Рішення
від 06.12.2013 по справі 539/4349/13-ц
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/4349/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2013 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Волювача О. В.

при секретарі - Джадан І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оріхівської сільської ради, Лубенської райдержадміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Оріхівської сільської ради, Лубенської райдержадміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

В позові вказала, що 23.06.2010 року померла її мати - ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входила належна померлій земельна ділянка (пай) сільськогосподарського призначення площею 4,33 умовних кадастрових гектарів, розташована на території Оріхівської сільради Лубенського району Полтавської області. Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є позивачка.

Позивачка звернулася до нотаріуса для оформлення спадщини на земельну частку (пай), однак їй було відмовлено в цьому на тій підставі, що у неї відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай).

Позивачка прохає визнати за нею право власності на вищевказану земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті матері, оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) було втрачено, що підтверджується довідкою Управління Держземагенства у Лубенському районі Полтавської області.

Представник позивачки адвокат ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої прохає справу розглянути без його участі, позов підтримує в повному обсязі.

Відповідач - Оріхівська сільська рада Лубенського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила. Надіслала суду заяву згідно якої прохає розглянути справу без участі свого представника з позовом погоджується.

Представник Лубенської райдержадміністрації повторно не з'явився в судове засідання без поважних причин, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням. Письмових заперечень проти позову суду не надіслав.

Треті особи - управління Держземагенства у Лубенському районі Полтавської області та Перша Лубенська нотаріальна контора про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями. Надіслали суду заяви, згідно яких прохають розглянути справу без участі своїх представників. При вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до переконання, що заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Частина 1 статті 1268 ЦК України встановлює, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з поружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно пункту г) ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ст.125 ЗК України зі змінами станом на 20.11.2012 року право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно ч.ч.3, 4 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Встановлено, що 23.06.2010 року померла мати позивачки - ОСОБА_2. /а.с. 8/ Факт родинних відносин між ними підтверджується свідоцтвом про народження позивачки, а також свідоцтвом про укладення шлюбу, внаслідок чого відбулася зміна її дівочого прізвища. /а.с. 9, 10/ Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну частку (пай) площею 4, 33 га, розташовану на території Оріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

Згідно листа Управління Держземагенства України у Лубенському районі Полтавської області від 07.10.2013 року № 2213 вбачається, що ОСОБА_2 за життя отримала сертифікат на право на земельну частку (пай), серії РН № 803647, реєстраційний номер 644, на підставі розпорядження голови РДА № 411 від 28.10.1996 року, площею 4, 33 умовних кадастрових гектарів, згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП "Україна", про що свідчить її підпис у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)./а.с.7/.

Однак, вказаний сертифікат на право на земельну частку (пай) було втрачено, а тому позивачці державним нотаріусом було винесено постанову від 15.10.2013 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії та відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2Г./а.с.6/

Згідно довідки виконавчого комітету Оріхівської сільської ради від 22.11.2012 року та викопіровки з плану землекористування ОСОБА_2 на території Оріхівської сільської ради належить земельна ділянка (пай) за № 170./а.с.12-13/

Разом з тим, отримати свідоцтво про право на спадщину на спадкову земельну частку (пай) позивачка не може, оскільки у неї відсутній сертифікат на право власності на земельну частку (пай), який отримала її покійна мати і який було втрачено. /а.с. 6/

Таким чином, ОСОБА_2 за життя отримала сертифікат на земельну частку (пай). Оформити спадщину на вказане спадкове майно неможливо через відсутність правовстановлюючого документа, який було втрачено. Враховуючи, що заперечень проти позову не надійшло, визнання права власності на земельну ділянку за позивачкою в порядку спадкування відповідає положенням чинного законодавства України, заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.1, 24, п.2 розділу VII ЗУ «Про Державний земельний кадастр», ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст.81, 125 ЗК України, ст.ст. 1225, 1261, 1268, ЦК України, ст. ст. 5-11, 213-214 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом на спадщину, що відкрилась після смерті 23.06.2010 року ОСОБА_2, і складається з земельної частки (паю) площею 4,33 умовних кадастрових гектарів без визначення меж в натурі, розташованої на території Оріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, яка належала ОСОБА_2 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай), серії РН № 803647, реєстраційний номер 644, виданого на підставі розпорядження голови Лубенської райдержадміністрації № 411 від 28.10.1996 року.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_4

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.12.2013
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу35894865
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/4349/13-ц

Ухвала від 22.01.2025

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Обідіна О. І.

Ухвала від 22.01.2025

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Обідіна О. І.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Обідіна О. І.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Обідіна О. І.

Постанова від 25.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Крат Василь Іванович

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Рішення від 06.12.2013

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Волювач О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні