27/29-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.04.09р.
Справа № 27/29-09
За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Томаківської районної державної адміністрації, смт. Томаківка Томаківського району Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «МАТУА», м. Марганець Дніпропетровської області
про стягнення збитків
Суддя Татарчук В.О.
Секретар Дякун А.І.
Представники:
від позивача - не з'явився
від відповідача - Гончаренко О.О. дов. від 09.02.09р.
В засіданні приймає участь прокурор –Киричок О.В. посв. №223 від 30.11.06р.
Суть спору:
Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Томаківської районної державної адміністрації до товариства з обмеженою відповідальністю «МАТУА»про стягнення 113962грн. збитків, завданих безоплатним використанням земельної ділянки площею 4,5га, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Томаківський район, Новокиївська сільська рада, піонерський табір «Мечта».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що:
- ТОВ «МАТУА»16.10.2006р. був придбаний комплекс нежитлових будівель піонерського табору «Мечта»і відповідний договір купівлі-продажу зареєстрований 30.01.2007р. і з цієї дати по 01.10.2008р. товариство використовує земельну ділянку площею 4,5га без документів, які посвідчують право власності або право користування вказаною ділянкою (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства Нікопольського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель від 23.09.2008р.);
- відповідач не зареєстрований в Марганецькій ОДПІ як платник податку за землю і не сплачував плату за використання вказаної ділянки (порушення ст.2 Закону України «Про плату за землю»і ст.96 Земельного кодексу України);
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачами»розмір заподіяних відповідачем збитків складає 113962грн.
Позивач підтримує вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що:
- ТОВ «МАТУА»з 2006р. є платником єдиного податку, а тому є неправомірними посилання прокурора на необхідність сплати товариством земельного податку;
- ТОВ «МАТУА»після придбання нерухомого майна звернулося до уповноважених органів влади для отримання відповідних дозволів та укладення договору оренди земельної ділянки;
- відповідно до ст.125 ЗК України земельна ділянка загальною площею 4,5га не використовується в господарській діяльності відповідача і отже, відсутні підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачами»;
- позивачем не надано належних доказів використання ТОВ «МАТУА»земельної ділянки та не доведено порушення земельного законодавства;
- є необґрунтованим розмір збитків в сумі 113962грн. і відсутні дані щодо загальної площі займаної земельної ділянки;
- товариство згодне сплатити 3838,6грн.
Позивач не забезпечив явку представника та звернувся з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника Томаківської районної державної адміністрації.
В судовому засіданні 21.04.2009р. були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокурора та відповідача, суд -
встановив:
23.09.2008р. Нікопольським міжрайонним відділом з контролю за використанням та охороною земель проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «МАТУА»ст.125 Земельного кодексу України у вигляді використання земельної ділянки площею 4,5га на території Новокиївської сільської ради Томаківського району, що відноситься до земель державного лісового фонду Марганецького лісгоспу, для фактичного розміщення нерухомого майна відповідача, без документів, які посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою.
На підставі зазначеного акту перевірки управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області був винесений відповідачу припис №167 від 23.09.2008р. про усунення порушення земельного законодавства.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
В порушення вказаних норм, ТОВ «МАТУА»в період з 30.01.2007р. по 01.10.2008р. використовується земельна ділянка площею 4,5га, розташована на території Новокиївської сільської ради Томаківського району, без документів, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою.
Вказане порушення підтверджуються актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 23.09.2008р. Нікопольського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель.
Згідно з розпорядженням голови Томаківської районної державної адміністрації №93-р від 01.03.2007р. ТОВ «МАТУА»надано погодження на виділення земельної ділянки загальною площею 4,5га.
Однак, документи, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою у ТОВ «МАТУА»відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Суд зазначає, що в чинному законодавстві відсутні норми на підставі яких відповідач може бути звільнений від плати за користування землею.
Відповідно до ч.1 ст.153 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний своєчасно вносити відповідну плату за використання природних ресурсів, відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних ресурсів.
Частиною 1 статті 224 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Згідно акту визначення втрат районної комісії з питань визначення збитків власниками землі та землекористувачами Томаківської райдержадміністрації від 13.10.2008р., складеному з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачами»сума втрат становить 113962грн.
Стосовно посилань відповідача на не використання товариством в господарській діяльності земельної ділянки загальною площею 4,5га, а також на те, що площа будівель оздоровчо-піонерського табору «Мечта»складає 4547,1кв.м. слід зазначити наступне.
Суд погоджується з твердженням прокурора про те, що ТОВ «МАТУА» придбало комплекс нежитлових будівель піонерського табору «Мечта». Площа земельної ділянки під об'єктами нерухомості складає 4,5га і ділянка перебуває під цілісним майновим комплексом, має встановлені на місцевості межі. Землевласник –Томаківська районна державна адміністрація не може на свій розсуд використовувати земельну ділянку площею 4,5га, оскільки така ділянка перебуває під спорудами ТОВ «МАТУА».
На думку суду, одне лише перебування майна відповідача на земельній ділянці вже свідчить про використання такої ділянки.
Відповідно до п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
З приводу посилань відповідача на те, що товариство є платником єдиного податку і не повинно сплачувати земельний податок суд зазначає наступне.
Прокурор вказує на необхідність стягнення з відповідача саме збитків, а не земельного податку. З урахуванням положень чинного законодавства земельний податок сплачується власниками земельних ділянок. ТОВ «МАТУА»не є власником відповідної земельної ділянки, а тому є безпідставними посилання на Указ Президента України від 03.07.1998 року N727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».
Враховуючи наведене, господарський суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МАТУА»(53400, Дніпропетровська область, м. Марганець, піонерський табір «Мечта», урочище «Росоха», код ЄДРПОУ 34455877) на користь Томаківської районної державної адміністрації (53500, Дніпропетровська область, смт. Томаківка, вул. Леніна, 14, р/р 33116331700350, одержувач управління ДКУ в Томаківському районі, код платежу 24062100, банк одержувача УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) збитки у розмірі 113962грн., про що видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МАТУА»(53400, Дніпропетровська область, м. Марганець, піонерський табір «Мечта», урочище «Росоха», код ЄДРПОУ 34455877) в доход державного бюджету в особі відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській обл. (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31118095700005, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786) 1139,62грн. державного мита, про що видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МАТУА»(53400, Дніпропетровська область, м. Марганець, піонерський табір «Мечта», урочище «Росоха», код ЄДРПОУ 34455877) на користь державного бюджету в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31211259700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786) 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя В.О.Татарчук
Дата підписання рішення, оформленого у відповідності до ст.84 ГПК України –27.04.2009р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2009 |
Оприлюднено | 19.05.2009 |
Номер документу | 3591676 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні