14/72-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
28 квітня 2009 р. Справа 14/72-09
Господарський суд Вінницької області у складі: судді Залімського І.Г. при секретарі судового засідання Новожиловій Л.В., розглянув матеріали справи
за позовом: ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі СО "Іллінецькі ЕМ", вул. К.Маркса,33, м. Іллінці, 22700, код ЄДРПОУ 25510216
до: Кантелинської сільської ради, вул. Леніна, 25, с. Кантелина, Іллінецький район, Вінницька область, 22734, код ЄДРПОУ 04327896
про стягнення 6334,02 грн. заборгованості за електроенергію
За участю представників сторін:
позивача : Оверчук Р.М., представник за довіреністю
відповідача : Грабчак І.П., сільський голова
ВСТАНОВИВ :
ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі СО "Іллінецькі ЕМ" подано позов простягнення 6334,02 грн. заборгованості за електроенергію з Кантелинської сільської ради.
Ухвалою суду від 27.03.2009 р. було порушено провадження у даній справі з призначенням судового засідання на 28.04.2009 р.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні проти позовних вимог позивача заперечував, мотивуючи свою відмову тим, що Кантелинська сільська рада на протязі 20 років є сумлінним споживачем електроенергії, оскільки подавала рапорти про використану електричну енергію і станом на 22.10.2008 р. заборгованості не допустила. Окрім того, платіжним дорученням № 89 від 24.10.2008 р. по рахунку № 4151 від 20.10.2008 р. сільською радою була здійснена сплата 18,22 грн. за 27 кВт спожитої електроенергії.
До того ж відповідач у відзиві на позовну заяву спростовує твердження позивача щодо того, що на електролічильнику № 676315 відсутня пломба електропостачальної організації, відсутні перемички на клемному містку на фазах "А", "В", "С" та той факт, що при подачі робочого навантаження на кожну із трьох фаз диск лічильника не обертається, пояснюючи це тим, що виявлені порушення свідчать лише проте недбалість постачальної організації під час здійснення підключення електролічильника внаслідок чого і не було встановлено пломб. Окрім того, станом на 22.10.2008 р. покази лічильника становили 2795 кВт, а при відключені будинку культури від електропостачання працівниками РЕМ станом на 24.11.2008 р. покази лічильника становили 2805 кВт
Водночас, відповідач також заперечує твердження позивача щодо того, що акт складений за результатами перевірки, проведеної працівниками позивача, був підписаний сільським головою, оскільки єдиним наявним представником споживача в акті зазначено директора будинку культури Гуджал Н.П.
Представниками позивача та відповідача подано клопотання про незастосування технічної фіксації судового процесу, яке підлягає задоволенню як таке, що не суперечить вимогам ч.7 ст.81-1 ГПК України.
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, надавши юридичну оцінку наданим доказам, в судовому засіданні встановлено наступне.
29.01.2008 року між ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі "Іллінецькі ЕМ" та Кантелинською сільською радою було укладено договір № 120 про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого, Постачальник (ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі "Іллінецькі ЕМ") продає електричну енергію Споживачу (Кантелинська сільська рада) для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю 10 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.
Пунктом 1.2 вказаного договору визначено, що розрахунковий період за даним договором прирівнюється до календарного місяця, протягом якого визначається обсяг електроенергії, що продається Споживачу за цей час та протягом якого Споживач повинен здійснити розрахунки за куплену електроенергію за тарифами, що діють на кінець розрахункового періоду.
Відповідно до п. 2.3.3 договору про постачання електричної енергії Споживач зобов'язаний проводити оплату вартості електроенергії на протязі 5 днів з дня отримання рахунку шляхом перерахування грошових коштів на відповідний рахунок постачальника.
Разом з тим, пунктом 3.1.4 визначено, що Постачальник має право доступу до належних Споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.
Таким чином, 22.10.2008 року працівниками СО "Іллінецькі ЕМ" в присутності директора будинку культури с. Кантелина Гуджал Н.П., була проведена технічна перевірка розрахункових засобів обліку, за результатами якої було складено Акт серії ЮО №005006 про порушення споживачем - сільською радою с. Кантелина п. 6.40 "Правил користування електричною енергією" затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 р. № 910 ).
Відповідно до вказаного Акту були зафіксовані наступні порушення: 1) на лічильнику № 676315 зрив пломби електропередавальної організації; 2) при подачі робочого навантаження на кожну із трьох фаз "А", "В", "С" диск рахункового засобу обліку (лічильника) не обертається, при знятті клемної кришки лічильника встановлено відсутність перемичок на клемному містку на фазах "А", "В", "С" (що й спричинило обертання диску лічильника), внаслідок чого зроблено висновок, що спожита відповідачем електрична енергія не обліковувалась та не оплачувалась.
Вказаний акт підписано директором будинку культури с. Кантелина Гуджал Н.П. та сільським головою Грабчак І.П.
Як вбачається з п. 4.2.3 договору про постачання електричної енергії № 120 від 29.01.2008 року Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів або сили струму робочого навантаження об'єкту, розрахованому за визначеним відповідно до площі перерізу та профілю проводів (кабелів) допустимим тривалим струмом (згідно з гл. 1.3 ПУЕ) та кількості годин їх використання відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недорахованої унаслідок порушення Споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача:
- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку;
- споживання електроенергії поза засобами обліку;
- інших умов, визначених Методикою.
Керуючись вищевказаним положення договору № 120 від 29.10.2008 р., позивачем 30.10.2008 року у відповідності до протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення "Правил користування електричною енергією" проведено нарахування недоврахованої електроенергії по Акту від 22.10.2009 р. згідно "Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією" затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (за 6 місяців) на суму 6334, 02 грн.
01.12.2008 р. супровідним листом № 429 на адресу голови Кантелинської сільської ради Грабчак І.П. було надіслано копію акту про порушення "Правил користування електричною енергією" від 22.10.2009 р., копію розрахунку по вказаному акту, копію протоколу засідання комісії по розгляду актів та рахунок № 5027 за недовраховану електроенергію на суму 6334,02 грн.
Окрім того, 16.12.2008 р. відповідачу було надіслано претензію № 450 з вимогою погасити заборгованості в сумі 6334,02 грн. у місячний термін або укласти угоду про реструктуризацію вказаної заборгованості. Дана претензія залишена відповідачем без відповіді та без виконання.
До того ж, в судовому засіданні представником позивача надано рапорти про спожиту електроенергію, подані Кантелинівською сільською радою у період з березня по вересень 2008 р., дослідивши які, суд дійшов висновку, що останні також свідчать про допущені відповідачем порушення "Правил користування електричною енергією", оскільки як вбачається з наданих документів за період з березня по вересень 2008 р. будинком культури с. Кантелина електроенергія зовсім не споживалась.
Згідно ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач електричної енергії сам забезпечує безпечну експлуатацію енергетичних установок та їх належний технічний стан.
Відповідно до підпункту 9 пункту 10.2 "Правил користування електричною енергією" споживач електричної енергії зобов'язаний : забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу виробника відповідних засобів обліку.
Пунктами 6.37., 6.38, 6.40 "Правил користування електричною енергією" передбачено, що у разі виникнення сумніву з боку постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) у роботі розрахункових засобів обліку постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) виконує позапланову технічну перевірку розрахункових засобів обліку. За результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки.
У разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 5 грудня 2001 року N 1197, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Як вбачається з п.п. 6.42., 6.43 "Правил користування електричною енергією" на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України. Кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Споживач має оплатити рахунки за недовраховану електричну енергію протягом 5 операційних днів від дня отримання рахунка.
Згідно з ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно зі статтею 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Господарський суд оцінює доказ за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об‘єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об‘єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог в розмірі 6334,02 грн.
На підставі ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Кантелинської сільської ради (вул. Леніна, 25, с. Кантелина, Іллінецький район, Вінницька область, 22734, код ЄДРПОУ 04327896, р/р 35419007001348 в УДК у Іллінецькому районі, МФО 802015) на користь ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі СО "Іллінецькі ЕМ" (вул. К.Маркса, 33, м. Іллінці, 22700, код ЄДРПОУ 25510216, р/р 26005398 відділення Ощадбанку № 2922 м. Іллінці, МФО 362191) 6334,02 грн. (шість тисяч триста тридцять чотири грн. 02 коп.) заборгованості за спожиту недораховану електричну енергію, 102 грн. (сто дві грн.) витрат на сплату державного мита; 118 грн. (сто вісімнадцять грн.) витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Копію рішення надіслати сторонам.
Суддя Залімський І.Г.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 30 квітня 2009 р.
віддрук.3 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу - вул. К.Маркса, 33, м. Іллінці, 22700,
3 - відповідачу - вул. Леніна, 25, с. Кантелина, Іллінецький район, Вінницька область, 22734,
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3597505 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні