9/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" березня 2009 р.Справа № 9/15
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №9/15
за позовом: відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", в інтересах якого діє Світловодський район електричних мереж, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Обсерваторна, 16
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Будпластмаркет", Кіровоградська область, м. Світловодськ, пров. Залізничний, 3
про стягнення 1343,31 грн.
Представники сторін:
від позивача - юрисконсульт Єременко Н.В., довіреність №6681/07 від 25.12.2008 р.;
від відповідача - не брав участі.
Відкритим акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", в інтересах якого діє Світловодський район електричних мереж, подано до господарського суду Кіровоградської області позов про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Будпластмаркет" 1343,31 грн., з яких: вартість фактично спожитої електричної енергії в розмірі 678,54 грн., двократна вартість різниці фактично спожитої і договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 565,45 грн., 68,97 грн. пені, 21,71 грн. збитків від інфляції, 8,64 грн. - 3% річних.
Крім того, позивач просить покласти на відповідача судові витрати.
В судовому засіданні 17.03.2009 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду даної справи, але у судовому засіданні участі не брав, письмові пояснення по суті спору суду не надав, позов не заперечив.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
12.02.2007 року між відкритим акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", в інтересах якого діє Світловодський район електричних мереж (надалі - Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Будпластмаркет" (надалі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №888 (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1. Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з загальною приєднаною потужністю 45 кВт (кВА), величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені в п. 6, 7 додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.
Пунктом 1. Додатку №1 "Порядок розрахунків" до Договору передбачено, що розрахунковим вважається період з 28 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважаються прирівняними. Розрахунки за електричну енергію проводяться Споживачем виключно грошовими коштами шляхом безготівкового перерахування за платіжним дорученням через власний рахунок в установі банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії або шляхом внесення грошових коштів в касу Постачальника.
Згідно п. 2. Додатку №1 "Порядок розрахунків" до Договору Споживач до початку розрахункового періоду здійснює попередню оплату у розмірі 100% заявленої величини обсягу споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період.
Положеннями пункту 3. Додатку №1 "Порядок розрахунків" до Договору визначено, що обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за актом про використану електричну енергію за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показань.
За умовами пункту 9. Додатку №1 "Порядок розрахунків" до Договору у разі несвоєчасного виконання розрахунків, обумовлених цим додатком, Постачальник здійснює нарахування пені на суму загального боргу у розмірі 0,8 % від суми боргу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, 3 % річних і встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
Згідно п. 9.4. Договору він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Як вбачається з матеріалів справи, у травні 2008 року відповідачем фактично спожито електричної енергії в обсязі 6256 кВт/год, що підтверджується актом про спожиту електричну енергію за №888 (а.с.24). Вартість спожитої електричної енергії за травень 2008 року складає 3379 грн. 74 коп.
Згідно рахунку-фактури Світловодського РЕМ відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" за №888/1 від 28.05.2008 року, який отриманий відповідачем 28.05.2008 року, про що свідчить відмітка про отримання на рахунку, відповідачу необхідно сплатити 678,54 грн. за спожиту електроенергію з терміном оплати до 04.06.2008 року (а.с.25), оскільки розмір попередньої оплати склав 2701 грн. 20 коп.
Однак доказів сплати заборгованості за спожиту електричну енергію в травні 2008 року в сумі 678 грн. 54 коп. відповідач господарському суду не надав.
Згідно положень статті 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Частина 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачає, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, правовідносини за яким регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
За приписами статей 11, 509, 525, 526, 530, 629 Цивільного кодексу України та статей 174, 193 Господарського кодексу України, договір є підставою для виникнення зобов'язань, які повинні виконуватись належним чином і в установлений законом строк. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Господарський суд враховує також постанову Національної комісії регулювання електроенергетики №535 від 21.04.2008 року "Щодо затвердження на травень 2008 року роздрібних тарифів на електроенергію з урахуванням граничних рівнів тарифів при поступовому переході до формування єдиних роздрібних тарифів для споживачів на території України", відповідно до положень якої для споживачів відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" згідно з класом напруги без ПДВ встановлено тариф на електроенергію в розмірі 45,02 коп./кВт·год.
З огляду на викладені обставини та норми чинного законодавства, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за спожиту в травні місяці 2008 року електричну енергію в сумі 678 грн. 54 коп. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з Додатком №2 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" (а.с.23) відповідачу на травень 2008 року було відведено договірну величину споживання електричної енергії в обсязі 5000 кВт/год.
Але згідно з актом про спожиту електричну енергію №888 (а.с.24) відповідачем фактично спожито електричної енергії в травні місяці 2008 року в обсязі 6256 кВт/год.
У зв'язку з чим, позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення №1408 від 02.06.2008 року про перевищення договірної величини споживання електричної енергії за травень 2008 року (а.с.27).
Виходячи з різниці фактично спожитої і договірної величини споживання електроенергії (6256 кВт/год - 5000 кВт/год = 1256 кВт/год), відповідачу Світловодським РЕМ відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" пред'явлено рахунок-фактуру за спожиту електроенергію №888/1 від 27.06.2008 року на суму 565,45 грн. з терміном оплати до 07.07.2008 року. Даний рахунок отриманий відповідачем 27.06.2008 року, про що свідчить відмітка про отримання на рахунку (а.с.28).
Доказів сплати вартості різниці фактично спожитої і договірної величини споживання електроенергії в сумі 565,45 грн. відповідач господарському суду також не надав.
Згідно з пунктом 2.1. Договору під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язались керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
Відповідно до пункту 13 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2002 р. №475, у разі перевищення встановлених як договірні граничних величин споживання електричної енергії та потужності, споживачі несуть відповідальність, що визначена згідно з частинами п'ятою та шостою статті 26 Закону України "Про електроенергетику".
Пунктом 5 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних закладів та вищих навчальних закладів І-IV рівня акредитації державної і комунальної форм власності) у випадках споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
З огляду на викладене, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача вартості різниці фактично спожитої і договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 565,45 грн. є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню господарським судом.
В силу ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сума інфляційних витрат за період прострочення (червень-жовтень 2008 року), яка підлягає стягненню з відповідача складає 20,49 грн., 3% річних - 8,64 грн. Інфляційні втрати в розмірі 1,22 грн. (21,71 грн. - 20,49 грн.) нараховані позивачем безпідставно, а тому в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 193 Господарського кодексу України порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Стаття 217 Господарського кодексу України встановлює у сфері господарювання такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
На підставі статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
У відповідності до статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
Неустойкою (штрафом, пенею), згідно статті 549 Цивільного кодексу України, є грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Враховуючи вимоги чинного законодавства та умови п. 9. Додатку №1 "Порядок розрахунків" до Договору, позовні вимоги щодо стягнення пені, виходячи із суми боргу 678,54 грн. за період прострочення його сплати з 28.05.2008 року по 30.10.2008 року в розмірі 68,97 грн. є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню; з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1342,09 грн., з яких: вартість фактично спожитої електричної енергії в розмірі 678,54 грн., двократна вартість різниці фактично спожитої і договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 565,45 грн., 68,97 грн. пені, 20,49 грн. збитків від інфляції, 8,64 грн. - 3% річних.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Будпластмаркет" (Кіровоградська область, м. Світловодськ, пров. Залізничний, 3, ідентифікаційний код 33719550) на користь відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", в інтересах якого діє Світловодський район електричних мереж (Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Обсерваторна, 16, ідентифікаційний код 23226362) - 1342,09 грн., з яких: вартість фактично спожитої електричної енергії в розмірі 678,54 грн., двократна вартість різниці фактично спожитої і договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 565,45 грн., 68,97 грн. пені, 20,49 грн. збитків від інфляції, 8,64 грн. - 3% річних, а також 102 грн. 00 коп. державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Згідно ч. 3 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук
Дата підписання рішення - 23.03.2009 р.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2009 |
Оприлюднено | 01.04.2009 |
Номер документу | 3258744 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні