Рішення
від 16.07.2013 по справі 2/442/461/12
ТОМАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2/442/461/12

2/195/51/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.07.2013 року смт. Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Кондус Л.А., при секретарі - Горват Н.Є.,

за участю позивача, представників позивача та відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Томаківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство", Державного реєстратора Томаківської районної ради Дніпропетровської області Ждан В.Г., про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів засновників підприємства про виключення з числа засновників підприємств; про розподіл статутного фонду; про затвердження Статуту у новій редакції, про визнання незаконним Статуту, про визнання незаконною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів підприємства,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду до відповідача КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" с.Володимирівка Томаківського району з позовом про поновлення строку звернення до суду, визнання неправомірними та скасування дій відповідача щодо розподілу статутного фонду між 11 особами та прийняття нового статуту підприємства; зобов'язання провести розподіл статутного фонду майна підприємства; прийняття нового статуту підприємства і здійснити послідуючу реєстрацію в Томаківській райдержадміністрації Дніпропетровської області, з участю пенсіонерів підприємства та виділенню кожному, з урахуванням коефіцієнту участі та трудового стажу, частки статутного фонду".

У судовому засіданні позивач змінила та уточнила свої позовні вимоги відповідно до ст. 31 ЦПК України, тобто звернулася із заявою про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів засновників КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство", оформлене протоколом б/н 05 липня 2011 року про виключення з числа засновників Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства: КСП «Перемога», ПА «Колос», КСП «Перше Травня», КСП « Україна», КСП «Родина», КСП «Жовтень», КСП «ім.Леніна», КСП «Зірка», КСП «Іскра», КСП» Червоний Партизан», КСП «Заповіт Ілліча»; про розподіл статутного фонду Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства між ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 загальною сумою 2 328 462 грн.; про затвердження Статуту КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" у новій редакції; про визнання незаконним Статуту Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" в редакції 05 липня 2011 року; про визнання незаконною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" код ЄДРПОУ 03050174, проведену 23 серпня 2011 року державним реєстратором Томаківської районної ради Дніпропетровської області Ждан В.Г., мотивуючи наступним.

Позивачка працювала на посаді вагаря, комірника в КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство", з 22 .01.1991 року по 10.05.2007 року, і була звільнена в зв'язку з виходом на пенсію.

21.09.1999 р. Протоколом № 2 засідання уповноважених представників господарств-учасників Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства було затверджено Статут підприємства та 01 жовтня 1999 року проведено його державну реєстрацію у Томаківській районній державній адміністрації.

Відповідно до Статуту підприємства, його засновниками були трудовий колектив підприємства, а також ще 12 колективних сільськогосподарських підприємств, зокрема: КСП «Перемога», Приватна агрофірма «Колос», КСП «Перше Травня», КСП « Україна», КСП «Родина», КСП «Жовтень», КСП «ім.Леніна», КСП «ім..Кірова», КСП «Зірка», КСП «Іскра», КСП» Червоний Партизан», КСП «Заповіт Ілліча».

Пунктом 7 Статуту був визначений статутний фонд підприємства в розмірі 2 328 462 грн., з яких 240 000 грн. - внесок вищевказаних колективних сільськогосподарських підприємств, що складає 10,31 % статутного фонду, та 2 088 462 грн. - внесок трудового колективу Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства, що складає 89,69 % статутного фонду підприємства.

15 травня 2007 року протоколами загальних зборів Томаківського міжгосподарського сортанасінницького підприємства (надалі ТМСП) частки у статутному фонді ТМСП КСП «ім.Кірова» та КСП «Заповіт Ілліча», правонаступником якого є ТОВ Агрофірма «Колос», були передані безкоштовно ТМСП.

05.07.2011 року протоколом загальних зборів Томаківського міжгосподарського сортонасінницькогор підприємства було:

- виключено з числа засновників Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства: КСП «Перемога», ПА«Колос», КСП «Перше Травня», КСП « Україна», КСП «Родина», КСП «Жовтень», КСП «ім.Леніна», КСП «ім..Кірова», КСП «Зірка», КСП «Іскра», КСП» Червоний Партизан», КСП «Заповіт Ілліча»;

- розподілено статутний фонд Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства між ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 загальною сумою 2 328 462 грн.;

- затверджено Статут КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" у новій редакції .

Відповідно до Статуту КП ТМСП в редакції 05.07.2011 р. засновниками КП ТМСП є трудовий колектив, який складається з 11 осіб.

Ст. 9 Статуту визначений статутний фонд в розмірі 2 328 462 грн., який був розподілений між вищевказаними 11 особами, як зазначено у Статуті - членами трудового колективу.

23.08.2011 року державну реєстрацію змін до установчих документів КП ТМСП було проведено державним реєстратором Томаківської райдержадміністрації Дніпропетровської області Ждан Вірою Григорівною.

Позивач вважає, що рішення загальних зборів засновників КП Томаківське МСП, оформлене протоколом б/н 05 липня 2011 року незаконним, Статут КП «Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство» в редакції 05.07.2011 р. незаконним, державну реєстрацію змін до установчих документів КП ТМСП, проведену 23.08.2011 р. незаконною з огляду на наступне.

Як зазначалося вище, станом на 21.09.1999 р. статутний фонд підприємства складав 2 328 462 грн.

Позивач також зазначає, що частки всіх працюючих осіб ТМСП, в тому числі і її частка (внесок) до статутного фонду ТМСП визначається шляхом ділення 2 088 462 грн. на кількість працюючих на той час працівників підприємства - трудового колективу ТМСП.

Заяви про передачу своєї частки ТМСП, або третім особам вона не подавала, рішення загальними зборами ТМСП з цього приводу не приймалося.

05 липня 2011 року відповідачем 1 було проведено загальні збори на яких, в порушення норм цивільного законодавства України, зокрема ст. 8 ЦК України, положення глави 8 ЦК України, ст.ст. 3.10,13, 52, 53, 54, 60,61 Закону України «Про господарські товариства», ст.55 К Конституції України було вирішено питання про розподіл статутного фонду ТМСП та затвердження Статуту підприємства у новій редакції.

Відповідач 1 поділив між 11 працюючими громадянами статутний фонд ТМСП, в тому числі належну їй частку у статутному фонді, що суперечить діючому законодавству та порушує її права засновника та учасника ТМСП. Тобто вона не могла взяти участь у загальних зборах , належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Відповідно до ч.3 ст. 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані зі зміною складу засновників (учасників) юридичною особи, крім документів, які передбачені частиною 1 цієї статті додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного з таких документів:

- рішення про вихід юридичної особи зі складу засновників (учасників);

- заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників);

- заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;

- рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасників) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Відповідач 2, не перевіривши правових підстав переходу (перерозподілу) часток у статутному фонді ТМСП, за відсутності відповідних протоколів загальних зборів засновників ТМСП за період з 21.09.1999 р. по 05.07.2011 р. за якими вирішувалося питання про перехід часток членів трудового колективу, провів державну реєстрацію змін до установчих документів КП «Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство», ще й при тому, що відповідач 1 в протоколі загальних зборів від 05.07 2011 р. зазначив «про приведення у відповідність установчих документів», однак такої форми власності як «колективне підприємство» з набранням чинності ЦК України (2003 р) не існує.

Відповідно до ст.31 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача КП ТМСП заперечував проти позову та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в зв'язку з їх безпідставністю, при цьому надано суду письмові заперечення проти позову, мотивуючи наступним.

Правовою підставою створення підприємства за участю колгоспників Томаківського району було Загальне положення про міжгосподарське підприємство (організацію) у сільському господарстві, прийняте радою Міністрів колишнього СРСР 14.04.1977 року.

Працевлаштування робітників здійснювалося на підставі трудового законодавства, тобто на робітників розповсюджувалися норми Кодексу законів про працю України, робітники не були членами колгоспів. Таким чином, була працевлаштована на підприємстві і позивач ОСОБА_1, що підтверджується її трудовою книжкою та записами в неї.

Під час реорганізації колгоспів в КСП, Томаківське сортонасінницьке підприємство не відповідало критеріям КСП у його розумінні, викладеному у Законі України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», а також не було державним підприємством, тому на нього не розповсюджувалася дія Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» від 10.07.1996 р.

На момент цих змін у підприємстві розпаювання майна не здійснювалося і на руки пайщиків ніяких сертифікатів на майновий пай не видавалось, засновниками підприємства взамін колишніх засновників (колгоспів - КСП) стали робітники, які працювали на час виникнення змін, та на користь яких колишні засновники склали заяви про відмову від своїх часток. Позивачка на час організаційних змін у 2010 році не перебувала з підприємством в трудових відносинах.

Позивач звернулася на підприємство 12.06.2012 року про виділення їй майнового та земельного паю. На заяву було надано відповідь про відсутність факту розпаювання, крім того, земель, які б підлягали розпаюванню у підприємства взагалі не було.

Крім того представник відповідача КП ТМСП надав суду заяву про застосування строку позовної давності, передбаченої ст. 257 ЦК України, мотивуючи наступним.

Позивачка звільнилась з підприємства з 10.05.2007 року. На час її звільнення ніяких змін в установчий договір та статут підприємства не вносилось. В установчому договорі не передбачалась можливість виділення частки у майні заводу окремим членам трудового колективу. Частка трудового колективу у статутному фонді підприємства згідно установчого договору складала 89,69% /без визначення часток окремих членів трудового колективу/.

Звільнившись з підприємства 10.05.2007 року позивачка не заявляла жодних вимог щодо витребування своєї частки у майні підприємства, оскільки це не передбачалось ні умовами установчого договору, ні статутом підприємства, ні чинним на той час законодавством України.

Тобто позов мав бути поданий не пізніше 10 травня 2010 року. З дати звільнення позивачки їй було відомо, що вона не отримала від заводу жодних виплат чи майна в натурі, а тому, якщо вона вважала, що її право порушено, то і мала б звернутися до суду у межах встановленого законом строку позовної давності.

Представник відповідача Державний реєстратор Томаківської райдержадміністрації у судове засідання не з'явився, хоч і належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, письмових заперечень проти позову не надав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторони, суд дійшов висновку, що у позові ОСОБА_1 необхідно відмовити, посилаючись на наступні обставини.

Відповідно до ст. 12 ГПК України справи, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності інших суб'єктів господарювання, які не є господарськими товариствами (кооперативи, приватні, колективні підприємства тощо), якщо стороною у справі є фізична особа підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства. (ПОСТАНОВА № 13 ПВС України від 24 жовтня 2008 року).

Позивачка перебувала у трудових відносинах з КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство", з 22.01.1991 року по 10.05.2007 року , і була звільнена в зв'язку з виходом на пенсію.

Оскільки для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, суд не має підстав для задоволення позову.

Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органів управління товариства мають лише ті його акціонери (учасники), які були акціонерами (учасниками) на дату прийняття рішення, що оскаржується.

Вимоги акціонера (учасника) товариства про визнання недійсним рішення органу управління товариства не підлягають задоволенню, якщо на момент його прийняття позивач ще не набув права власності на акції чи частку в статутному капіталі товариства, оскільки його корпоративні права не могли бути порушеними.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачка не набула права звертатися до суду з позовом до КП «Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство», про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів засновників підприємства про виключення з числа засновників підприємств; про розподіл статутного фонду; про затвердження Статуту у новій редакції, про визнання незаконним Статуту, про визнання незаконною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів підприємства, оскільки трудові відносини між сторонами припинилися 10.05.2007 року, в зв'язку зі звільненням позивачки, а установчий договір підприємства , на той час, не передбачав виділу частки майна підприємства в натурі його працівникам при звільненні. На час звільнення позивачки ніяких змін в установчий договір та статут підприємства не вносилось. Частка трудового колективу у статутному фонді підприємства згідно установчого договору складала 89,69% /без визначення часток окремих членів трудового колективу не передбачалось

Також суд вважає, що позивачка пропустила строк позовної давності, і зважаючи на матеріали справи та пояснення позивачки, суд не вбачає у неї поважних причин для пропуску даного строку. Звільнившись з підприємства 10.05.2007 року позивачка не заявляла жодних вимог щодо витребування своєї частки у майні підприємства. Тобто позов мав бути поданий не пізніше 10 травня 2010 року. З дати звільнення позивачки їй було відомо, що вона не отримала від підприємства жодних виплат чи майна в натурі, а тому , якщо вона вважала, що її право порушено, то і мала б звернутися до суду у межах встановленого законом строку позовної давності.

Таким чином, враховуючи викладене суд вважає, що в позові слід відмовити.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.3, 5, 7, 60, 212-215 ЦПК України ст.ст. 257, 261, 267 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" та до Державного реєстратора Томаківської районної ради Дніпропетровської області Ждан Віри Григорівни про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів засновників Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство", оформлене протоколом б/н 05 липня 2011 року про виключення з числа засновників Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства: КСП «Перемога», ПА «Колос», КСП «Перше Травня», КСП « Україна», КСП «Родина», КСП «Жовтень», КСП «ім.Леніна», КСП «Зірка», КСП «Іскра», КСП» Червоний Партизан», КСП «Заповіт Ілліча»; про розподіл статутного фонду Томаківського міжгосподарського сортонасінницького підприємства між ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 загальною сумою 2 328 462 грн.; про затвердження Статуту КП "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" у новій редакції - відмовити.

У задоволенні позову про визнання незаконним Статуту Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" в редакції 05 липня 2011 року - відмовити.

У задоволенні позову про визнання незаконною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів Колективного підприємства "Томаківське міжгосподарське сортонасінницьке підприємство" код ЄДРПОУ 03050174, проведену 23 серпня 2011 року державним реєстратором Томаківської районної ради Дніпропетровської області Ждан Вірою Григорівною - відмовити

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд.

Суддя: Л. А. Кондус

СудТомаківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.07.2013
Оприлюднено06.08.2013
Номер документу32787415
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2/442/461/12

Рішення від 16.07.2013

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 26.03.2013

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 18.02.2013

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 18.02.2013

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

Ухвала від 25.12.2012

Цивільне

Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Кондус Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні