422301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення на суму 93000 гривень (за основним платежем).

Судом встановлено, що 07.07.2009 року між ТОВ «Кримська Юридична Група» та ТОВ «Кримський спас» укладений договір підряду б/н на виконання будівельно-монтажних робот.

Суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримський спас» на час виникнення спірних відносин був юридичною особою, яке 05.04.2005 року зареєстроване Виконавчим комітетом Сімферопольської міської Ради, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

ТОВ «Кримський спас» до 02.06.2010 року являлося платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100244016, та згідно витягу з Реєстру платників ПДВ, 02.06.2010 року свідоцтво було анульовано за ініціативою податкового органу по інших причинах, передбачених законодавством.

Таким чином, ТОВ «Кримський спас», виступаючі у якості підрядної організації, мав право виписувати податкові накладні, на підставі яких покупець ТОВ «Кримська Юридична Група» може формувати податковий кредит, але за умовою, що операції, по яким придбаються товари, здійснюються з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Щодо реального виконання договору підряду б/н від 07.07.2009 року, суд зазначає наступне.

ТОВ «Кримська Юридична Група» (Замовник) укладений договір б/н від 07.07.2009р. з ТОВ «Кримський спас» /м. Сімферополь/ (Підрядник), згідно якого ТОВ «Кримський спас» зобов`язується по завданню Замовника, власними силами, коштами та матеріалами виконати будівельно-монтажні роботи на об`єкті «Реконструкція незавершеного будівництва оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель» за адресою: м. Алушта, вул. Набережна, 24».

Обсяг, склад та зміст, вартість робот визначається кошторисною документацією, узгодженою та затвердженою сторонами. Попередня вартість робот за даними договором становить 877 000 грн. (включаючи ПДВ 20%). Остаточна вартість робот визначається згідно акту виконаних робот.

Оплата за договором може здійснюватися як у порядку передплати на підставі виставленого рахунку складеного на підставі договірної ціни, так і за результатами виконаних робот з урахуванням їх остаточної вартості.

Договір б/н від 07.07.2009 року підписаний обома сторонами та скріплений печатками.

Судом встановлено, що на виконання умов вищезазначеного договору ТОВ «Кримський спас» виконані роботи з підготовки будівельного майданчика під блок «С» на зазначеному будівельному об`єкті на загальну суму 502 000 грн., про що сторонами складені наступні первинні документи:

- акт за грудень 2009р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот від 16.12.2009р. (ф. КБ-3) на суму 270 000 грн., підрядником виписана податкова накладна № 1347 від 25.12.2009р. на суму 270 000 грн., у т.ч. ПДВ - 45 000 грн.;

- акт за грудень 2009р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот від 25.12.2009р. (ф. КБ-3) на суму 232 000 грн., підрядником виписана податкова накладна № 1348 від 25.12.2009р. на суму 232 000 грн., у т.ч. ПДВ 38 667 грн.

ТОВ «Кримська Юридична Група» в оплату виконаних робот на користь ТОВ «Кримський спас» здійснене перерахування грошових коштів на загальну суму 502 000 грн., що підтверджується наступними платіжними документами:

- платіжне доручення № 307 від 16.12.2009р. на суму 270 000 грн., у т.ч. ПДВ 45000 грн.;

- платіжне доручення № 326 від 25.12.2009р. на суму 232 000 грн., у т.ч. ПДВ 38667 грн.

Усього податковий кредит по операціях з ТОВ «Кримський спас» за грудень 2009р. сформований на суму 83667 грн.

Станом на 01.04.2011р. розрахунки за цим договором завершені.

Перевіряючи факт використання позивачем виконаних підрядною організацією будівельних робот в господарській діяльності, судом встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» на підставі Дозволу на виконання будівельних робот від 13.07.2007р. № 27 з урахуванням подовжень дії) здійснює будівництво Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель», який належить позивачу на праві власності (Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 9422510 від 26.12.2005р.; об`єкт - незакінчена будівництвом будівля; підстава виникнення права власності - рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим № 2-2/17027-2004 від 23.12.2004р.; номер запису 228 в книзі 3П). Незакінчена будівництвом будівля спального корпусу рекреаційного комплексу на 500 місць розташована за адресою м. Алушта, вул. Набережна, 24).

Будівництво Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель» здійснюється позивачем з метою подальшої його експлуатації та отримання доходу.

ТОВ «Кримська Юридична Група» згідно Довідок з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (відповідно № 009784 від 04.09.2009р. та № 232636 від 11.02.2010р.) одним із основних видів діяльності за КВЕД є - будівництво будівель код (45.21.1).

У перевіреному періоді Позивач мав Ліцензію Серії АВ № 445009 від 25.11.2008р. (рішення № 28-Л) на право провадження господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єкті архітектури (за переліком згідно додатка), яка видана Державною архітектурно-будівельною інспекцією Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Строк дії ліцензії з 25 листопада 2008р. по 25 листопада 2011р.

Протягом періоду 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. Позивач здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 45.21.1 - будівництво будівель, що підтверджується актом перевірки від 26.07.2011р., статутом ТОВ «Кримська Юридична Група» з урахуванням змін до нього, та вищевказаними довідками з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Суд встановив, що вартість виконаних ТОВ «Кримський спас» зазначених будівельних робіт в грудні 2009 року, в подальшому були включені позивачем до вартості кваліфікаційного активу Оздоровчий комплекс «Гранд Круїз Готель», що відображено по дебету балансового рахунку 151 «Капітальне будівництво» в грудні 2009р. та відповідно по кредиту балансового рахунку 631 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», що зафіксовано в описаних вище первинних документах та документах аналітичного обліку, які досліджені в судовому засіданні.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про підтвердження факту виконання будівельних робот за договором підряду б/н від 07.07.2009 року, їх зв'язок з господарською діяльністю позивача та правомірність формування позивачем у грудні 2009 року податкового кредиту в сумі 83667 гривень.

Судом встановлено, що за грудень 2009 року по договору підряду б/н від 07.07.2009 року відповідачем зменшена сума податкового кредиту 83667 гривень, зменшене позивачу від`ємне значення з податку на додану вартість на суму 44914 грн., донараховані податкові зобов`язання в сумі 38753 гривні та згідно розрахунку штрафних (фінансових санкцій) застосовані фінансові санкції в розмірі 25% від суми донарахованого зобов`язання, що склало 9688,25 гривень.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем податкового кредиту на суму 83667 гривень, зменшення суми від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на додану вартість в сумі 44914 гривень, донарахування податкового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 38753 гривні та застосування відповідачем фінансових санкцій в розмірі 9688,25 гривень є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008422301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення з податку на додану вартість на суму 44914 гривень (за основним платежем) та податкове повідомлення-рішення № 0008402301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині донарахування податкового зобов`язання в сумі 48619,25 гривень, у тому числі за основним платежем на суму 38753 гривні та 9688,25 гривень фінансових санкцій.

Судом встановлено, що 05.07.2010 року між ТОВ «Кримська Юридична Група» та ТОВ «Востокстройінвест-2006» укладений договір підряду № 3/37/СР на виконання будівельно-монтажних робот.

Суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Востокстройінвест-2006» на час виникнення спірних відносин був юридичною особою, яке 15.09.2006 року зареєстроване Виконавчим комітетом Луганської міської Ради, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

ТОВ «Востокстройінвест-2006» до 05.12.2012 року являлося платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 17332871, та згідно витягу з Реєстру платників ПДВ, 05.12.2012 року свідоцтво було анульовано у зв'язку з наданням декларацій про відсутність поставок за ініціативою податкового органу.

Таким чином, ТОВ «Востокстройінвест-2006», виступаючі у якості підрядної організації, мав право виписувати податкові накладні, на підставі яких покупець ТОВ «Кримська Юридична Група» може формувати податковий кредит, але за умовою, що операції, по яким придбаються товари, здійснюються з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Щодо реального виконання договору підряду № 3/37/СР від 05.07.2010 року, суд зазначає наступне.

ТОВ «Кримська Юридична Група» (Замовник) укладений договір № 3/37/СР від 05.07.2010р. з ТОВ «Востокстройінвест-2006» /м. Луганськ/ (Підрядник). Згідно умов даного договору ТОВ «Востокстройінвест-2006» зобов`язується за завданням Замовника, власними силами, коштами та матеріалами виконати ремонтно-будівельні роботи на території ЗАТ «Санаторій «Морський уголок» та ТОВ «Санаторій «Алушта».

Обсяги, склад та зміст, вартість робот визначається кошторисною документацією, узгодженою та затвердженою сторонами.

Попередня вартість робот за даним договором становить 990 152,40 грн., визначається на підставі договірної ціни у відповідності із проектно-кошторисною документацією. Остаточна вартість робот визначається згідно акта виконаних робот.

Розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом 5 банківських днів після підписання акту виконаних робот.

Договір № 3/37/СР від 05.07.2010 року підписаний обома сторонами та скріплений печатками.

Вищезазначений договір підряду укладений ТОВ «Кримська Юридична Група» з підрядником ТОВ «Востокстройінвест-2006» у виконання своїх функцій за договорами доручення відповідно:

- б/н від 25.03.2010р. з ТОВ «Санаторій «Алушта» /код за ЄДРПОУ 02651032, м. Алушта, вул. Глазкрицького, 8/ - Довіритель. Згідно умов договору Довіритель доручає, а Повірений приймає на себе зобов`язання здійснювати від імені та за рахунок Довірителя дії, визначені даним договором, пов`язані з підготовкою, здійсненням будівництва, реконструкцією, проведенням інших будівельно-ремонтних, проектно-дослідницьких робот на об`єктах, які належать Довірителю на підставі права власності, земельних ділянках, розташованих на території санаторія «Алушта», за адресою: м. Алушта, вул. Глазкрицького, 8. Повірений наділяється правом виконувати функції замовника, забудовника, генпідрядника, від імені Довірителя укладати договори на капітальне будівництво, виконання проектних, інженерно-геологічних, підрядних та інших робот з організаціями, які мають відповідні ліцензії, приймати роботи, виконувати певні юридичні дії та інше.

За виконання доручення Повірений має право на винагородження від Довірителя у розмірі 10% від вартості кожної укладеної угоди.

Доручення вважається виконаним Повіреним з моменту передачі Довірителю підписаних актів виконаних робот по закінченні будівництва на усіх визначених цим договором об`єктах.

- № 3/21 від 05.05.2010р. з ЗАТ «Санаторій «Морський уголок» /код за ЄДРПОУ 24410211, м. Алушта, вул. Набережна, 6/ - Довіритель. Згідно умов договору Довіритель доручає, а Повірений приймає на себе зобов`язання здійснювати від імені та за рахунок Довірителя дії, визначені даним договором, пов`язані з підготовкою, здійсненням будівництва, реконструкцією, проведенням інших будівельно-ремонтних, проектно-дослідницьких робот на об`єктах, які належать Довірителю на підставі права власності, земельних ділянках, розташованих на території санаторія «Морський куточок», за адресою: м. Алушта, вул. Набережна, 24 та вул. Набережна, 6. Повірений наділяється правом виконувати функції замовника, забудовника, генпідрядника, від імені Довірителя укладати договори на капітальне будівництво, виконання проектних, інженерно-геологічних, підрядних та інших робот з організаціями, які мають відповідні ліцензії, приймати роботи, виконувати певні юридичні дії та інше.

За виконання доручення Повірений має право на винагородження від Довірителя у розмірі 10% від вартості кожної укладеної угоди.

Доручення вважається виконаним Повіреним з моменту передачі Довірителю підписаних актів виконаних робот по закінченні будівництва на усіх визначених цим договором об`єктах.

Судом встановлено, що на виконання умов вищезазначеного договору підряду ТОВ «Востокстройінвест-2006» виконані ремонтно-будівельні роботи на обумовлених в договорі об`єктах на загальну суму 990 152,40 грн. (у т.ч. ПДВ 165025,40 грн.), про що сторонами складені наступні первинні документи:

- акт за липень 2010р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот за липень 2010р. (ф. КБ-3) - ремонт крівлі літнього корпусу лікувального корпусу санаторія «Морський куточок» /м. Алушта/ на суму 350 088 грн., підрядником виписана податкова накладна № 310724 від 31.07.2010р. на суму 350 088 грн., у т.ч. ПДВ - 58 348 грн.;

- акт за липень 2010р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот за липень 2010р. (ф. КБ-3) на суму 327 590,40 грн., підрядником виписана податкова накладна № 310725 від 31.07.2010р. на суму 327 590,40 грн., у т.ч. ПДВ 54 598,40 грн.;

- акт за липень 2010р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот за липень 2010р. (ф. КБ-3) - ремонт металевої огорожі санаторія «Алушта» /м. Алушта/ на суму 19 471,20 грн., підрядником виписана податкова накладна № 310726 від 31.07.2010р. на суму 19 471,20 грн., у т.ч. ПДВ - 3 245,20 грн.;

- акт за липень 2010р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот за липень 2010р. (ф. КБ-3) - ремонт м`якої крівлі корпусів санаторія «Алушта» /м. Алушта/ на суму 23 924,40 грн., підрядником виписана податкова накладна № 310727 від 31.07.2010р. на суму 23 924,40 грн., у т.ч. ПДВ - 3 987,40 грн.;

- акт за липень 2010р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот за липень 2010р. (ф. КБ-3) - улаштування трав`янистого синтетичного покриття кортів санаторія «Алушта» /м. Алушта/ на суму 232 431,60 грн., підрядником виписана податкова накладна № 310728 від 31.07.2010р. на суму 232 431,60 грн., у т.ч. ПДВ 38 738,60 грн.;

- акт за липень 2010р. (ф. КБ-2) та довідка про вартість виконаних підрядних робот за липень 2010р. (ф. КБ-3) - ремонт басейну санаторія «Алушта» /м. Алушта/ на суму 36 646,80 грн., підрядником виписана податкова накладна № 310729 від 31.07.2010р. на суму 36 646,80 грн., у т.ч. ПДВ 6 107,80 грн.

ТОВ «Кримська Юридична Група» в оплату виконаних робот на користь ТОВ «Востокстройінвест-2006» здійснена оплата в загальній сумі 990 153,20 грн. (ПДВ 165025 грн.), у т.ч.:

п/д № 646 від 31.08.2010р. на суму 612 474,00 грн., у т.ч. ПДВ 102079 грн.;

п/д № 257 від 11.10.2010р. на суму 377 679,20 грн., у т.ч. ПДВ 62946,53 грн.

Усього позивачем по операціях з ТОВ «Востокстройінвест-2006» сформований податковий кредит на суму 165025 грн.

Станом на 01.04.2011р. розрахунки за цим договором завершені.

Перевіряючи факт використання позивачем виконаних підрядною організацією будівельних робот в господарській діяльності, судом встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» згідно Довідок з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (відповідно № 009784 від 04.09.2009р. та № 232636 від 11.02.2010р.) одним із основних видів діяльності за КВЕД є - будівництво будівель код (45.21.1).

У перевіреному періоді позивач мав Ліцензію Серії АВ № 445009 від 25.11.2008р. (рішення № 28-Л) на право провадження господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єкті архітектури (за переліком згідно додатка), яка видана Державною архітектурно-будівельною інспекцією Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Строк дії ліцензії з 25 листопада 2008р. по 25 листопада 2011р.

Протягом періоду 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. позивач здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 45.21.1 - будівництво будівель, що підтверджується актом перевірки від 26.07.2011р., статутом ТОВ «Кримська Юридична Група» з урахуванням змін до нього, та вищевказаними довідками з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Суд встановив, що вартість виконаних ТОВ «Востокстройінвест-2006» зазначених будівельних робіт в липні 2010 року, в подальшому були , що зафіксовано в описаних вище первинних документах та документах аналітичного обліку, які досліджені в судовому засіданні.

Пунктом 1.15 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що інші терміни використовуються у значеннях, визначених законами з питань оподаткування або іншими законами, у частині, що не суперечить цьому Закону та іншим законам з питань оподаткування.

Так у відповідності із п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що господарська діяльність - будь-яка діяльність, спрямована на одержання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у випадку коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-якої іншої особи, яка діє від імені та в інтересах першої особи.

За умовами досліджених договору підряду та договорів доручення позивач приймає безпосередню участь при організації їх виконання та згідно умов договорів доручення за виконання доручень одержує винагородження у розмірі 10% від вартості кожної укладеної угоди, тобто діяльність позивача спрямована на одержання доходу в грошовій формі.

Виконання зазначених умов є цілком господарською діяльністю у розумінні Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про підтвердження факту виконання будівельних робот за договором підряду № 3/37/СР від 05.07.2010 року, їх зв'язок з господарською діяльністю позивача та правомірність формування позивачем у липні 2010 року податкового кредиту в сумі 165025 гривень.

Судом встановлено, що за липень 2010 року по договору підряду № 337/СР від 05.07.2010 року відповідачем донараховані позивачу податкові зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 165025 гривень та згідно розрахунку штрафних (фінансових санкцій) застосовані фінансові санкції в розмірі 25% від суми податкового зобов`язання, що становить 41256,25 гривень.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем податкового кредиту на суму 165025 гривень, донарахування податкових зобов`язань з податку на додану вартість в сумі 165025 грн. та застосування відповідачем фінансових санкцій в розмірі 25% від суми донарахованого податкового зобов`язання, що становить 41256,25 гривень, є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 000840201 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині донарахування податкового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 206281,25 гривня, у тому числі за основним платежем на суму 165025 гривень та 41256,25 гривень фінансових санкцій.

Судом встановлено, що 01.03.2011 року між ТОВ «Кримська Юридична Група» та ТОВ «Торгсервіспостач» укладений договір № 010311-1 на пошив виробів з текстилю.

Суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгсервіспостач» на час виникнення спірних відносин був юридичною особою, яке 27.02.2010 року зареєстроване Печерською районною державною адміністрацією в місті Києві, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

ТОВ «Торгсервіспостач» до 03.06.2011 року являлося платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100274227, та згідно витягу з Реєстру платників ПДВ, 03.06.2011 року свідоцтво було анульовано у зв`язку з внесенням до ЄДР запису про відсутність підтвердження за ініціативою податкового органу.

Таким чином, ТОВ «Торгсервіспостач», виступаючі у якості підрядної організації, мав право виписувати податкові накладні, на підставі яких покупець ТОВ «Кримська Юридична Група» може формувати податковий кредит, але за умовою, що операції, по яким придбаються товари, здійснюються з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Щодо реального виконання договору № 010311-1 від 01.03.2011 року, суд зазначає наступне.

ТОВ «Кримська Юридична Група» (Замовник) укладений договір № 010311-1 від 01.03.2011р. з ТОВ «Торгсервіспостач» /м. Київ/ (Виконавець), згідно якого ТОВ «Торгсервіспостач» виконує послуги: прийняти за актом прийому-передачі на відповідальне зберігання матеріал (тканини) Замовника згідно специфікаціям; виконати заміри та виготовити із тканин Замовника вироби для готельних номерів, пошив та комплектація яких визначається узгодженими специфікаціями; самотужки здійснити поставку готових виробів на об`єкт замовника - Оздоровчий комплекс «Гранд Круїз Готель» /м. Алушта, вул. Набережна, 24/; виконати у відповідності із вимогами замовника навішування готових виробів на об`єкті. Пошив та комплектація виробів для готельних номерів здійснюється у відповідності з ескізами, затвердженими замовником.

Вартість договору визначається сукупною вартістю послуг виконавця та по узгодженості сторін становить 196 000 грн., у т.ч. ПДВ 32 666,66 грн.

Оплата послуг виконавця за цим договором здійснюється поетапно: 1 етап - сума у розмірі 50000 грн. протягом 5 банківських днів після прийому тканин на відповідальне зберігання; 2 етап - сума у розмірі 126000 грн. протягом 10 банківських днів з моменту поставки виконавцем на об`єкт готових виробів на суму першого траншу; 3 етап - сума у розмірі 20000 грн. протягом 10 банківських днів з моменту поставки виконавцем на об`єкт остаточної частини готових виробів та їх навішування.

Сторонами складений акт прийому-передачі від 01.03.2011р., згідно якого ТОВ «Кримська Юридична Група» передані ТОВ «Торгсервіспостач» на відповідальне зберігання тканини виробництва Австрія в рулонах та заготовках: органза біла для тюлю у кількості 1195 п/м та тканина шторна та покривальна у кількості 4681,2 п/м.

У виконання умов вищезазначеного договору ТОВ «Кримська Юридична Група» на адресу ТОВ «Торгсервіспостач» здійснена передплата за платіжне доручення № 192 від 10.03.2011р. на суму 50 000 грн., у т.ч. ПДВ 8333 грн.

ТОВ «Торгсервіспостач» виписана податкова накладна № 131 від 10.03.2011р. на суму 50 000 грн., у т.ч. ПДВ - 8 333 грн.

Станом на 01.04.2011р. розрахунки за цим договором не завершені, в бухгалтерському обліку підприємства обліковується дебіторська заборгованість в сумі 50000 грн.

Перевіряючи факт використання позивачем наданих послу із зберігання та пошиття виробів із тканини позивача в господарській діяльності, судом встановлено, що ТОВ «Кримська Юридична Група» здійснює будівництво Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель», який належить позивачу на праві власності (Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 9422510 від 26.12.2005р.; об`єкт - незакінчена будівництвом будівля; підстава виникнення права власності - рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим № 2-2/17027-2004 від 23.12.2004р.; номер запису 228 в книзі 3П). Незакінчена будівництвом будівля спального корпусу рекреаційного комплексу на 500 місць розташована за адресою м. Алушта, вул. Набережна, 24.

Будівництво Оздоровчого комплексу «Гранд Круїз Готель» здійснюється позивачем з метою подальшої його експлуатації та отримання доходу.

Протягом періоду 4 квартал 2009р. - 1 квартал 2011р. позивач здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 45.21.1 - будівництво будівель, що підтверджується актом перевірки від 26.07.2011р., статутом ТОВ «Кримська Юридична Група» з урахуванням змін до нього, та вищевказаними довідками з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Суд встановив, що вартість наданих ТОВ «Торгсервіспостач» послуг з виготовлення із тканин Замовника виробів для готельних номерів їх пошив та комплектація у березні 2011 року, в подальшому були включені позивачем до вартості кваліфікаційного активу Оздоровчий комплекс «Гранд Круїз Готель», що відображено по дебету балансового рахунку 1531 «Придбання інших нематеріальних активів» в березні 2011р. та відповідно по кредиту балансового рахунку 631 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», що зафіксовано в первинних документах та документах аналітичного обліку, які досліджені в судовому засіданні.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про підтвердження факту перерахування грошових коштів у якості передплати за договором № 010311-1 від 01.03.2011 року, його зв'язок з господарською діяльністю позивача та правомірність формування позивачем у березні 2011 року податкового кредиту в сумі 8333 гривні.

Судом встановлено, що за березень 2011 року по договору № 010311-1 від 01.03.2011 року відповідачем зменшене позивачу від`ємне значення з податку на додану вартість в розмірі 8333 гривень та згідно розрахунку штрафних (фінансових санкцій) застосовані фінансові санкції в розмірі 1 гривня.

Пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більш 1 гривні за кожне порушення.

Оскільки суд визнав правомірним формування позивачем податкового кредиту на суму 8333 гривні, зменшення суми від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на додану вартість на суму 8333 гривні та застосування відповідачем фінансових санкцій в розмірі 1 гривня є необґрунтованим, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0008422301 від 09 серпня 2011 року є протиправним та підлягає скасуванню в частині зменшення від`ємного значення з податку на додану вартість на суму 8334 гривні, у тому числі за основним платежем на суму 8333 гривень та 1 гривня фінансових санкцій.

Щодо посилань відповідача, в обґрунтування своїх висновків про завищення позивачем податкового кредиту, на інформацію комп'ютерних автоматизованих інформаційних систем та АРМИ: AIC "Облік платників і платежів", APM "Платники податків", APM свідоцтво (ПДВ), комп'ютерні автоматизовані інформаційні системи ДПІ, інформація яких використана: АІС "Облік податків та платежів"("ТАХ"), АРМ "Митниця", АРМ "Облік", ПК "Бест-Звіт"for Oracle, "Програма автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", ІС "Зустрічні перевірки", то суд вважає, що такі дані не можуть бути покладені в основу висновків про завищення позивачем податкового кредиту, адже відповідно до п. 6 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України № 984 від 22.12.2010р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 р. за N 34/18772, факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Крім того, суд вважає безпідставними висновки відповідача, покладені в основу податкових повідомлень-рішень, про нікчемність укладених позивачем з ТОВ «Стройпромгаз», ТОВ «Кримський спас», ТОВ «Востокстройінвест-2006» та ТОВ «Торгсервіспостач» договорів на підставі ст. 228 та ч. 2 ст. 215 ЦК України.

При цьому суд виходить з наступного.

Стаття 204 ЦК України закріплює презумпцію правомірності правочину, за якою правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Ч. 2 ст. 215 ЦК України визначає, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Проте, норми закону, якою б прямо була встановлена недійсність вищевказаних договорів підряду та надання послуг, відповідачем не наведено.

В силу ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

При цьому, відповідно до ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

В свою чергу, ч. 2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що ДПІ в м. Сімферополі ДПС в АР Крим належними доказами не доведено, в чому полягає неспрямованість укладених позивачем з ТОВ «Стройпромгаз», ТОВ «Кримський спас», ТОВ «Востокстройінвест-2006» та ТОВ «Торгсервіспостач» правочинів на настання обумовлених ним правових наслідків, а також в чому полягає та чим підтверджується їх суперечність моральним засадам суспільства, а також порушення публічного порядку, спрямованість на заволодіння майном держави, дохідної частини бюджету.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що добросовісний платник податків, який в силу покладеного на нього законами обов'язку щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) вступає у зв'язку з цим у відповідні правовідносини з державою, не може нести відповідальність за невиконання чи неналежне виконання такого обов'язку іншими платниками податків, якщо інше не встановлено законом.

До того ж, якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету чи не надав податкові декларації до податкового органу, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на віднесення сплачених ним відповідних сум ПДВ до податкового кредиту, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо цього та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.

Крім того, суд виходить з того, що відповідно до ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Проте, жодною нормою законодавства органи ДПІ не наділені повноваженнями з визнання правочинів нікчемними.

В той же час, ч. 2 ст.19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Матеріали справи свідчать про те, що спірні договори у встановленому законом порядку недійсними не визнані, а відтак є дійсними, направленими на настання реальних наслідків.

Такі висновки відповідача спростовані доказами, що досліджені в судовому засіданні.

Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі № 0008422301 від 09 серпня 2011 року в частині зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на додану вартість в розмірі 146248,0 гривень, у тому числі: за основним платежем в розмірі 146247,0 гривень, за штрафними санкціями в розмірі 1 гривня, є протиправним та підлягає скасуванню.

Також, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі № 0008402301 від 09 серпня 2011 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 254722,50 гривні, у тому числі: за основним платежем в розмірі 203778,0 гривень, за штрафними санкціями в розмірі 50944,50 гривні є протиправним та підлягає скасуванню.

В акті перевірки відповідачем зроблений висновок щодо порушення позивачем абз. «ґ» п.п. 164.2.17, п. 164.2 ст. 164, п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ, яке виразилося в неоподаткуванні доходу у не грошовій формі, отриманого платником податку як додаткове благо у вигляді безповоротної фінансової допомоги.

За вищезазначене порушення відповідачем податковим повідомленням-рішенням № 0009331701 від 05 серпня 2011 року донараховані позивачу податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 9022,08 гривні та згідно розрахунку штрафних (фінансових санкцій) застосовані фінансові санкції в розмірі 25% від суми податкового зобов`язання, що становить 7216,86 гривень за основним платежем та 1805,22 гривень за штрафними санкціями.

Згідно з п.п. 14.1.47 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України додаткові блага це грошові кошти, матеріальні або нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, які виплачуються (надаються) платнику податків податковим агентом, якщо такий доход не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням зобов`язань трудового найму або не є винагородженням за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податків.

Підпунктом а) 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 зазначеного Кодексу визначено, що доход з джерелом їх походження з України - будь-який доход, одержаний резидентами або нерезидентами, в тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагородження іноземними працедавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, в тому числі, але не виключно, доходи в виді процентів, дивідендів, роялті або будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, оплачених резидентами України.

У відповідності з п.п. 14.1.56 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу встановлено, що доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, одержаного (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.

Згідно з п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, по податковий агент з податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (його філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (в грошовій або не грошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV цього Кодексу, в бюджет від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, які виплачуються такій особі, вести податковий облік, надавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом ІV цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 14.1.206 п. 14.1 ст. 14 зазначеного Кодексу проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за користування запозиченими на визначений або невизначений строк грошовими коштами або майном.

До процентів включаються:

а) платіж за користування грошовими коштами або товарами (роботами, послугами), одержаних в кредит;

б) платіж за користування грошовими коштами, які залучені в депозит;

в) платіж за придбання товарів у розстрочення;

г) платіж за користування майном відповідно до договорів фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, яка надається в рахунок компенсації частини вартості об`єкта фінансового лізингу;

ґ) винагородження (доход) орендодавця яка частина орендного платежу за договором оренди житла з викупом, сплачене фізичною особою платнику податку, на користь якого відступлено право на одержання таких платежів.

Проценти нараховуються в виді процентів на основну суму заборгованості або вартості майна або у виді фіксованих сум.

Платежі по інших цивільно-правових договорах незалежно від того, встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або в процентах від суми договору або іншої вартісної бази, не є процентами.

Відповідно п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України поворотна фінансова допомога - сума грошових коштів, яка надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсації у виді плати за користування такими грошовими коштами, та обов`язкова до повернення.

Безповоротна фінансова допомога - це:

- сума грошових коштів, передана платнику податків відповідно до договорів дарування, іншим подібним договорам або без укладення таких договорів;

- сума безнадійної заборгованості, яка відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

- сума заборгованості одного платника перед іншим платником податку, яка не стягнута по закінченні терміну позовної давнини;

- основна сума кредиту або депозиту, наданих платнику податку без встановлення термінів повернення, за виключенням кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання в банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних);

- сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, яка залишається неповернутою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

Постановою Національного банку України від 09.08.2010р. № 377 «Про регулювання грошово-кредитного ринку» встановлена облікова ставка на рівні 7,75% річних (діяла до 22.03.2012р.).

Поворотна фінансова допомога - сума грошових коштів, яка надійшла платнику податку в користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсації у виді плати за користування такими грошовими коштами, і є обов`язковою до повернення.

Згідно з п.п. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України позика - грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, окрім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов`язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.

Статтею 164 Податкового кодексу України встановлено, що загальний оподатковуваний доход - будь-який доход, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного періоду.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку серед іншого включається доход, отриманий платником податку у якості додаткового блага у виді суми безповоротної фінансової допомоги (п.п. «ґ» 164.2.17).

У відповідності із ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ базою для оподаткування податком на доходи фізичних осіб є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу на суми податкової знижки такого звітного періоду.

Відповідно до п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 зазначеного Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основа сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам та повернута йому, одержана платником податку.

Підпунктом 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний доход на користь платника податку, зобов`язаний утримати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку встановлену цим кодексом.

Згідно з п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 вищезазначеного Кодексу якщо оподатковуваний доход надається у негрошовій формі або виплачується готівкою із каси податкового агенту, податок сплачується (перераховується) в бюджет протягом банківського дня, наступного за днем такого нарахування (виплати, надання).

При нарахуванні (наданні) доходів в будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені відповідно до даного Кодексу, помножена на коефіцієнт, який розраховується за наступною формулою:

К = 100 : (100 - Сп),

де К - коефіцієнт;

Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

У відповідності із п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 15 процентів бази оподаткування відносно доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (окрім випадків, визначених в пунктах 167.2-167.5 цієї статті), в тому числі, але не виключно в формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат та винагороджень, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв`язку з трудовими відношеннями та по цивільно-правовим договорам; виграшам в державну та недержавну лотерею, виграшу гравця (учасника), одержаного від організатора азартної гри.

Коефіцієнт, який застосований відповідачем при розрахунку доходу в не грошовій формі слав 1,17647 (К=100:(100-15)).

Пунктом 18.1 ст. 18 зазначеного Кодексу визначено, що податковим агентом визнається особа, на яку даним Кодексом покладається зобов`язання з обчислення, утримання із доходів, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків у відповідний бюджет від імені та за рахунок грошових коштів платника податків.

Податок сплачується (перераховується) в бюджет при виплаті оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу тільки за умови одночасного представлення розрахункового документу на переказ цього податку до бюджету (п.п. 168.1.2).

Підпунктом е) п. 176.1 ст. 176 цього Кодексу встановлено, що платники податку зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, і пені, за виключенням суми, яка оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Згідно п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які у відповідності з цим Кодексом мають статус податкових агентів зобов`язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується податком до або під час такої виплати та за її рахунок;

б) надавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, а також суми утриманих із них податку в орган державної податкової служби за місцем свого розташування;

в) надавати за вимогою платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;

г) представляти органу державної податкової служби інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та відповідно до процедури, встановленої цим розділом та розділом ІІ цього Кодексу;

ґ) нести відповідальність у випадках, передбачених цим Кодексом.

Судом встановлено, що станом на 01.01.2011р. ТОВ «Кримська Юридична Група» фізичній особі ОСОБА_8 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) надані позики на поворотній основі у т.ч. по договорах:

- б/н від 30.09.2008р. на суму 1 950 000 грн. з терміном погашення 31.12.2012р. (з урахуванням додаткової угоди на подовження терміну користування позикою);

- б/н від 29.12.2008р. на суму 190 000 грн. з терміном погашення 31.12.2012р. (з урахуванням додаткової угоди на подовження терміну користування позикою).

За умовами вищезазначених договорів ТОВ «Кримська Юридична Група» - Позикодавець надає ОСОБА_8 - Позичальник грошові кошти, а Позичальник зобов`язується повернути таку ж саме суму.

Вищезазначені договори позики не передбачають сплату процентів за користування позикою.

Повернення суми позики Позикодавцю вважається повернення шляхом передачі грошових коштів Позикодавцю в обумовлений строк.

Відповідачем за результатами перевірки розрахована сума доходу в негрошовій формі як додаткове благо у виді безповоротної фінансової допомоги - сума процентів умовно нарахованих на суму неповернутої поворотної фінансової допомоги в сумі 2140000 грн. за 90 днів фактичного користування нею (1 квартал 2011р.). За розрахунком ДПІ у м. Сімферополі сума доходу склала 40894,52 грн. (2140000 грн. х 7,75% : 365 х 90), сума податку за розрахованою ставкою склала 7216,86 грн. (40894,52 грн. х 1,17647 х 15%).

Позивач вважає, що якщо проаналізувати вищезазначені норми Податкового кодексу України можливо зробити наступні висновки:

1) проценти умовно нараховані на суму поворотної фінансової допомоги, яка залишається неповернутою на кінець звітного періоду, є цілком віртуальна величина, яку неможливо будь-як отримати, матеріалізувати та використати будь-яким чином.

2) податковому агенту із суми умовно нарахованих процентів неможливо утримати податок та перерахувати його у відповідний бюджет.

3) у відповідності із Законом України від 07.07.2011р. № 3609-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» до п.п. «ґ» 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України внесені зміни, згідно яких сума процентів умовно нарахованих на суму безповоротної фінансової допомоги не включається до складу доходу, отриманого як додаткове благо, та відповідно не є об`єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Але суд в цій частині не погоджується з позицією позивача по справі та вважає, що відповідач правомірно нарахував грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб за основним платежем в розмірі 7216,86 грн.

Згідно п. «г» п. 164.2.17. ст.. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподаткованого доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми безповоротної фінансової допомоги.

Згідно з п.п. 14.1.47 п. 14.1. ст. 14 ПКУ додаткові блага це грошові кошти, матеріальні або нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, які виплачуються (надаються) платнику податків податковим агентом, якщо такий доход не є заробітною платою та не пов`язаний з виконанням зобов`язань трудового найму або не є винагородженням за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податків.

Відповідно до п. 14.1.267 ПКУ Безповоротна фінансова допомога - це сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, яка залишається неповернутою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

Таким чином, якщо фізична особа отримала поворотну фінансову допомогу та не повернула її на кінець звітного періоду, на суму цієї допомоги нараховуються умовні проценти, які вже визнаються в цій частині безповоротною фінансовою допомогою. Отже, така безповоротна фінансова допомога додатковим благом та включається до загального оподаткованого доходу.

Отже, з урахуванням того, що позивач до 01.01.2011 року надав поворотну фінансову допомогу фізичній особі, яка на кінець звітного періоду (1 квартал 2011) залишилася неповерненою, відповідач правомірно нарахував умовні проценти на суму неповернутої поворотної фінансової допомоги в сумі 2140000 грн. за 90 днів фактичного користування нею та розрахував суму доходу в негрошовій формі як додаткове благо в сумі 40894,52 грн.

Оскільки позивач стосовно фізичної особи, яка отримує оподаткований дохід є податковим агентом, то ТОВ «КЮГ» було зобов'язано нарахувати та утримати податок з доходів фізичних осіб в сумі 7216,86 грн. (40894,52 грн. х 1,17647 х 15%).

Суд також зазначає, що сума податку розрахована відповідачем правильно із застосуванням коефіцієнту, що застосовується до доходів в будь-якій негрошовій формі.

Доводи позивача, що такі проценти є віртуальною величиною, а також відсутність у податкового агенту можливості утримати вказаний податок є необґрунтованими та не можуть бути враховані як підстава, що звільнює позивача, як податкового агента від нарахування податку на доходи фізичних осіб.

Доводи позивача стосовно зміни законодавства та виключення суми безповоротної допомоги зі складу доходів також не приймаються судом до уваги, оскільки такі зміни набули чинності 06.08.2011 року (Закон України від 07.07.2011р. № 3609-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України»), а в 1 кварталі 2011 року вказані правовідносини регулювалися законодавством, що визначало таку допомогу, як оподаткований дохід.

Суд зазначає, що такі зміни законодавства розповсюджуються на правовідносини, які виникають після 1 кварталу 2011 року та мають бути враховані в 2 кварталі 2011 року.

Отже, податкове повідомлення-рішення № 0009331701 від 05.08.2011р. в частині нарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 7216,86 гривень є правомірним, та в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Стосовно застосування відповідачем штрафних санкцій на підставі податкового повідомлення-рішення № 0009331701 від 05.08.2011р. в сумі 1 805,22 грн, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що податковим органом визначена сума штрафних санкцій в сумі 1 805,22 грн., що становить 25% від донарахованого за результатами перевірки податкового зобов`язання з податку з доходів фізичних осіб (7 216,86 грн. х 25%).

У відповідності із п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України встановлено, що у випадку якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податку тягне за собою накладення на платника податку штрафу у розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов`язання, неправомірно заявленого до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість.

У свою чергу пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більш 1 гривні за кожне порушення.

При цьому судом встановлено, що відповідач виявив порушення податкового законодавства з податку з доходів фізичних осіб, яке вчинене позивачем в 1 кварталі 2011 року

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем необґрунтовано застосовані до позивача штрафні санкції в сумі 1805,22 гривень та в цій частині податкове-повідомлення рішення № 0009331701 від 05.08.2011р. є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України шляхом його безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача, як зазначено Вищим адміністративним судом України у листі від 21.11.2011 року №2135/11/13-11 "Щодо стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ".

Враховуючи висновок суду про задоволення позову, суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 3,40 гривень з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби.

Під час судового засідання, яке відбулось 12.06.2013 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 17.06.2013 року.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь № 0008412301 від 09 серпня 2011 року про зменшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 92118086 гривень.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь № 0008422301 від 09 серпня 2011 року про зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на додану вартість в розмірі 146248,0 гривень, у тому числі за основним платежем в розмірі 146247,0 гривень, за штрафними санкціями в розмірі 1 гривня.

4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь № 0008402301 від 09 серпня 2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 254722,5 гривні, у тому числі за основним платежем в розмірі 203778,0 гривень, за штрафними санкціями в розмірі 50944,5 гривні.

5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь № 0009331701 від 05.08.2011р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 1805,22 гривень.

6. В іншій частині позову відмовити.

7. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримська Юридична Група» (ЄДРПОУ 32177846) судовий збір в розмірі 3,40 гривень шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення12.06.2013
Оприлюднено08.07.2013
Номер документу32230679
СудочинствоАдміністративне