Київський районний суд м. Одеси
65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3б тел. (факс): (048) 718-99-17
Справа № 520/6610/13-ц
Провадження № 2/520/3909/13
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10.2013 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого-судді: Брайловської А.І.;
за участю секретаря Непомнющого М.М., Шивцової К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Приватного підприємства «Алекс 17-26» «Про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
ВСТАНОВИВ:
27.05.2013 року представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості за кредитним договором, в подальшому надано уточнену позовну заяву, відповідно до якої представник позивача просить суд стягнути з відповідачів як солідарних боржників на користь ТОВ «ОТП Факторинг Україна» заборгованість у розмірі 4711931,85 гривень (що еквівалентно 589507,44 доларів США), з яких залишок заборгованості за кредитом складає 95579,00 доларів США, несплачені відсотки за користування кредитом - 37194,74 доларів США, сума пені за прострочення виконання зобов’язань - 456733,56 доларів США та судовий збір у розмірі 3441,00 гривень у рівних частинах.
07.06.2012 року Київським районним судом м. Одеси винесено ухвалу про відкриття провадження по справі.
Представник позивача у судове засідання не з’явилася, надала заяву, відповідно до якої уточнені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розглядати справу за її відсутності.
Відповідачі у судове засідання не з’явилися, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Суд дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що заявлені уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
14.12.2007 року між Закритим акціонерним товариством «ОТП Банк», правонаступником усіх обов’язків якого є Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк», що підтверджується ст. 1 Статуту Банку (Надалі - «Банк»), (надалі за текстом також - «Банк») та ОСОБА_1 (надалі за текстом також - «Відповідач-1») був укладений договір про надання кредитної лінії №СМ - SME502/018/2007 (надалі за текстом - Кредитний договір»), за умовами якого Відповідачеві-1 надано кредит в розмірі 95000.00 дол. США.
26 березня 2009 року між банком та позичальником було укладено Додатковий договір №1, яким внесено зміни та доповнення до Кредитного договору.
14 жовтня 2009 року між банком та позичальником було укладено Додатковий договір №2 та 30 квітня 2010 року Додатковий договір №3, якими також внесено зміни та доповнення до Кредитного договору.
В забезпечення належного виконання зобов'язань Відповідача-1 (Позичальника) за Кредитним договором від 30.04.2010 року між Банком та приватним підприємством «Алекс 17-26» було укладено ОСОБА_3 поруки №SR-SME502/018/2007 та між Банком та ОСОБА_1 ОСОБА_3 поруки №SR-SME502/018/2007/1.
Відповідно до п.1 ч. 1 Додаткового договору №2, внесено зміни до ч.1 1 Кредитного договору, а саме «Розмір та Валюта кредиту», який збільшився на 579,00 доларів США та становить 95 579,00 доларів США.
Згідно п. 1.1. Частини № 2 Кредитного договору, Позичальник зобов'язаний своєчасно повернути суму отриманого Кредиту, а також сплатити відповідну плату за користування Кредитом і виконати всі інші зобов’язання, як вони визначені у Кредитному договорі.
Статтею 1048 Цивільного кодексу України встановлено право позикодавця (Банку) на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Відповідно до статті 1056, розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту, пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки, інших факторів.
Відповідно до п. 3 Частини № 1 Кредитного договору, для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватися Плаваюча процентна ставка, яка визначається як Фіксований відсоток +FIDR , де Фіксований відсоток дорівнює 5,4% (п'ять цілих 4 десятих відсотків) річних, FIDR - це процентна ставка по строкових депозитних вкладах фізичних осіб у валюті тотожній Валюті Кредиту, що розміщені в Банку на строк дії депозитного договору. В залежності від вартості кредитних ресурсів Банку ставка FIDR може змінюватися Банком (зменшуватися чи збільшуватися) в порядку передбаченим Кредитним Договором. Підпунктом 1.4.1.1.2. пункту 1.4. Частини №2 Кредитного договору передбачено, що у разі використання Плаваючої процентної ставки, проценти за користування Кредитом розраховуються як Фіксований відсоток + FIDR з розрахунку Річної бази нарахування процентів (360 календарних днів у році).
Згідно підпункту 2.1.1. пункту 2 Додаткового договору №1 на період з 26 березня 2009 року до листопада 2009 року для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватись Плаваюча процентна ставка, як Фіксований відсоток + FIDR, де Фіксований відсоток дорівнює 3,4% (три цілих 4 десятих відсотків) річних.
Згідно підпункту 3.1. пункту 3 Додаткового договору №2 на період з 14 жовтня 2009 року до 13 квітня 2010 року для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватись Фіксована процентна ставка, де Фіксований відсоток дорівнює 7,00% (сім цілих, 00 сотих відсотків) річних, а у період з 14 квітня 2010 року буде знов використовуватись Плаваюча процентна ставка, як Фіксований відсоток + FIDR, де Фіксований відсоток дорівнює 4,77% (чотири цілих, 77 сотих відсотків ) річних.
У відповідності до підпункту 2.1.1. пункту 2 Додаткового договору №3 на період з 14 травня 2010 року до 13 жовтня 2010 року для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватися Фіксована процентна ставка, де Фіксований відсоток дорівнює 7,00% (сім цілих. 00 сотих відсотків) річних.
Підпунктом 2.1.1. пункту 2 Додаткового договору №3, встановлено, що на період з 14 жовтня 2010 року до повного виконання зобов'язань, для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватись процентна ставка в наступному розмір: Фіксований відсоток + FIDR , Фіксований відсоток дорівнює 5,71 % (п'ять цілих. 71 сотих відсотків) річних.
Порядок нарахування процентів врегульовано підпунктом 1.4.1.4.1. пункту 1.4. частини №2 Кредитного договору, відповідно до якого, проценти нараховуються щомісячно у день сплати процентів на транзитний або поточний рахунки у Банку та в розмірі визначеному п. 1.4. до цього Договору. А також підпунктом 2.1.3. пункту 2 Додаткового договору №3, встановлено, що проценти нараховуються у день сплати процентів, що визначається у Графіку платежів (Додаток №1 до Додаткового договору №1), на фактичну суму непогашених кредитних коштів і за фактичний час користування такими коштами, включаючи день видачі та виключаючи день повернення, та сплачуються Позичальником відповідно до умов п.2.1.3.1 Додаткового договору та інших положень Кредитного договору.
Порядок виконання Боргових зобов'язань за Кредитним договором встановлений пунктом 1.5. (з підпунктами) Частини № 2 Кредитного договору, пунктом 1.5. частини 2 Додаткового Договору №2 та підпунктами 2.1.3.1. пункту 2.1. Додаткового Договору №3.
У відповідності до підпункту 2.1.3.1. пункту 2.1. Додаткового Договору №3, повернення відповідної частини кредиту та сплата процентів буде здійснюватись шляхом сплати Позичальником Платежів у розмірі, строки та з періодичністю, що визначені у Графіку Платежів, який є невід'ємною частиною цього Додаткового договору (Додаток №1) та шляхом внесення готівки в касу Банку або безготівковим перерахуванням на рахунок.
Однак, в порушення умов Кредитного договору та умов Додатково договору, погашення частин та нарахованих за його користування процентів у передбачених Графіком платежів у розмірі та строк не відбувається.
У відповідності до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно до ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, сплати процентів.
Згідно з п. 1.2. Договору поруки, Банк може звернутись з вимогою про виконання Боргових зобов'язань за Кредитним договором як до Позичальника, так і до Поручителя чи до обох одночасно. Пунктом 3.1. Договору поруки встановлено, що у випадку невиконання Позичальником боргових зобов'язань перед Банком за Кредитним договором, Банк має право звернутись до Поручителя з вимогою про виконання Боргових зобов'язань за Кредитним договором в повному обсязі чи в частині.
Відповідно до п. 3.2. Договору поруки, Поручитель прийняв на себе зобов'язання, у випадку невиконання Позичальником його Боргових зобов'язань перед Банком за Кредитним договором, здійснити виконання Боргових зобов'язань в обсязі, заявленому Банком, протягом 3-х (трьох) Банківських днів з дати отримання відповідної письмової вимоги Банку.
Боргові зобов'язання за Кредитним договором Позичальником не виконані.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 554 Цивільного кодексу України - у разі порушення боржником зобов'язані забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст. 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до уточненого позову сума заборгованості боржників станом на 07.05.2013 року перед банком складає 4711931,85 гривень, що складає еквівалент 589507,44 дол. США по курсу 7,993 на 07.05.2013, з яких залишок заборгованості за кредитом - 95579,00 доларів США, несплачені відсотки за користування кредитом - 37194,74 доларів США, сума пені за прострочення виконання зобов’язань за період з 07.05.2012 року по 07.05.2013 року - 456733,56 доларів США.
Відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають значення.
Враховуючи той факт, що розмір пені за вищевказаним кредитним договором, майже у п’ять разів перевищує залишок заборгованості, суд вважає за можливим стягнути з відповідачів суму пені у розмірі 95579,00 доларів США, суму несплачених відсотків за користування кредиту - 37194,74 доларів США та залишок заборгованості за кредитним договором у розмірі 95579,00 доларів США. Загальну суму заборгованості у розмірі 228 352,74 доларів США, що еквівалентно 1825223,45 гривень.
Відповідно до ст.. 109 ЦПК України позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 3, 4, 5,14, ЗО, 38, 40, 42, 44,80. 107, 112, 118-120, 151, 158 ЦПК України та ст.ст. 3, 11,509,525,526,549,554,623,624,625 ЦК України, суд
ВИРІШИВ :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Приватного підприємства «Алекс 17-26» «Про стягнення заборгованості за кредитним договором» - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) , ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), Приватного підприємства «Алекс 17-26»( код ЄДРПОУ 33568321) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» суму боргу за кредитним договором №СМ-SME502/018/2007 від 14.12.2007 року у розмірі 228352.74 доларів США, що еквівалентно 1825223.45 (один мільйони вісімсот двадцять п’ять тисяч двісті двадцять три гривні) за офіційним курсом Національного банку України станом на 07.05.2013 року за 1 долар - 7,993 гривень).
Стягнути в рівних частинах з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), Приватного підприємства «Алекс 17-26»( код ЄДРПОУ 33568321) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТП Факторинг Україна» судовий збір у розмірі 3441,00 гривень (три тисячі чотириста сорок одну гривню).
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.
Суддя Брайловська А. І.
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ОДЕСИ
65080, м. Одеса, вул. Варненська, 3 «б»
телефон: 7189924
№ С26
ТОВ «ОТП Факторинг Україна»
м. Одеса, вул. Буніна, 10
ОСОБА_1
м. Одеса, вул. Пархоменко, 2
ОСОБА_2
АДРЕСА_1
ПП «Алекс 17-26»
АДРЕСА_1
Київський районний суд м. Одеси надсилає на Вашу адресу копію заочного рішення суду від 29.10.2013 року.
Додаток: на
Суддя Брайловська А. І.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 34680423 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні