Рішення
від 27.05.2009 по справі 27/29-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27/29-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2009 р.                                                            Справа № 27/29-09

вх. № 660/1-27

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Свєтліков Д.Ю. - представник (дов.);

відповідача - Гримайло Н.Р. - представник (дов.)   

розглянувши справу за позовом ТОВ Юридичне агенство "Вікторія-Юст", м. Миколаїв  

до  АКІБ "УкрСибБанк" в о. Миколаївської філії, м. Миколаїв  

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ТОВ Юридичне агенство "Вікторія-Юст" звернувся до господарського суду з позовною заявою до АКІБ "УкрСибБанк" в о. Миколаївської філії, згідно якої просить суд:

1) внести зміни до п. 1.2.2. кредитного договору від 13.08.2007 р. № 11197848000 у зв"язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, виклавши його в наступній редакції:

"п. 1.2.2. У зв"язку з важкою фінансово-економічною ситуацією, надати Позичальнику відстрочення погашення кредиту, процентів по кредиту, комісії на період з 25.01.2009 р. по 25.07.2009 р. Позичальник у будь-якому випадку зобов"язаний повернути Банку кредит у повному обсязі в терміни, встановлені графіком погашення кредиту в його новій редакції (додаток № 1 до Договору), але в будь-якому випадку не пізніше 25 серпня 2018 р., якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту, встановлений на підставі додаткової угоди Сторін або до вказаного терміну (достроково) відповідно до умов розділу 11 цього договору на підставі будь-якого з п.п. 2.3., 5.3., 5.5., 5.6., 5.9., 5.10., 5.11., 7.4. Договору.

Кредит нараховується і сплачується позичальником у гривнях еквівалентно до суми наданого йому кредиту у франках по фіксованому курсу 4,75 гривні за 1 франк.

Позичальник зобов"язується повернути основну суму кредиту та сплачувати плату за користування кредитом у вигляді процентів, комісії, а також сплатити штрафні санкції та здійснити інші грошові платежі згідно умов Договору на спеціально відкритий для погашення кредиту гривневий рахунок в АКІБ "УкрСиббанк".

Кредит вважається повернутим в момент зарахування грошової суми в повному обсязі на спеціально відкритий для погашення кредиту гргивневий рахунок в АКІБ "УкрСиббанк".

2) Змінити графік погашення кредиту до Кредитного договору № 11197848000 від 13.08.2007 р. в його новій редакції від 20.01.2009 р.

3) Внести зміни до п. 1.3.1. Договору, доповнивши цей пункт ресенням: "За користування кредитними коштами з 29.01.2009 р. до 29.07.2009 р. встановлена процентна ставка в розмірі 0%".

4) Виключити пункти 10.2.1., 10.2.2., 10.3. з тексту кредитного договору.

Відповідач в судовому засіданні та у відзиві на позов проти позову заперечує, проти в задоволенні позовних вимог відмовити.

Так, 13.08.2007 р. між ТОВ Юридичне агенство "Вікторія-Юст" та АКІБ "УкрСиббанк" був укладений кредитний договір № 11197848000 про надання поновлюваної кредитної лінії з метою рефінансування кредиту в АКБ "Імексбанк".

Відповідно до п. 1.1. договору, банк зобов"язаний надати позичальнику, а позичальник зобов"язаний прийняти, належним чином використовувати та повернути банку кредит у формі поновлюваної кредитної лінії в іноземній валюті в сумі ліміту кредитної лінії, що длрівнює 106489,00 швейцарських франків 00 сантимів в порядку та умовах, визначених договором. Остаточний термін повернення був визначений 10.08.2018 р.

Позивач в уточненій позовній заяві вказує на те, що в 2009 р. соціально-економічна обстановка в Україні різко погіршилась. Тому просить суд відстрочити сплату кредиту з метою накопичення грошових коштів для подальшого погашення кредиту, а аткож змінити валюту виконання зобов"язання.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає, що ТОВ Юридичне агенство "Вікторія-Юст" звернувся до банку з метою отримання кредиту саме в іноземній валюті та згідно п. 8.2. договору підтвердив, що повністю розуміє всі умови договору, свої права та обов"язки за договором і погоджується з ними. Тому позивач не має матеріальних підстав виконувати свої зобов"язання перед банком в гривні.

Відповідно до п.п. 1. та 2 ст. 533 Цивільного кодексу України, грошове зобов"язання має бути виконане в гривнях, а якщо у зобов"язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях. визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

В  договорі сума, яка підлягає поверненню, зазначена в іноземній валюті, а не у гривні без еквіваленту в іноземній валюті, також договір не містить умов щодо можливості повернення кредиту в іншій валюті, ніж та, в якій він був отриманий позичальником.

Згідно зі ст. 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона - позикодавець передає у власність другій стороні - позичальникові грошові кошти, а позичальник зобов"язується повернути таку ж суму грошових коштів. Обов"язок позичальника повернути кредит та сплатити проценти передбачний також в ст. 1054 Цивільного кодексу України. Ст. 1049 Цивільного кодексу України зобов"язує позичальника повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, встановлені договором.

Дебіторська заборгованість з придбання оборотних і необоротних активів за іноземну валюту та кредиторська заборгованість з продажу оборотних і необоротних активів за іноземну валюту відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату їх виникнення і не переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют. Кредиторська заборгованість з придбання оборотних і необоротних активів за іноземну валюту та дебіторська заборгованість з продажу оборотних і необоротних активів за іноземну валюту переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют. Доходи і витрати в іноземній валюті відображаються в бухгалтерському обліку у національні йвалюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату їх визнання.

В разі, якщо на поганення кредитної заборгованості в іноземній валюті банк отримає гривневі кошти, то погашення вказаної заборгованості здійснюється шляхом купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України для погашення кредиту в іноземній валюті - за курсом, що склався на міжбанківському валютному ринку України; купівля іноземної валюти здійснюється відповідно до Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України.

ТОВ Юридичне агенство "Вікторія-Юст" не погоджується сплачувати кредит в швейцарських франках у зв"язку з підвищенням його курсу. Національний банк України встановлює офіційний курс гривні по відношенню до швейцарського франку у відповідності до Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів. Офіційний курс гривні по відношенню до долара США розраховується на рівні курсу, установленому на міжбанківському валютному ринку України за результатами функціонування Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку України, що склався за попередній робочий день. Офіційний курс гривні до швейцарського франку - на підставі інформації про курс гривні до долара США, установлений згідно вищезазначеного та про щоденний фіксинг курсів валют до євро Європейського центрального банку.

При збільшенні офіційного курсу гривні до іноземної валюти різниця курсу, тобто переоцінка обліковується на доходи, зменшення офіційного курсу навпроти зменшує доходи банку. Перерахування дебиторської зіборгованості в даний час не по курсу НБУ, а за станом на момент видачі кредиту призведе до зменшення фінансового результату банку від торгівлі валютою, відповідно зменшаться валові доходи банку, що приведе до зменшення податку на прибуток, та як наслідок кошти податку на прибуток не надійдуть до державного бюджету України. Така діяльність банку може кваліфікуватись органами державної служби як порушення банком - платником податку чинного законодавства законодавства та накладення на нього штрафних санкцій.

Отже, внесення змін до до кредитного договору протирічить поточній державнй політиці у сфері банківської діяльності. Так, Постановою Правління Національного Банку України № 49 від 05.02.2009 р. "Про окремі питання діяльності банків" зазначено:

"2. Рекомендувати банкам здійснювати реструктуризацію заборгованості з дотриманням таких принципів:

- створення умов для забезпечення відновлення платежів за кредитом шляхом продовження строків дії кредитних договорів та/або зменшення щомісячних платежів до прийнятного рівня, виходячи з фінансових можливостей позичальника;

- уникнення конфліктну інтересів банку та клієнтів під час реалізації застави за кредитом;

- незастосування штрафних санкцій за реструктуризованими кредитами в разі забезпечення виконання позичальниками умов додаткового договору або дострокового погашення".

Зміна обставин, на які посилається позивач, ніяким чином не пов"язана з умовами виконання договору. Банк свої зобов"язання по договору виконав, надав кредитні кошти, позичальник отримав те, на що розраховував - отримання коштів на рефінансування кредиту в АКБ "Імексбанк". Не існувало заборони позивачеві взяти кредитні кошти в іншій валюті, в гривні. Грошові кошти мають бути повернуті в тій самій валюті, в якій і одержані та в кількості, що відповідає умовам договору разом з нарахованими процентами та іншими платежами.

Так, відсутність у позивача грошових коштів не є підставою звільнення від відповідальності за порушення зобов"язання. Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов"язання. Договір є обов"язковим для виконання сторонами.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

 Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 43, 47-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог - відмовити.

Суддя                                                                                            

Повний текст рішення підписано 01.06.2009 р.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.05.2009
Оприлюднено12.06.2009
Номер документу3802240
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —27/29-09

Ухвала від 23.09.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Овечкін В.Е.

Постанова від 07.09.2009

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Фоміна В.О.

Судовий наказ від 23.07.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

Судовий наказ від 23.07.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

Судовий наказ від 23.07.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

Постанова від 14.07.2009

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Бахмат Р.М.

Ухвала від 13.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Семенюк Г.В.

Рішення від 27.05.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Ухвала від 15.04.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Семенюк Г.В.

Рішення від 29.04.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні