ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.08.2013 року Справа № 34/5005/10369/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: судді Науменка І.М. - доповідача
суддів: Павловського П.П., Кузнецова В.О.,
Секретар судового засідання Назаренко С.Г.
За участі представників сторін:
від скаржника: Гармаш О.О., представник, довіреність №471/10/10-024 від 09.01.13;
представник боржника в судове засідання не з'явився, які про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Лівобережної міжрайонної Державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 02.04.2013р. у справі №34/5005/10369/2012
за заявою Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа",
49022, м. Дніпропетровськ, вул. М.Малиновського, 102-Д до боржника Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа", 49022,
м. Дніпропетровськ, вул. М.Малиновського, 102-Д, (код ЄДРПОУ 33856023)
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.04.2013р. (суддя Примак С.А.) затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа", 49022, м.Дніпропетровськ, вул. М.Малиновського, 102-Д, (код ЄДРПОУ 33856023).
Ліквідовано юридичну особу - Підприємство об'єднання громадян "Спільна справа", 49022, м.Дніпропетровськ, вул.М.Малиновського, 102-Д, (ЄДРПОУ 33856023). Провадження у справі припинено.
Прийняття зазначеної вище ухвали мотивовано встановленням місцевим господарським судом факту здійснення ліквідатором боржника в ході ліквідаційної процедури всіх передбачених чинним законодавством України з питань банкрутства заходів щодо виявлення кредиторів, а також, майна боржника, що необхідне для задоволення заявлених кредиторських вимог.
В свою чергу, припинення провадження у справі спричинено недостатністю виявленого ліквідатором майна для задоволення згаданих вище вимог кредиторів, що є підставою для погашення останніх та припинення провадження у справі про банкрутство за п.6 ст.40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Не погодившись з зазначеною вище ухвалою, Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м.Дніпропетровська (далі - Лівобережна МДПІ) звернулась до апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просить дану ухвалу скасувати, як неправомірну. В якості підстав для скасування вищезгаданої ухвали Лівобережна МДПІ називає прийняття останньої за відсутності даних позапланової перевірки боржника з питань дотримання ним вимог податкового законодавства.
Враховуючи належне повідомлення учасників судового процесу про час та місце розгляду справи, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи поштові повідомлення, зважаючи на те, що апеляційна інстанція обмежена п'ятнадцятиденним строком розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду (ст.102 ГПК України), а наявних у справі доказів достатньо для повного та об'єктивного вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу по суті (ст.ст.75, 99 ГПК України).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та заслухавши пояснення представника скаржника, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) (в редакції, що діє з 19.01.2013 року) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Оскільки провадження у даній справі було порушено 24.12.2012 року, то при розгляді справи судом застосовуються норми Закону в редакції, що діяла станом на 18.01.2013 року.
Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, зокрема, виявлення ліквідатором кредиторів та дотримання їх процесуальних прав під час розгляду їх грошових вимог, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визначених ліквідатором вимог кредиторів з наслідками його ліквідації), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказам, дослідженими в судовому засіданні.
Разом з тим, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу є судовим актом, який не тільки встановлює обставини відсутності майна боржника для задоволення вимог кредиторів, дає оцінку повноті дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури, але також підсумовує хід процедури банкрутства та припиняє провадження у справі про банкрутство.
В зв'язку з цим, у підсумковому засіданні суду необхідно дати оцінку в цілому здійсненій процедурі банкрутства, а у випадку, якщо судом першої інстанції не досліджувались обставини обґрунтованості порушення провадження у справі про банкрутство при введенні ліквідаційної процедури - дати їм оцінку в судовому засіданні при затвердженні звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, протоколом №1/08 загальних зборів засновників Громадської організації "Дніпропетровський фонд розвитку вітрильного спорту" від 10.08.12р було прийнято рішення про припинення діяльності боржника.
Сума вимог кредиторів за грошовими зобов'язаннями, що не оспорюється боржником, становить 372582,28 грн., що підтверджується актом інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами від 08.11.12р.
Оголошення про ліквідацію боржника опубліковано в Бюлетені державної реєстрації №222(22) від 17.08.12р.
Провадження у справі про банкрутство Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа" порушено 03.12.2012р. за ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що діяв на момент виникнення спірних правовідносин.
Постановою від 13.12.2012р. боржника визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура у справі, призначено ліквідатора - арбітражного керуючого Талана Р.Г. (АДРЕСА_1, ліцензія НОМЕР_1).
27.12.2012р. в газеті Голос України №247 (5497) опубліковано оголошення про визнання підприємства боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі.
За результатами ліквідаційної процедури була встановлена та підтверджена кредиторська заборгованість: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія", м.Дніпропетровськ, 10 820,00 грн. - 4 черга задоволення; Товариство з обмеженою відповідальністю "РИВС", м.Дніпропетровськ, - 360 000, 00грн. - 4 черга задоволення; ОСОБА_4, м.Дніпропетровськ, - 1762,28 грн. - 4 черга задоволення.
Згідно довідок Дніпропетровського відділення реєстраціно-екзаменаційної роботи №1 №14/1РЕР-745 від 05.03.13р., Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області №7/13-26/425 від 18.01.13р., Управління Держкомзему у м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області №10/10-140 від 04.02.13р., Самарського відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції №413 від 04.02.13р., за боржником нерухомого майна, сільськогосподарської техніки, транспортних засобів, земельних ділянок не зареєстровано, виконавчі провадження у відношенні відповідача відсутні.
Встановлені вимоги кредиторів залишились незадоволеними у зв'язку з відсутністю майна боржника.
Оскільки майна, грошових коштів та інших активів, що належать банкруту, виявлено не було, то відповідно не була сформована ліквідаційна маса боржника, її реалізація не проводилась, а отже, не укладались договори купівлі-продажу об'єктів ліквідаційної маси, та відповідно не відбувалось задоволення вимог кредиторів.
Слід зазначити, що ч.1 ст.32 Закону України про банкрутство встановлено перелік документів, що додаються до звіту ліквідатора, а саме, показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Натомість, у згаданому вище переліку документів, що додаються до звіту ліквідатора, акт перевірки банкрута державним податковим органом відсутній, у зв'язку з чим жодних перешкод для подання звіту ліквідатора та його розгляду господарським судом за відсутності даних перевірки банкрута податковим органом немає.
Дійсно, статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу України" від 04.12.1990р. № 50-ХІІ зі змінами та доповненнями передбачено, що завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
В той же час, відповідно до пункту 11.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року (надалі - Порядок), у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять позапланову документальну перевірку, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):
- заяви за ф. № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.1 цього розділу;
- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;
- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу;
- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Пунктом 11.3 Порядку передбачено, що у разі отримання документів згідно з пунктом 11.2 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, органом державної податкової служби приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими підпунктами 11.3.2 та 11.3.3 цього пункту) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Призначається та розпочинається перевірка у такі строки:
- протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;
- протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим, в інших випадках.
Отже, як вбачається наявних у справі матеріалів, копію ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 03.12.2012р. про порушення провадження у справі про банкрутство Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа", було направлено до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська 05.12.2012р., копія постанови господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2012р. про визнання Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа" банкрутом направлена у тому числі на адресу апелянта 17.12.2012р. та отримана ним 24.12.2012р. (про що свідчить відмітка на поштовому повідомлені) (а.с. 91).
За наведених обставин, з дня отримання копії ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 03.12.2012р. про порушення провадження у справі про банкрутство Підприємства об'єднання громадян "Спільна справа", Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м.Дніпропетровська мала достатньо часу для здійснення позапланової перевірки боржника до розгляду судом звіту ліквідатора та затвердження ліквідаційного балансу.
Проте, на час прийняття місцевим господарським судом оскаржуваної ухвали від 02.04.2013р. Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м.Дніпропетровська доказів проведення позапланової перевірки боржника надано не було.
За таких умов, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, ліквідацію юридичної особи - банкрута та припинення провадження у справі.
Доводи апеляційної скарги не спростовують викладених в оскаржуваній ухвалі висновків господарського суду першої інстанції, з огляду на що підстави для задоволення апеляційної скарги у колегії суддів відсутні.
Натомість, ухвала господарського суду Дніпропетровської області у даній справі повністю відповідає вимогам Закону України про банкрутство, у зв'язку з чим передбачені статтею 104 Господарського процесуального кодексу України підстави для її скасування - відсутні.
Керуючись ст.ст. 101-103, 105,106 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Лівобережної міжрайонної Державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 02.04.2013р. у справі №34/5005/10369/2012 залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27.08.2013р.
Головуючий суддя І.М. Науменко
Суддя В.О. Кузнецов
Суддя П.П. Павловський
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2013 |
Оприлюднено | 28.08.2013 |
Номер документу | 33143260 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Примак Сергій Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні