Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2013 р. Справа №2а/0570/6564/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16-05 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волгіної Н.П.,
при секретарі судового засідання - Алфьорової А.Ю., за участю:
представників позивача - Жданової І.М., Костюка С.В.,
представників відповідача 2 - Тимошенко Н.І., Руденко І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська»,
до Головного управління Держземагентства у Донецькій області, Дзержинської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дзержинське комунальне підприємство «Дзержинськенергоресурс»
про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» у травні 2012 року звернулось до суду із позовом до Головного управління Держкомзему у Донецькій області, Дзержинської міської ради про визнання протиправним та скасування припису від 26 травня 2011 року № 000445, виданого старшим держаним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Донецької області Головного управління Держкомзему у Донецькій області Семергей В.І., визнання протиправним та скасування рішення Дзержинської міської ради «Про припинення права користування земельною ділянкою Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» від 23 травня 2012 року № 6/22-5 (а.с. 3-4 том 1).
Ухвалою суду від 8 серпня 2012 року позовну заяву Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» до Головного управління Держкомзему у Донецькій області, Дзержинської міської ради в частині визнання протиправним та скасування припису від 26 травня 2011 року залишено без розгляду на підставі положень ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з пропуском строку звернення до суду (а.с. 193 том 2).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року позовні вимоги Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» Дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» до Головного управління Держкомзему у Донецькій області, Дзержинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Дзержинської міської ради від 23 травня 2012 року № 6/22-5 - задоволені. Визнано протиправним та скасовано рішення Дзержинської міської ради "Про припинення права користування земельною ділянкою Державного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Дзержинська", дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Донбасвуглезбагачення" від 23 травня 2012 року № 6/22-5 (а.с. 200-202 том 2).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року постанову суду першої інстанції залишено без змін (а.с. 227-228 том 2).
20 червня 2013 року ухвалою Вищого адміністративного суду України постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Скасовуючи зазначені вище рішення суду першої та апеляційної інстанції Вищий адміністративний суд України зазначив, що судами першої та апеляційної інстанції обставини у справі не були з'ясовані в повному обсязі. Крім цього, Вищим адміністративним судом зауважено, що судами обох інстанцій не досліджено питання, чи дійсно дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, та чи є вона наслідком певних порушень в сфері публічно-правових або інших правових відносин (а.с. 48-49 том 3).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2013 року адміністративна справа за адміністративним позовом Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» до Головного управління Держкомзему у Донецькій області, Дзержинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення прийнята до провадження та призначена до судового розгляду (а.с. 51 том 3).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2013 року замінено неналежного відповідача - Головне управління Держкомзему у Донецькій області, на належного - Головне управління Держземагентства у Донецькій області (а.с. 89-90 т.3).
У судовому засіданні 10 вересня 2013 року у зв'язку із внесенням відповідних змін до Статуту товариства та Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій, протокольною ухвалою суду змінено назву позивача на «Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська».
Протокольною ухвалою суду від 25 вересня 2013 року в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі на стороні відповідача залучено Комунальне підприємство «Дзержинськенергоресурс».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2013 року відмовлено у задоволенні клопотання першого відповідача про закриття провадження у справі (а.с. 226-227 том 3).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року відмовлено у задоволенні клопотання другого відповідача про закриття провадження у справі (а.с. 129-130 том 4).
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та поясненнях до позовних вимог, наданих у судовому засіданні 10 вересня 2013 року (а.с. 97-100 том 3).
Позовні вимоги позивачем обґрунтовані наступним.
23 травня 2012 року головою Дзержинською міською радою прийнято рішення № 6/22-5 «Про припинення права користування земельною ділянкою ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська», ДП ВАТ «ДХК «Донбасвуглезбагачення», яке було розміщено на сайті міського голови та міської ради м. Дзержинська. З преамбули вказаного рішення позивач також дізнався про існування припису Головного управління Держкомзему у Донецькій області від 26 травня 2011 року, в якому позивача зобов'язано переоформити державний акт на право постійного користування землею у зв'язку із реорганізацією та перейменуванням підприємства позивача та зазначено про порушення позивачем вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, яких, за твердженням позивача, не має з огляду на наступне.
Право користування земельною ділянкою здійснюється підприємством на підставі державного акту на право постійного користування землею № 9 від 14 лютого 1994 року, виданого Державному підприємству «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська». Позивач є правонаступником ДП «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 року № 522, що підтверджується статутом ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ «ДХК «Донбасвуглезбагачення». Тобто, позивач, здійснюючи користування земельною ділянкою, не порушував норми статей 125, 126 Земельного кодексу України.
Крім цього, вказаний припис не може бути підставою для прийняття другим відповідачем спірного рішення про припинення права користування земельною ділянкою, оскільки не входить до переліку підстав для припинення прав користування землею, передбачених ст. 141 Земельного кодексу України, відповідно до якої підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
У п. 1 спірного рішення відповідача зазначено, що припиняється право позивача на користування земельною ділянкою площею 18,1632 га, а у п. 2 вказано, що втратив чинність державний акт на право постійного користування землею ДН від 14 лютого 1994 року. Як зауважив позивач, на земельній ділянці площею 18,1632 га розташований лише один об'єкт, що належить позивачу - це мулонакопичувач, а державний акт від 14 лютого 1994 року виданий позивачу на право постійного користування земельною ділянкою площею 64,7 га, яка надана позивачу для розміщення всіх об'єктів, що належать останньому. Тобто, п. 1 і п. 2 рішення суперечать один одному, що додатково ставить під сумнів обґрунтованість цього рішення.
Стаття 12 Земельного кодексу України, якою визначені повноваження міських рад у сфері земельних відносин, не містить у собі повноважень міських рад щодо припинення права користування земельними ділянками. Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в якій закріплена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, також не надано повноважень органам місцевого самоврядування приймати рішення про припинення права користування земельними ділянками.
Крім цього, статтею 143 Земельного кодексу України передбачені підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку, якими є: а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі; в) конфіскації земельної ділянки; г) примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності; ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки; д) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом. Жодної з перелічених підстав не існує. Відповідно до цієї ж статті примусове припинення права користування земельною ділянкою здійснюється у судовому порядку.
Також позивачем зазначено, що ілонакопичувач № 1 - це гідротехнічна споруда, яка є природною ємністю, в комплекс якої входить: дамба для хвостів флотації, земляне полотно (відсипка тупика, тупик, будівля малої насосної станції для перекачки шламових вод, трубопровід напірної каналізації, каналізація вод хвостів флотації та побутове приміщення. Зазначені об'єкти перебувають на балансі підприємства та є власністю позивача. Право постійного користування земельною ділянкою відповідно до Державного акту на право постійного користування землею 14 лютого 1994 року належить позивачу на законних підставах. Посилання відповідача на те, що відповідно до Державного акту на право постійного користування землею 14 лютого 1994 року, цей акт виданий іншій особі - Центральній збагачувальній фабриці «Дзержинська», є хибними, так як позивач є правонаступником Центральної збагачувальної фабрики «Дзержинська», що підтверджується наказом міністра вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 року № 522, наказами Мінвуглепрому та Міністерства палива та енергетики України (якими змінювалась назва підприємства), іншими, доданими до справи доказами, зокрема, статутом підприємства, інвентаризаційним описом, акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу ДП «»ЦЗФ «Дзержинська». Як зауважив позивач, корпоратизація ЦЗФ «Дзержинська» проводилась відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств», Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Положення про порядок корпоратизації підприємств» та інших правових актів, які не передбачали складання інших документів, крім зазначених (акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу ДП «»ЦЗФ «Дзержинська», інвентаризаційний опис основних засобів).
Щодо переходу права власності іншій особі на окремі будівлі, позивач зауважив, що Земельним кодексом України в редакції, яка діяла з 1 січня 2002 року по 19 грудня 2006 року (ст. 120) не передбачалось автоматичного переходу права на земельну ділянку у випадку відчуження будівлі. Відповідно, відчуження головного корпусу позивача у цей період не змінювало (в автоматичному порядку) обсягу прав позивача як користувача земельною ділянкою. Таким чином, станом на час розгляду справи обсяг прав позивача як користувача земельною ділянкою, наданої останньому відповідно до Державного акту на право постійного користування землею 14 лютого 1994 року) не змінився.
Щодо твердження другого відповідача про те, що мулонакопичувач не використовується підприємством, представник позивача зазначив, що мулонакопичувач № 1 введений в експлуатацію у 1952 році. Загальний обсяг накопичених флотовідходів складає 330 куб.м. На виконання вимог п. IV.4.4.6 «Паспорта місць видалення відходів» з 2004 року за для уникнення пилоутворення над поверхнею флотовідходів на мулонакопичувачі підтримується шар води в 0,5 м шляхом періодичної подачі очищеної води з мулонакопичувача № 2, який введений в експлуатацію у 1972 році, та при проектуванні якого в якості приймача шламових вод при виникненні аварійних ситуацій на мулонакопичувачі № 2 передбачений мулонакопичувач № 1, в який у даних (аварійних) випадках має відбуватись короткострокова перекачка флотовідходів з мулонакопичувача № 2
Також позивачем зазначено, що він неодноразово у зв'язку із реорганізацією звертався до другого відповідача для переоформлення документів, які підтверджують право користування земельною ділянкою, наданого йому відповідно до Державного акту на право користування земельною ділянкою № 9 від 14 лютого 1994 року. Рішенням сесії Дзержинської міської ради № 6/19-13 від 24 лютого 2012 року розгляд звернення позивача про видачу дозволу на складання технічної документації було відкладено до отримання радою інформації про результати проведення Державною екологічною інспекцією в Донецькій області перевірки дотримання вимог екологічного законодавства, що взагалі не передбачено діючим законодавством. Станом на час розгляду справи у позивача відсутня інформація про розгляд його звернення.
Враховуючи наведене, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Дзержинської міської ради «Про припинення права користування земельною ділянкою ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська», ДП ВАТ «ДХК «Донбасвуглезбагачення» від 23 травня 2012 року № 6/22-5 (а.с. 3-4 том 1, 115-117 том 2, а.с. 134-136 том 2, а.с. 167-168 том 2, а.с. 97-100 том 3, а.с. 18-19 том 4).
В судове засідання 28 жовтня 2013 року представник першого відповідача не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи Головне управління Держземагенства у Донецькій області повідомлялась судом належним чином. В матеріалах справи містяться клопотання відповідача про розгляд справи без участі представника управління (а.с. 3 том 4, а.с. 97 том 4, а.с. 104 том 4).
3 вересня 2013 року, у судовому засіданні представник Головного Управління Держземагенства у Донецькій області надав суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що проведена перевірка додержання вимог земельного законодавства, за результатами якої 23 травня 2012 року була прийнята спірне рішення № 6/22-5 про припинення права користування земельною ділянкою, була здійснена відповідно до норм діючого законодавства, прийняті відповідачами припис та спірне рішення є цілком правомірні (а.с. 78-81 т. 3). Також в матеріалах справи містяться письмові заперечення першого відповідача від 18 червня 2012 року, в яких також зазначено про правомірність спірних припису та рішення (а.с. 68-70 том 1).
У судовому засіданні представники другого відповідача, Дзержинської міської ради, заперечували проти задоволення позовних вимог позивача, зазначивши наступне.
Головним управлінням Держкомзему у Донецькій області 26 травня 2011 року винесено Припис № 000445, яким виявлено порушення чинного законодавства, а саме, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та було запропоновано позивачу в строк до 24 червня 2011 року усунути порушення. У серпні 2011 року Головним управлінням Держкомзему у Донецькій області складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в якому встановлено, що порушення вимог чинного законодавства не усунуті.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України регламентоване, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Державний акт на право постійного користування землею виданий підприємству Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» 14 лютого 1994 року для виробничих потреб.
Пунктом «в» ст. 141 Земельного кодексу України регламентовано, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є припинення діяльності підприємства.
Згідно п. 1 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Станом на теперішній час підприємства Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» не існує. Підприємство було декілька разів реорганізовано, про що свідчать наступні документи: Розпорядження голови Дзержинської міської ради від 23 квітня 1996 року № 293 р, Розпорядження голови Дзержинської міської ради від 6 листопада 1996 року № 678р, Розпорядження голови Дзержинської міської ради від 4 грудня 1998 року № 540р, Розпорядження голови Дзержинської міської ради від 9 квітня 2002 року № 114р, видане на підставі Наказу Міністерства палива та енергетики від 26 грудня 2001 року № 692.
Таким чином, у державному акті на право постійного користування землею назва юридичної особи не співпадає з назвою підприємства, яке зареєстроване на теперішній час, що свідчить про те, що земля територіальної громади м. Дзержинська використовується іншою юридичною особою - ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення», а не ЦЗФ «Дзержинська», яка визначена Державним актом на право постійного користування землею.
Крім цього, підприємством не вносилися зміни до Державного акту на право постійного користування землею після відчуження об'єкту нерухомості, а саме - нежитлової будівлі головного корпусу, яке відбулося 15 листопада 2004 року, Товариству з обмеженою відповідальністю «Енергоімпекс» (далі - ТОВ «Енергоімпекс»). На теперішній час ТОВ «Енергоімпекс» оформило правовстановлюючий документ на земельну ділянку, а саме - договір оренди земельної ділянки для обслуговування промислової будівлі і в той же час дана земельна ділянка обліковується в державному акті на право постійного користування землею виданого на ЦЗФ «Дзержинська», що є неприпустимим, оскільки у зв'язку із відчуженням будівлі, площа земельної ділянки, наданої в постійне користування ЦЗФ «Дзержинська», значно зменшилась.
Згідно до п. «є» ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Оскільки ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» на підставі договору купівлі-продажу від 15 листопада 2004 року продало у 2004 році підприємству ТОВ «Енергоімпекс» будівлю головного корпусу, розташованого на спірній земельній ділянці, тобто, під час дії Земельного кодексу України, у Дзержинської міської ради є правові підстави для винесення рішення про припинення права користування земельною ділянкою ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» на підставі п. «е» ст. 141 Земельного кодексу України.
Крім цього, представники зазначили, що площа земельної ділянки під мулонакопичувачем № 1, яка була надана як складова частина у технологічному процесі загальної площі в користування ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська», у технологічному процесі з 1973 року не використовується товариством, про що зазначено у Паспорті місця видалення відходів (MBB) (реєстраційний номер № 17.04 від 12 лютого 2004 року). Спірна земельна ділянка потребує відповідних екологічних заходів та рекультивації землі, оскільки саме на цій земельній ділянці фактично підприємством ВАТ «Енергоімпекс» самовільно, без отримання дозволу міської ради, проводиться порушення верхнього шару землі, без проведення рекультивації, а також розробка і виїмка флотовідходів, наданих в користування ЦЗФ «Дзержинська» земельних ділянках, без правовстановлюючих документів, що є порушенням ч. 3 ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та порушенням п.п. «ж», «и» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України та завдає шкоди земельним ділянкам, що знаходяться в межах м. Дзержинська, що приводить до їх непридатності для подальшого використання.
Окрім того, відповідно до листа Державної податкової інспекції у м. Дзержинську від № 5515/9/15, надання податкової декларації екологічного податку до органів ДПС та сплата екологічного податку здійснюється за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення (п.п.250.2.1. п.250.2 ст.250 розділу VIII Податкового кодексу України), надання податкової декларації з плати за землю до органів ДПС та сплата земельного податку здійснюється за місцезнаходженням земельної ділянки (п. 286.2 ст. 286 розділу XIII Податкового кодексу України). До ДПІ у м. Дзержинську ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» подає декларацію тільки з плати за землю, відповідно до якої обраховано податок за земельну ділянку, зайняту під відстійник. ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» до ДПІ у м. Дзержинську не декларує наявність скидів забруднюючих речовин в водні об'єкти, у зв'язку із чим протягом 2011-2012 років відсутня сплата екологічного податку за забруднення. Даний факт, на думку відповідача, також підтверджує використання спірної земельної ділянки не за її цільовим призначенням.
Відповідно до п. «г» ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою е використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам.
З урахуванням вищевикладеного, другий відповідач, Дзержинська міська рада, вважає адміністративний позов необґрунтованим та не підлягаючим задоволенню та просить суд
відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог (а.с. 46-50 том 1, а.с. 68-70 том 1, а.с. 98-101 том 1, а.с. 197-199 том 3, а.с. 112-116 том 4).
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи Дзержинське комунальне підприємство «Дзержинськенергоресурс» повідомлялась судом належним чином.
В судовому засіданні представниками другого відповідача суду надано клопотання третьої особи про розгляд справи у відсутності його представника та прохання до суду відмовити у задоволенні позовних вимог позивача (а.с. 117 том 4).
Заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» (далі - ПАТ «ЦЗФ «Дзержинська», позивач, підприємство) є юридичною особою, код ЄДРПОУ - 00176495, місцезнаходження - 85205, Донецька область, м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд. 11, здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого загальними зборами акціонерів від 27 червня 2013 року та зареєстрованого Державним реєстратором Дзержинської міської ради 8 липня 2013 року, в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних-осіб підприємців знаходиться за реєстровим № 12581050018000168. Відповідно до п. 1.2 Статуту позивача ПАТ «ЦЗФ «Дзержинська» засноване згідно із наказом Міністерства вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 року № 522 шляхом перетворення державного підприємства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» у державне відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» № 210 від 15 червня 1993 року (а.с. 200-201 том 3).
Пунктом 2.1 статуту позивача передбачено, що воно є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» Дочірнє підприємство відкрито акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення». Відповідно до п. 4.1 статуту позивача засновником товариства є держава (а.с. 167-193 том 3).
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням виконавчого комітету Дзержинської міської ради народних депутатів від 15 грудня 1993 року № 229.1 вирішено передати у постійне користування Центральній збагачувальній фабриці «Дзержинська» для виробничих потреб земельну ділянку площею 64,7 га (а.с. 105 т. 1).
14 лютого 1994 року Дзержинською міською радою видано Центральній збагачувальній фабриці «Дзержинська» державний акт на право постійного користування землею (64,7 гектарів землі в межах згідно із планом землекористування) відповідно до рішення виконкому Дзержинської міської ради народних депутатів від 15 грудня 1993 року № 229.1. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 9 (а.с 16-19 т. 1, 79-81 т. 4).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 22 січня 1996 року «Про створення підприємств на базі структурних одиниць» створено Центральну збагачувальну фабрику «Дзержинська» державного підприємства «Донбасвуглезбагачення» (а.с. 109-110 т. 1).
Розпорядженням Дзержинської міської ради народних депутатів від 23 квітня 1996 року № 293р зареєстровано державне підприємство по переробці та збагачення вугілля Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» Міністерства вугільної промисловості України (а.с 60, 106 т. 1). В матеріалах справи міститься Свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 8 травня 1996 року (а.с. 144 т. 1).
Наказом Міністра вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 року № 522 «Про створення державних відкритих акціонерних товариств, створених шляхом корпоратизації державних підприємств виробничого об'єднання із збагачення вугілля «Донбасвуглезбагачення», Державне підприємство Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» реорганізовано у Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» та пунктом 6 зазначеного наказу визначено, що створене державне відкрите акціонерне товариство є правонаступником відповідного державного підприємства (а.с. 122-125 т. 1, 13-16 т. 2).
Розпорядженням Дзержинської міської ради народних депутатів від 6 листопада 1996 року № 678р прийнято рішення про перереєстрацію Державного підприємства по переробці і збагаченню вугілля Центральної збагачувальної фабрики «Дзержинська» Міністерства вугільної промисловості України на Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» (а.с. 61, 119 т. 1, 10 т. 2). Відповідно до п. 3.3 Статуту, товариство є правонаступником державного підприємства Центральної збагачувальної фабрики «Дзержинська» (а.с. 130-140 т.1).
Розпорядженням Дзержинської міської ради від 20 березня 1998 року № 127р прийнято рішення про перереєстрацію Державного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» на Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Донецьквуглезбагаченнясервіс» (а.с. 145 т.1). Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 23 березня 1998 року Державне підприємство відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Донецьквуглезбагаченнясервіс» зареєстровано та 9 квітня внесено відповідний запис до ЄДРПО (а.с. 149 т. 1). Згідно п. 3.3 Статуту Державне підприємство відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Донецьквуглезбагаченнясервіс» є правонаступником державного підприємства Центральної збагачувальної фабрики «Дзержинська» та створеного на його базі державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» (а.с. 113-123 т. 3).
Наказом Мінвуглепрому від 4 жовтня 1999 року № 479 до складу ВАТ «ДХК «Укрвуглересурс-сервіс» на правах дочірніх підприємств включено ВАТ «ЦОФ «Дзержинська», контрольний пакет акцій якого (51%) передано до статутного фонду ВАТ «ДХК «Донбасвуглезбагачення».
3 листопада 1999 року зареєстроване Державне підприємство відкрите акціонерне товариство «Державна холдингова компанія «Уквуглересурс-сервіс», що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (а.с. 148 т. 1).
Розпорядженням Дзержинської міської ради від 12 листопада 1999 року № 508р прийнято рішення про перереєстрацію Державного відкритого акціонерного товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Донецьквуглезбагаченнясервіс» на Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Уквуглересурс-сервіс» (а.с. 146 т. 1, а.с. 9 т. 2).
Пунктом 3.3 Статуту підприємства, зареєстрованого виконавчим комітетом Дзержинської міської Ради народних депутатів відповідно до розпорядження № 508-р від 12 листопада 1999 року, встановлено, що товариство є правонаступником державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна» фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення-сервіс».
Зазначені вище випадки перереєстрації відбувались згідно із наказом Міністра вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 № 522 шляхом перетворення державного підприємства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» у державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська», яке наказом від 16 січня 1997 року № 9 було введено до складу Державної холдингової компанії «Донецьквуглезбагачення-сервіс» як дочірнє підприємство; Указів Президента України від 15 червня 1993 року № 210 «Про корпоратизацію підприємств» та від 7 лютого 1996 року № 116 «Про структурну перебудову вугільної промисловості»; Указом Президента України від 14 квітня 2000 року № 598/2000. (а.с. 150-161 т. 1, 124-136 т. 3).
26 грудня 2001 року Міністерством палива та енергетики України прийнято наказ № 692 «Про реорганізацію відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Укрвуглересурс-сервіс», яким перейменовано відкрите акціонерне товариство «Державна холдингова компанія «Укрвуглересурс-сервіс» у Відкрите акціонерне товариство «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» (а.с. 66-67, 184-186 т. 1, 12 т. 2). Свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 14 лютого 2002 року підтверджується факт реєстрації ВАТ «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» (а.с. 188 т. 1).
Розпорядження міського голови Дзержинського міської ради від 9 квітня 2002 року № 114р прийнято рішення про перереєстрацію Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Уквуглересурс-сервіс» в Державне відкрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» Дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення» (далі - ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення», а.с. 62, 163, т. 1, а.с. 7 т. 2). Відповідно до п. 3.3 Статуту товариства воно є правонаступником усіх прав та обов'язків державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнього підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Уквуглересурс-сервіс» відповідно до Наказу Міністерства палива та енергетики України № 692 від 26 грудня 2001 року (а.с. 167-180 т. 1, 152-165 т. 3). Наказом Міністерства вугільної промисловості від 15 червня 2006 року № 332 затверджено Статут ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» (а.с. 11 т. 2).
29 грудня 2001 року Міністерством палива та енергетики України прийнято наказ № 717 «Про затвердження переліків державних підприємств, установ і організацій та господарських товариств», яким встановлено, що Державне відкрите товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» належить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України (а.с. 181-183 т. 1).
Рішенням Дзержинської міської ради від 18 грудня 2002 року № 442 «Про оформлення права власності на цілісний майновий комплекс по вул. Леніна, буд. 11 в м. Дзержинську» вирішено оформити право власності на цілісний майновий комплекс по вул. Леніна, буд. 11 в м. Дзержинську за Державою в особі Верховної ради (а.с 189 т. 1), на підставі якого 18 грудня 2002 року видано Свідоцтво про право власності, відповідно до якого зазначений майновий комплекс знаходиться у повному господарському віданні Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» (а.с. 64 т. 1).
12 лютого 2004 року зареєстровано паспорт місця видалення відходів (мулонакопичувача № 1) за № 17.04, виданий Державному відкритому акціонерному товариству «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» (а.с. 53-72 т. 2, а.с. 65-76 т. 4). Крім цього, ще у 1999 році Державним відкритим акціонерним товариством «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнім підприємством відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Уквуглересурс-сервіс» було отримано паспорт гідротехнічної споруди по з'єднаному ставку-накопичувачу флотохвостів (а.с. 20-32 т. 4). В матеріалах справи міститься довідка № 12-118 від 18 червня 2012 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» та пояснювальна записка з додатками (копіями інвентаризаційних карток), в яких вказано, що мулонакопичувач № 1 (інв. № 129) це гідротехнічна споруда, яка є природною ємністю та в комплекс якої входить: дамба для хвостів флотації, земляне полотно (відсипка тупика, тупик, будівля малої насосної станції для перекачки шламових вод, трубопровід напірної каналізації, каналізація вод хвостів флотації та побутове приміщення. Зазначені об'єкти перебувають на балансі підприє-мства та є його власністю; знаходиться на земельній ділянці площею 18,1632 га, включений до державного акту на право постійного користування землею: серія ДН № 9 від 14 лютого 1994 року, та знаходиться на балансі товариства з вартістю 36903,91 грн (а.с. 45 т. 1).
15 листопада 2004 року між відкритим акціонерним товариством «Державна холдингова компанія «Донецьквуглезбагачення» та товариством з обмеженою відповідальністю «Енергоімпекс» укладено договір купівлі-продажу, яким право власності на будівлю головного корпусу загальною площею (19710,1 кв.м), яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд.11 переходить до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоімпекс» (а.с. 236-237 т.1).
Згідно виписці з рішення Дзержинської міської ради від 19 жовтня 2007 року № 5/15-27 ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» дозволено складання технічної документації по землеустрою для оформлення документів, підтверджуючих право на земельні ділянки за рахунок земель промисловості м. Дзержинська, а саме: - площею 18,16 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування накопичувача; - площею 40,8 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування породного відвалу (технологічної дороги); - площею 13,2 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування породного відвалу «Новий»; - площею 0,4 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування насосної станції (а.с. 41 т. 4).
Рішенням Дзержинської міської ради від 23 липня 2008 року № 5/20-29 на підставі добровільної відмови від права користування земельними ділянками, припинено право користування Державним відкритим акціонерним товариством «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» земельними ділянками, а саме: - земельною ділянкою площею 0,2835 га, кадастровий номер 1411200000:00:002:0573, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна з земель промисловості м. Дзержинська; - земельною ділянкою громадянина ОСОБА_7 площею 0,0144 га, кадастровий номер 1411200000:00:001:0463, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з земель суспільної забудови м. Дзержинська (а.с. 42 т. 4).
27 серпня 2008 року Дзержинська міська рада прийняла рішення № 5/28-12 яким, зокрема, передано земельну ділянку площею 0,2835 га, кадастровий номер 1411200000:00:002:0573, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна з земель промисловості м. Дзержинська товариству з обмеженою відповідальністю «Енергоімпекс» (код ЄДРПОУ 30962337) в оренду строком на 10 років для обслуговування промислової будівлі та встановлено орендна плата у розмірі 10% від грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 43 т. 4) .
Приписом Головного управління Держкомзему у Донецькій області від 26 травня 2011 року № 000445 встановлено порушення земельного законодавства ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» та зобов'язано у строк до 24 червня 2011 року усунути порушення, а саме - переоформити державний акт на право постійного користування землею у зв'язку зі зміною найменування власника (а.с 5-6 т. 1).
6 липня 2011 року міським головою Слепцовим В.М. (лист № 572-02/9) директора ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» Тарасенка В.П. повідомлено про необхідність переоформлення правовстановлюючих документів на землю площею 64,7 до Дзержинської міської ради (а.с. 44 т. 4).
12 липня 2011 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» міському голові м. Дзержинська Слепцову В.М. надало відповідь на лист № 572-02/9 від 6 липня 2011 року, в якій повідомлено, що товариство заверталося із заявою про переоформлення правовстановлюючих документів до Дзержинської міської ради, рішенням № 5/15-27 від 19 жовтня 2007 року підприємству дозволено скласти технічну документацію по землевпорядкуванню для оформлення документів, підтверджуючих право на земельну ділянку. На час надання відповіді технічна документація знаходиться на стадії оформлення. (а.с. 45 т. 4).
23 липня 2011 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбага-чення» звернулось із заявою до міського голови Слепцова В.М. № 12-195/1, в якій просило надати дозвіл на складання технічної документації по землеустрою для переоформлення документів, підтверджуючих право на земельні ділянки площею 2,6447 га, 0,6107 га та 1,8639 га, розташованих за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд. 11 (а.с. 47 т. 4).
В серпні 2011 року актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Головного управління Держкомзему у Донецькій області встановлено невиконання припису від 26 травня 2011 року № 000445, а саме - не усунення порушень земельного законодавства (а.с. 82 т. 1).
11 серпня 2011 року міським головою Слепцовим В.М. надано відповідь на заяву ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» № 12-195/1 від 23 липня 2011 року, де зазначено, що товариством не надано до заяви правовстановлюючі документи на юридичну особу, правовстановлюючі документи на будівлі та споруди, які розташовані на зазначеній земельній ділянці та правовстановлюючі документи на земельні ділянки, та рекомендовано надати всі ці документи для розгляду питання щодо надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою на сесії міської ради (а.с. 48 т. 4).
Рішенням Дзержинської міської ради № 6/11-19 від 26 серпня 2011 року відмінено п.п. 1.13 п. 1 рішення сесії Дзержинської міської ради від 19 жовтня 2007 року № 5/15-24 про видачу дозволу на складання проектів землеустрою та технічної документації по відводу земельних ділянок у зв'язку з розбіжністю площі земельної ділянки у правовстановлюючих документах, виданих Центральній збагачувальній фабриці «Дзержинська» (а.с. 46 т. 4).
12 серпня 2011 року комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації повідомило міського голову Слепцова В.М., що Державному відкритому акціонерному товариству «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» належить цілісний майновий комплекс (а.с. 78 т. 4).
12 вересня 2011 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» звернулось до Дзержинської міської ради із листом № 12-246, в якому просило надати перелік усіх необхідних документів для отримання дозволу на складання технічної документації по землеустрою (а.с. 49 т. 4).
На цей лист перший заступник міського голови надав відповідь 5 жовтня 2011 року № 2172-02/3 в якій зазначив, що перелік всіх документів необхідних для отримання дозволу на складання технічної документації по землеустрою вказано в «Эталоне проекта отводов земельных участков юридических и физических лиц для каких-либо нужд», затвердженому Держкомземом України від 15 липня 1999 року за № 11, а саме: для юридичної особи: нотаріально посвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію, нотаріально засвідчена копія статуту, нотаріально засвідчена копія установчого договору, копії довідки управління статистики про внесення в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (а.с. 50 т. 4).
В матеріалах справи міститься перелік будинків і споруд, які знаходяться на балансі ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення», який був наданий директором ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» Тарасенком В.П. начальнику Бюро технічної інвентаризації м. Дзержинська 1 листопада 2011 року за № 10-285 (а.с. 77 т. 4).
1 грудня 2011 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» звернулось із заявою до міського голови Слепцова В.М. № 12-310, в якій просило надати дозвіл на складання проекту відводу по землеустрою для розміщення проммайданчика, площею 2,6447 га, який розташований за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд 11. Також заявник ще раз просив надати дозвіл на складання технічної документації по землеустрою для переоформлення документів, підтверджуючих право на земельні ділянки площею: 0,6107 га, 1,8639 га, 18,1632 га, 39,6176 га, 1,620 га та 03973 га, розташовані за цією ж самою адресою (а.с. 51 т. 4).
8 грудня 2011 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» знов звернулось із заявою до міського голови Слепцова В.М. № 12-317/1, в якій просило надати дозвіл на складання проекту відводу по землеустрою для розміщення проммайданчика, площею 2,6447 га, яка розташована за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд 11 (а.с. 52 т. 4).
20 грудня 2011 року міський голова Дзержинської міської ради надав відповідь № 3069-02/9 та № 183-02/9 на заяви № 12-310 від 1 грудня 2011 року та № 12-317/1 від 8 грудня 2011 року, в якій зазначив, що виробнича діяльність ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» припинена, підприємство не займається вуглезбагаченням, виробничі потужності, технологічний ланцюг збагачення вугля експлуатується виключно відкритим акціонерним товариством «Енергоімпекс», яке фактично користується земельною ділянкою фабрики. У зв'язку із тим, що ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвугле-збагачення» сплачує тільки 1% від нормативної грошової оцінки землі, а плата за землі промисловості для підприємств приватної форми власності (яким є ТОВІ «Енергоімпекс») складає 10%, територіальною громадою м. Дзержинськ несуться збитки. Повідомлено, що товариству необхідно оформити співпрацю з «Енергоімпексом» у вигляді договору оренди землі. Внаслідок розробці мулонакопичувача № 1 товариством «Енергоімпекс» погіршується природне середовище, так як створились глибокі штучні кар'єри. (а.с. 53 т. 4).
26 грудня 2011 року міський голова Слепцов В.М. звернувся із проханням до начальника Державної екологічної інспекції в Донецькій області про проведення перевірки відкритого акціонерного товариства «Енергоімпекс» по виявленню факту самовільної виїмки з поверхні землі ґрунту про результати якої повідомити Дзержинську міську раду. Також просив повідомити про проведення перевірок на ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» (а.с. 56 т.4).
10 січня 2012 року Державна екологічна інспекція у Донецькій області надала відповідь Голові дзержинської міської ради Слепцову В.М. № 04/50, в якій повідомила, що звернення направлено до Державної екологічної інспекції України для надання згоди про проведення позапланового заходу відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (а.с. 57 т. 4).
3 січня 2012 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» на лист за вх. № 3069-02/9 та вх. № 183-02/9 від 20 грудня 2011 року повідомило Дзержинську міську раду про невідповідність її дій нормам законодавства та зазначило, що заяви Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» № 12-310 від 1 грудня 2011 року та № 12-317/1 від 8 грудня 2011 року мають бути розглянуті на сесії Дзержинської міської ради (а.с. 54 т. 4).
24 лютого 2012 року Дзержинська міська рада прийняла рішення № 6/19-13 яким відклало розгляд звернення ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» про надання дозволу на складання проекту відводу по землеустрою та складання технічної документації по землеустрою до отримання Дзержинською міської радою інформації про результати проведення Державною екологічної інспекцією в Донецької області перевірки дотримання положень екологічного законодавства при використанні земельних ділянок, розташованих за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд 11 (а.с. 55 т. 4).
11 квітня 2012 року Державна екологічна інспекції у Донецькій області надала відповідь № 09-1140 голові Дзержинської міської ради Слепцову В.М. про результати проведеної перевірки на підставі листа від 26 грудня 2011 року. За результатами перевірки факт самовільного зняття ґрунту на земельних ділянках за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, буд. 11 не виявлено, роботи з чистки недіючого мулонакопичувача не виконувалися (а.с 58 т. 4).
23 квітня 2012 року актом Дзержинської міської ради обстеження земельної ділянки в м. Дзержинську встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться в районі вул. Заводской в м. Дзержинську, площею 18.1632 га, охороняється представниками ВАТ «Енергоімпекс» та не використовується для виробничих потреб ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення», на ділянці не проводяться роботи по покрашенню екологічного становища. Комісія, яка проводила обстеження, прийшла до висновку про необхідність винесення питання на розгляд чергової сесії Дзержинської міської ради «Про припинення права користування земельною ділянкою ДВАТ «Центральна збагачувальна фабрика» Дзержинська» (а.с. 51-52 т. 1).
Рішенням Дзержинської міської ради від 27 квітня 2012 року № 6/21-14 «Про створення комунального підприємства», вирішено створити юридичну особу власності територіальної громади м. Дзержинська - Дзержинське комунальне підприємство «Дзержинськенерго-ресурс», провести її реєстрацію та затвердити її статут (а.с. 192, 193-200 т. 1).
23 травня 2012 року Дзержинською міською радою були прийняті рішення:
- № 6/22-7 «Про видачу дозволів на розроблення проектів землеустройства по відводу земельних ділянок та технічної документації по затвердження права на земельні ділянки» (а.с. 42 - 43, 190-191 т. 1);
- № 6/22-13 в якому вирішено внести зміни в «Програму економічного і соціального розвитку м. Дзержинська на 2012 рік», затвердженою рішенням сесії міської ради від 29 листопада 2011 року № 6/15-2, а саме в розділ «Охорона навколишнього природного середовища» внесено наступні зміни: пункт № 5 «Раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів» доповнено підпунктом «Забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів»; пункт № 6 «Наука, інформація, освіта та моніторинг охорони навколишнього природного середовища» доповнено підпунктом «Обстеження та паспортизація ставків - відстійників шахтних вод, шламонакопичувачів» (а.с. 62 т. 4). В матеріалах справи містяться заходи до розділу «Охорона навколишнього природного середовища», а саме Державному комунальному підприємству «Дзержинськенергоресурс», як виконавцю необхідно виконати наступні заходи: забезпечити екологічно безпечне збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів шляхом зменшення площі складування промислових відходів (18,1632 га), використання земельної ділянки по вул. Заводській у м. Дзержинську (фактичне місце розташування мулонакопичувача № 1) площею 18,1632 га для розміщення міського полігону побутових відходів; обстежити та провести паспортизацію ставків - відстійників шахтних вод, шламонакопичувачів шляхом надання проектного рішення щодо утилізації промислових відходів по вул. Заводській у м. Дзержинську площею 18,1632 га для розміщення міського полігону побутових відходів (а.с. 63-64 т. 4);
- № 6/22-5 «Про припинення права користування земельною ділянкою ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення», відповідно до якого припинено право користування ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» земельною ділянкою загальною площею 18,1632 га на підставі інформації, наданої постійною комісією по промисловості, транспорту, зв'язку та комунального господарства, листа Донецької обласної державної адміністрації від 10 червня 2011 року № вх. 01-03616-14я/02, припису Головного управління Держкомзему у Донецькій області від 26 травня 2011 року. Рішення вмотивоване реалізацією програми економічного та соціального розвитку м. Дзержинська на 2012 рік та посиланням на ст. 12, 141 Земельного кодексу України та ч. 12 його Перехідних положень (а.с. 7 т. 1).
Не погодившись із рішенням Дзержинської міської ради № 6/22-5 від 23 травня 2012 року ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» звернулась до суду із даним позовом.
При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається з поданої позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивачем фактично оскаржується рішення другого відповідача, яке прийнято останнім при виконанні ним владних повноважень, а саме - повноважень щодо прийняття рішень про припинення права користування земельними ділянками із земель, що перебувають у комунальній (державній) власності.
Тобто, даний спір виник з правовідносин, що виникли у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, відповідно справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, взявши до уваги висновки та мотиви, з яких скасовані попередні рішення судів першої та апеляційної інстанції у цій справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі - Земельний Кодекс України), Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла під час виникнення спірних відносин) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно пунктів 34-38 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР (в редакції, що діяла під час виникнення спірних відносин), якою закріплена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання (у сфері земельних відносин): вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України; вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу; прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абз. 3 цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Державні органи приватизації здійснюють розпорядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних капіталах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації. До розмежування земель державної та комунальної власності Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим здійснює розпорядження землями за межами населених пунктів відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Надання та зміна цільового призначення земель водного фонду, історико-культурного, лісогосподарського, оздоровчого, рекреаційного, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абз. 2 цього пункту) здійснюється за погодженням з Радою міністрів АРК.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України, право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Відповідно до пункту "ж" ч. 3 ст. 84 Земельного кодексу до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані державні, у тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Як вже було зазначено, ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» засновано відповідно до наказу Міністра вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 року № 522. Згідно назви Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбачачення» (назва позивача станом на час виникнення спірних правовідносин) товариство є державним, відповідно до п. 4.1 Статуту засновником товариства є Держава в особі Міністерства вугільної промисловості України, згідно ч. 2 п. 1 статуту, товариство належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. ДВАТ «ЦЗФ «Дзержинська» є правонаступником усіх прав та обов'язків державного підприємства - ЦЗФ «Дзержинська», якому рішенням виконкому Дзержинської міської ради народних депутатів від 15 грудня 1993 року № 2291 було передано в постійне користування 64,7 га землі, про що 14 лютого 1994 року видано державний акт на право постійного користування землею.
Враховуючи зазначене вище, беручи до уваги приписи ст. 84 Земельного кодексу України, право щодо розпорядження земельною ділянкою, яка належить державному підприємству на праві постійного користування, належить державі в особі органів, визначених ч. 2 ст. 84 Земельного Кодексу України.
Таким чином, дійшов висновку, що Дзержинська міська рада не мала повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою державної форми власності, відповідно, не могла припиняти право її користування позивачем.
Крім цього, як вбачається зі змісту рішення міської ради № 6/22-5 від 23 травня 2012 року (а.с. 7 том 1), в якості підстави для прийняття зазначеного рішення міська рада послалась на ст. 141 Земельного кодексу України, при цьому у п. 1 спірного рішення підставою припинення права користування земельною ділянкою зазначена «реалізація програми економічного та соціального розвитку», тобто, підстава, яка не передбачена ст. 141 Земельного кодексу України.
Тобто, різні пункти зазначеного рішення не відповідають (суперечать) один одному, що також позбавляє суд можливості визнати це рішення законним та обґрунтованим.
Як зазначалось судом раніше, статтею 141 Земельного кодексу України передбачений вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою, серед яких є припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій (п. в), використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам (п. г), використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (п. ґ), набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці (п. є). Як пояснили в судовому засіданні представники міської ради, фактично саме ці пункти ст. 141 Земельного кодексу були підставою прийняття спірного рішення.
Надаючи оцінку доводам відповідача, суд зазначає наступне.
По-перше, враховуючи, що в якості підстав для прийняття міською радою рішення № 6/22-5 були (відповідно до наданих суду пояснень) визначені чотири з восьми, передбачених ст. 141 Земельного кодексу, у вказаному рішенні мали бути відображені саме ті підстави, які слугували для прийнятті рішення, та зазначені конкретні пункти цієї статті. Посилаючись у рішення на приписи ст. 141 в цілому, без зазначення певних пунктів, відповідач фактично зазначає про існування восьми підстав, передбачених цією статтею, що, як встановлено в судовому засіданні, не відповідає дійсності.
По-друге, щодо припинення діяльності підприємства (позивача) та ненадання правовстановлюючих документів на землю, суд зазначає наступне.
Як зазначалось раніше, позивач не є новоствореною юридичною особою. Товариство створено шляхом неодноразових перетворень юридичною особи, яка має унікальний номер (код ЄДРПОУ) - 00176495, та яке, в свою чергу, було створено (започатковано) шляхом корпоратизації державного підприємства «Донецьквуглезбагачення» (а.с. 122-125 том 1). Зазначене було встановлено судом під час розгляду справи та підтверджено матеріалами справи. Як зазначалось раніше, корпоратизація та подальше перетворення ЦЗФ «Дзержинська» проводилась відповідно до Указів Президента України та Наказів Міністерства вугільної промисловості України. Позивач є правонаступником Центральної збагачувальної фабрики «Дзержинська», що підтверджується наказом міністра вугільної промисловості України від 11 жовтня 1996 року № 522, наказами Мінвуглепрому та Міністерства палива та енергетики України (якими змінювалась назва підприємства), іншими, доданими до справи доказами, зокрема, статутом підприємства, інвентаризаційним описом, акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу ДП «»ЦЗФ «Дзержинська». Ані Указом Президента України «Про корпоратизацію підприємств», ані Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Положення про порядок корпоратизації підприємств» не передбачалось складання інших документів, крім зазначених акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу ДП «»ЦЗФ «Дзержинська», інвентаризаційного опису основних засобів. Передача майна та прав на нього зазначеними вище нормативними актами передбачалась без будь-яких застережень та умов.
Відповідно до ст. 30 Земельного кодексу в редакції від 18 грудня 1990 року (яка діяла на час реорганізації Державного підприємства Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська», 1996 рік), при передачі підприємствами, установами і організаціями будівель та споруд іншим підприємствам, установам і організаціям разом з цими об'єктами до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій знаходяться зазначені будівлі та споруди.
Таким чином, враховуючи, що позивач є правонаступником Державного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська», суд дійшов до висновку, що позивач на законних підставах користується правом постійного користування земельною ділянкою, наданого Державному товариству «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» відповідно до Акту на право постійного користування землею № 9 від 14 лютого 1994 року.
Крім цього, як встановлено в судовому засіданні, позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами для переоформлення документів, які підтверджують право користування позивачем земельною ділянкою, наданого відповідно до Державного акту на право користування земельною ділянкою № 9 від 14 лютого 1994 року (а.с. 45, 47, 49, 51, 52, 54 т. 4).
При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що згідно виписці з рішення Дзержинської міської ради від 19 жовтня 2007 року № 5/15-27 ДВАТ ЦЗФ «Дзержинська» ДП ВАТ ДХК «Донбасвуглезбагачення» було дозволено складання технічної документації по землеустрою для оформлення документів, підтверджуючих право на земельні ділянки за рахунок земель промисловості м. Дзержинська, а саме: площею 18,16 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування накопичувача; площею 40,8 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування породного відвалу (технологічної дороги); площею 13,2 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування породного відвалу «Новий»; площею 0,4 га, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна, для функціонування насосної станції (а.с. 41 т. 4).
Рішенням Дзержинської міської ради від 23 липня 2008 року № 5/20-29 на підставі добровільної відмови від права користування земельними ділянками, припинено право користування Державним відкритим акціонерним товариством «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» земельними ділянками, а саме: земельною ділянкою площею 0,2835 га, кадастровий номер 1411200000:00:002:0573, яка знаходиться за адресою: м. Дзержинськ, вул. Леніна з земель промисловості м. Дзержинська; земельною ділянкою громадянина ОСОБА_7 площею 0,0144 га, кадастровий номер 1411200000:00:001:0463, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з земель суспільної забудови м. Дзержинська (а.с. 42 т. 4).
При цьому, 26 серпня 2011 року рішенням Дзержинської міської ради № 6/11-19 підпункти 1.13 пункту 1 вказаного вище рішення сесії Дзержинської міської ради від 19 жовтня 2007 року № 5/15-27 про видачу дозволу на складання проектів землеустрою та технічної документації по відводу земельних ділянок у зв'язку з розбіжністю площі земельної ділянки у правовстановлюючих документах, виданих Центральній збагачувальній фабриці «Дзержинська» були відмінені (скасовані) (а.с. 46 т. 4).
Рішенням сесії Дзержинської міської ради № 6/19-13 від 24 лютого 2012 року розгляд звернення позивача про видачу дозволу на складання технічної документації було відкладено до отримання радою інформації про результати проведення Державною екологічною інспекцією в Донецькій області перевірки дотримання вимог екологічного законодавства, що взагалі не передбачено діючим законодавством. Станом на час розгляду справи суду не було надано відомостей про розгляд цього звернення (а.с. 59).
Враховуючи наведене вище, беручи до уваги приписи ст. 30 Земельного кодексу України, судом вважаються не доведеними доводи відповідача щодо правомірності застосування останнім при прийнятті спірного рішення в якості підстави для припинення права користування земельною ділянкою п. «в» ст. 141 Земельного кодексу України.
Щодо використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам (п. г) та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (п. ґ), суд зазначає наступне.
Як встановлено під час розгляду справи, на земельній ділянці площею 18,1632 га (щодо якої прийнято спірне рішення) знаходиться мулонакопичувач № 1, який належить позивачу на праві власності. Зазначений мулонакопичувач введений в експлуатацію у 1952 році. В судовому засіданні встановлено, що загальний обсяг накопичених флотовідходів складає 330 куб.м. На виконання вимог п. IV.4.4.6 «Паспорта місць видалення відходів» з 2004 року задля уникнення пилоутворення над поверхнею флотовідходів на мулонакопичувачі підтримується шар води в 0,5 м шляхом періодичної подачі очищеної води з мулонакопичувача № 2, який введений в експлуатацію у 1972 році. При проектуванні шламонакопичувача № 2 передбачено, що в якості приймача шламових вод при виникненні аварійних ситуацій на мулонакопичувачі № 2 передбачений мулонакопичувач № 1, в який у даних (аварійних) випадках має відбуватись короткострокова перекачка флотовідходів з мулонакопичувача № 2. Таким чином, зміни цільового призначення використання позивачем спірної земельної ділянки, судом не встановлено.
Щодо порушення позивачем екологічних вимог законодавства, суд зазначає, що як пояснили представники міської ради у судовому засіданні, спірна земельна ділянка потребує відповідних екологічних заходів та рекультивації землі, оскільки саме на цій земельній ділянці Відкритим акціонерним товариством «Енергоімпекс» самовільно, без отримання дозволу міської ради, проводиться порушення верхнього шару землі, без проведення рекультивації, а також розробка і виїмка флотовідходів, наданих в користування ЦЗФ «Дзержинська» земельних ділянках, без правовстановлюючих документів, що є порушенням ч. 3 ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та порушенням п.п. «ж», «и» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України та завдає шкоди земельним ділянкам, що знаходяться в межах м. Дзержинська, що приводить до їх непридатності для подальшого використання.
Тобто, використання даної земельної ділянки із порушенням норм земельного законодавства за твердженням відповідача відбувається не позивачем, а іншою особою - ВАТ «Енергоімпекс». Відповідно, суд не приймає доводи відповідача щодо використання спірної земельної ділянки позивачем способами, які суперечать екологічним вимогам.
Не обґрунтованими є і посилання відповідача щодо переходу права власності у листопаді 2004 року (а.с. 236-237 том 1) іншій особі (ВАТ «Енергоімпекс») на будівлю головного корпусу позивача, так як в судовому засіданні встановлено, що вказане нерухоме майно знаходиться на іншій окремій земельній ділянці, яка входить до загальної площі землекористування позивача, ніж та земельна ділянка, якої стосується спірне рішення від 23 травня 2012 року № 6/22-5. Крім цього, Земельним кодексом України в редакції, яка діяла з 1 січня 2002 року по 19 грудня 2006 року (ст. 120) не передбачалось автоматичного переходу права на земельну ділянку у випадку відчуження будівлі. Відповідно, відчуження головного корпусу позивача у цей період не змінювало (в автоматичному порядку) обсягу прав позивача як користувача земельною ділянкою. При переході права переході права власності на будівлю право на користування земельною ділянкою передається окремо. Таким чином, станом на час розгляду справи обсяг прав позивача як користувача земельною ділянкою, наданої останньому відповідно до Державного акту на право постійного користування землею 14 лютого 1994 року, не змінився.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 143 Земельного кодексу України, примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених порушень законодавства в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів тощо.
Статтею 144 Земельного кодексу передбачено право органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування прийняти рішення щодо припинення права користування земельною ділянкою, але закон не містить уточнень щодо того, чи є рішення відповідного органу безпосередньою підставою для внесення до державного земельного кадастру даних про припинення відповідного права, чи є це рішення щодо звернення до суду із відповідною заявою про припинення права користування землею чи рішенням іншої юридичної значимості.
Разом із цим, ст. 143 Земельного кодексу встановлює не тільки підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку, а й чітко зазначає про те, що право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що припинення права користування земельною ділянкою має відбуватись у судовому порядку.
Зазначена висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду України, викладеної у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16 квітня 2004 року № 7, де зазначено, що припинення права користування земельними ділянками, у тому числі відповідно до положень ст. 144 Земельного кодексу, має здійснюватися у судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що Дзержинською міською радою не доведено правомірності прийняття рішення від 23 травня 2012 року № 6/22-5 «Про припинення права користування земельною ділянкою Державного відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська», дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Донбасвуглезбагачення», суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.
Керуючись ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 90, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Дзержинська» до Головного управління Держземагентства у Донецькій області, Дзержинської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дзержинське комунальне підприємство «Дзержинськенергоресурс», про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дзержинської міської ради «Про припинення права користування земельною ділянкою Державного акціонерного товариства "Центральна збагачувальна фабрика "Дзержинська», дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія "Донбасвуглезбагачення» від 23 травня 2012 року № 6/22-5.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засідання 28 жовтня 2013 року в присутності представників позивача та представників другого відповідача.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 4 листопада 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2013 |
Оприлюднено | 11.11.2013 |
Номер документу | 34626807 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Гімон Микола Михайлович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Волгіна Н.П.