cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2013 року Справа № 5011-73/9425-2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого, судді Кузьменка М.В.,
судді Васищака І.М.,
судді Палій В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління
спеціальних машин"
на рішення господарського суду міста Києва від 12.04.2013р. та
постанову Київського апеляційного господарського суду
від 28.08.2013 р.
у справі № 5011-73/9425-2012
за позовом Золотуна Євгена Петровича
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління
спеціальних машин"
про визнання недійсними окремих рішень зборів учасників,
за участю представників сторін:
від позивача: Золотун П.В. - копія довіреності у справі,
від відповідача: Ткаченко В.М. - копія довіреності у справі,
встановив:
У липні 2012 року позивач - Золотун Євген Петрович звернувся до господарського суду з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю ( ТОВ) "Управління спеціальних машин" про визнання недійсним рішення загальних зборів ТОВ "Управління спеціальних машин", які оформлені протоколом № 3 від 23.04.2012, щодо повернення в натуральній формі, виключеному із складу учасників ТОВ Золотуну Є.П., акцій простих іменних ВАТ "Поліхім" у кількості 1 289 200 штук рівною номінальною вартістю 0,25 грн. кожна на загальну суму 322 300,00 грн. та щодо визначення порядку повернення внеску Золотуну Є.П. у натуральній формі. Визнати за Золотуном Є.П. право на отримання частини вартості майна ТОВ "Управління спеціальних машин" у конкретній грошовій формі та визначити шляхом проведення судової бухгалтерської експертизи вартість частини майна ТОВ, яка підлягає виплаті Золотуну Є.П. пропорційно належній йому частці в Статутному капіталі Товариства, на дату прийняття рішення про виключення.
Позов обґрунтовано тим, що діями відповідача, які виразилися у прийнятті рішення про повернення Золотуну Є.П. у зв'язку з його виключенням зі складу учасників Товариства внеску у натуральній формі були порушені його права на отримання частки майна Товариства у грошовій формі у визначеному законодавством розмірі.
Рішенням господарського суду м. Києва від 12.04.2013 (суддя Баранов Д.О.) позов задоволено повністю. Визнано недійсним пункт 9 порядку денного рішення загальних зборів учасників ТОВ "Управління спеціальних машин", яке оформлено протоколом №3 від 23.04.2012р. щодо повернення в натуральній формі виключеному зі складу учасників ТОВ "Управління спеціальних машин" Золотуну Є.П. акцій простих іменних ВАТ "Поліхім" у кількості 1 289 200 штук рівною номінальною вартістю 0,25 грн. кожна на загальну суму 322 300 грн. Стягнуто з ТОВ "Управління спеціальних машин" на користь Золотуна Є.П. 1 094 грн. судового збору.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.09.2013 (колегія суддів у складі: Рєпіна Л.О. - головуючий, Сулім В.В., Тарасенко К.В.) рішення господарського суду м. Києва від 12.04.2013 залишено без змін.
Судові рішення мотивовані тим, що оскаржуваний пункт рішення зборів прийнятий з порушенням приписів ст.ст. 54, 64 Закону України "Про господарські товариства".
Не погоджуючись з ухваленими у справі судовими актами, ТОВ "Управління спеціальних машин" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить суд їх скасувати як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги та проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, знаходить касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з таких підстав.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що 23.04.2012 відбулися загальні збори учасників ТОВ "Управління спеціальних машин", які оформлені протоколом № 3.
В порядку та строки визначені ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" Золотун Є.П. про скликання загальних зборів товариства був повідомлений цінним листом з описом вкладення, який 29.03.2012 був отриманий ним особисто, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення.
Відповідно до пунктів 7-10 порядку денного розглядались питання: про невиконання учасником ТОВ "Управління спеціальних машин" Золотуном Є.П. обов'язків як учасника товариства, що передбачені статутом; виключення зі складу учасників ТОВ "Управління спеціальних машин" у зв'язку з невиконанням ним обов'язків, що передбачені статутом; повернення внеску Золотуну Є.П. в натуральній формі, який був внесений ним до статутного капіталу при створенні ТОВ "Управління спеціальних машин"; про визначення порядку повернення внеску Золотуну Є.П. у натуральній формі.
Вирішено: по п. 7 порядку денного - взяти до уваги невиконання учасником ТОВ "Управління спеціальних машин" Золотуном Є.П. обов'язків як учасника товариства, що передбачені редакцією статуту та чинним законодавством; по п. 8 - виключити зі складу учасників ТОВ "Управління спеціальних машин" учасника товариства Золотуна Є.П. у зв'язку із невиконанням ним обов'язків, що передбачені п. 11.7 та 1.8 діючої редакції статуту товариства; по п. 9 - повернути в натуральній формі виключеному зі складу ТОВ "Управління спеціальних машин" Золотуну Є.П. акції прості іменні ВАТ "Поліхім", у кількості 1289000 штук рівною номінальною вартістю 0,25 грн. кожна на загальну суму 322 300 грн.; по п. 10 - визначити наступний порядок повернення внеску Золотуну Є.П. у натуральній формі, а саме - клопотати перед виключеним зі складу учасників товариства Золотуном Є.П. про відкриття рахунку у цінних паперах, реквізити якого він повідомить товариству та на який перерахувати від імені товариства внесений при його створенні Золотуном Є.П. внесок в натуральній формі - акції прості іменні ВАТ "Поліхім" у кількості 1289200 штук рівною номінальною вартістю 0,25 грн. кожна на загальну суму 322300 грн.
Рішенням загальних зборів ТОВ "Управління спеціальних машин", на яких приймали участь 90% учасників товариства, прийнято одноголосно.
Золотун Є.П. вважає п. 9 рішення загальних зборів ТОВ "Управління спеціальних машин", оформлених протоколом № 3 від 23.04.2012 таким, що суперечить приписам ст. 148 ЦК України, ст.ст. 64, 54 Закону України "Про господарські товариства".
Згідно зі ст. 148 ЦК України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Ст. 54 цього Закону встановлено, що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Тобто, право одержати вартість частини майна, пропорційну частці у статутному капіталі товариства виникає в особи при її виході зі складу учасників товариства шляхом подання відповідної заяви або виключенні особи з товариства на основі рішення зборів учасників.
Судами встановлено, що при створенні ТОВ "Управління спеціальних машин" Золотуном Є.П. внесено до статутного фонду товариства акції прості іменні ВАТ "Поліхім" у кількості 1289200 штук рівною номінальною вартістю 0,25 грн. Загальна вартість внеску становить 322300 грн., що становить 10% часток в у статутному фонді (п. 14.3.5 Статуту).
Перелік видів вкладів учасників та засновників товариства закріплено в ст. 13 Закону України "Про господарські товариства", відповідно до якої вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 190 ЦК України майном, крім речей, вважаються майнові права та обов'язки. У частині першій ст. 66 та у ст. 139 ГК України визначено, що майно підприємства становлять речі та інші цінності (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна підприємства.
Пунктом 30 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 встановлено, що при визначенні порядку і способу обчислення вартості частини майна товариства та частини прибутку, яку має право отримати учасник при виході (виключенні) з товариства з обмеженою відповідальністю, а також порядку і строків їх виплати, господарські суди мають застосовувати відповідні положення установчих документів товариства. У випадку неврегульованості в установчих документах вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна, відповідати вартості чистих активів товариства, що визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учаснику частини прибутку здійснюється на дату виходу (виключення) з товариства.
Пунктом 37.3 Статуту ТОВ "Управління спеціальних машин" встановлено, що при виході учасника товариства йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційно його частці у статутному фонді (капіталі). Виплата проводиться після затвердження річного звіту за той рік, в якому було здійснено вихід учасника, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Водночас ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" виключення учасника з товариства обмеженої відповідальності не передбачає іншого порядку виплати йому вартості частини майна, ніж це визначено ст. 54 цього Закону.
Отже, з наведених положень законодавства та статуту ТОВ вбачається, що питання повернення учаснику товариства його вкладу у статутному фонді в натуральній формі може вирішуватись тільки на вимогу учасника.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Золотун Є.П. з вимогою про повернення його вкладу у статутний фонд товариства у натуральній формі до ТОВ "Управління спеціальних машин" не звертався, відповідач доказів такого звернення не надав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відтак, у зв'язку з відсутністю обставин, з настанням яких законодавець пов'язує виникнення права на повернення учаснику товариства його вкладу у статутному фонді в натуральній формі суд дійшов правомірно висновку про визнання недійсним п. 9 рішення загальних зборів ТОВ "Управління спеціальних машин", які оформлені протоколом № 3 від 23.04.2012, про визначення способу повернення частки в натуральній формі як такого, що прийнятий з порушенням законодавства.
Згідно з ст. 111 7 ГПК України касаційна інстанція перевіряє на підставі вже встановлених судами першої та апеляційної інстанцій фактичних обставин справи лише застосування ними норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішення або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково їх перевіряти.
Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судами норм права при прийнятті оскаржуваних судових актів не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для їх скасування колегією суддів Вищого господарського суду України не вбачається.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 , 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління спеціальних машин" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.08.2013 та рішення господарського суду міста Києва від 12.04.2013 у справі № 5011-73/9425-2012 залишити без змін.
Головуючий, суддя Кузьменко М.В.
Суддя Васищак І.М.
Суддя Палій В.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2013 |
Оприлюднено | 22.11.2013 |
Номер документу | 35394603 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Палій В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні