cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.11.2013Справа № 901/2942/13 За позовом Заступника прокурора міста Алушти
(вул. Леніна,44, місто Алушта, 98500)
до Маломаяцької сільської ради
(вулиця Кооперативна, 8, село Малий маяк, місто Алушта, 98540)
та Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Лагуна»
(вулиця Бажанова, 21/23, місто Харків, 61000, ідентифікаційний код 33158295)
про визнання недійсним рішення №5-13 від 29.09.2006 та державного акту на землю серії ЯД № 572847 від 04.12.2006
суддя Шевчук Н.Г.
представники:
від позивача - Провотар Т.В., старший прокурор відділу прокуратури міста Сімферополя, посвідчення №013906 від 11.12.2012;
від відповідача (Маломаяцька сільська рада) - не з'явився;
від відповідача (Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Лагуна») - Каменєва І.О., представник, довіреність №16/09/13 від 16.09.2013.
Суть спору:
Заступник прокурора міста Алушти звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Маломаяцької сільської ради та Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Лагуна» про визнання недійсним рішення №5-13 від 29.09.2006 про передачу земельної ділянки у власність ОК «ЖБК «Лагуна» та державного акту на землю серії ЯД № 572847 від 04.12.2006.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на порушення органом місцевого самоврядування під час прийняття оскаржуваного рішення вимог Земельного кодексу України, зокрема статті 41, положеннями якої визначено перелік суб'єктів, яким за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть надаватись земельні ділянки у власність. Прокурор зазначає, що до таких суб'єктів законодавцем віднесено житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи. Оскільки відповідач у справі Обслуговуючий кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Лагуна» (далі - ОК «ЖБК «Лагуна»), на думку прокурора, не відноситься до вищевказаних кооперативів, передача останньому у власність спірної земельної ділянки є незаконною. Крім того, прокурор звертає увагу на те, що рішення Маломаяцької сільської ради №27-135 від 08.10.2004 про надання дозволу на підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки було прийняте радою до державної реєстрації кооперативу.
Відповідачі проти позову заперечують, вважають, що рішення ради не суперечить вимогам діючого на той час законодавства, а також просять застосувати строк позовної давності (арк..с. 62-63, 79-82) .
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення учасників процесу, оцінивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Приписами статті 16 Цивільного кодексу України, статті 152 Земельного кодексу України встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до статті 21 Земельного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він прийнятий з перевищенням повноважень, суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси позивача у справі.
Таким чином, передумовою визнання незаконним рішень ради є встановлення фактів, що оскаржувані рішення прийняті радою з перевищенням повноважень, з порушенням норм чинного законодавства та порушують права позивача у справі.
В той же час, спростування вищевикладених фактів є підставою для відмови в задоволенні позову.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
У відповідності до положень статті 12 цього Кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад.
Рішенням Маломаяцької сільської ради №5-13 від 29.09.2006 у власність ОК «ЖБК «Лагуна» із земель Маломаяцької сільської ради на підставі статті 41 Земельного кодексу України передана земельна ділянка площею 5,000га, кадастровий номер 01 103 918 00:02:001:0026 для розташування житлово-будівельного кооперативу за адресою: селище Виноградне Маломаяцької сільської ради, вул. Суслової, 1 (арк.с. 9).
На земельну ділянку площею 0,1913га накладені обмеження у користуванні, повязані з експлуатацією і обслуговуванням лінії електропередач.
Зазначена земельна ділянка віднесена до 1.9 - для земель ЖБК і дачно-будівельних кооперативів.
На підставі цього рішення ОК «ЖБК «Лагуна» Алуштинським міським управлінням земельних ресурсів виданий державний акт на землю серії ЯД №572847 від 04.12.2006 (арк..с. 8).
За відсутності розмежування земель державної та комунальної власності та враховуючи, що зазначена земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту (селище Виноградне Маломаяцької сільської ради), повноваження щодо розпорядження цією землею здійснювала Маломаяцька сільська рада.
В свою чергу, положеннями статті 41 Земельного кодексу України встановлено, що житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Відповідно до статті 94 Господарського кодексу України кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).
Діяльність різних видів кооперативів регулюється Законом України «Про кооперацію», частиною 2 статті 5 якого вставлено, що відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Аналіз змісту вищевказаних норм дозволяє робити висновок, що можливість отримання безоплатно у власність земельну ділянку в порядку передбаченому статтею 41 ЗК України мають право кооперативи, визначені законодавцем не за типом, а за напрямком діяльності.
В свою чергу, як споживчі і виробничі, так і обслуговуючі кооперативи за напрямом своєї діяльності можуть бути і житлово-будівельними, і гаражно-будівельними, а як наслідок й мати певні права, закріплені у статті 41 ЗК України.
ОК «ЖБК «Лагуна» ідентифікаційний код 33158295 зареєстрований Сімферопольською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 19.10.2004 за адресою: Автономна Республіка Крим, сімферопольський район, с.Укромне, пров.Кооперативний, 5 (арк..с. 94).
Відповідно до статуту ОК «ЖБК «Лагуна» останній створений для спільної діяльності його членів з метою будівництва і обслуговування житлових будинків для членів кооперативу, утримання рухомого і нерухомого майна кооперативу (арк..с. 84-90).
Правомірність створення ОК «ЖБК «Лагуна» у встановленому законом порядку не спростована.
До видів діяльності кооперативу віднесено, зокрема, розробка, впровадження і практичне здійснення житлово-будівельних програм, проектів, будівництва житлових будинків для членів кооперативу.
Таким чином, докази неправомірності передачі Маломаяцькою сільською радою у власність ОК «ЖБК «Лагуна» та неможливості придбання ОК «ЖБК «Лагуна» безоплатно у власність земельної ділянки у порядку, визначеному положеннями статті 41 Земельного кодексу України, а як наслідок порушення органом місцевого самоврядування вимог вищевказаного кодексу під час ухвалення спірного рішення, відсутні.
Похідний характер вимоги прокурора про визнання недійсним державного акту на землю серії ЯД № 572847 від 04.12.2006 від вимоги про визнання недійсним рішення Маломаяцької сільської ради №5-13 від 29.09.2006 про передачу земельної ділянки у власність ОК «ЖБК «Лагуна», тягне відмову у позові у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49 , 82 , 84-85 Господарського процесуального кодексу України суд
вирішив:
У позові відмовити повністю.
Рішення підписане
25.11.2013
Суддя підпис Н.Г. Шевчук
Розсилка: всім простою
1. Маломаяцька сільська рада
(вулиця Кооперативна, 8, село Малий маяк, місто Алушта, 98540)
2. Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Лагуна»
(вулиця Бажанова, 21/23, місто Харків, 61000)
3. Прокуратура Автономної Республіки Крим (вулиця Севастопольська, 21, місто Сімферополь, 95000) отримано нарочно
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2013 |
Оприлюднено | 29.11.2013 |
Номер документу | 35579319 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Проценко Олександра Іванівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Проценко Олександра Іванівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Проценко Олександра Іванівна
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Н.Г. Шевчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні