ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
У Х В А Л А
19.08.2013р. Справа № 5006/49/5пд/2012
Відповідно до п. 3.1.11 та п. 3.1.12 Положення про автоматизовану систему документообігу суду розгляд справи здійснює суддя Гринько С.Ю.
Представником відповідача надане письмове клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу. Клопотання задоволено. Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".
Господарський суд Донецької області у складі судді Гринько С.Ю. при секретарі судового засідання Кундель В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали позовної заяви:
за участю представників сторін:
від позивача - Терещенко Н.Б. - довіреність від 11.02.2013р.,
від відповідача - ОСОБА_2 - довіреність від 03.11.2011р.,
від третьої особи - Шестопалова Н.М. - за розпорядженням від 29.07.2010р. № 122/1рп (не явився),
за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Городок» м. Шахтарськ
до відповідача - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 м. Шахтарськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального підприємства «Житлове підприємство «Городок» м. Шахтарськ
про зобов'язання відповідача укласти договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на умовах проекту договору.
СУТЬ СПОРУ:
27.12.2012р. позивач, ТОВ «Керуюча компанія «Городок», звернувся до господарського суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про зобов'язання останнього укласти договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на умовах проекту договору, запропонованого позивачем.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закон України „Про житлово-комунальні послуги", який зазначає, що відносини в сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах з обов'язковим укладанням договору, а також ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України, якими визначений порядок укладання господарських договорів.
В обґрунтування позовних вимог надав проект спірного договору, лист № 55 від 20.09.2012р. з проханням підписати договір, який разом з проектом спірного договору та додатками направлений відповідачу 21.09.2012р., підписаний між Управлінням житлово-комунального господарства і комунальної власності Шахтарської міської ради та позивачем договір № 68 на надання послуг з обслуговування житлового фонду Шахтарської міської ради від 02.08.2012р. з переліком об'єктів комунальної власності ТОВ Керуюча компанія «Городок».
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.02.2013р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Житлове підприємство «Городок» м. Шахтарськ (л.с.128).
Рішенням господарського суду Донецької області від 26.12.2012р. відповідача зобов'язано укласти з позивачем договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з мотивів обов'язковості для сторін укладання вказаного договору в силу положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (л.с.80-84).
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.03.2013р. у позовних вимогах відмовлено у повному обсязі з тих мотивів, що виконавцем послуг є КП «Житлове підприємство «Городок» (л.с. 159-162).
Постановою Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. вищевказані рішення скасовані, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Донецької області (л.с. 190-192).
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.06.2013р. справу прийнято до провадження та призначене судове засідання на 04.07.2013р. на 10:45годин. (л.с.195).
У зв'язку з неявкою представника відповідача в судове засідання 04.07.2013р. та недостатністю документів, необхідних для вирішення спору по суті, господарський суд на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України ухвалив відкласти розгляд справи на 29.07.2013р. на 11:00 годин.
29.07.2013р. від ТОВ «Керуюча компанія «Городок» надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи копії додаткового узгодження до договору № 68 від 02.08.2012р. на надання послуг по обслуговуванню житлового фонду Шахтарської міської ради, яким 07.05.2013року продовжений строк дії договору № 68 від 02.08.2012року з 07.05.2013року по 31.12.2013р.по управлінню групою житлових будинків, утримуванню житлових будинків і при будинкової території комунального житлового фонду. Клопотання задоволено.
В цей же день, 29.07.2013р. від Комунального підприємства «Житлове підприємство «Городок» надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи копії угоди, яким 17.04.2013року КП «Житлове підприємство «Городок» і фізична особа-підприємець ОСОБА_4 дійшли угоди про розірвання договору № 143 від 18.10.2010р. про надання послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій з 01.09.2012року на підставі п.6.2, а саме, за невиконання сторонами умов договору. В угоді є приписка, що договір вважається розірваним з дня його підписання, тобто з 23.04.2013р.
Відповідач у відзиву на позов, який наданий суду 06.08.2013р. пояснив, що станом на час розгляду справи виконавчим комітетом Шахтарської міської ради рішенням від 22.05.2013р. № 248 зареєстровано об»єднання співвласників багатоквартирних будинків, але яких саме, не доказів не надано. До матеріалів надана копія акту приймання-передачі ТОВом «Керуюча компанія «Городок» ОСББ «Аметист» документів, але і в цьому акті відсутні посилання на конкретні будинки.
Оскільки причиною виникнення даного спору є питання щодо наявності правових підстав для зобов'язання відповідача укласти договір про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, в якому займає на правах власника нежитлового приміщення в будинку АДРЕСА_1 господарський суд вважав за необхідним викликати до участі в судовому процесі представника виконавчого комітету Шахтарської міської ради для дачі пояснень з приводу питання, що виникли під час розгляду даної справи, а саме: якої юридичної особі передано на утримання будинку і споруд та прибудинкової території АДРЕСА_1 на час розгляду спору на підставі ст. 30 Господарського процесуального кодексу України.
У визначений судом час зазначена особа без поважних причин не з»явилась в судове засідання і не надала документів витребуваних судом ухвалою від 29.07.2013р.
19.08.2013р. представником відповідача надана заява про залучення до матеріалів справи договору № 75 від 01.06.2013року про надання послуг з обслуговування житлового фонду Шахтарської міської ради, зокрема, будинку АДРЕСА_1, укладеного Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Шахтарської міської ради з Об»єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Аметист» м.Шахтарськ, відповідно до п.1.3 якого останній має право укладати договори на участь у витратах на утримання будинку АДРЕСА_1, в якому займає приміщення відповідачка самостійно.
У зв»язку з тим, що в процесі розгляду спору, створено об»єднання співвласників багатоквартирного будинку, якому передані функції по утриманню будинку АДРЕСА_1, в якому займає нежитлове приміщення відповідач, позивач просить припинити провадження у справі за відсутністю спору на час його вирішення, а судові витрати, сплачені до звернення з позовом до господарського суду повернути за тим, що йому стало відоме рішення Шахтарською міською радою про створення ОСББ після звернення з позовом.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, господарським судом,
ВСТАНОВЛЕНО:
Причиною виникнення даного спору є питання щодо наявності правових підстав для зобов'язання відповідача, який займає нежитлове приміщення в багатоповерховому будинку АДРЕСА_1 укласти договір про надання послуг з утримання цього будинків і споруд та прибудинкової території.
Господарський суд при вирішенні даного спору по суті виходить з наступного:
Порядок надання споживачам послуг з утримання будинків та прибудинкових територій встановлюється Законом України „Про житлово-комунальні послуги", яким передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів відповідно до частини 1 ст. 67 Господарського кодексу України ( в подальшому - ГК України ).
Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України „Про приватизацію державного фонду" власники квартир багатоквартирних будинків та жилої площі в гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках.
Статтями 19,21,29 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин є власник, споживач, виконавець та виробник.
Особливими учасниками цих відносин є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання таких послуг з іншим виконавцем. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін. Сторони при укладанні договору повинні керуватись Законами України „Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкової території", „Про житлово-комунальні послуги". За приписами пункту 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. У відповідності з частиною 2 ст. 181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін.
Господарський суд встановив, що 01.06.2013р. між Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Шахтарської міської ради та Об»єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Аметист» ( далі - ОСББ «Аметист» ) м.Шахтарськ укладений договір № 75, тобто після звернення з позовом. За цим договором Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Шахтарської міської ради передало ОСББ функції по обслуговуванню будинку АДРЕСА_1 і його прибудинкової території.
З матеріалів справи вбачається, що фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (відповідач) є власником вбудованого нежитлового приміщення, розташованого на першому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 180,2 кв. м. за договором купівлі-продажу приміщення від 06.03.2002р.
Порядок укладання договорів визначений ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України. В силу ч. 3 ст.179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Відповідно до ч. 4 цієї ж статті при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади.
Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аметист» вправі укласти договір про надання послуг з утримання будинку з власником вбудованого нежитлового приміщення на загальних підставах, оскільки як було вище наведене, власники квартир і нежитлових приміщень зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку надання послуг з утримання цього будинків і споруд та прибудинкової території.
Оскільки спір між сторонами відсутній на час його вирішення у зв»язку із зміною сторони у виконанні функції по обслуговуванню будинку АДРЕСА_1 і його прибудинкової території шахтарською міською радою після звернення позивача до господарського суду, останній припиняє провадження за відсутністю спору, а судові витрати повертає позивачу з державного бюджету, оскільки припинення провадження сталося не з вини сторін.
На підставі ст.ст. 20, 179, 180, 181, 187 Господарського кодексу України, статей 19, 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", керуючись статями 33, 43, 44, 49, п.1-1 ст.80, 85, 81-1 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Припинити провадження у справі за відсутністю спору на час вирішення.
Судові витрати, сплачені Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Городок» м. Шахтарськ платіжним дорученням № 65 від 22.11.2012р. в сумі 1073,00грн. повернути з державного бюджету.
Суддя С.Ю. Гринько
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2013 |
Оприлюднено | 21.08.2013 |
Номер документу | 33050892 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
С.Ю. Гринько
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні