15/334
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" грудня 2006 р.Справа № 15/334
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Мохонько К.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ВАТ „Укртелеком” в особі Маловисківського центру електрозв'язку № 5 Кіровоградської дирекції ВАТ „Укртелеком” м. Мала Виска
до відповідача: Новомиргородського районного відділу УМВС в Кіровоградській області м. Новомиргород
про стягнення 17993 грн. 74 коп.
Представники сторін:
від позивача – Босенко М.І. довіреність № 647 від 01.03.06р.
від відповідача – Усатенко В.Ю. довіреність № 30/4089 від 25.10.06р.
В судовому засіданні 07.12.06р. оголошувалась перерва до 27.12.06р. на 10 годину 00 хвилин.
ВСТАНОВИВ:
Пред'явлено позовні вимоги про стягнення з відповідача 15190 грн. 67 коп. боргу за послуги зв'язку, 1040 грн. 77 коп. втрат від інфляції, 531 грн. 67 коп. 3 % річних та 1230 грн. 63 коп. пені. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримав. Відповідач позов визнав частково в сумі 9991 грн. 54 коп. основного боргу, в решті позов заперечив, надав відзив.
На підставі ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній документами.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін господарський суд з'ясував наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Між сторонами укладений типовий договір про надання послуг електрозв'язку № 66 від 07.10.03р. За умовами даного договору підприємство надає послуги електрозв'язку перераховані в додатку № 1 і безкоштовні послуги перераховані в додатку № 2. Підприємство зобов'язано забезпечувати безперебійне і якісне надання послуг телефонного зв'язку. Споживач сплачує послуги електрозв'язку за спільно погодженою без квитанційною системою оплати. Споживач повинен своєчасно оплачувати надані послуги. Розрахунки за фактично отримані в кредит послуги електрозв'язку за кожний попередній місяць проводяться споживачем протягом десяти днів з дня одержання рахунку, але не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. Споживач повинен своєчасно оплачувати надані послуги. Договір набирає чинності з дня підписання і діє п'ять років. Договір підписаний представниками сторін та посвідчений печатками. Додатками до договору є перелік послуг електрозв'язку, які надаються споживачеві та перелік послуг електрозв'язку, які надаються безкоштовно.
Між сторонами укладений типовий договір про надання послуг електрозв'язку № 66 від 04.01.06р. За умовами даного договору підприємство надає послуги електрозв'язку перераховані в додатку № 1 і безкоштовні послуги перераховані в додатку № 2. Підприємство зобов'язано забезпечувати безперебійне і якісне надання послуг телефонного зв'язку. Споживач сплачує послуги електрозв'язку за спільно погодженою без квитанційною системою оплати. Споживач повинен своєчасно оплачувати надані послуги. Розрахунки за фактично отримані в кредит послуги електрозв'язку за кожний попередній місяць проводяться споживачем протягом десяти днів з дня одержання рахунку, але не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. Споживач повинен своєчасно оплачувати надані послуги. Договір набирає чинності з дня підписання і діє п'ять років. Договір підписаний представниками сторін та посвідчений печатками. Додатками до договору є перелік послуг електрозв'язку, які надаються споживачеві та перелік послуг електрозв'язку, які надаються безкоштовно.
Між Кіровоградською філією ЗАТ „Утел” і відповідачем укладений договір про надання послуг міжміського та міжнародного телефонного зв'язку від 01.10.98р. За умовами договору „Утел” надає, а споживач приймає та оплачує надані йому послуги міжміського та міжнародного телефонного зв'язку на лініях, що знаходиться у його власності або користуванні і мають технічний доступ до телефонного мережі загального користування. Розрахунки споживача за послуги міжміського та міжнародного телефонного зв'язку проводяться за авансовою кредитною системою. Для одержання послуг за авансовою системою споживач щомісячно, до 25 числа поточного місяця, проводить попередню оплату в розмірі, не меншому від суми вартості наданих послуг попереднього розрахункового періоду. Оплата вартості послуг міжміського та міжнародного телефонного зв'язку, наданих в кредит здійснюється споживачем у 10 денний термін після одержання рахунку, але не пізніше 25 числа місяця, що настає після повного розрахункового періоду. Договір набуває чинності з моменту його підписання. Договір підписаний представниками сторін і посвідчений печатками.
Додатком до договору є додаткова угода від 02.02.04р. в якій визначений порядок зарахування коштів відповідача, що сплачуються за надані послуги. Додаткова угода підписана представниками сторін і посвідчена печатками сторін.
Відповідно до ст. ст. 151, 161 ЦК УРСР зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, акту планування, договору, а при відсутності таких вказівок – відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. ст. 901, 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона / виконавець / зобов'язується за завданням другої сторони / замовника / надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
В протоколі № 4 від 20.04.05р. загальних зборів акціонерів ВАТ „Укртелеком” зазначено про реорганізацію дочірнього підприємства „Утел” ВАТ „Укртелеком” шляхом приєднання до ВАТ „Укртелеком”.
Згідно з поданим позивачем розрахунком, борг відповідача за надані послуги електрозв'язку по ВАТ „Укртелеком” з серпня 2005 року по серпень 2006 року включно становить 2823 грн. 18 коп., борг перед ЗАТ „Утел” з вересня 2003 року по серпень 2006 року включно становить 7168 грн. 36 коп., а всього 9991 грн. 54 коп., доказів погашення якого сторони господарському суду не подали. У доповненні до відзиву від 27.12.06р. відповідач повністю визнав вказаний борг.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сума інфляційних втрат нарахованих на загальний борг за період з вересня 2003 року по серпень 2006 року включно становить 1379 грн. 80 коп., 3 % річних за вказаний період – 453 грн. 99 коп.
Заперечення відповідача викладені у відзиві на позов, про неможливість стягнення інфляційних втрат та 3 % річних, так як про це прямо не вказано в договорах укладених сторонами, не є підставою для відмови в позові в цій частині, так як ст. 625 ЦК України передбачає можливість стягнення інфляційних втрат та 3 % річних незалежно від наявності / відсутності / про це окремої вказівки в договорі та формі власності боржника / приватна, державна, комунальна /.
Згідно зі ст. ст. 546, 547, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється в письмовій формі.
Неустойкою / штрафом, пенею / є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Як передбачено ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Частина 2 ст. 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 5.8 договору № 66 від 04.01.06р., пунктом 4.4 договору від 04.11.97р. передбачена можливість стягнення пені з відповідача на користь позивача за несвоєчасне проведення розрахунків за надані послуги.
З врахуванням поданого позивачем розрахунку та ст. 232 ГК України сума пені становить 411 грн. 99 коп.
Заперечення відповідача викладені у відзиві на позов, про неможливість стягнення пені, не є підставою для відмови в позові в цій частині, так як сторонами дотримані вимоги ст. 547 ЦК України і правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання / можливість стягнення пені / вчинений у письмовій формі / пункт 5.8 договору № 66 від 04.01.06р., пункт 4.4 договору від 04.11.97р. /.
Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Позовні вимоги в частині стягнення 5199 грн. 13 коп. основного боргу задоволенню не підлягають, так як позивачем пропущений строк позовної давності для стягнення цієї суми і відповідач в письмовій заяві від 07.12.06р. просив суд застосувати вимоги ч. 3 ст. 267 ЦК України.
На підставі ст. ст. 47-1, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно сумі задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 151, 161 ЦК УРСР, ст. ст. 232, 343 ГК України, ст. ст. 267, 526, 546, 547, 549, 625, 901, 903 ЦК України, ст. ст. 32 – 34, 43, 44, 47-1, 49, 75, 82 – 85, 116, 117 ГПК України господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Новомиргородського районного відділу УМВС в Кіровоградській області м. Новомиргород вул. Кірова 25 р/р 35218001000086 в УДК Кіровоградської області МФО 823016 код 08673419 на користь ВАТ „Укртелеком” в особі Маловисківського центру електрозв'язку № 5 Кіровоградської дирекції ВАТ „Укртелеком” м. Мала Виска вул. Жовтнева 55 р/р 260064663 в Маловисківському ТВ БВ АППБ „Аваль” МФО 323538 код 22211233 – 9991 грн. 54 коп. боргу, 1379 грн. 80 коп. інфляційних втрат, 453 грн. 99 коп. 3 % річних, 411 грн. 99 коп. пені, 122 грн. 37 коп. сплаченого державного мита, 80 грн. 25 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати.
В задоволенні решти позову – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку визначеному ГПК України.
Суддя К.М.Мохонько
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2006 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 332112 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні