Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2013 року справа №805/12277/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої Арабей Т.Г.
суддів Губської Л.В., Шальєвої В.А.,
при секретарі: Мосіній К.С.
за участю:представника позивача Жданової І.М.,
представника відповідача Лещенко Н.М., діючих за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 р. у справі № 805/12277/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УПЦ" до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Управління Пенсійного Фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "УПЦ" звернулось до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Управління Пенсійного Фонду України в Будьонівському районі міста Донецька про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 р. у справі № 805/12277/13-а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УПЦ» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі м. Донецька, про визнання дій щодо зміни Товариству з обмеженою відповідальністю «УПЦ» класу професійного ризику виробництва з 41-го на 67-й - протиправними; скасування рішення (повідомлення) №2460 від 15 липня 2013 року щодо зміни класу професійного ризику виробництва з 41-го на 67-й, зобов'язання направити повідомлення до Управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі м. Донецька про відновлення Товариству з обмеженою відповідальністю «УПЦ» 41-го класу професійного ризику виробництва задоволено повністю, внаслідок чого:
-визнано дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька щодо зміни Товариству з обмеженою відповідальністю «УПЦ» класу професійного ризику виробництва з 41-го на 67-й протиправними;
-скасовано рішення (повідомлення) №2460 від 15 липня 2013 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька щодо зміни товариству з обмеженою відповідальністю «УПЦ» класу професійного ризику виробництва з 41-го на 67-й;
-зобов'язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька направити повідомлення до управління Пенсійного фонду України в Будьонівському районі м. Донецька про відновлення Товариству з обмеженою відповідальністю "УПЦ" 41-го класу професійного ризику виробництва.
Не погодившись з судовим рішенням Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/12277/13-а від 23.09.2013р. скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «УПЦ» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька відмовити в повному обсязі. Зазначає, що рішення прийнято при неповному з'ясуванні судом обставин, які мають значення для справи.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила скасувати рішення суду першої інстанції.
Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги та просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «УПЦ» є юридичною особою, ідентифікаційний код 37216837 (а. с. 12, 15-16).
Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій області основними видами економічної діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «УПЦ» за КВЕД-2010 є: 05.10 Добування кам'яного вугілля; 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (а. с. 16).
15 липня 2013 року Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька прийнято повідомлення № 2460 про зміну класу професійного ризику виробництва, в якому зазначено, що з 01 січня 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «УПЦ» віднесено до 67-го класу професійного ризику виробництва відповідно до основного виду економічної діяльності та зобов'язано сплачувати розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 49,7% (а. с. 54).
22 липня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Будьонівському районі м. Донецька винесено повідомлення про зміну класу професійного ризику виробництва №7809/05, яким змінено позивачеві клас професійного ризику виробництва з 41 на 67 відповідно до основного виду економічної діяльності КВЕД 05.10 Добування кам'яного вугілля (а. с. 11).
При цьому, відповідно до повідомлення Управлінням Пенсійного фонду України в Будьонівському районі м. Донецька від 29 січня 2013 року № 942/05 позивача з 01.01.2013 року вже було віднесено до 41 класу професійного ризику виробництва відповідно до основного виду економічної діяльності КВЕД 05.10 Добування кам'яного вугілля з розміром єдиного внеску 38,00%.( а.с.13).
Причини зміни класу професійного ризику виробництва як відповідачем, так третьою особою не наведено.
Задовольняючи позовні вимоги,суд першої інстанції виходив з того,що відповідачем не доведено наявність правових підстав для зміни товариству з обмеженою відповідальністю «УПЦ» класу професійного ризику виробництва з 41-го на 67-й, тому означені дії протиправними, а спірне рішення таким, що підлягає скасуванню.
Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Розмір страхового внеску підприємства залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого належить підприємство за видом економічної діяльності. У разі якщо страхувальник провадить свою діяльність за декількома видами економічної діяльності, віднесення підприємства до класу професійного ризику виробництва здійснюється за основним видом його економічної діяльності.
У разі зміни виду економічної діяльності підприємства Фонд соціального страхування від нещасних випадків відповідно змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва. Зміна класу професійного ризику здійснюється один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику встановлюється з початку поточного року.
Наказом Державного комітету по стандартизації, метрології і сертифікації № 441 від 22.10.1996 року затверджений Державний класифікатор України ДК 009-96.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1423 № 13.09.2000 року затверджено Порядок визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26.12.2005 року № 375 на зміну КВЕД ДК 009:96 було запроваджено класифікатор видів економічної діяльності ДК 009:2005 (далі КВЕД 2005).
Відповідно до п. 1 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» з 1 січня 2012 року набрав чинності національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (далі КВЕД 2010).
Постановою Кабінету Міністрів України № 237 від 08 лютого 2012 року затверджений Порядок визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності (далі Порядок № 237).
Цим Порядком визначений механізм визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності. Види економічної діяльності визначаються за Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим в установленому порядку ( п. 1, 3 Порядку № 237).
Відповідно до п. 2 Порядку № 237 клас професійного ризику виробництва - рівень виробничого травматизму і професійних захворювань за видами економічної діяльності, що визначає ступінь вірогідності втрати професійної працездатності або смерті працівника під час виконання трудових обов'язків, з урахуванням результатів аналізу показників виробничого травматизму і професійних захворювань, а також обсягів видатків Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд), пов'язаних із забезпеченням загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхування).
Розрахункова складова частина страхового внеску - частина ставки страхового внеску з урахуванням значення інтегрального показника професійного ризику виробництва для страхової галузевої сукупності видів економічної діяльності (далі - інтегральний показник) та видатків такої сукупності, пов'язаних із забезпеченням страхування.
Страхова галузева сукупність видів економічної діяльності - види економічної діяльності, об'єднані для визначення класу професійного ризику виробництва у порядку, затвердженому правлінням Фонду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 р. № 1423 затверджено Порядок визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, у п.1,2 якого встановлено, що з метою визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій галузі економіки та види робіт (далі - галузі економіки) диференціюються за класами професійного ризику виробництва згідно з додатком. Галузі економіки іменуються відповідно до Класифікації видів економічної діяльності.
Згідно до п.12 цього Порядку Фонд відносить підприємства до галузей економіки за видами їх основної діяльності. Якщо страхувальник провадить свою діяльність у кількох галузях економіки, підприємство відноситься до тієї з них, яка має найбільшу питому вагу в обсязі реалізованої продукції. У разі зміни технології робіт або виду діяльності підприємства Фонд відповідно змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва.
Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010р. № 30, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2010р. за № 1337/, затверджено Порядок віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний) (надалі Порядок №30 від 30.11.2010р.), у п.3.4 якого встановлено, що віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва здійснюється згідно з Класифікацією галузей економіки та видів робіт за професійним ризиком виробництва (додаток до Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 N 1423).
Отже, вірним є висновок суду першої інстанції відносно того, що клас професійного ризику виробництва залежить безпосередньо від ступеня ризику провадження господарської діяльності та визначається згідно до Класифікації галузей економіки та видів робіт за професійним ризиком виробництва, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 р. № 1423.
У зв'язку із запровадженням КВЕД-2010 позивачу за основним видом економічної діяльності «Добування кам'яного вугілля», 25.01.2012 року було встановлено код 05.10, згідно з яким воно здійснює діяльність щодо перероблення кам'яного вугілля.
25.01.2013 р. позивачем надані відповідачу "Відомості розподілу чисельності працівників, річного обсягу реалізованої продукції за 2012 рік", а тому перегляд належності страхувальника до класу професійного ризику виробництва за основним видом економічної діяльності відповідач, відповідно до вимог ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ,зобов'язаний був провести з початку поточного року, а не в третьому кварталі 2013 року.
Відповідно до Порядку № 237 до 41 класу віднесено: 05.10 Добування кам'яного вугілля (в частині відкритого видобування кам'яного вугілля»; до 67 класу віднесено: 05.10 Добування кам'яного вугілля (крім відкритого видобування кам'яного вугілля).
В методологічних основах та поясненнях до позицій Класифікації видів економічної діяльності, затверджених наказом Державного комітету статистики України № 396 від 23.12.2011 року, у розділі 05 «Добування кам'яного та бурого вугілля» зазначено, що цей розділ включає підземне та відкрите добування твердого мінерального палива та діяльність, необхідну для одержування продукції, придатної для реалізації (сортування, очищення, пресування та іншої операції, необхідні для транспортування тощо).
Клас 05.10 «Добування кам'яного вугілля» включає: - добування кам'яного вугілля підземним або відкритим способом; - очищення, сортування, калібрування, подрібнення, пресування та інше кам'яного вугілля для поліпшення його якості, зручності його транспортування та зберігання. Цей клас також включає: одержування кам'яного вугілля з підвалів. Тобто, згідно методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності до класу 05.10 «Добування кам'яного вугілля» не включено діяльність, пов'язану із переробленням кам'яного вугілля.
Відповідно до перехідної таблиці перекодування видів економічної діяльності підприємств для проведення державних статистичних спостережень (з КВЕД - 2005 на КВЕД-2010), яка розміщена на офіційному сайті Державної служби статистики України код 10.10.1 за КВЕД - 2005 передбачає «Добування та збагачення кам'яного вугілля» та код 05.10 за КВЕД-2010 передбачає тільки «Добування кам'яного вугілля».
Відповідно до п. 1 наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.02.2013 року № 113 Про відновлення чинності національного класифікатору України ДК 009:2005 «Класифікація видів економічної діяльності» чинність вказаного класифікатору було відновлено до 31.12.2013 року, з огляду на що , суд першої інстанції обґрунтовано, при визначені видів діяльності, правильно виходив з того, що позивачем вид діяльності за весь період не змінювався, а тому відповідно до класифікатора ДК 009:2005, він продовжує вид діяльності, пов'язаної з перероблення і збагачення кам'яного вугілля, що віднесено до 41 класу професійного ризику виробництва.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, п.1 ч. 1ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Будьонівському районі м. Донецька - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 р. у справі № 805/12277/13-а- залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 15 листопада 2013 р. Ухвала в повному обсязі складена 20 листопада 2013 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Судді Т.Г.Арабей Л.В.Губська В.А.Шальєва
Суд | Донецький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2013 |
Оприлюднено | 25.11.2013 |
Номер документу | 35430107 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Арабей Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні