51/201
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №
За позовомЗаступника прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі 1. Подільської районної у місті Києві ради2. Комунального підприємства «Оренда»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Знахідка»
проРозірвання договору оренди №5005/07 від 06.11.07р. та зобов'язання передати приміщення за актом приймання-передачі
Суддя Пригунова А.Б.
Представники:
від прокуратуривід позивачів Самардак А.В.1. не з'явились2. Загарука В.Є.
від відповідача не з‘явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник прокурора Подільського району міста Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Подільської районної у м. Києві ради та Комунального підприємства «Оренда»з вимогою розірвати укладений між позивачем 2 та відповідачем договір оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва № 5005/7 від 06.11.07р. та зобов'язати відповідача передати вказане приміщення за актом приймання-передачі Комунальному підприємству «Оренда».
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.08.08р. порушено провадження у даній справі, призначено її до розгляду у судовому засіданні на 08.09.08р. за участю представників сторін, яких зобов'язано надати суду певні документи.
У зв'язку з неявкою у судові засідання представників сторін та невиконання ними вимог суду, розгляд справи неодноразово відкладався.
Позивачі позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач у призначені судом засідання не з`явився, відзиву на позов не надав, причин неявки суду не повідомив.
Приймаючи до уваги, що відповідач були належним чином повідомлені про дату і час проведення даного судового засідання, суд вважає, що його неявка не є перешкодою для розгляду справи і вважає за можливе розглянути її відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 17.12.08р. за згодою представника позивача судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури і позивача-2, Господарський суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
06.11.07р. між Комунальним підприємством «Оренда»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Знахідка»був укладений договір оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва № 5005/07 відповідно до якого позивач-2 передав, а відповідач прийняв в оренду окремо стояче приміщення площею 19,96 кв.м, що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Вишгородська, 47-В для розміщення пункту побутового обслуговування населення.
Факт належного виконання позивачем своїх зобов'язань підтверджується актом прийому – передачі приміщення (будинка) по вул.Вишгородській, 47-В від 06.11.07р.
Додатковою угодою від 06.11.07р. сторони погодили строк дії договору, встановивши його з 06.11.07р. до 04.11.2010р.
Відповідно до розділу 2 договору, на відповідача покладено певні обов'язки, а саме:
- протягом місяця з дня укладення договору оренди застрахувати об'єкт оренди на весь термін оренди та надати позивачу копію договору страхування (страхового полісу) та копії платіжних доручень про сплату страхових платежів. Страхування об'єкту оренди проводиться на користь позивача (п. 2.2 договору);
- вносити орендну плату та комунальні платежі (далі –орендні платежі) в повному обсязі, незалежно від наслідків господарської діяльності, не пізніше 30 числа поточного місяця (п. 2.4 договору);
- забезпечити належне збереження, експлуатацію і санітарне утримання орендованого приміщення, прибудинкових територій та запобігати його пошкодженню і псуванню (п 2.5 договору);
- розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки. Додержання протипожежних вимог, стандартів, норм права, а також виконання вимог, приписів і постанов органів державного пожежного нагляду. Утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту, зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням. Проводити службове розслідування випадків пожеж, документи розслідування подавати позивачу-2, нести матеріальну відповідальність перед позивачем-2 за збитки, спричинені пожежею та незабезпеченням пожежної безпеки орендованого майна (п. 2.7 договору);
- проводити необхідний ремонт об'єкта оренди, а також фасаду будинку за свій рахунок протягом дії договору, до передачі орендованого приміщення позивачу-2 по акту (п. 2.8. договору).
Спір по справі виник в результаті порушення відповідачем вищевказаних зобов'язань, а саме: в частині сплати орендних платежів за період з листопада 2007 року по вересень 2008 року, внаслідок чого заборгованість ТОВ «Знахідка»на час розгляду справи склала 5 947 горн. 44 коп.; страхування об`єкту оренди (п. 2.2 договору); крім того, прокурор зазначає, що своїми діями відповідач створює загрозу пошкодження об`єкта –у даний час об'єкт оренди знаходиться у занедбаному стані. Зазначені обставини, на думку прокурора, є підставою для розірвання договору оренди та повернення приміщень позивачу 2.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.
Оскільки, орендоване майно, що знаходиться у користуванні відповідача є об'єктом комунальної власності, то відносини з його оренди регламентуються нормами Закону України «Про оренду державного та комунального майна»та загальними нормами господарського і цивільного законодавства.
Основні обов'язки орендаря встановлені ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у відповідності до якої за договором оренди орендаря може бути зобов'язано використовувати об'єкт оренди за цільовим призначенням відповідно до профілю виробничої діяльності підприємства, майно якого передано в оренду, та виробляти продукцію в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону. Орендар зобов'язаний використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, запобігати його пошкодженню, псуванню. Орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до положень Господарського кодексу України, як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері, зокрема, статті 291, договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути розірваний достроково з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього кодексу.
При цьому суд відзначає, що недотримання позивачем вимог частини 2 статті 188 ГПК України щодо надіслання пропозиції про розірвання договору іншій стороні не позбавляє його права звернутися за захистом порушенного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання оспорюваного договору. Дана позиція викладена у постанові Верховного Суду України №8/32пд від 17.06.08р.
Відповідно до статтей 284, 285 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу. Орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно з ч.2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 773 ЦК України наймач зобов»язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушення умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Відповідно до приписів ст. 783 ЦК України, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо: наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі, або якщо він своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі.
Пунктом 5.11 договору передбачено, що при невиконанні або порушенні однією із сторін умов цього договору та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, договір оренди може бути розірваний достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.05.08р. та 28.11.08р. працівниками КП «Оренда» за участю КП «Галицьке»та дільничого інспектора міліції Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києва, було проведено обстеження орендованого нежитлового приміщення по вул. Вишгородська, 47-В на предмет цільового використання відповідачем об'єкта оренди, в ході якого встановлено, що відповідач в орендованому приміщенні не знаходиться, а об'єкт оренди знаходиться в занедбаному стані. Зазначені обставини підтверджуються актами обстеження орендованого нежитлового приміщення від 12.05.08р. та від 28.11.08р., а також відповідними фотодокументами об'єкту оренди.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач наведених обставин не спростував, допустимих доказів належного виконання умов договору - грошових зобов'язань за договором № 5005/07 від 06.11.07р. не надав, документально не підтвердив суду факт страхування об'єкту оренди та надання позивачу 2 відповідного договору страхування (страхового полісу) та копій платіжних доручень про сплату страхових платежів; представлених відомостей щодо знаходження об`єкту оренди в незадовільному стані не спростував.
За таких обставин позовні вимоги в частині розірвання договору оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва №5005/07 від 06.11.07р., укладеного між Комунальним підприємством «Оренда» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Знахідка»суд визнає обгрунтованими і такими , що підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до ч.1 ст.785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Приймаючи до уваги наведене, враховуючи те, що у зв`язку із розірванням договору оренди відповідач втратив статус орендаря, суд визнає правомірною заявлену вимогу про зобов'язання відповідача передати позивачу 2 за актом прийому –передачі об'єкт оренди та задовольняє її.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва № 5005/07 від 06.11.07р., укладений між Комунальним підприємством «Оренда»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Знахідка».
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Знахідка»(04136, м. Київ, вул. Гречка, 24, код 22957324) передати орендоване приміщення площею 19,96 кв.м, що знаходиться за адресою м. Київ, вул. Вишгородська, 47-В за актом прийому-передачі Комунальному підприємству «Оренда» (04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 2/1, код 31840749).
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Знахідка»(04136, м. Київ, вул. Гречка, 24, код 22957324) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Пригунова А.Б.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2008 |
Оприлюднено | 09.04.2009 |
Номер документу | 3310034 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні